środa, 11 stycznia 2012

Dotacja z PUP, Dotacje z PUP - Czyli krok po kroku jak pozyskać fundusze na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej

Dotacja z PUP, Dotacje z PUP - Czyli krok po kroku jak pozyskać fundusze na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej

Autorem artykułu jest TharnaZanim zdecydowałam się na rozpoczęcie działalności długo zwlekałam z decyzją o jej otwarciu. Przez moją głowę co i rusz przewijały się pytania ”Czy dam sobie sama radę, jakie są za i przeciw” oraz najważniejsze „Skąd pozyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności”.

Najczęstszym problemem, który wstrzymuje podjęcie decyzji o rozpoczęciu działalności to fundusze na inwestycję – a raczej ich brak.

Problem nie dotyczył tylko i wyłącznie mnie. Spotkałam już wielu ludzi, którzy również zadawali sobie i innym to pytanie oraz stawali przed podobnym problemem. Ludzie ci planowali, tłukli się z własnymi myślami marząc o własnym biznesie - nie mając pojęcia o tym jak się do tego zabrać.
Na razie pominę temat odnośnie planów i marzeń, chciałabym poruszyć tutaj problem „Skąd pozyskać pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności”.

Średnia suma pieniędzy, która potrzebna jest do otworzenia jednoosobowej działalności gospodarczej wynosi około 20 tys. zł. Taką ilość pieniędzy możemy uzyskać na kilka sposobów, m.in. szukając inwestorów. Jednym z takich „inwestorów” jest znana wszystkim instytucja Państwowa, czyli Powiatowy Urząd pracy (PUP).
Wbrew pozorom pozyskanie od nich pieniędzy wcale nie jest trudne. Znam wiele osób, które z tego skorzystały, m.in. ja i mój mąż.
Co trzeba zrobić, aby pozyskać dotację z PUP?
Dla kogo jest przeznaczone dofinansowanie z Urzędu Pracy i jakie warunki trzeba spełnić aby w ogóle je dostać?
Przez jakie formalności trzeba przebrnąć i jak wygląda procedura?
Jaka jest wielkość dotacji na daną chwilę i co mogę za te pieniądze kupić?
Jak się za to wszystko zabrać i ile to trwa?

Wiele osób szuka odpowiedzi na te oto pytania, jeśli wśród nich nie ma odpowiedzi na Twoje Drogi czytelniku, śmiało możesz zapytać mnie o to, co chciałbyś wiedzieć. Sądzę że będę znać na nie odpowiedź :)

Chciałabym jednak dziś odpowiedzieć na podstawowe, które wyżej wypisałam.

Co trzeba zrobić, aby pozyskać dotację z PUP?

Po pierwsze: Kto pyta nie błądzi! Każdy, kto chciałby skorzystać z bezzwrotnego dofinansowania powinien swoje pierwsze kroki skierować w stronę Urzędu Pracy w swoim powiecie. Od tego punktu zaczynamy wędrówkę, która jest trochę długa, ale opłacalna. Odpowiedź urzędnika na najczęściej zadawane przez petenta pytanie, „Co muszę zrobić aby….” brzmi mniej więcej tak: "Aby uzyskać dofinansowanie musi Pan/Pani posiadać status osoby bezrobotnej”. To jest pierwszy i podstawowy warunek, który TRZEBA spełnić aby w ogóle móc się starać o pieniądze. Urzędnik szczegółowo też odpowie na większość pytań, które tkwią w Twojej głowie. Koniecznością jest również zapoznanie się z wnioskiem, który trzeba będzie wypełnić i oddać do Urzędu.
Osoba starająca się o dotację z PUP MUSI być zarejestrowana w Urzędzie jako osoba bezrobotna. Nie jest ważne jak długo jesteś zarejestrowany oraz czy jesteś w chwili obecnej. Ważne jest to abyś miał status osoby bezrobotnej w chwili składania wniosku o dofinansowanie z Urzędu Pracy. Spokojnie możesz zaczekać z tym do chwili aż wypełnisz dokumenty.
Będziesz też musiał wykazać 30% wkładu własnego (auto, sprzęt, meble itp.)

Dla kogo jest przeznaczone dofinansowanie i jakie trzeba spełnić warunki, aby je w ogóle je dostać?
Jednorazowe dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest przeznaczone dla osób bezrobotnych, które nie prowadziły działalności i chciałby by tę działalność otworzyć. Podpisując umowę z PUP deklarujesz się że:

1. Będziesz prowadził działalność gospodarczą przez 12 miesięcy.

2. Będziesz regularnie opłacał podatki, składki ZUS i składki społeczne przez cały czas trwania tej umowy.

3. Przez 12 miesięcy nie będziesz dodatkowo nigdzie zatrudniony na etacie podczas trwania umowy miedzy Tobą a Urzędem.

4.W ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku będąc bezrobotnymi nie odmówiliśmy, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych.

5. Nie korzystaliśmy dotychczas z pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.

6. Przyznane środki pieniężne wydasz zgodnie z ich przeznaczeniem - ściśle według biznesplanu, nie podejmując decyzji o zmianach bez zgody Urzędu.

7. Nie sprzedasz żadnej zakupionej za dofinansowanie rzeczy/przedmiotu przez cały czas trwania umowy bez uzgodnienia tego z Urzędem.

To są takie podstawowe warunki, które musisz spełniać jeśli chcesz pozyskać dotację i podpisać umowę.

Przez jakie formalności będziesz musiał przebrnąć?
Przede wszystkim wniosek i kwalifikacje. Co znajduje się we wniosku możesz sprawdzić już dziś ściągając go ze strony www Urzędu Pracy w Twoim regionie. We wniosku na pewno jest miejsce na opis i bilans. Wniosek jest dosyć spory, ale nie martw się – to jest nic w porównaniu do wniosków, które składa się w celu pozyskania dużo większych dotacji z UE.
Jeśli jednak masz problem z prawidłowym wypełnieniem wniosku, możesz pomęczyć o to urzędnika (w urzędach powinni mieć wzór) lub udać się do biura konsultingowego, ewentualnie innego, które zajmuje się pozyskiwaniem dotacji dla swoich klientów. Za małe pieniądze wypiszą ci oni cały wniosek i dopiszą jeszcze bilans, opis oraz umotywują go.
Aby opis firmy był w ogóle wzięty pod uwagę powinien zawierać minimum 2-3 kartki formatu A4, chociaż znam przypadek, jak mojej mamy znajoma streściła to wszystko na jednej kartce i też nie miała problemów.

Kwalifikacje. Urząd nie przeznaczy pieniędzy na np. pizzerię, jeśli nie masz ku temu odpowiednich kwalifikacji. Chcąc otworzyć np. pizzerię powinieneś posiadać któryś z wymienionych dokumentów: świadectwo ukończenia szkoły o odpowiednim profilu, certyfikat ukończenia kursu lub szkolenia. Ta sama zasada tyczy się wszystkich branż.
Nie posiadasz żadnego z nich? Będziesz zmuszony ukończyć kurs lub szkolenie, a potem dopiero postarać się o dotację. Również miałam podobny problem.. od dziesięciu lat interesuję się grafiką 2D, mam zdolności w tym kierunku, potrafię perfekcyjnie poruszać się w programach graficznych Adobe, jednak aby móc starać się o środki finansowe z PUP – musiałam ukończyć prosty i durny kurs aby tylko zdobyć dokumenty kwalifikacyjne. Urząd w takich przypadkach bywa pomocny, jeśli nie stać Cię na kurs, możesz postarać się u nich o zwrotną pożyczkę na ten jeden określony cel. Jest jednak obecnie dużo kursów finansowanych ze środków z UE, także warto dobrze się rozejrzeć, aby załapać się na bezpłatny kurs lub szkolenie.

Jak to wszystko przebiega?
Kiedy mamy już wypełniony wniosek i napisany biznesplan z opisem – idziemy złożyć dokumenty do Urzędu. Po złożeniu wniosku spokojnie czekamy na korespondencję lub telefon. Jeśli decyzja będzie rozpatrzona pozytywnie – Urząd skieruje Cię na szkolenie z ABC Przedsiębiorczości, które musisz ukończyć. W większości przypadków, jeśli dostaniesz skierowanie na szkolenie oznacza to, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie pomimo faktu, iż jeszcze nie zostałeś zaproszony na podpisanie umowy.
Na szkoleni u będą rozmowy oraz zajęcia. Te mniej przyjemne jak np. księgowość – też.
Powinny być też ciasteczka, kawa i herbatka.
W niewielkim odstępie czasu przed lub po szkoleniu, zadzwonią do Ciebie urzędnicy w celu złożenia wizyty. Wizyta najczęściej ma na celu ocenie gdzie i jak będziesz swoją działalność prowadził.
W moim przypadku jak i też męża, gdy o swoją dotację się starał – wizyta ograniczona była do wypicia kawy i pogawędki, tak więc nie stresuj się. Urzędnicy – też ludzie.
Po odbytym szkoleniu pora na podpisanie umowy. Umowę podpisujemy w Urzędzie. PAMIĘTAJ: Nie rejestruj firmy przed podpisaniem umowy. Nie popełnij tego błędu, bo nici z pieniędzy!!
Gdy już masz za sobą te wszystkie przygody – czekamy na przelew, czyli na najprzyjemniejszy moment :)

Wszystkie pieniądze POWINNY być wydane zgodnie z biznesplanem, jaki napisałeś. Jeśli jednak okazało się, iż cena któregoś ze sprzętu jest inna niż ta, którą szacowałeś – śmiało! Złóż korektę.

Jaka jest wielkość dotacji na daną chwilę i co mogę za te pieniądze kupić?
Obecnie wysokość dotacji z PUP wynosi maksymalnie 20 797,98 zł. O pieniądze najlepiej starać się na początku roku – do maja/czerwca. Potem możemy usłyszeć od urzędnika, że w tym roku skończyły im się już pieniążki i trzeba czekać do następnego roku. Nie zwlekaj więc z decyzją zbyt długo – warto się pośpieszyć.

Za pieniążki otrzymane z PUP możemy kupić sprzęt, który będzie nam potrzebny do pracy oraz wyposażenie stanowiska pracy (lokalu). Może być to komputer, aparat, wyposażenie typu meble i biurko, nie wolno natomiast kupować środków transportu (samochód, przyczepa) ani zwierząt. Nie wolno również przeznaczyć pieniędzy na remont.

Jak się za to wszystko zabrać i ile to trwa?
Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję. Czas, który jest potrzebny na załatwienie formalności związanych z samym założeniem działalności to tylko kilka godzin, więc nie bierz do siebie bzdur, które ludzie wypisują, że otwieranie działalności to niekończące się bieganie po urzędach i że trzeba na to poświęcić dużo cennego czasu.
Jeśli jesteś zdecydowany – idź do Urzędu i dowiedz się czy w tym roku posiadają jeszcze środki dla osób chcących otworzyć działalność. Jeśli mają, chwytaj za wniosek i działaj!

Czas związany z dopełnieniem formalności zależny jest od tego, jak się zaangażujesz w wypełnianie wniosku, napisanie biznesplanu i zdobycie ewentualnych kwalifikacji. Staraj się nie popełnić błędu we wniosku, bo będziesz tracił swój czas na korespondencję z Urzędem oraz nanoszenie poprawek i dodatkowe wizyty w PUP.
Zdobądź też dokładne numery PKD działalności, którą zamierzasz prowadzić. Możesz się z tym problemem udać do GUS-u lub po prostu do nich napisać.
Od momentu pozytywnego rozpatrzenia wniosku minie około dwóch tygodni - do miesiąca zanim podpiszą z Tobą umowę. Międzyczasie będziesz musiał przejść wspomniane wcześniej szkolenie z ABC Przedsiębiorczości. Dopiero po podpisaniu umowy idziemy rejestrować działalność!

I to chyba wszystko, jeśli chodzi o najważniejsze kwestie pozyskania dotacji z PUP. Mam nadzieję, że moje informacje oparte na moich własnych doświadczeniach przydadzą Ci się Drogi Czytelniku.

Jeśli trapią Cię inne pytania związane z tematem tego artykułu – napisz do mnie, chętnie pomogę.

---

Katarzyna Dembek


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz