środa, 23 marca 2011

Własny biznes w zasięgu ręki

Własny biznes w zasięgu ręki.

Autorem artykułu jest papajBycie własnym szefem niewątpliwie ma wiele zalet. Oczywiście wiąże się to także z wieloma obowiązkami. Myślę jednak, że plusów będzie znacznie więcej i warto się poważnie zastanowić nad taką opcją.

Jednym ze sposobów na uruchomienie własnego biznesu jest franczyza Oferta taka jest o tyle kusząca, iż na wstępie uzyskujemy pomoc profesjonalistów w uruchomieniu naszej firmy i możemy w ten sposób zminimalizować ryzyko porażki. Franczyzodawca oferuje również – co istotne, profesjonalne szkolenia.

W ostatnim czasie obserwuję zwiększone zainteresowanie przedłużaniem włosów, ale także coraz popularniejsze staje się zagęszczanie włosów. W niedalekiej przeszłości wpadła w moje ręce oferta franczyzy na świadczenie tego typu usług. Firma proponuje pomoc od samego momentu rozpoczęcia działalności tzn. w urządzaniu salonu fryzjerskiego, w wyborze sprzętu i oczywiście pomaga w zdobyciu niezbędnych umiejętności, poprzez prowadzenie profesjonalnych szkoleń i kursów z przedłużania, zagęszczania i uzupełniania włosów.

Jak wiemy początki są trudne i często ryzykowne, więc wsparcie ze strony doświadczonej firmy jest często nieocenione. Ważnym elementem franczyzy jest również fakt, że zaczynamy biznes pod szyldem znanej na rynku marki, co zwiększa nasze zaufanie wśród klientów, a często także zachęca do odwiedzenia właśnie naszej firmy.

Jest jeszcze jedna kwestia warta uwagi, a mianowicie franczyzodawca dostarcza nam materiały i usługi najwyższej jakości - co zostało już sprawdzone przez innych franczyzobiorców, a przede wszystkim klientów. Dobór sprawdzonych materiałów, na których pracujemy jest niezwykle istotny. Oferując klientom przedłużanie włosów musimy wybrać odpowiedniej jakości włosy do przedłużania. Mamy wybór pomiędzy włosami słowiańskimi, a europejskimi. Włosy słowiańskie są najwyżej cenione jako materiał do przedłużania, gdyż są miękkie, mają jedwabisty połysk i gładką strukturę. Klienci, którzy oczekują świadczenia usług o wysokiej jakości z pewnością będą usatysfakcjonowani. Natomiast włosy europejskie są trochę gorszej jakości, ale przez to są także tańsze. Jednak stawiając na zadowolenie klientów wart jest zainwestować trochę więcej w materiały najwyższej jakości.

Zatem chcąc otworzyć swój własny biznes i móc skorzystać z doświadczenia firmy już funkcjonującej na rynku, dobrym rozwiązaniem jest franczyza.

---

Rysio


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Najlepszy pomysł na biznes Franchising

Najlepszy pomysł na biznes Franchising

Autorem artykułu jest katia81Franczyza czyli sposób na bezpieczny biznes. Wykorzystaj potencjał sprawdzonej marki i załóż swoją działalność gospodarczą pod szyldem znanej i rozpoznawalnej firmy. Nie ryzykuj, korzystaj z know how i ciesz się swoim biznesem.

Franchising w Polsce czyli jak uruchomić swój zakład produkcyjny w systemie franczyzy. W jaki sposób wdrożyć swój pomysl na biznes. W dużej liczbie przypadków kłopotem przy zakładaniu spółki nie jest budżet, ale ogromne ryzyko jakie jest związane z otworzeniem działalności w sposób tradycyjny. Franczyza i sieci franchisingu ograniczają to ryzyko, obniżają go do pułapu akceptowalnego poprzez przeciętnego początkującego biznesmena.


Ponadto systemy franchisingowe zapewniają szeroko rozumiany coaching, kursy, podstawę wiedzy czyli pełne knowhow, dają ogromne doradztwo przy wdrażaniu systemu franchisingowego oraz oferują radę w rozwiązywaniu problemów nie tylko na początku ale również w całkowitym okresie prowadzonej działalności w sieci franczyzy.


Systemy franchisingu w Polsce rozrastają się i propozycja franchisingu staje się coraz bardziej różnorodna pod kątem branży oraz dodatkowo stylu. Aktualnie w systemie franchisingu prawie każdy pragnący uruchomić swój przedsiębiorstwo w sieci franczyzy oczywiście znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W Polsce działa w tej chwili mniej więcej 5 tysięcy sieci franczyzowych pokrywających w praktyce wszystkie branże rynku polskiego. To ogromna cyfra, jest zatem z czego wybierać.

Sieci franchisingowe działają zarówno w bardzo kojarzonych z franczyzą gałęziach czyli gastronomii, handlu jak również w turystyce czy placówkach finansowych. Istnieją bankowe systemy franchisingowe, biura podróży w sieciach franczyzowych.
System franczyzowy czyli jaki system franchisingowy wybrać, w jaki sposób spisać dobrą umowę franczyzy, jak wynegocjować uwarunkowania i gdzie szukać źródeł finansowania przedsięwzięcia w systemie franchisingowym. Wszystko w temacie franczyzy dostępne w jednym miejscu. Przewodnik franszyza napisany przystępnym językiem czytelnym dla każdego początkującego biznesmena.
Zobacz oraz porównaj systemy franchisingu, wybierz najlepszy i najlepiej pasujący do własnej działalności system franchising-owy. Skorzystaj z naszego przewodnika oraz otwórz przedsiębiorstwo w systemie franchisingu.

---

Franczyza pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Maszyny sprzedające złoto

Maszyny sprzedające złoto

Autorem artykułu jest Ulryk WilkZasada jest prosta – w czasach, kiedy pieniądz opiera się przede wszystkim na zaufaniu, złoto jest ostatecznym zabezpieczeniem oszczędności. Tak przynajmniej uważa Thomas Geissler, przedsiębiorca ze Stuttgartu, który proponuje maszyny sprzedające złoto.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w sklepach czy na lotniskach mijamy długie rzędy urządzeń, które mrugając i błyskając namawiają nas do zakupu. Zwykle chodzi o rzeczy drobne – gumy do żucia, zabawki, czasem prostą biżuterię. Jak jednak zareagowalibyśmy, gdyby maszyny sprzedające oferowały złoto?

150 ton, 500 urządzeń, żyła złota

Niemiecki przedsiębiorca Thomas Geissler nie ma wątpliwości – to będzie przebój. Zapotrzebowanie tylko niemieckiego rynku ocenia na 150 ton złota rocznie. Dla jego firmy, która zamierza stawiać maszyny sprzedające w różnych punktach świata takie nastawienie konsumentów to złota żyła.

Geissler chce ustawić swoje urządzenia w około 500 punktach na całym świecie. Głównie w Niemczech, Szwajcarii czy Austrii, ale też w Rosji. - To będą potężnie opancerzone urządzenia – mówi Geissler reporterowi New York Timesa. - Wiemy, że jest sporo chłopców, którzy chcieliby coś uszczknąć z naszego interesu – dodaje.

To między innymi dlatego maszyny sprzedające Geisslera należeć będą do najdroższych na rynku. Opancerzone, zabezpieczone urządzenie ma kosztować około 20 tys. euro. Firma chce oferować je na zasadzie franczyzy, w której klient kupuje urządzenie, a później płaci za serwis i opiekę.

Aktualizowana cena, pomysł z przypadku

Klienci, którzy zdecydują się na zakup będą mogli wybrać między 1, 5 i 10 gramowymi kawałkami złota. Jeden gram już dziś kosztuje około 30 euro, czyli 120 zł. Cena złota aktualizowana będzie co kilka minut, a kamera umieszczona w obudowie dbać będzie o to, żeby cała transakcja przebiegała jak należy. Samo złoto klienci otrzymają w eleganckich pudełkach.

Pomysł na tego rodzaju maszyny sprzedające przyszedł Geisslerowi do głowy w czasie, kiedy planował promocję swojego serwisu, za pośrednictwem którego także sprzedaje złoto. Chodziło o to, żeby w jak najlepszy sposób dotrzeć do potencjalnych klientów, opisuje proces New York Times. Od słowa do słowa pojawił się pomysł stawiania urządzeń, które zamiast jedynie promować interes, będą także jego częścią.

Bo banki są zbyt ociężałe

Pomysł niemieckiego przedsiębiorcy dobrze wpisuje się w dzisiejszy klimat w gospodarce. Z jednej strony mamy do czynienia z rewolucją technologiczną, z rozwojem nowoczesnych metod przesyłania informacji czy dokonywania transakcji. Z drugiej niepewność wywołana globalnym kryzysem i jego konsekwencjami sprawia, że inwestorzy szukają oparcia w czymś naprawdę godnym zaufania. Stawiają na złoto i srebro. Oba kruszce osiągają najwyższe ceny w historii.

Logiczną konsekwencją jest połączenie tych dwóch trendów i znalezienie niszy dla siebie. Takiej, jaką zamierza stworzyć niemiecki biznesmen. Jak wielu, na cel bierze banki, które uważa za przedstawicieli oligopolu niezdolnego do szybkiej reakcji na działania konkurencji. Zwłaszcza takiej, jaką jest on sam.

---

czasem piszę...


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak założyć szkółkę narciarską?

Jak założyć szkółkę narciarską?

Autorem artykułu jest Tomasz GalickiSezon zimowy co prawda zmierza już ku końcowi, nie mniej jednak szkółki i ośrodki narciarskie liczą zyski jakie przyniósł. W Polsce są one z roku na rok coraz większe.

Dzieje się tak za sprawa faktu, że uprawianie sportów zimowych takich jak narciarstwo czy snowboarding stają się w naszym kraju coraz popularniejsze i oczywiście coraz szerzej dostępne. Do niedawna wyjazdy narciarskie były dostępne tylko dla osób, które było na to stać. Dzisiaj sporty te nie są już tak elitarne i coraz więcej obywateli może pozwolić sobie na taki wydatek. Dzięki temu dużą popularnością cieszą się firmy oferujące wyjazdy na narty (zarówno krajowe jaki i zagraniczne), szkółki narciarskie, ośrodki i wyciągi. Coraz więcej osób decyduje się wejść w ten biznes. Dzisiaj zastanowimy się w jaki sposób można wejść w ten biznes i czy to się jeszcze opłaca.

Pierwszą ważna rzeczą jaką musimy wziąć pod uwagę planując szkółkę narciarstwa jest fakt, że zyski są tylko sezonowe a ponadto uzależnione od pogody. Jest to pewne ryzyko, które koniecznie powinniśmy wkalkulować w plan biznesowy.

Kto może założyć szkołę narciarstwa? Otóż, może zrobić to każda osoba. Warto jest jednak udać się do Polskiego Związku Narciarstwa, w celu zrobienia licencji. Nie jest to obowiązkowe, nie mniej jednak licencjonowana szkoła jest dużo lepiej widziana przez potencjalnych klientów, niż szkoła, która takowej licencji nie posiada. Szkółka z logo PZN postrzegana jest jako posiadająca zarówno wysoką jakość usług, oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

W pierwszej kolejności musimy jednak założyć działalność gospodarczą. Do tego będziemy potrzebowali siedziby. Możemy jednak uniknąć wielu formalności jeżeli zatrudnimy w tym celu wirtualne biuro. Po pierwsze dostaniemy adres siedziby firmy, po drugie biuro takie załatwi za nas sporo formalności, dzięki czemu będziemy mogli skupić się na prowadzeniu i rozwoju szkoły. Kiedy założymy już działalność możemy przystąpić do robienia licencji. W tym celu powinniśmy odwiedzić Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarskich. Pierwsza z nich posiada oznaczenie A i uprawnia do przeprowadzania szkoleń podstawowych (szkolenia amatorów), natomiast druga z licencją A + B może przeprowadzać szkolenia kadrowe (przyszli instruktorzy).

Koszty początkowe mogą być bardzo różne, w zależności od czynników je kształtujących. Wpływ na to mają odległość od stoku, dzierżawa sali, koszty urządzenia ośrodka itp. Średni koszt otworzenia takiego biznesu to około 50 000 zł. Nie należy jednak zniechęcać się tym kosztem, bo jeżeli trafimy na dobry rok może on zwrócić się w ciągu jednego sezonu. Weźmy również stałe koszta, które będziemy płacili przez cały rok między innymi: opłaty za utrzymanie siedziby szkoły, opłaty za stronę internetową, za reklamę itp.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kredyty dla firm – które zawody są preferowane przez banki

Kredyty dla firm – które zawody są preferowane przez banki

Autorem artykułu jest anmonOsoby prowadzące własną kancelarię prawniczą, biuro tłumaczeń przysięgłych czy gabinet stomatologiczny są dla banku bardziej wiarygodnymi klientami niz inni przedsiębiorcy. Taki wniosek można wysnuć analizując ofertę kredytową, dedykowaną klientom wykonującym tzw. wolne zawody w ramach prowadzonej przez siebie działalności.

Lista zawodów „uprzywilejowanych” przez banki w Polsce jest nie jest szczególnie długa. Z reguły zawiera profesje, które oznaczają bardzo wysokie i regularne dochody. Oczywiście każdy bank ustala indywidualnie, kto może otrzymać kredyt dla firm na szczególnych zasadach. Zazwyczaj wśród profesji wymienianych na listach znajdują się:

architekci, adwokaci, notariusze, radcy prawni, komornicy, audytorzy, samodzielni księgowi, rzeczoznawcy majątkowi, doradcy podatkowi, tłumacze przysięgli, geodeci, farmaceuci, lekarze medycyny ze specjalizacją, stomatolodzy, lekarze weterynarii, fizjoterapeuci.

Wiele z tych zawodów związanych jest z koniecznością ukończenia studiów wyższych, odbyciem stażu oraz zdaniem egzaminów państwowych. Tak jest np. w przypadku tłumaczy przysięgłych, którzy otrzymują prawo do wykonywania zawodu nie w momencie ukończenia studiów magisterskich, ale dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny z dwustopniowego egzaminu państwowego i spełnieniu innych wymaganych warunków jak np. niekaralność.

Prawnicy, lekarze oraz inne osoby, które wykonują zawody przynoszące wysokie profity, mogą liczyć na udogodnienia prawie we wszystkich bankach oferujących kredyty dla firm. Udogodnienia te polegają przede wszystkim na złagodzeniu wymogów kredytowych. Osoby prowadzące własną działalność w ramach wybranych przez bank zawodów, są zwolnione z dołączania do wniosków kredytowych szeregu dokumentów potwierdzających sytuację finansową firmy. Przede wszystkim chodzi tutaj o zaświadczenia wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Skarbowy. Kredyty dla wolnych zawodów są przyznawane zaledwie po pół roku od rozpoczęcia prowadzenia działalności, co jest nieosiągalne dla przedsiębiorców „nieuprzywilejowanych”.

---

Więcej moich atykułów w kategorii Finanse znajdziesz na www.finansomania.net


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sprawdzony pomysł na firmę

Sprawdzony pomysł na firmę

Autorem artykułu jest Michał TaciakBiznes w dzisiejszych czasach nie jest łatwy. Bardzo ciężko jest wymyślić coś nowego, kreować nowe trendy i wychodzić naprzeciw ludzkości i próbować zarabiać dziesiątki milionów złotych. Ciężko nawet zarabiać dziesiątki tysięcy, ale warto próbować.

Pomysłowość ludzka, która przekłada się na zakładane działalności gospodarcze o różnych profilach nie zna granic (przykładowe nietypowe firmy: dostarczanie dobrych jakościowo win do domów klientów, salon kąpieli dla psów itp.) ale im bardziej nietypowy rodzaj działalności tym większe ryzyko. Dlatego jedną z naprawdę przyzwoitych dróg, którą warto pójść jest franczyza.

Dobry pomysł na biznes to podstawa, jednak nigdy nie zostanie on najważniejszym czynnikiem decydującym o odniesieniu sukcesu. Zanim zdecydujesz się na jakiś krok, czytaj dalej.

Franchising zawiera szereg sprawdzonych przepisów na biznes prowadzony pod szyldem znanej firmy. Zmniejsza to ryzyko nieudanej inwestycji prawie do zera i umożliwia ciągłe wsparcie dla prowadzącego działalność.

Dla osoby, która posiada doświadczenie zawodowe z dziedziny finansów i bankowości, chce dobrze zarabiać i nie lubi piąć się powoli po korporacyjnych szczeblach, świetnym pomysłem może być możliwość otwarcia własnego oddziału banku na zasadzie franchisingu. Cały proces można prześledzić na przykładzie programu franczyzowego, oferowanego przez jeden z największych polskich banków prywatnych. Franczyzobiorca musi posiadać lokal. Nie musi być jego właścicielem, wystarczy wynajem. Lokal musi posiadać minimum trzydzieści metrów kwadratowych, łącze internetowe i witrynę. Warunkiem koniecznym jest też umiejscowienie go w ciągu handlowym bądź w miejscu uczęszczanym przez ludzi i koniecznie na parterze. Na pierwszej rozmowie z przedstawicielami banku franczyzobiorca poznaje zasady współpracy i otrzymuje broszury oraz dokumenty do podpisania. Jeżeli zdecyduje się na współpracę, musi dokonać wpłaty kwoty w wysokości od 25 do 30 tysięcy złotych za jedno stanowisko pracy. W zamian on i jego pracownicy otrzymują pakiet szkoleń, sprzęt komputerowy, oprogramowanie, meble, wyposażenie wnętrza, platery podświetlane, reklamy i stojaki z ulotkami.

Właściciel oddziału banku otrzymuje też pewną ilość gotówki do pracy (zazwyczaj 50 -100 tysięcy złotych) i wsparcie oraz nadzór centrali firmy, jej pracowników i firm ochroniarskich. Franczyzobiorca może liczyć na wysokie prowizje od każdego sprzedanego produktu – od rachunku do kredytu. Im wyższa sprzedaż, tym większy zarobek.

Przykład franczyzy bankowej nie jest odosobniony. Jeżeli ktoś czuje się dobry w gastroniomii i od zawsze chciał mieć swoją pizzerię, czy bar, a nie stać go na zakup pełnego sprzętu i wszystkich potrzebnych produktów - może próbować i walczyć o własny biznes na zasadach wsparcia franczyzowego. Podobnie jest z praktycznie każdą dziedziną biznesową - należy pamiętać, że nie trzeba tworzyć nic nowego. Nie trzeba zaczynać od całkowitego zera. Wspomagacze są naprwadę wygodnym i dobrym sposobem dla osoby początkującej. Warto o tym pamiętać i mieć to na uwadze :)

---

Artykuł stworzony przez redaktora strony: www.biznesjd.pl
Jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej na temat biznesu i prowadzenia własnej firmy zajrzyj: pomysł na biznes


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pożyczka hipoteczna zamiast kredytu dla firm

Pożyczka hipoteczna zamiast kredytu dla firm

Autorem artykułu jest anmonSytuacja polskiego przedsiębiorcy, który dopiero startuje na rynku z własnym biznesem jest nie do pozazdroszczenia. Wiedzą to z pewnością ci, którzy rozważali kiedyś wszystkie "za i przeciw" dotyczące rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Trudności natury biurokratycznej, piętrzące się w poszczególnych urzędach oraz brak możliwości uzyskania taniego kredytu na rozpoczęcie prowadzenia działalności, skutecznie zniechęcają wielu z nas do samodzielnego stworzenia miejsca pracy dla siebie i innych. Chociaż nie można poradzić wiele na wszelkie niezbędne i zbędne formalności, przez które musimy przebrnąć w kolejnych urzędach, to jednak istnieje skuteczne rozwiązanie kwestii dokapitalizowania swojej firmy już na starcie, szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami odpowiedniej nieruchomości.

Zamiast ubiegać się o trudnodostępne i drogie kredyty dla firm, przeanalizujmy możliwości jakie otwierają pożyczki hipoteczne. Produkty te, są w swojej konstrukcji przeznaczone dla klientów indywidualnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z nich także osoby zdecydowane na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Główną zaletą pożyczki hipotecznej jest możliwość przeznaczenia jej na dowolny cel. Banki reklamując produkty tego typu podpowiadają, że uzyskane środki można przeznaczyć zarówno na wakacje w tropikach jak również na dofinansowanie własnej firmy.

Kolejną niezmiernie ważną zaletą pożyczki hipotecznej jest niskie oprocentowanie i długie okresy kredytowania 20, 30 lub nawet 40 lat. Dzięki temu miesięczne raty kredytu są niskie i nie powodują nadmiernego obciążenia finansowego dla pożyczkobiorcy. Wiele banków oferuje również tzw. wakacje kredytowe, np. raz do roku można zawiesić spłatę jednej raty. Również wartość pożyczki hipotecznej w granicach kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy może z powodzeniem sprostać potrzebom startującej firmy, takim jak wynajęcie lokalu, zatrudnienie pracowników, zakup sprzętu i akcje promocyjne. Wartość uzyskanych z pożyczki środków jest uzależniona od wartości nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem wierzytelności dla banku.

---

Więcej moich atykułów w kategorii Finanse znajdziesz na www.finansomania.net


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Silni partnerzy biznesowi kluczem do sukcesu

Silni partnerzy biznesowi kluczem do sukcesu

Autorem artykułu jest Wiesław KluzJak stworzyć własny biznes? Którą formę prawną własnej działalności wybrać? Jak bezpiecznie i w sposób partnerski prowadzić własną firmę? Jak wykorzystać partnerstwo "silniejszych" firm do prowadzenia wspólnego biznesu (sytuacja win-win)

„Nawet niewielki, rozwijający się biznes, współpracując z silnymi partnerami strategicznymi, posiadającymi rozbudowane hierarchie może osiągnąć wielki sukces, ponieważ może się rozwijać bez potrzeby zatrudniania wielu pracowników, kosztuje o wiele mniej pieniędzy oraz zaoszczędza czas. Dzięki tym czynnikom firma taka może się rozwijać o wiele szybciej, mimo niewielkich rozmiarów - może być bardzo dochodowa [...]" R. Kiyosaki: "Zanim rzucisz pracę").

Istnieje taka forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej, która oparta jest właśnie o tego typu system partnerski, a mianowicie — spółka cywilna dwóch spółek z o.o. Układ taki, gdzie spółki z o.o. są odpowiedzialne za działania utworzonej przez siebie firmy (spółki cywilnej) jest bardzo korzystny dla przedsiębiorcy, który powołany jest na prezesa tejże spółki cywilnej i któremu przekazane są wszelkie kompetencje związane z prowadzeniem tejże firmy.

Jednym słowem spółki z o.o. dają wolną rękę przedsiębiorcy działającemu w obrębie tejże spółki cywilnej, natomiast biorą na siebie pełną odpowiedzialność prawną i finansową związaną z rozliczaniem tejże spółki cywilnej oraz reprezentowaniem jej przed wszelkiego rodzaju urzędami administracji państwowej.

Sytuacja ta jest idealna dla przedsiębiorcy prowadzącego taką spółkę cywilną — ponieważ:

1) Nie podlega on pod przepisy związane z wpisem do ewidencji ZUS, a co za tym idzie nie musi odprowadzać składek na ZUS;

2) Nie musi prowadzić księgowości i za nią odpowiadać, ponieważ spółki z o.o. odpowiadają za rozliczenia utworzonych przez siebie spółek cywilnych.

3) Nie odpowiada już całym majątkiem własnej rodziny za ewentualne konsekwencje związane z prowadzeniem firmy (nie prowadzi już firmy na własnym NIPie).

W związku z tym, że spółki z o.o. odpowiadają za rozliczanie każdej utworzonej przez siebie spółki cywilnej, dlatego we wspólnym interesie całego układu leży prowadzenie biznesu w taki sposób — na zasadzie partnerstwa doradztwa prawnego i finansowego — aby wszyscy byli zadowoleni i czerpali zyski. Klasyczna sytuacja win-win w biznesie.

Na tego typu „parasol ochronny” nie mogą liczyć osoby prowadzące w Polsce działalność w najbardziej popularny (ale najgorszy z punktu widzenia przedsiębiorcy) sposób, czyli na Wpisie do Ewidencji ZUS, ponieważ Urzędów które dokonują wpisu do ewidencji nie interesuje działalność firm, które utworzyły i problemy, z którymi się borykają.

Więcej o tym w darmowym ebooku, pt. "Nowoczesna firma" (link poniżej)

---

Zobacz książkę: Jak pracując mniej, zarabiać więcej

Darmowy ebook, nt. jak prowadzić własną firmę:
"Nowoczesna firma"

Jak pisać listy sprzedażowe i oferty, zobacz:
Efektywne narzędzie biznesuArtykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kiedy kasa fiskalna jest koniecznością?

Kiedy kasa fiskalna jest koniecznością?

Autorem artykułu jest Paweł GniadekObowiązek wykorzystania kas fiskalnych. Kto go posiada, a kto nie? Dla niektórych jest to rzecz nieobowiązkowa wedle prawa, ale są dziedziny, w których wymóg ten musi byc spełniony.

Sprzedawcy muszą rejestrować sprzedaż detaliczną za pomocą urządzeń fiskalnych. Najbardziej spotykaną ich postacią są oczywiście kasy fiskalne. Są to samodzielne urządzenia, których zadaniem jest rejestrowanie i drukowanie. Mają wbudowane nieskomplikowane oprogramowanie, dzięki któremu transakcje sprzedaży są „monitorowane”.

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i świadczą swoje usługi osobom fizycznym mają obowiązek stosowania kas fiskalnych. Jest to wymaganie nałożone przez ustawę o podatku od towarów i usług.

Obowiązek posiadania kas fiskalnych został nałożony na tych przedsiębiorców, których obroty ze sprzedaży w ciągu pierwszego roku przekroczyły 20 tysięcy złotych, a w kolejnych – 40 tysięcy złotych. Co więcej - obowiązek ten – bez względu na wysokość dochodów – ciąży na przedsiębiorcach zajmujących się dostawą zamiennych części do samochodów, sprzedażą sprzętu elektronicznego i fotograficznego, wyrobów tytoniowych, alkoholu, oprogramowania komputerowego oraz płyt CD i dvd.

Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy muszą stosować się do obowiązku rejestrowania przychodów ze sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Zwolnieni są prawnicy, lekarze, notariusze, dostawcy energii, wody. Zwolnienia dotyczą również przedsiębiorców, którzy świadczą usługi ubezpieczeniowe oraz finansowe, a także osoby, które zajmują się wynajmem nieruchomości.

Osoby, na których spoczywa obowiązek rejestrowania sprzedaży, mogą skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Ulga wynosi aż 90 % jej wartości, jednak nie więcej niż 700 zł.

---

Paweł


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Samozatrudnienie – kobiecy sposób na karierę

Samozatrudnienie – kobiecy sposób na karierę

Autorem artykułu jest Justyna EversunPolka potrafi – tak można skonkludować postawę coraz większej grupy pań, które – zamiast szukać posady – same postanowiły stworzyć sobie miejsca pracy.

Thermal ShaperSytuacja kobiet na polskim rynku pracy nie jest łatwa. Wykwalifikowana pracownica przeważnie nadal zarabia mniej niż jej męski odpowiednik na tym samym stanowisku. Kobiety mają pod górkę nie tylko jeśli chodzi o utrzymanie pracy, ale także jej szukanie – często przeszkodą do podjęcia wymarzonego etatu jest sytuacja rodzinna – pracodawcy niechętnie zatrudniają młode matki z obawy o częstszą absencję. Wielu potencjalnych szefów na strategicznych stanowiskach chętniej widzi mężczyzn – i to wcale nie ze względu na charakter pracy – w Polsce urlop tacierzyński jest rzadkością, więc pracownik płci męskiej odbierany jest przez pracodawcę jako lepsza inwestycja dla firmy. Co w tej rzeczywistości może zrobić ambitna, niezależna kobieta? Odpowiedź jest prosta: może zostać własną szefową i zdecydować się na samozatrudnienie.

Najtrudniejszą sytuację w znalezieniu pracy mają kobiety młode, bez doświadczenia, ale również te starsze, które często mają trudności z przekwalifikowaniem się, odnalezieniem w rzeczywistości komputerów i wymaganego języka obcego. Trudna jest też sytuacja kobiet powracających na rynek pracy, np. po urlopie macierzyńskim lub dłuższej nieaktywności zawodowej, która już nieco zdezaktualizowała branżową wiedzę i w związku z tym uczyniła potencjalną pracownicę mniej atrakcyjną od konkurencji. Do takich kobiet coraz częściej kierowane są programy unijne, dzięki którym osoby bezrobotne mogą starać się o środki finansowe na swój własny biznes. Korzysta z tego coraz więcej kobiet, a jedną z najbardziej atrakcyjnych opcji dla samozatrudniających się jest otwarcie własnego salonu kosmetycznego.

Technik usług kosmetycznych jest zawodem, który cieszy się zainteresowaniem pań od wielu lat – można rzec, że to typowo kobiecy, bardzo wdzięczny sektor, pozwalający nie tylko na atrakcyjne zarobki, ale i dający dużą satysfakcję. Ostatnie lata pokazały, że w branży przybywa również kosmetologów, a w związku z tym, że niedawno przywrócono możliwość studiowania tego kierunku na studiach II stopnia, całkiem prawdopodobny jest kolejny wzrost zainteresowania kosmetologią. Młode kosmetyczki i kosmetolodzy często jednak nie mają łatwego startu – znalezienie pracy utrudnia przede wszystkim brak doświadczenia, a pracodawcy chętniej zatrudniają osoby z kilkuletnim stażem, które byłyby w stanie przyciągnąć do gabinetu swoje dotychczasowe stałe klientki. Po drugie obawą właścicieli salonów jest stałość nowo pozyskanego pracownika – większość wolałaby uniknąć sytuacji, w której młoda pracownica wykorzysta zdobyte w ich zakładzie doświadczenie do otwarcia konkurencyjnej działalności. Nawet jeśli świeżo upieczonej absolwentce kosmetologii uda się znaleźć pierwszą pracę, częstym powodem do rozczarowania są niskie zarobki, nieadekwatne do stanu posiadanej wiedzy i lat poświęconych edukacji. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób decyduje się na podjęcie ryzyka i założenie własnego salonu kosmetycznego.

No tak – można pomyśleć – tylko skąd wziąć na to pieniądze? Z pomocą przychodzą Powiatowe Urzędy Pracy, oferujące autorom najlepszych pomysłów na biznes dofinansowanie w maksymalnej kwocie ok. 19 tys. zł. Warto zainteresować się, jakie możliwości dofinansowania unijnego oferuje dany region – np. w ramach Programu Kapitał Ludzki, z którego można skorzystać do 2013 roku. Przedsiębiorcy prowadzącemu swój pierwszy biznes (lub temu, który nie prowadził działalności gospodarczej przez ostatnich 5 lat) przysługuje prawo do płacenia niższych składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące. Jest to duża ulga, która może mieć istotny wpływ na rozkręcenie firmy.

Pozostaje pytanie: czy dysponując kwotą 19 tys. zł można otworzyć własny salon kosmetyczny? Wiele zależy od wielkości miasta i zasobności oferty salonu. Nawet jeśli nie uda nam się w tej kwocie urządzić gabinetu, pozostaje jeszcze jedna opcja: salon mobilny, czyli usługi kosmetyczne z dojazdem do klienta. Wówczas kupujemy urządzenia i akcesoria z myślą o mobilnym charakterze usług – lekkie, przenośne łóżko do zabiegów, specjalistyczne sprzęty kosmetyczne w mobilnych wersjach – np. żelazko przeciwzmarszczkowe do zabiegów liftingujących, diamond peel do mikrodermabrazji diamentowej lub pompę Shaper, wykorzystywaną do usług modelujących ciało. Ofertę zawierającą podstawowe propozycje jak makijaż, depilacja, czy stylizacja paznokci warto uzupełnić właśnie o usługi z zastosowaniem urządzeń kosmetycznych – po pierwsze firma staje się wówczas bardziej konkurencyjna i przyjazna dla wymagających klientek, po drugie takie zabiegi generują wysokie zyski – te z kolei mogą sprawić, że perspektywa własnego stacjonarnego salonu kosmetycznego stanie się realna.

---

http://mojsalon.pl/ - portal biznesu kosmetycznego


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Niedługo ZUS zbankrutuje!

Niedługo ZUS zbankrutuje!

Autorem artykułu jest maqnsJak podaje "FAKT" ponad 10 milionów ludzi, którzy w 2015 roku będą klientami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zostanie bez pieniędzy. Gazeta twierdzi, że ten zbiurokratyzowany moloch, który już teraz ściąga ogromne składki, wypłacając w zamian głodowe świadczenia za 4 lata zostanie kompletnym bankrutem!

Żle się dzieje w ZUS...
Gazeta "FAKT" powołuje się na szefa Rady Nadzorczej ZUS Roberta Gwiazdowskiego, który mówi, że w roku 2015 jego firmie grozi poważny kryzys finansowy. Istnieje ryzyko, że nie będzie z czego wypłacać pieniędzy emerytom. Są tego przynajmniej dwie przyczyny, twierdzi "FAKT". Pierwsza to taka, że obecnie płacone składki tylko w teorii wędrują na indywidualne konta przyszłych emerytów. W praktyce te pieniądze przejadają obecni klienci ZUS. A druga, to fakt, że w 2015 roku na emeryturę przejdzie pierwszy powojenny wyż demograficzny i liczba emerytów wzrośnie o 60 procent!

Próby ratowania sytuacji.
Sytuację tą miał ratować specjalnie powołany w 2002 roku Fundusz Rezerwy Demograficznej. okazał się on jednak totalną klapą. Do 2009 roku miał dysponować on kwotą około 20 miliardów złotych. Nie udało się. Zgromadził on dotąd zaledwie 1,5 mld złotych. Co radzi Gwiazdowski? - Oszczędzać na czarną godzinę. Człowiek, który przez 40 lat będzie odkładał 150 zł miesięcznie uciuła w tym czasie ponad pół mln zł i nie będzie musiał się oglądać na ZUS. Jak ma tego dokonać przedsiębiorca, który jest co miesiąc bombardowany ogromnymi składkami ZUS, które wynoszą ponad 800zł?

Jest ratunek!
Są sposoby na zminimalizowanie składki ZUS. Można w ten sposób zaoszczędzić od 300zł miesięcznie lub całkowicie nie płacić. Nasza nowa, niska składka pozwoli nam zaoszczędzone w ten sposób pieniądze inwestować np w fundusz inwestycyjny, dzięki któremu nie będziemy już tylko zdani na kiepską emeryturę wystarczającą tylko na lekarstwa i część opłat, ale na godziwą emeryturę, która się nam należy!

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zakładanie firmy

Zakładanie firmy

Autorem artykułu jest Bartłomiej JakubowskiZałożenie własnej firmy to niezwykłe przedsięwzięcie. Dzięki własnej działalności gospodarczej możemy realizować własne pomysły, stać się niezależnymi oraz więcej zarabiać. Jednak zacznijmy od początku.

Pierwszym krokiem, który należy postawić to znalezienie pomysłu na biznes. Dobry pomysł na biznes charakteryzuje się:

rentownością - realizacja pomysłu musi dawać dochody w przeciwnym razie nie warto otwierać własnej firmy
innowacyjnością - pomysł powinien wnosić coś nowego na dotychczasowy rynek, niekoniecznie musi to być produkt, którego dotychczas nie było - może być ulepszona wersja, która w inny sposób spełnia potrzeby klientów lub daje im dodatkowe wartości,
odzwierciedleniem osobowości przedsiębiorcy - jeśli pomysł na firmę odpowiada doświadczeniu, osobowości i pasji właściciela firmy, jest bardzo prawdopodobne osiągnięcie sukcesu.

Po znalezieniu kilkunastu pomysłów na biznes, należy wybrać jeden - najlepszy i zabrać się za pisanie biznesplanu. Profesjonalnie napisany biznes plan pomoże zminimalizować ryzyko porażki, dzięki przeprowadzeniu badań marketingowym, uwzględniającymi:
- rynki, na których będzie działać firma,
- konkurencję, z którą firma będzie konkurować,
- klientów, o których będzie zabiegać.
Dobrze napisany biznes plan jest najważniejszym narzędziem wspomagającym zarządzanie firmą, nawet jeśli jest ona mała. Poza funkcją zarządczą i kontrolną biznes plan służy do pozyskiwania środków finansowych od zewnętrznych inwestorów. Możesz dzięki niemu pozyskać pieniądze na otworzenie własnej firmy z Urzędu Pracy lub ze środków Unii Europejskiej. W przypadku, gdy firma działa dłużej niż rok możesz starać się o kredyt inwestycyjny w kwocie powyżej 100 tysięcy złotych, również wtedy banki zażądają od Ciebie biznes planu.
Mając biznes plan możesz już podjąć pierwsze kroki, aby zarejestrować własną firmę. Własna działalność gospodarcza jest marzeniem wielu osób, zaliczyć do nich można przede wszystkim osoby studiujące, bezrobotni oraz osoby pragnące niezależności i potencjalnie nie ograniczonych zarobków.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak tanio rozpocząć własną działalność gospodarczą?

Jak tanio rozpocząć własną działalność gospodarczą?

Autorem artykułu jest Marek StężyńskiKażdy przedsiębiorczy człowiek pracujący na tzw. etacie marzy czasami, aby rozpocząć działalność gospodarczą na własny rachunek. Czasami na przeszkodzie ku realizacji marzeń stoi zwyczajny brak środków finansowych lub po prostu brak wiedzy jak tanio i szybko założyć i rozwinąć swoją działalność.

Przy planowaniu przyszłej działalności gospodarczej najważniejszym wydaje się wybór formy, w jakiej zamierzamy prowadzić działalność. Forma ta powinna być adekwatna do przyszłego zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli planujemy otworzenie sklepu lub firmy handlowej, w którym będziemy jedynym zatrudnionym pracownikiem, to wybierzmy indywidualną działalność gospodarczą. Jeśli natomiast planujemy działalność na dużą skalę, przewidując współpracę z wspólnikami lub inwestorami to wybierzmy którąś ze spółek kapitałowych.
Najprostszą i najtańszą formą prowadzenia działalności gospodarczej jest indywidualna działalność gospodarcza. Inne formy to spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo – akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna. Jeśli nie potrafimy sami wybrać właściwej formy warto skorzystać z usług doradcy. Na rynku istnieje szereg instytucji, które za darmo pomogą wybrać najwłaściwszą formę działalności. Jedną z takich instytucji statutowo zakładających pomoc w tym zakresie jest stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Edukacji Ekonomicznej i Bezpieczeństwa w Biznesie. Warto poszukać odpowiedniego partnera. w internecie.
Gdy już wybraliśmy formę możemy przystąpić do rejestracji naszej działalności. Niezbędne do tego będzie nam siedziba firmy. Jeśli jesteśmy właścicielem lokalu, w którym możemy rozpocząć działalność to jesteśmy szczęśliwcami. Jeśli natomiast nie posiadamy żadnego lokalu, a w wynajmowanym przez nas lokalu mieszkalnym właściciel nie zgadza się na rejestrację jakiejkolwiek działalności gospodarczej, to musimy znaleźć siedzibę dla swojej przyszłej firmy. Wynajęcie lokalu w Warszawie na działalność gospodarczą nie jest wcale łatwe, a już na pewno nie jest tanie. Dlatego warto jest rozważyć zarejestrowanie działalność, korzystając z tzw. usługi wirtualnego biura, nazywanej czasem wirtualnym adresem. Usługi te są niezwykle korzystne, gdyż rzadko zdarza się, aby za rejestrację firmy płacić więcej niż 100 zł miesięcznie, co na etapie rozpoczynania i rejestrowania działalności jest niezwykle istotne ze względów kosztowych. Firmy świadczące tego typu usługi oferują także usługi dodatkowe, jak odbiór korespondencji, wynajem umeblowanych pomieszczeń biurowych na spotkania i konferencje, czy też świadczenie usług księgowych. Redukuje to nasze koszty startowe do minimum, zwłaszcza, gdy w początkowym okresie działalności nie potrzebujemy stałej siedziby i biura. Jeśli potrzebujemy dobry adres w Warszawie to warto zajrzeć do internetu i poszukać najtańszych rozwiązań. Wybraliśmy formę działalności, mamy podpisaną umowę najmu wirtualnego biura, czyli możemy przystąpić do rejestracji firmy.
Jeśli wybraliśmy indywidualną działalność gospodarczą powinniśmy zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej udać się do najbliższego urzędu gminy lub urzędu miasta z dowodem osobistym oraz wypełnić przygotowany przez dany urząd formularz - zgłoszenie. Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlega opłacie w wysokości 100 zł, za każdą zmianę wpisu, opłata wynosi 50 zł.
Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej powinno zawierać:
-imię i nazwisko przedsiębiorcy,
-nazwę firmy
-numer ewidencyjny PESEL
-miejsca zamieszkania przedsiębiorcy
-określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD),
-datę rozpoczęcia działalności gospodarczej
Wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dokonuje organ ewidencyjny, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Po dokonaniu wpisu przedsiębiorca otrzymuje zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Jeśli chcemy zarejestrować podmiot posiadający osobowość prawą powinniśmy w myśl tej samej ustawy uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wypełnienie druków jest podobno łatwe, ponadto zgodnie z hasłami prasowymi obowiązuję zasada jednego okienka, czyli składając dokumenty do KRS składamy równocześnie wniosek o nadanie nr REGON i NIP. Praktyka jest niestety inna. Procedura jednego okienka w znacznym stopniu wydłużyła czas rejestracji podmiotu prawnego, a nie skróciłea jej, ze względu na konieczność przesyłania pocztą (sic) niezbędnych dokumentów pomiędzy Krajowym Rejestrem Sądowym, Głównym Urzędem Statystycznym nadającym numer REGON, i Urzędem Skarbowym nadającym nr NIP. Ponadto jakikolwiek błąd w wypełnieniu druków powoduje przedłużenie rejestracji, gdyż urząd wzywa nas znów pocztą do uzupełnienia wniosku ( choćby chodziło o przysłowiowy przecinek). Warto, więc przy wypełnianiu wniosków skorzystać z usług doradcy, zwłaszcza, gdy są one darmowe. Przy zakładaniu spółki kapitałowych niektóre czynności takie jak zgromadzenie założycielskie udziałowców lub akcjonariuszy, czy zawarcie umowy spółki musimy przeprowadzić w obecności notariusza. Warto, więc tu znów skorzystać z doświadczeń firmy wynajmującej nam wirtualny adres. Często polecony przez nich notariusz znacznie obniży taksę za wykonane czynności.
W miedzy czasie powinniśmy założyć rachunek bankowy. Większość banków wymaga w tym przypadku nr. NIP lub REGON. Jeśli przypomnimy, że do rejestracji w KSR niezbędny jest nr rachunku bankowego sytuacja wygląda trochę na przysłowiową „kwadraturę koła”. Z praktyki warto zwrócić się do NORDEA BANK lub do VWBANK z uwagi na najkorzystniejsze przepisy dot. rejestracji nowych rachunków. Jeśli planujemy indywidualną działalność gospodarczą warto zapoznać się z ofertą Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, czyli popularnych SKOK – będących jedyną realną alternatywą w stosunku do banków, a oferującym zdecydowanie wyższe oprocentowanie rachunków rozliczeniowych.

Gdy mamy już rachunek bankowy i rejestrację za sobą musimy jeszcze tylko wybrać program, w którym prowadzić będziemy Księgę przychodów i rozchodów – będącym podstawowym dokumentem księgowym w przypadku osób fizycznych, lub musimy w przypadku osób prawnych wybrać biuro rachunkowe prowadzące naszą dokumentację księgową. Prowadzenia samodzielnie pełnej księgowości finansowej nie polecam na starcie, chyba, że posiadamy wykształcenie ekonomiczne. W praktyce lepiej zapłacić 300 zł miesięcznie niż narazić się na nierzetelne prowadzenie dokumentacji księgowej, będącej w naszym kraju przestępstwem.
Teraz nie pozostaje nam już nic innego jak wystawić pierwszą fakturę i zacząć spełniać marzenia o własnym biznesie. Po okresie rozruchu, – jeśli jesteśmy osobami przedsiębiorczymi wkrótce przekonamy się, że nasze dochody mogą wzrosnąć znacznie szybciej niż dochody z pracy etatowej. Aha zapomniałem dodać potrzebujemy też odrobiny szczęścia.

---

Marek Stężyński www.ebiuro.biz.pl

osobiście mogę polecić SKOK NIKE


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jaki kolor pieczątki wybrać?

Jaki kolor pieczątki wybrać?

Autorem artykułu jest Zbigniew U.Jako osoba zawodowo zajmująca się wyrabianiem pieczęci i stempli, często słyszę pytania Klientów: „jakiego koloru pieczątkę mam wybrać”? ...

Jako osoba zawodowo zajmująca się wyrabianiem pieczęci i stempli, często słyszę pytania Klientów: „jakiego koloru pieczątkę mam wybrać”. Zazwyczaj odpowiadam: a jaki Pani / Pan lubi?

W dotychczasowej karierze nie spotkałem się z przepisami jasno określającymi kolor odbicia pieczątki. Istnieje więc w tym zakresie zupełna dowolność. Co prawa, kilka lat temu istniał pewien schemat wg którego:

Przedsiębiorcy wyrabiali pieczątki koloru niebieskiego lub czarnego,

Urzędnicy, banki i instytucje wyrabiały pieczątki koloru czerwonego,

Księża i parafie wyrabiały pieczątki koloru fioletowego,

Koła myśliwskie wyrabiały pieczątki koloru brązowego,

jednakże schemat ten został zupełnie porzucony i w chwili obecnej panuje zupełna dobrowolność wyboru koloru pieczątek. Zauważyłem, że Klienci coraz częściej wybierają pieczątki o zielonej, brązowej i czerwonej odbitce, gdyż pieczątka taka znacznie wyróżnia się na tle strony, przez co treść reklamowa, jaką ze sobą niesie (np. strona www przedsiębiorcy) jest bardzo dobrze wyeksponowana.

Jako ciekawostkę podam, że niegdyś na dyskotekach uczestnikom przy zakupie biletów przybijano na rękę pieczątki koloru niebieskiego lub czarnego. Procedury tej jednak szybko zaniechano, gdyż młodzież w celu uniknięcia opłaty wejściowej często prosiła ekspedientki pobliskich sklepów o przybicie na rękę pieczątki, którą szybko rozmazywano. Młodzi naciągacze bez problemu przedostawali się przez bramki wejściowe na dyskotekę, mając wytłumaczenie, że pieczątka w trakcie zabawy się rozmazała. Obecnie obsługa dyskoteki przybija uczestnikom pieczątki niewidoczne w świetle dziennym (widoczne w ultrafiolecie), które są znacznie trudniejsze do podrobienia.

Jaka jest więc odpowiedź na kluczowe pytanie? Wybierz kolor, który Ci się podoba:)

---

Zbyszek Ugorek

http://pieczatkownia.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 17 marca 2011

Oferta w Internecie

Oferta w Internecie

Autorem artykułu jest Krzysztof Wąsartykularnia_import
Oferent przez złożenie drugiej stronie oferty zmierza do zawarcia z nią określonej umowy. A ta jak każda składa się z co najmniej dwóch oświadczeń woli, którymi są tu oferta i jej przyjęcie.

Oferta winna zawierać istotnie postanowienia umowy, do zawarcia której zmierza oferent. Jeżeli brak któregoś z istotnych elementów przyjmuje się, że nie jest to oferta a zaproszenie do zawarcia umowy. Różnica między nimi polega na tym, że nadawca nie jest związany postanowieniami zawartymi w wysłanej informacji.

Oferta może być złożona do oznaczonego i nieoznaczonego kręgu odbiorców. W Internecie najczęściej wykorzystywanymi metodami do składania ofert są strona internetowa i poczta elektroniczna.

Oferta złożona do konkretnego odbiorcy

Za chwilę złożenia oferty w postaci elektronicznej poczytuje się moment, gdy została wprowadzona do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, by adresat mógł zapoznać się z jej treścią (art. 61 § 2 k.c.). W przypadku e-maila z ofertą handlową, za moment złożenia propozycji zawarcia umowy przyjmuje się chwilę gdy wiadomość zostanie skutecznie wysłana, tzn. gdy dotrze na serwer poczty adresata. Zgodnie z kodeksową regulacją taka oferta wiąże składającego, do czasu w którym składający ofertę mógł otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia, chyba że okres ważności oferty został przez oferenta określony. Jeżeli jednak owo opóźnienie wynika z przyczyn niezależnych od oblata, wówczas umowa dochodzi do skutku pod warunkiem, że oświadczenie woli zostało wysłane we właściwym czasie.

Oferta złożona do nieoznaczonego odbiorcy

Oferty adresowane do nieoznaczonego kręgu odbiorców (ad incertas personas) zamieszczane są zazwyczaj na stronach internetowych. Oferta złożona w ten sposób wiąże składającego, jeżeli druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie. W tym przypadku owo potwierdzenie nie jest oświadczeniem woli, którego efektem jest zawarcie umowy. Potwierdzenie to ma charakter oświadczenia wiedzy, które skutkuje związaniem oferenta złożoną propozycją (art. 661 § 1 k.c.).
Takim potwierdzeniem jest np. umiejscowienie określonego produktu w wirtualnym koszyku zakupów danego sklepu internetowego.

Jak stanowi art. 661 § 2 k.c. przedsiębiorca, który składa ofertę do nieoznaczonego kręgu odbiorców obowiązany jest przed jej zawarciem poinformować drugą stronę w sposób zrozumiały i jednoznaczny o:
- czynnościach technicznych składających się na procedurę zawarcia umowy,
- skutkach prawnych potwierdzenia przez drugą stronę otrzymania oferty,
- zasadach i sposobach utrwalania, zabezpieczania i udostępniania przez przedsiębiorcę drugiej stronie treści zwieranej umowy,
- metodach i środkach technicznych służących wykrywaniu i korygowaniu błędów we wprowadzanych danych, które jest obowiązany udostępnić drugiej stronie,
- językach, w których umowa może być zawarta,
- kodeksach etycznych, które stosuje, oraz o ich dostępności w postaci elektronicznej.

Odwołanie oferty

Co do zasady odwołanie oświadczenia woli skuteczne jest wówczas gdy dotrze do adresata wcześniej bądź w tym samym czasie co owo oświadczenie. Biorąc pod uwagę fakt, iż każda wiadomość e-mail opatrywana jest zarówno datą jak i dokładną godziną, stwierdzić można iż otrzymanie w tym samym czasie oświadczenia woli i jego odwołania jest praktycznie niemożliwe. Natomiast wcześniejsze dotarcie informacji o odwołaniu oferty od jej samej wskazuje na to że odwołanie to zostało wysłanie przez oferenta wcześniej, zanim została wysłana oferta.

Inaczej jest w przypadku, gdy oferentem i oblatem jest przedsiębiorca. Art. 662 § 1 k.c. stanowi, iż w stosunkach między przedsiębiorcami oferta może zostać odwołana, jeżeli oświadczenie o odwołaniu oferty zostało złożone drugiej stronie przed wysłaniem przez nią oświadczenia o przyjęciu oferty. Odwołać oferty nie można, jeżeli wynika to z jej treści lub określono termin przyjęcia.

Przyjęcie oferty

Podobnie jak jej złożenie jest oświadczeniem woli. Przyjęcie oferty może objawić się albo przez złożenie oświadczenia o przyjęciu oferty, albo przez fakt przystąpienia do wykonania umowy przez drugą stronę w odpowiednim czasie.

Do złożenia oświadczenia o przyjęciu oferty stosuje się ogólne zasady wynikające z art. 61 k.c. Jeżeli oświadczenie zostało wyrażone w postaci elektronicznej skuteczne jest, gdy zostało wprowadzone do środka komunikacji w taki sposób żeby osoba, do której jest kierowane mogła zapoznać się z jego treścią. W pozostałym przypadkach przyjmuje się, iż oświadczenie, które ma być złożone danej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Przystąpienie do wykonania umowy bez składania oświadczenia o przyjęciu oferty ma zastosowanie wówczas gdy nie jest ono wymagalne, w szczególności gdy składający ofertę żąda niezwłocznego wykonania umowy. Realizacja umowy to nic innego jak wykonanie zobowiązania, do realizacji którego, w przypadku zawarcia umowy, strona jest zobowiązana. Np. osoba, która kupi książkę w internetowym sklepie nie wysyła oświadczenia woli, lecz dokonuje przelewu na konto sprzedawcy tytułem ceny.

Milczenie oblata może zobowiązywać jedynie wówczas, gdy jest on przedsiębiorcą i pozostaje ze składającym ofertę w stałych stosunkach gospodarczych. Wówczas brak niezwłocznej odpowiedzi poczytuje się za przyjęcie oferty (art. 682 k.c.).

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o czasie i miejscu zawarcia umowy. Otóż zgodnie z art. 70 i 71 przywoływanego już niejednokrotnie Kodeksu cywilnego w razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w chwili otrzymania przez składającego oświadczenia o jej przyjęciu bądź w chwili przystąpienia przez drugą stronę do wykonania umowy. Jeżeli chodzi o miejsce przyjmuje się, że właściwe jest miejsce otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu albo miejsce zamieszkania bądź siedziby składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak założyć własną firmę - krok po kroku

Jak założyć własną firmę - krok po kroku

Autorem artykułu jest Kira F.Zanim zaczniesz własną działalność, musisz urządzić sobie spacer po urzędach i złożyć w nich odpowiednie dokumenty. Jako, że biurokrację mamy dość przerośniętą, zwykle niezupełnie wiadomo od czego zacząć, co gdzie składać i w jakich terminach. Ten przewodnik Ci w tym pomoże.
Zanim zaczniesz własną działalność, musisz urządzić sobie spacer po urzędach i złożyć w nich odpowiednie dokumenty. Jako, że biurokrację mamy dość przerośniętą, zwykle niezupełnie wiadomo od czego zacząć, co gdzie składać i w jakich terminach. Ten przewodnik Ci w tym pomoże.

Krok pierwszy: Rejestracja firmy w Urzędzie Miasta

Potrzebne formularze: zgłoszenie do ewidencji

Osoby fizyczne oraz wspólnicy spółek cywilnych muszą zacząć od złożenia zgłoszenia o wpis do ewidencji

działalności gospodarczej. Zawierać ono musi:
- imię i nazwisko przedsiębiorcy
- nazwę firmy (nieobowiązkowo)
- nr ewidencyjny PESEL przedsiębiorcy
- adres zamieszkania przedsiębiorcy
- adres siedziby firmy
- rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)
- miejsce/a wykonywania działalności
- datę rozpoczęcia działalności

Przy zgłoszeniu działalności gospodarczej należy przedstawić dokument tożsamości. Opłata za zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej wynosi 100 zł. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, zgłoszenia do ewidencji dokonuje każdy ze wspólników z osobna - każdy też wnosi osobno opłatę. W tym przypadku, "Przedsiębiorcą" jest każdy ze wspólników spółki cywilnej z osobna - a nie spółka jako taka.

Organ ewidencyjny wydaje zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu maksymalnie 14 dni od złożenia wniosku, ale sprawy nie wymagające prowadzenia postępowania wyjaśniającego są załatwiane w dniu dokonania zgłoszenia.


Krok drugi: Numer REGON w Urzędzie Statystycznym

Potrzebne formularze: RG-1

W ciągu 14 dni od uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej należy wystąpić do właściwego ze względu na adres zamieszkania urzędu statystycznego o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej - nadanie numeru statystycznego REGON.

Wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej wypełnia się na formularzu Wniosku RG-1, w którym należy wskazać podstawowy rodzaj planowanej działalności. Działalność ta musi być zgodna z deklaracją dokonaną przy wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - zaświadczeniem o dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Do złożenia wniosku, poza wypełnionym formularzem, potrzebujesz:
- kserokopii zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (oryginał dokumentu do wglądu)
- dowodu osobistego

Wydanie REGONu zazwyczaj następuje tego samego lub następnego dnia, ale termin ustawowy to 14 dni - więc w najgorszym wypadku na tyle się należy przygotować. Samo wydanie wniosku jest bezpłatne.

W przypadku spółki cywilnej REGON nadawany jest samej spółce, a nie każdemu ze wspólników z osobna.


Krok trzeci: Firmowe konto bankowe i pieczątka

Potrzebne formularze: brak

Przy zakładaniu działalności gospodarczej na własny rachunek, należy pamiętać o obowiązku posiadania

firmowego rachunku bankowego. Obowiązkowe jest nie tylko założenie konta firmowego, ale także powiadomienie odpowiednich organów o wszelkich zmianach dotyczących rachunku bankowego Twojego przedsiębiorstwa w terminie najdalej 14 dni od daty ich powstania.

Wybrać bank możesz dowolnie, zapoznaj się więc wcześniej dokładnie z poszczególnymi ofertami i załóż konto najodpowiedniejsze dla Ciebie.

Pieczątka firmowa jest natomiast niezbędna m.in. przy zakładaniu rachunku bankowego lub wystawianiu dokumentów sprzedaży. Wyrabiając pieczątkę firmową, samodzielnie określa się dane, które się na niej znajdą. Powinna ona jednak zawierać:
- oznaczenie firmy (imię i nazwisko osoby fizycznej oraz nazwę firmy)
- dane teleadresowe siedziby firmy
- numer NIP
- numer REGON

Kosztować Cię to będzie 30-50zł.


Krok czwarty: Urząd Skarbowy - NIP i wybór formy opodatkowania

Potrzebne formularze: NIP-1

Po pierwsze, musisz dokonać rejestracji NIP. W przypadku 1-osobowej działalności gospodarczej Twój NIP stanie się jednocześnie NIPem Twojej firmy - wypełnić odpowiedni formularz jednak musisz i tak, tyle że numer znasz od razu.

Wybrać też musisz formę opodatkowania:
- zasady ogólne
- ryczałt przychodów ewidencjonowanych
- kartę podatkową
- 19% podatek dochodowy
- podatek od towarów i usług (VAT)

O wadach i zaletach każdego z nich być może opowiem później, łatwo jednak znajdziesz potrzebne informacje w Internecie.


Krok piąty: Składki na ubezpieczenie społeczne w ZUS

Potrzebne formularze: ZUS ZFA, ZUS ZPA, ZUS ZUA, ZUS ZZA

Rozpoczynający działalność gospodarczą podlega obowiązkowym ubezpieczeniom:
- emerytalnemu
- rentowemu
- wypadkowemu
- zdrowotnemu
- dodatkowo opłacanie składki na Fundusz Pracy
- dobrowolne ubezpieczenie - ubezpieczenie chorobowe

Jeśli zatrudniasz pracowników, dodatkowo opłacasz:
- składki ZUS dla pracowników
- składki na Fundusz Pracy
- składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Do ZUS musisz się zgłosić w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej (daty rozpoczęcia działalności).

Formularze potrzebne do zgłoszenia firmy w ZUS:
- ZUS ZFA (zgłoszenie płatnika składek - osoby fizycznej) - zgłoszenie firmy
- ZUS ZPA (zgłoszenie płatnika składek - spółki cywilnej)
- ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej) - dotyczy sytuacji, w której poza prowadzeniem firmy podatnik nie będzie uzyskiwał dochodów w inny sposób; dotyczy również wszystkich pracowników bez względu na to, czy uzyskują dochody w inny sposób, czy nie
- ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego) - dotyczy sytuacji, gdy poza prowadzeniem firmy przedsiębiorca uzyskuje dochody w inny sposób, np. wykonuje pracę, za którą otrzymuje płacę w wysokości minimalnego wynagrodzenia lub wyższą; można je uzyskać w oddziale ZUS.

Kwoty składek na ubezpieczenie społeczne odprowadzanych przez przedsiębiorcę - stanowią procent od dochodów, ale zadeklarowany jako podstawa do obliczenia składki dochód nie może być mniejszy, niż 60% średniego wynagrodzenia krajowego (wg GUS).

Od dnia 24 sierpnia 2005 r. początkujący przedsiębiorcy mają prawo skorzystania z możliwości odprowadzania niższych składek na ubezpieczenie społeczne (ok. 250zł).

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne będą płacić tylko te osoby, które rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a więc od 25 sierpnia 2005r i przez ostatnie 5 lat nie prowadziły własnej działalności. Zniżka trwa tylko 2 lata, pozwala jednak na spokojne rozpoczęcie działalności bez zbytnich obciążeń.

UWAGA! Ze zniżki nie skorzystają jednak osoby, które prowadząc firmę wykonywałyby działalność dla byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku założenia firmy lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Krok szósty: zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy

Jeśli przedsiębiorca - pracodawca zatrudni pracownika lub pracowników, w ciągu 30 dni od daty zatrudnienia musi powiadomić na piśmie właściwego inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności oraz liczbie pracowników.

Powinien także złożyć pisemną informację o środkach i procedurach przyjętych dla spełnienia wymagań wynikających z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących danej dziedziny działalności.

Jeśli nie zatrudniasz pracowników - ten punkt już Cię nie dotyczy.

Linki do potrzebnych formularzy znajdziesz na mojej stronie w artykule o tym samym tytule.
---

Autorka: Kira®
Więcej moich tekstów znajdziesz tutaj: http://cyber-girl.net


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zawarcie umowy via Internet

Zawarcie umowy via Internet

Autorem artykułu jest Krzysztof Wąsartykularnia_import

Umowy zawieramy codziennie, bardzo często nie zdając sobie z tego sprawy. Rozwój technik informatycznych sprawił, iż z obrotem gospodarczym spotkamy się także w globalnej sieci. Z dnia na dzień powstają coraz to nowe przedsiębiorstwa elektroniczne zwane potocznie e-binznesami.

Z internetową umową mamy do czynienia robiąc zakupy w e-sklepie, sprzedając przedmiot na pasażu aukcyjnym czy zamawiając dostęp do płatnego serwisu internetowego.Umowa

Umowa jest czynnością prawną, w której uczestniczą co najmniej dwie strony. Jej niezbędnym elementem jest konsens, czyli porozumienie stron. Warunkiem skuteczności umowy jest złożenie zgodnych oświadczeń woli. Oświadczeniem woli jest natomiast każde zachowanie się człowieka, które jest dostatecznie jasne i zrozumiałe, zmierzające do wywołania określonego skutku prawnego. Oświadczenia woli mogą być składane ustnie, pisemnie a także w sposób dorozumiany (milczący).Jako przykład umowy milczącej można podać zakupy w księgarni. Umowa zostaje zawarta z chwilą, gdy dokonany zostanie wybór określonej pozycji, za którą potem księgarz pobiera odpowiednią sumę tytułem ceny.
Zgodność oświadczeń woli wyraża się nie tyle przez literalne brzmienie danego dokumentu, jeżeli taki istnieje, ile zgodny zamiar stron. Oznacza to, że w przypadku powstania dyssensu, tj. różnicy między wolą stron a jej przejawem, umowa nie dochodzi do skutku.Skutkiem prawnym jaki następuje w przypadku dokonania czynności prawnej jest zawiązanie, zmiana lub rozwiązanie stosunku prawnego. Jeżeli czynnością prawną jest umowa, mamy do czynienia ze stosunkiem zobowiązaniowym. Jego podmiotami są strony umowy, w prawie zobowiązań nazywane dłużnikiem i wierzycielem. Przedmiotem jest określone świadczenie polegające na działaniu (np. zapłata sumy pieniężnej, wykonanie dzieła) lub zaniechaniu (czyli niepodejmowaniu określonego działania), którego może domagać się od dłużnika wierzyciel. Treścią stosunku zobowiązaniowego są uprawnienia wierzyciela oraz skorelowane z nimi obowiązki dłużnika.Zasada swobody umów

Zasada ta wyraża się przez możliwość zawarcia dowolnej umowy z dowolnym kontrahentem w dowolnym czasie. Jej granice wyznaczone są przez art. 58 § 1 KC w myśl którego czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna oraz art. 3531 KC stanowiący, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.Stroną umowy może być osoba fizyczna, osoba prawna (np. spółka akcyjna) oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, lecz z przyznaną zdolnością prawną (np. spółki osobowe takie jak spółka jawna, komandytowa).Zasada swobody umów jest generalną zasadą przyświecającą obrotowi gospodarczemu, na podstawie której przedsiębiorcy dokonują modyfikacji, uzupełnień postanowień umów typowych regulowanych przepisami Kodeksu cywilnego oraz w sposób dowolny kształtują stosunki prawne przez tworzenie umów mieszanych bądź nienazwanych.Umowy typowe (nazwane), to takie których definicje oraz główne postanowienia zawarte są w KC w Księdze trzeciej. Umowy nazwane, które często spotykamy na co dzień to np. umowa sprzedaży czy przewozu.

Jeżeli strony połączą w ramach jednej czynności prawnej elementy z co najmniej dwóch umów typowych, to mówimy o umowie mieszanej. Taką umową jest np. umowa świadczenia usług typowych dla umowy zlecenia w zamian z wykonanie określonego dzieła. Będzie to oczywiście połączenie umowy zlecenia z umową o dzieło.Umową nienazwaną jest natomiast taka czynność prawna, której treść nie jest tożsama w wystarczającym stopniu z żadną umową typową. Dla przykładu umową nienazwaną jest umowa know-how, franchisingu czy factoringu. Niegdyś taką umową była umowa leasingu. Obecnie regulują ją przepisy art. 7091-70918 KC.Umowy adhezyjne

Ich stosowanie wykształciło się w związku z masowym zawieraniem umów przez duże organizacje gospodarcze, którym można przypisać nadrzędną rolę w danej sferze obrotu gospodarczego ze względu na pozycję ekonomiczną. Zawieranie umów adhezyjnych (przystąpienia) polega na akceptacji ustalonych przez silniejszą stronę warunków. Druga strona, zazwyczaj klient, ma do wyboru tylko dwa wyjścia; albo zawrze umowę albo nie. Bardzo często przy zawieraniu umów adhezyjnych stosowane są ogólne warunki umów czy regulaminy. Te wzorce umowne wiążą obie strony, co do zasady, jeżeli zostały doręczone najpóźniej przy zawarciu umowy.Umowę adhezyjną zawieramy np. z operatorem telefonii komórkowej. Zanim abonent podpisze umowę o świadczenie usług zostaje mu wręczony regulamin świadczenia tych usług. Klient podpisuje w takim przypadku jedynie formularz, w którym zawarte zostały dane osobowe stron oraz charakterystyka usługi.
Jeżeli mamy do czynienia ze wzorcem umowy w postaci elektronicznej, wówczas powinien być on udostępniony drugiej stronie przed zawarciem umowy w taki sposób, aby możliwe było jego przechowywanie i odtwarzanie w zwykłym toku czynności (art. 384 § 4 KC).Jako przykład stosowania elektronicznego wzorca umowy można podać rejestrację na forum dyskusyjnym. Zazwyczaj każde wartościowe internetowe forum umożliwia wymianę poglądów tylko między zarejestrowanymi użytkownikami. Przystąpienie do takiej społeczności również jest umową. Jej stronami są tu właściciel forum oraz osoba przystępująca. Warto zwrócić uwagę czy regulamin został udostępniony przed wysłaniem formularza rejestracyjnego oraz czy możliwe jest jego przetwarzanie i odtwarzanie bez konieczności posiadania odpowiedniego programu informatycznego czy sprzętu.Wzorzec wydany w czasie trwania stosunku prawnego wiąże strony, pod warunkiem że zostały spełnione określone wymagania określone w art. 384 KC (dostarczenie wzorca drugiej stronie) i strona nie wypowie umowy w najbliższym terminie wypowiedzenia.

W przypadku umów zawieranych z konsumentami postanowienia umowne ustalane przez jedną ze stron w formie wzorca umowy nie wiążą kontrahenta konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Są to tzw. niedozwolone postanowienia umowne, których katalog znajduje się w art. 3853 KC. Katalog ten jest katalogiem otwartym wskazującym przykładowe, typowe postanowienia związane z zawarciem i wykonaniem umowy, jej zmianą czy rozwiązaniem, a także odpowiedzialnością stron.Zgodnie z uregulowaniem kodeksowym konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową (art. 221 KC).Do niedozwolonych klauzul umownych zalicza się m.in. postanowienia, które:

a) wyłączają lub istotnie ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania,


b) przewidują postanowienia, z którymi konsument nie miał możliwości zapoznać się przed zawarciem umowy;

c) przyznają kontrahentowi konsumenta uprawnienia do dokonywania wiążącej interpretacji umowy;


d) uprawniają kontrahenta konsumenta do jednostronnej zmiany umowy bez ważnej przyczyny wskazanej w umowie;

e) wyłączają jurysdykcję sądów polskich albo narzucają rozpoznanie sprawy przez sąd który nie jest miejscowo właściwy.Forma umowy

W myśl art. 60 KC wola osoby zawierającej umowę może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej.W polskim prawie wyróżnia się następujące formy czynności prawnych:

a) zwykła forma pisemna,

b) z poświadczeniem daty,

c) z poświadczeniem podpisu,


d) akt notarialny,

e) forma elektroniczna.

Nie każda umowa może zostać zawarta z pominięciem określonej formy. Niedostosowanie się w tym zakresie do przepisów ustawy lub umowy może skutkować nawet nieważnością dokonanej czynności prawnej. Tak będzie, jeżeli umowa sprzedaży przedsiębiorstwa zawarta zostanie w zwykłej formie pisemnej, ponieważ ustawa stanowi, że zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie na nim użytkowania powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (art. 751 § 1 KC).W przypadku zwykłej formy pisemnej jej niezachowanie, co do zasady, powoduje niedopuszczalność przeprowadzenia dowodu ze świadków oraz z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności prawnej (art. 74 § 1 KC). Od tej zasady przewidziane zostały jednak trzy wyjątki, mianowicie:

1) jeżeli strony wyrażą na to zgodę,


2) jeżeli zażąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą,

3) jeżeli fakt dokonania czynności prawnej uprawdopodobniony jest za pomocą pisma.

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy określona forma zastrzeżona została przez ustawę lub strony umowy ad solemnitatem bądź ad eventum. Jeżeli mamy do czynienia z zastrzeżeniem pod rygorem nieważności (ad solemnitatem), wówczas niezachowanie wymaganej formy skutkuje nieważnością czynności prawnej. Natomiast konsekwencją niezachowania formy zastrzeżonej dla wywołania skutków prawnych (ad eventum) jest nie nieważność czynności prawnej, lecz nie nastąpienie tych skutków, które nastąpiłyby gdyby wymagana forma została zachowana.Forma elektroniczna

Czynności prawnej w formie elektronicznej można dokonać w dwojaki sposób, z bezpiecznym podpisem elektronicznym lub bez niego. Różnica polega na tym, że ten pierwszy sposób jest równoważny z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej z własnoręcznym podpisem (zob. art. 78 § 2 KC i art. 5 ust. 2 ustawy z 18.9.2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450 ze zm.), zwanej dalej ustawą). Oznacza to, że normy prawne przewidziane dla formy pisemnej stosuje się odpowiednio do formy elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem.Podpis elektroniczny w rozumieniu Ustawy to dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny (art. 3 pkt 1 ustawy), natomiast bezpieczny podpis elektroniczny to podpis elektroniczny, który:

a) jest przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis,


b) jest sporządzany za pomocą podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej podpis elektroniczny bezpiecznych urządzeń służących do składania podpisu elektronicznego i danych służących do składania podpisu elektronicznego,


c) jest powiązany z danymi, do których został dołączony, w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna (art. 3 pkt 2 ustawy).

By podpis elektroniczny był bezpieczny musi być weryfikowany przy pomocy ważnego certyfikatu wydanego przez odpowiednią, akredytowaną instytucję.Zawarcie umowy bez wykorzystania bezpiecznego podpisu elektronicznego, generalnie rzecz ujmując, nie powoduje jej nieważności. Forma elektroniczna opatrzona zwykłym podpisem elektronicznym nie ma jedynie tej doniosłości co forma elektroniczna kwalifikowana. Tak wiec utrudnione będzie w takim przypadku, zgodnie z art. 74 § 1 KC, przeprowadzenie w razie sporu (np. przed sądem) dowodu z przesłuchania świadków lub stron na fakt dokonania czynności prawnej.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by za dowody posłużyły określone dane informatyczne, które dają podstawę by sądzić iż taka czynność miała miejsce. Może to być np. wiadomość elektroniczna, która przyszła z serwera drugiej strony. Taki e-mail zawiera w sobie informacje, za pomocą których można zidentyfikować jej nadawcę.Oferta i jej przyjęcie

Każda umowa składa się z co najmniej dwóch oświadczeń woli. W przypadku tego sposobu zawierania umów są nimi oferta oraz oświadczenie o jej przyjęciu. Oferta winna zawierać istotnie postanowienia umowy, do zawarcia której zmierza oferent. Jeżeli brak któregoś z istotnych elementów przyjmuje się, że nie jest to oferta a zaproszenie do zawarcia umowy. Różnica między nimi polega na tym, że nadawca nie jest związany postanowieniami zawartymi w wysłanym oświadczeniu.Oferta może być złożona do oznaczonego i nieoznaczonego kręgu odbiorców. W Internecie najczęściej wykorzystywanymi metodami do składania ofert są strona internetowa i poczta elektroniczna.

Oferta złożona do konkretnego odbiorcyZa chwilę złożenia oferty w postaci elektronicznej poczytuje się moment, gdy została wprowadzona do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, by adresat mógł zapoznać się z jej treścią (art. 61 § 2 KC). W przypadku e-maila z ofertą handlową, za moment złożenia propozycji zawarcia umowy przyjmuje się chwilę, gdy wiadomość zostanie skutecznie wysłana, tzn. gdy dotrze na serwer poczty adresata.Taka oferta wiąże składającego do czasu w którym składający ofertę mógł otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia, chyba że okres ważności oferty został przez oferenta określony. Jeżeli jednak owo opóźnienie wynika z przyczyn niezależnych od oblata, wówczas umowa dochodzi do skutku pod warunkiem, że oświadczenie woli zostało wysłane we właściwym czasie.Oferta złożona do nieoznaczonego odbiorcy

Oferty adresowane do nieoznaczonego kręgu odbiorców (ad incertas personas) zamieszczane są zazwyczaj na stronach internetowych. Oferta złożona w ten sposób wiąże składającego, jeżeli druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie. Owo potwierdzenie nie jest oświadczeniem woli, którego efektem jest zawarcie umowy, ma natomiast charakter oświadczenia wiedzy, które skutkuje związaniem oferenta złożoną propozycją (zob. art. 661 § 1 KC).Rozpatrując funkcjonowanie sklepów internetowych można dojść do wniosku, że potwierdzeniem otrzymania oferty jest umieszczenie danego produktu w wirtualnym koszyku zakupów, pod warunkiem jednak że najpóźniej z chwilą opuszczenia stron internetowych elektronicznego sklepu możliwa będzie identyfikacja odbiorcy przez oferenta. Oświadczeniem woli będzie natomiast złożenie zamówienia.Zgodnie art. 661 § 2 KC przedsiębiorca, który składa ofertę do nieoznaczonego kręgu odbiorców obowiązany jest przed jej zawarciem poinformować drugą stronę w sposób zrozumiały i jednoznaczny o:


- czynnościach technicznych składających się na procedurę zawarcia umowy,

- skutkach prawnych potwierdzenia przez drugą stronę otrzymania oferty,


- zasadach i sposobach utrwalania, zabezpieczania i udostępniania przez przedsiębiorcę drugiej stronie treści zwieranej umowy,

- metodach i środkach technicznych służących wykrywaniu i korygowaniu błędów we wprowadzanych danych, które jest obowiązany udostępnić drugiej stronie,


- językach, w których umowa może być zawarta,

- kodeksach etycznych, które stosuje, oraz o ich dostępności w postaci elektronicznej.

Odwołanie ofertyCo do zasady odwołanie oświadczenia woli skuteczne jest wówczas gdy dotrze do adresata wcześniej bądź w tym samym czasie co oświadczenie woli (zob. art. 61 KC). Biorąc pod uwagę fakt, iż każda wiadomość e-mail opatrywana jest zarówno datą jak i dokładną godziną, wnioskować można iż otrzymanie w tym samym czasie oświadczenia woli i jego odwołania jest praktycznie niemożliwe. Natomiast wcześniejsze dotarcie informacji o odwołaniu oferty od jej samej wskazuje na to, że odwołanie to zostało wysłanie przez oferenta wcześniej, zanim została wysłana oferta, co z kolei pozbawione jest sensu.Inaczej jest, gdy oferentem i oblatem jest przedsiębiorca. Art. 662 § 1 KC stanowi bowiem, iż w stosunkach między przedsiębiorcami oferta może zostać odwołana, jeżeli oświadczenie o odwołaniu zostało złożone drugiej stronie przed wysłaniem przez nią oświadczenia o przyjęciu oferty. Odwołać oferty nie można, jeżeli wynika to z jej treści lub określono termin przyjęcia.Przyjęcie oferty

Podobnie jak jej złożenie jest oświadczeniem woli. Przyjęcie oferty może objawić się albo przez złożenie oświadczenia o przyjęciu oferty, albo przystąpieniem do wykonania umowy przez drugą stronę w odpowiednim czasie.Do złożenia oświadczenia o przyjęciu oferty stosuje się ogólne zasady wynikające z art. 61 KC. Jeżeli oświadczenie zostało wyrażone w postaci elektronicznej skuteczne jest, gdy zostało wprowadzone do środka komunikacji w taki sposób aby osoba, do której jest kierowane, mogła zapoznać się z jego treścią. W pozostałych przypadkach przyjmuje się, iż oświadczenie, które ma być złożone danej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.Przystąpienie do wykonania umowy bez składania oświadczenia o przyjęciu oferty ma zastosowanie, gdy nie jest ono wymagalne, w szczególności gdy składający ofertę chce niezwłocznego wykonania umowy. Wiąże się to ze spełnieniem świadczenia, do realizacji którego, w przypadku zawarcia umowy, strona jest zobowiązana. Jako przykład można podać zrealizowanie przelewu kwoty stanowiącej cenę zamówionego towaru.Bierne zachowanie oblata, co do zasady, może zobowiązywać jedynie wówczas, gdy jest on przedsiębiorcą i pozostaje ze składającym ofertę w stałych stosunkach gospodarczych. W takiej sytuacji brak niezwłocznej odpowiedzi poczytuje się za przyjęcie oferty (zob. art. 682 KC).Czas i miejsce zawarcia umowy

Zgodnie z art. 70 i 71 przywoływanego już niejednokrotnie Kodeksu cywilnego, w razie wątpliwości, umowę poczytuje się za zawartą w chwili otrzymania przez składającego oświadczenia o jej przyjęciu bądź w chwili przystąpienia przez drugą stronę do wykonania umowy. Jeżeli chodzi o miejsce przyjmuje się, że właściwe jest miejsce otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu albo miejsce zamieszkania bądź siedziby składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.Aukcja, przetarg

Aukcje w Internecie spopularyzowały internetowe domy aukcyjne, za pośrednictwem których duża rzesza internautów kupuje i sprzedaje różne przedmioty. Konsekwencją uczestnictwa w aukcji, przetargu może być zawarcie umowy. Składane w ich toku oświadczenia woli co do zasady wiążą, jeżeli zostaną wybrane.Ogłoszenie aukcji, przetargu

Jest to etap inicjujący proces zmagań oferentów działających w celu zawarcia określonej umowy. Ogłoszenia dokonuje osoba zamierzająca zawrzeć umowę albo inny podmiot - zazwyczaj przedsiębiorca zajmujący się tego typu działalnością - który działa na zlecenie takiej osoby.


Organizator w ogłoszeniu powinien określić czas, miejsce, przedmiot oraz warunki aukcji albo przetargu albo sposób udostępnienia tych warunków (art. 701 § 2 KC).

Postanowienia ogłoszenia oraz warunki aukcji albo przetargu obowiązują organizatora od chwili ich udostępnienia, natomiast oferenta od chwili złożenia oferty, jednak pod warunkiem, że została ona złożona zgodnie z ogłoszeniem. Ogłoszenie i warunki mogą ulegać zmianie, zostać odwołane tylko wówczas, gdy zastrzeżono to w ich treści (art. 701 § 3 KC).Przebieg aukcji

Aukcja jest procesem, w którym uczestnicy składają oferty w celu zawarcia umowy. W myśl art. 702 § 1 KC oferta złożona w toku aukcji przestaje wiązać, gdy inny uczestnik aukcji (licytant) złożył ofertę korzystniejszą, chyba że w warunkach aukcji zastrzeżono inaczej. Zatem złożenie oferty korzystniejszej skutkuje eliminacją poprzedniej i związaniem oferenta do czasu przebicia, o ile to nastąpi, albo zakończenia aukcji.Uczestnicy aukcji komunikują się z organizatorem za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się w sposób ustalony bądź dorozumiany. Za złożenie oferty podczas licytacji przyjąć można np. podniesienie dłoni czy zaoferowanie odpowiednio wyższej ceny w internetowym serwisie aukcyjnym.Aukcje kończy się tradycyjnym przybiciem następującym po trzykrotnym wezwaniu, którego celem jest potwierdzenie, że dany licytant zaoferował najkorzystniejszą zazwyczaj cenę albo z upływem oznaczonego czasu, jak to ma miejsce w aukcjach internetowych.

Przebieg przetarguPrzetarg w odróżnieniu od aukcji nie jest procesem, podczas którego uczestnicy porozumiewają się w sposób ciągły z organizatorem do czasu zamknięcia. Wiąże się to m.in. z brakiem wiedzy o ofertach pozostałych uczestników. Podobnie jak przy aukcji oferta złożona w toku przetargu przestaje wiązać, gdy została wybrana inna oferta albo gdy przetarg został zamknięty bez wybrania którejkolwiek z ofert, chyba że w warunkach przetargu zastrzeżono inaczej (art. 703 § 1 KC).Organizator po przeprowadzeniu przetargu obowiązany jest niezwłocznie powiadomić na piśmie uczestników przetargu o jego wyniku albo o zamknięciu przetargu bez dokonania wyboru (art. 703 § 2 KC).

Wadium

Wadium pełni rolę zabezpieczenia na wypadek niezgodnego z obowiązującymi normami postępowania kontrahenta. Najczęściej ma postać określonej sumy pieniężnej. Zastrzeżenie wadium w warunkach aukcji albo przetargu wywiera następujące skutki:
Bez wpłaty wadium nie ma możliwości uczestnictwa w przetargu (art. 704 § 1 KC). Wadium po zakończeniu aukcji lub przetargu podlega zwrotowi a jeśli wadium miało postać zabezpieczenia, wówczas zabezpieczenie to wygasa.

Jeżeli po zakończeniu aukcji albo przetargu od zawarcia umowy uchyla się uczestnik aukcji lub przetargu, którego oferta została wybrana, wówczas organizator może zachować wpłacone wadium albo dochodzić zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia. Jeżeli natomiast organizator aukcji albo przetargu uchyla się od zawarcia umowy, ich uczestnik, którego oferta została wybrana, może żądać zapłaty podwójnego wadium albo naprawienia szkody (art. 704 § 2 KC).


Unieważnienie umowy

Do unieważnienia umowy może dojść w przypadku wpłynięcia na wynik aukcji, przetargu przez stronę umowy lub inną osobę, jeśli działała w sposób sprzeczny z prawem lub dobrymi obyczajami. Żądanie unieważnienia umowy przysługuje organizatorowi oraz uczestnikowi danego procesu. Jeżeli umowa została zawarta na cudzy rachunek, jej unieważnienia może żądać także, ten na czyj rachunek umowa została zawarta, lub dający zlecenie (art. 705 § 1 KC). Uprawnienie to wygasa po miesiącu od chwili, kiedy uprawniony dowiedział się o istnieniu przyczyny unieważnienia, nie później jednaj niż po roku od dnia zawarcia umowy.Negocjacje

Negocjacje to proces, podczas którego przedsiębiorcy zdążają do wypracowania stanowisk, warunków na jakich zostanie zawarta przyszła umowa. Podczas negocjacji strony wzajemnie „docierają” swe stanowiska osiągając w efekcie konsensus.

Art. 72 § 1 KC stanowi, że jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich postanowień umowy, które były przedmiotem negocjacji.Negocjacje można rozpocząć na wiele sposobów. Najczęściej stosowanym jest zwrócenie się z określoną propozycją do osoby, z którą chce się zawrzeć określony stosunek prawny. Nic nie stoi na przeszkodzie by w toku negocjacji strony składały sobie oferty, które jeżeli zostaną przyjęte, będą obowiązywać strony umowy.Wracając do § 1 art. 72 Kodeksu umowa negocjacyjna zostaje zawarta, gdy strony umówią się co do postanowień będących przedmiotem negocjacji. Nie koniecznie wiązać się to będzie z ustalaniem elementów przedmiotowo istotnych (essentialia negotii) dla danego stosunku prawnego. Jako przykład można podać fakt iż umowa sprzedaży wymaga ustalenia ceny rzeczy sprzedawanej, jednak odbiorca może się z nią zgadzać a chce jedynie innego niż zaproponowany terminu i sposobu dostawy towaru. Wówczas przedmiotem negocjacji nie jest cena a wspomniany sposób i termin dostawy.Odpowiedzialność stron

Wynika z etyki prowadzenia jakiejkolwiek działalności oraz dobrych obyczajów. Sankcjonowane są przez ustawę takie zachowania jak:

a) prowadzenie negocjacji z naruszeniem dobrych obyczajów,

b) prowadzenie negocjacji bez zamiaru zawarcia umowy,


c) ujawnianie i przekazywanie informacji drugiej strony obarczonych klauzulą poufności,

d) wykorzystywanie dla własnych celów poufnych informacji drugiej strony.

Zachowanie godzące w interesy drugiej strony mające miejsce w związku z faktem podjęcia negocjacji (tu wskazane w punktach a i b) określa się mianem culpa in contrahendo. Takie działania wiążą się z odpowiedzialnością odszkodowawczą w ramach ujemnego interesu umowy. Oznacza to obowiązek naprawienia rzeczywistej szkody (damnum emergens), która powstała w związku z prowadzeniem negocjacji (zob. art. 72 § 2 KC).Odszkodowania za culpa in contrahendo można żądać za wydatki poniesione na np. najem sal konferencyjnych, w których odbywały się spotkania negocjacyjne, koszty podróży, posiłków.

Pełna odpowiedzialność, tzn. zarówno za poniesione straty jak i utracone korzyści, przewidziana została dla dwóch ostatnich przypadków (pkt c i d) ale pod warunkiem, że nie miało miejsca uzgodnienie wyłączające odpowiedzialność którejś ze stron (zob. art. 721 § 1 KC). Poszkodowany na podstawie § 2 art. 721 KC może żądać naprawienia szkody lub wydania korzyści uzyskanych w związku z faktem popełnienia czynu zabronionego.W tym przypadku poszkodowany może dochodzić nie tylko naprawienie rzeczywistej szkody ale także kompensaty za np. spadek wartości firmy, niezrealizowanie danego przedsięwzięcia.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

NIP, PESEL i inne identyfikatory.

NIP, PESEL i inne identyfikatory.

Autorem artykułu jest Vene GoorW tym artykule dowiecie się więcej o numerach identyfikacyjnych spotykanych w życiu codziennym.
W tym artykule dowiecie się więcej o numerach identyfikacyjnych spotykanych w życiu codziennym. Oto kilka wybranych:

NIP - Numer Identyfikacji Podatkowej - jest dziesięciocyfrowym kodem nadawanym przez Urząd Skarbowy do identyfikacji podmiotów płacących podatki w Polsce. Pierwsze 3 cyfry stanowią kod Urzędu Skarbowego , który wystawia numer. Kolejne 6 to numery nadawane podatnikom, kolejno według zgłoszenia. Ostatnia cyfra to suma kontrolna. Posiadanie NIP przez podatnika jest obowiązkowe. Numer ten jest nadawany tylko raz w życiu, bez względu na rodzaj płaconych podatków.

PESEL - Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności - 11-cyfrowy numer jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną. Pierwsze 6 cyfr to data urodzenia w formacie rok (dwie ostatnie cyfry roku)-miesiąc-dzień. Kolejne 3 cyfry to numer serii (liczba porządkowa). Cyfra dziesiąta oznacza płeć osoby (cyfry parzyste to płeć żeńska, nieparzyste to płeć męska). Ostatnia cyfra to cyfra kontrolna.

REGON - Rejestr Gospodarki Narodowej - dziewięciocyfrowy numer identyfikacyjny podmiotów gospodarki narodowej. Tworzony według klucza: 2 pierwsze cyfry to kod województwa, 6 kolejnych to cyfry numeru seryjnego, ostatnia to cyfra kontrolna. Od 1999 roku numer REGON może być uzupełniony o dodatkowe 5 cyfr (identyfikator jednostki lokalnej). Pozwala to rozróżnić jednostki należące do jednej firmy, ale znajdujące się na przykład w innych województwach. Pierwsze 9 cyfr pokrywa się z REGONem jednostki nadrzędnej a pozostałe 5 służy dokładnej identyfikacji .

ISBN (z ang. International Standard Book Number) - Międzynarodowy Standardowy Numer Książki - unikalny dziesięciocyfrowy numer książki. Każda edycja książki otrzymuje swój własny ISBN. Pierwsze 2 cyfry oznaczają język lub kraj pochodzenia (Polska ma numer 83). Kolejne 7 cyfr oznacza wydawcę i numer książki. Mały wydawca ma dłuższy numer wydawcy i mniejszą pulę na numery książek. Duży wydawca odwrotnie (jeśli ta pula zostanie wykorzystana, wydawca może otrzymać kolejną, z innym numerem wydawcy). Ostatnia z cyfr to cyfra kontrolna.
---

Twój Serwis Informacyjny


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Znajdź swój produkt – czyli jak zarabiać dzięki swojej pasji

Znajdź swój produkt – czyli jak zarabiać dzięki swojej pasji

Autorem artykułu jest Anna Wiktoriaartykularnia_import

Czy pamiętasz jeszcze, co tak naprawdę lubisz robić? Dorośli ludzie często mają tyle obowiązków, że nie mają czasu na rozwijanie swoich pasji. Z czasem rutynowo wykonują kolejne czynności, poddając się “szarej rzeczywistości”. I jak tu znaleźć pomysł na własną firmę?! No cóż... jest pewien prosty sposób. Czytaj dalej, a zobaczysz, jak można na nowo odnaleźć swoją pasję i zacząć dzięki niej zarabiać.


Przede wszystkim zastanów się, co lubisz robić. Czy pamiętasz, kim chciałaś być w dzieciństwie? Jakie były Twoje ulubione zabawy? A co Cię pasjonowało parę lat temu? Zastanów się nad tym chwilę. To może być np. malowanie, taniec, pisanie wierszy, ale także gotowanie, wymyślanie sobie różnych zabawnych przebrań albo projektowanie stron internetowych.


Czy lubisz robić zdjęcia, szyć, projektować wnętrza lub ogrody? A może zawsze o tym marzyłaś, ale “wyszło inaczej”? Weź kartkę papieru i napisz na niej wszystko co lubisz robić. Postaraj się napisać jak najwięcej.


Osobno napisz wszystko to, w czym jesteś naprawdę dobra. Mam koleżankę, która piecze wspaniałe serniki. Od czasu do czasu przygotowuje je na prośbę swoich dzieci, jednak bardzo nie lubi tego zajęcia. Jeśli wszyscy Ci mówią, że świetnie sobie z czymś radzisz, ale Ty wiesz jak bardzo nie lubisz tego robić – nie wpisuj tego na listę. Sam fakt, że ktoś jest w czymś świetny wcale nie oznacza, że to dla niego najlepszy pomysł na biznes. Nie warto tracić czasu i pieniędzy próbując robić coś, czego się nie lubi.


Następny krok: przyjrzyj się dokładnie temu, co napisałaś. Jeśli kilka rzeczy wpisałaś na obie listy (“to co lubię” i “to w czym jestem dobra”), to właśnie znalazłaś to, o co nam chodziło! Zastanów się teraz, w jaki sposób możesz zarabiać dzięki swojej pasji popartej talentem.


Na przykład szydełkowanie – możesz zająć się produkcją serwetek, szydełkowym ozdabianiem ramek na zdjęcia, pisaniem książek lub nauczaniem szydełkowania. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej. Wszystko zależy od tego, co chcesz i umiesz robić, oraz od Twoich predyspozycji (np. nie każdy może być dobrym nauczycielem).


Kreując w myślach swój pasjonujący pomysł na biznes pamiętaj, że musi to być coś, na czym można zarabiać. Przemyśl komu, jak i gdzie będziesz sprzedawać swoje produkty lub usługi. Inspiracji możesz poszukać w serwisie KSonline.pl, jest tam opisanych wiele pomysłów na biznes.


Znalezienie odpowiedniego dla Ciebie zajęcia może zabrać Ci trochę czasu. To jednak znikoma cena za możliwość polepszenia swojego życia. Nie wyrzekaj się swoich marzeń. Możesz robić to, co kochasz robić i jeszcze na tym zarabiać! Z całego serca życzę Ci powodzenia.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Spółka cywilna czy spółka jawna - którą z nich wybrać do prowadzenia działalności gospodarczej?

Spółka cywilna czy spółka jawna - którą z nich wybrać do prowadzenia działalności gospodarczej?

Autorem artykułu jest Marek Zwolińskiartykularnia_import

Do prowadzenia działalności gospodarczej czasami możemy potrzebować wspólnika. Wspólna działalność gospodarcza najczęściej jest realizowana w formie spółki cywilnej bądź też spółki jawnej.Którą z tych spółek wybrać dla siebie? Czym się kierować dokonując tego wyboru? Na co zwrócić szczególną uwagę? Poniżej zamieszczam podstawowe informacje dotyczące tych spółek, które pomogą znaleźć odpowiedź na powyższe pytania.Spółka cywilna i spółka jawna są tzw. spółkami osobowymi. Istotnym elementem tych spółek jest skład osobowy, a nie kapitał. Założenie tych spółek nie jest w związku z tym związane z wymogiem posiadania określonego kapitału.Do spółki cywilnej stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Natomiast do spółki jawnej stosuje się przepisy kodeksu spółek handlowych, a ponadto w sprawach w nim nie uregulowanych także przepisy kodeksu cywilnego.Spółka cywilna jest umową zobowiązującą jej wspólników do działania w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej. Spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem prawa cywilnego, mimo to posiada pewną podmiotowość na gruncie poszczególnych ustaw, regulujących prowadzenie działalności gospodarczej w tej formie prawnej.Spółka cywilna jest przeznaczona do prowadzenia małych, doraźnych, jednorazowych przedsięwzięć. W praktyce jednak, ze względu na podmiotowość przyznaną jej w licznych ustawach, spółka cywilna wykorzystywana jest do prowadzenia działalności nawet w stosunkowo dużych rozmiarach. Pod adresem http://www.zdg.pl/spolki.htm znajdują się dodatkowe informacje dotyczące spółki cywilnej.Trzeba wiedzieć, że gdy spółka cywilna prowadzi działalność w większym rozmiarze, to przekształcenie jej w spółkę jawną jest obowiązkowe. Zgodnie bowiem z art. 26 § 4 zd. 3 kodeksu spółek handlowych, jeżeli przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość powodującą, zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego jest obowiązkowe i powinno nastąpić w terminie trzech miesięcy od zakończenia drugiego roku obrotowego.Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną należy więc obowiązkowo dokonać, jeśli w ciągu kolejnych dwóch lat obrotowych przychody netto osiągnęły w każdym roku poziom 800.000 EURO (do obliczeń przyjmuje się średni kurs EURO w NBP z 30 września za poprzedni rok obrotowy - tak więc obliczając przychody netto za 2006r. właściwy kurs EURO pochodzić będzie z 30 września 2005r.).Co więcej w takiej sytuacji przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną następuje z mocy prawa. A przekształcenie w sensie formalnym i zgłoszenie takiej spółki jawnej do Krajowego Rejestru Sądowego jest tylko potwierdzeniem zmiany formy prawnej danego przedsiębiorstwa. Na stronie http://www.zdg.pl/spolki.htm dostępna jest usługa przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną.Spółka jawna jest odrębnym podmiotem prawa. Spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka jawna przeznaczona jest do prowadzenia działalności gospodarczej w większym rozmiarze. Na stronie http://www.zdg.pl/spolki.htm znajdują się dodatkowe informacje dotyczące spółki jawnej.Jednymi z ważniejszych zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej bądź spółki jawnej są prowadzenie spraw spółki i reprezentacja tych spółek przez wspólników oraz odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Kwestie te są w różny sposób uregulowane w obu spółkach. Poniżej przedstawiam podstawowe zasady dotyczące tych regulacji.1. Prowadzenie spraw i reprezentacja spółki cywilnej.Każdy wspólnik spółki cywilnej jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Kwestię te jednak można uregulować inaczej.Prowadzenie spraw spółki to wszelkie działania podejmowane przez wspólników w stosunkach wewnętrznych spółki, związane z funkcjonowaniem spółki.W braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik spółki cywilnej jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw.Reprezentowanie spółki polega na podejmowaniu wszelkich działań w imieniu spółki w stosunku do osób trzecich (czyli w stosunkach zewnętrznych).Sporządzając umowę spółki cywilnej należy pamiętać o zasadach dotyczących prowadzenia spraw i reprezentacji spółki. Źle sporządzona umowa może spowodować, że działania jednego ze wspólników będą skutkowały odpowiedzialnością całej spółki cywilnej, czyli także wszystkich jej wspólników. Kwestie te powinny być szczegółowo w umowie uregulowane. Na stronie http://www.zdg.pl/spolki.htm można uzyskać poradę dotyczącą korzystnego sporządzenia umowy spółki cywilnej.Bardzo swobodny sposób regulowania trybu prowadzenia i reprezentacji spółki cywilnej, stwarza dla osób trzecich ryzyko zawarcia umowy z osobą nie uprawnioną do reprezentacji spółki cywilnej. Kontrahenci spółki cywilnej mają więc dużą niepewność w stosunkach z jej reprezentantami, co przemawia przeciwko stosowaniu spółki cywilnej w obrocie gospodarczym. Osoba trzecia może bardzo łatwo zawrzeć umowę z osobą w rzeczywistości nieuprawnioną do reprezentacji spółki cywilnej. Skutki takiej umowy mogą być bardzo różne i są najczęściej negatywne dla osoby trzeciej.

2. Prowadzenie spraw i reprezentacja spółki jawnej.W spółce jawnej każdy ze wspólników ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Z tym, że kwestie te mogą być przez wspólników uregulowane inaczej. Nie wpływa to jednak, tak jak w spółce cywilnej, na prawo wspólników spółki jawnej do jej reprezentowania w stosunkach z osobami trzecimi. W spółce jawnej bowiem, każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę. Prawa do reprezentowania spółki jawnej przez jej wspólnika nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.W spółce jawnej za to, można w umowie spółki pozbawić wspólnika prawa reprezentowania spółki albo można w tej umowie ustalić, że wspólnik jest uprawniony do reprezentowania spółki tylko łącznie z innym wspólnikiem lub z prokurentem.Przy tym osoby mogące reprezentować spółkę jawną są wpisywane w jawnym i ogólnie dostępnym rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. W ten sposób każda osoba trzecia, każdy kontrahent spółki jawnej wie, kto ma prawo reprezentować daną spółkę jawną. Dlatego kontakty ze spółka jawną są dużo pewniejsze, niż w przypadku spółki cywilnej.Dane dotyczące osób uprawnionych do reprezentacji spółki zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym są dostępne także w internecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl .3. Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej.

Wspólnicy spółki cywilnej są za jej zobowiązania odpowiedzialni solidarnie, całym swoim majątkiem osobistym, razem ze spółką i pozostałymi wspólnikami. Jest to duże ryzyko dla wspólników. Zasada ta powoduje, że cały majątek wspólnika cały czas jest zagrożony niebezpieczeństwem egzekucji. Wierzyciel jako że odpowiedzialność wspólnika jest solidarna ze spółką i z innymi wspólnikami, ma całkowitą wolność w wyborze dłużnika przeciwko któremu skieruje egzekucję. Należy z tego ryzyka zdawać sobie sprawę wybierając spółkę cywilną jako formę prowadzenia swojej działalności.Trzeba pamiętać też, że każde działanie obciążone jest ryzykiem, a tym bardziej działanie spółki, gdzie działających w ramach jednego przedsięwzięcia jest kilka osób.Trzeba też wiedzieć, że za zobowiązania spółki nie odpowiada były wspólnik spółki cywilnej, z tym że dotyczy to zobowiązań spółki powstałych po jego wystąpieniu ze spółki. Jednak były wspólnik spółki cywilnej odpowiada za te jej zobowiązania, które powstały w czasie gdy był on wspólnikiem spółki cywilnej. Nowy wspólnik spółki cywilnej nie odpowiada także za zobowiązania spółki powstałe przed jego wstąpieniem do spółki. Czyli wspólnik spółki cywilnej odpowiada tylko za te zobowiązania spółki, które powstały w czasie gdy był lub jest on wspólnikiem w tej spółce.4. Odpowiedzialność za zobowiązania spółki wspólników spółki jawnej.Wspólnicy spółki jawnej mimo, że również odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki razem ze spółka i z innymi wspólnikami, to jest to jednak tzw. odpowiedzialność subsydiarna. Oznacza to, że wspólnik spółki jawnej może dopiero wtedy odpowiadać za zobowiązania spółki jawnej, gdy wierzyciel nie uzyska zaspokojenia swoich roszczeń z majątku spółki jawnej. Spółka jawna jest bowiem odrębnym podmiotem, który posiada swój majątek. Spółka cywilna swojego majątku nie posiada. Rzeczy wniesione przez wspólników spółki cywilnej do spółki stanowią współwłasność wspólników tej spółki cywilnej.Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki jawnej, jest w związku z tym dużo bezpieczniejsze. Wspólnik spółki jawnej nie odpowiada bowiem bezpośrednio swoim majątkiem osobistym za zobowiązania spółki jawnej względem jej wierzycieli.Bardzo ważne jest, że osoba przystępująca do spółki jawnej odpowiada za jej zobowiązania powstałe przed dniem jego przystąpienia. Trzeba o tym pamiętać przystępując do już istniejącej spółki jawnej.Równie ważne jest to, że kto zawiera umowę spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, który wniósł do spółki przedsiębiorstwo, odpowiada także za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa przed dniem utworzenia spółki jawnej. Należy fakt ten uwzględniać zakładając spółkę jawną. Łatwo bowiem można wpaść w poważne tarapaty, będąc nieświadomym powyższej regulacji.Powyższe informacje powinny Państwu ułatwić świadomy wybór pomiędzy spółką cywilną a spółką jawną jako formą prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście trzeba wiedzieć, że informacje te nie wyczerpują katalogu wszystkich istotnych kwestii dotyczących wyboru pomiędzy spółką cywilną a spółką jawną.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl