środa, 11 stycznia 2012

Jak założyć własne biuro rachunkowe

Jak założyć własne biuro rachunkowe

Autorem artykułu jest kinga wojciechowska



W dzisiejszych czasach warto być własnym szefem i pomyśleć o założeniu własnego przedsiębiorstwa. Własna firma wymaga jednak wiele pracy i załatwiania spraw formalnych, jednak później można mieć satysfakcję z sukcesu własnego przedsiębiorstwa i oczekiwać na zyski.

Jedną z możliwością jest założenie biura rachunkowego. Branża prowadzenia usług księgowych w Polsce rozwija się szybko, a zapotrzebowanie na nie także jest także duże. Wiele przedsiębiorstw woli zlecać prowadzenie księgowości biurowi rachunkowemu, niż samemu się zajmować tą kwestią. Dlatego działalność usługowego prowadzenia księgowości może stać się opłacalnym biznesem.

Wielu przedsiębiorców oczekuje, że biuro rachunkowe doradzi, jak maksymalizować zyski oraz jakie rozwiązania prawne zastosować, by zwiększyć efektywność firmy. Z raportu inFakt.pl wynika, że wielu przedsiębiorców narzeka na poziom doradztwa w biurach rachunkowych, z których korzystają. Kwestia, która wywołuje niezadowolenie klientów biur rachunkowych, to konieczność zawożenia dokumentów do biura. Niespełnione potrzeby przedsiębiorców sprawiają, że nowo powstałe biuro rachunkowe, może wykazać się atrakcyjnością oferty oraz spełnieniem oczekiwań potencjalnych klientów biur rachunkowych.

Jak zabrać się za założenie biura rachunkowego? Na początek należy stwierdzić, czy mamy odpowiednie uprawnienia do założenia biura. Osoba, która jest uprawniona do prowadzenia usługowego prowadzenia księgowości, musi posiadać certyfikat księgowy. Także doradca podatkowy powinien mieć odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia swoich usług. Jeżeli nie mamy takich kwalifikacji, to możemy być właścicielem biura, musimy jednak zatrudniać odpowiednie osoby do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i doradztwa podatkowego.

Przy zakładaniu biura niezbędne jest także posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązek jego posiadania nakłada Ustawa o rachunkowości. Ustawa mówi też, na jaką kwotę powinno być ubezpieczenie, zależy ono od rodzaju usług jakie zamierza prowadzić biuro rachunkowe.

Pozostałe obowiązki nie różnią się od zakładania każdego przedsiębiorstwa, należy więc rozpocząć od zarejestrowania działalności gospodarczej w Urzędzie Gminy bądź Miasta. Następnym krokiem będzie zwrócenie się do Urzędu Statystycznego po numer REGON. Niezbędnym jest także zgłoszenie działalności w Urzędzie Skarbowym i ZUS. Po tych się o ubezpieczenie OC.

Po załatwieniu kwestii formalnych w urzędach należy postarać się o promocję biura. Jeżeli właściciel firmy ma certyfikat księgowy, to będzie miał ułatwione zdobywanie klientów. Może korzystać ze swoich dotychczasowych kontaktów a dotychczasowa działalność w branży księgowej zagwarantuje mu rozeznanie w rynku księgowości. Osoby będące nowicjuszami na rynku księgowym, mogą mieć pewne trudności w zdobywaniu klientów. Dlatego zakładanie biura rachunkowego jest raczej polecane osobom, które pracowały w księgowości lub mają kontakty z osobami z tej branży.

---

http://biura-rachunkowe-warszawa.com.pl/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

13 komentarzy:

  1. Warto rozejrzeć się za kredytem. Zerknijcie tutaj: https://www.credy.pl/pozyczka-pozabankowa/ To naprawdę solidna marka i osobiście uważam, że każdy powinien się z nią zapoznać. Oczywiście każdy, kto chce założyć działalność. Nie bójcie się inwestować większych pieniędzy! Jeśli wasz pomysł jest dobry, to na pewno pójdzie świetnie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Specjaliści od spraw księgowych? Biuro rachunkowe www.biurofinansowekk.com nie ma sobie równych!

    OdpowiedzUsuń
  3. Odkąd pamiętam wystawianie rachunków sprawiało mi sporo kłopotu. Znajomy podrzucił mi świetny internetowy program do wystawiania rachunków i od tego momentu mój problem zniknął. Program jest banalnie prosty w obsłudze i całkowicie darmowy! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Najlepsze biuro finansowe? Według mnie www.biurofinansowekk.com!

    OdpowiedzUsuń
  5. Wyjątkowy kontakt z klientem? Polecam buro rachunkowe www.eRachuba.pl!

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajny wpis, krótko i na temat. Przy prowadzeniu firmy zdecydowałem się na korzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego ifirma. Początkowo myślałem, że sam ogarnę całą księgowość, bo przecież nie może to być takie trudne :D Szybko przekonałem się, że jest inaczej i samemu jednak nie poradzę sobie z księgowością. Jest to dość trudne, zwłaszcza dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z rozliczaniem faktur i rachunkowością.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Samemu ogarnąć wszystkie papiery oczywiście by się dało, jednak po co? Biura takie jak https://tax-bonus.com.pl/ zrobią to za nas, dodatkowo w bardzo niskiej cenie. To co byśmy liczyli dwa dni, im zajmuje dwie godziny. Jest to więc raczej gra nie warta świeczki.

      Usuń
  7. Jeśli chodzi o zakładanie własnego biura rachunkowego to moim zdaniem trzeba po prostu wzorować się na najlepszych. Dla mnie takim przykłądem może być to biuro rachunkowe http://www.perfekt.biz.pl/uslugi-rachunkowe/uslugi-ksiegowe-krakow.html, z którym współpracuję od dłuższego czasu i nigdy nie miałem z nimi żadnych problemów. Pełen profesjonalizm w podejściu do swoich obowiązków

    OdpowiedzUsuń
  8. Słyszeliście o tym, że wprowadzono nowy podatek cit w 2019 roku? Jakie są wasze wrażenia dotyczące tej nowej ustawy?

    OdpowiedzUsuń
  9. Niektórzy nie korzystają z usług księgowej. To błąd! Od lat stawiam na www.eRachuba.pl i jestem zachwycony.

    OdpowiedzUsuń
  10. Słuchajcie, jeśli ktoś z was chciałby wiedzieć jak sprawnie i poprawnie prowadzić własny biznes moim zdaniem warto jest zapisać sie na tego typu https://www.crowe.com/pl/services/konsulting/zarzadzanie-procesami konsulting z zakresy zarządzania procesami w firmie. na pewno będzie to dla was przydatne i pomocne.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  12. Fajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.

    OdpowiedzUsuń