piątek, 9 marca 2012

Firma w sieci

Firma w sieci

Autorem artykułu jest Krzysztof Cichoń



Młodzi ludzie chcą być niezależni i dobrze zarabiać, tymczasem rynek pracy nie napawa optymistycznie. Najlepszym wyjściem wydaje się założenie firmy.

Coraz większą popularnością cieszą się przedsiębiorstwa, które działają w Internecie, na przykład sklepy czy serwisy świadczące płatne usługi. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Zakładanie firmy nie musi być działaniem bardzo kosztownym. Jeżeli zdecydujemy się na pracę w sieci, koszty te zostaną jeszcze bardziej zminimalizowane. Często nie będziemy potrzebować lokalu na siedzibę firmy, magazynów czy wielu pracowników. Poza tym znacznie zwiększa się ilość naszych potencjalnych klientów. Docieramy bowiem nie tylko do osób z naszej okolicy czy miasta, ale z całej Polski.

Coraz więcej osób woli skorzystać z oferty sklepu internetowego niż wybrać się na realne zakupy. Wirtualne biznesy to przyszłość naszej gospodarki. Koleiną zaletą jest to, że biznes można prowadzić z domu, więc jest to optymalne rozwiązanie dla każdego, nawet matek z małymi dziećmi czy osób niepełnosprawnych lub mieszkających na tzw. odludziu. Wystarczy minimum wiedzy na ten temat i można zacząć zakładanie firmy.

Zanim jednak do tego przystąpimy, warto skorzystać ze szkoleń w zakresie prowadzenia firmy internetowej. Na pewno rozwieją one mnóstwo naszych pytań i wątpliwości oraz podpowiedzą sporo gotowych rozwiązań. Nie warto się zniechęcać brakiem wiedzy z zakresu informatyki, ponieważ tę można dziś szybko nadrobić, przy ogromnym dostępie do materiałów na temat, jakim jest zakładanie firmy. Źródła te znajdziemy także w Internecie. Potrzebna jest tylko chęć i cel, który chcemy osiągnąć. Tak zmotywowani możemy być pewni, że nam sie uda.

---

www.infakt.pl/zakladanie_firmy


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Etat czy własna firma?

Etat czy własna firma?

Autorem artykułu jest Edyta Matysiak



Lepiej pracować na etacie czy założyć własną firmę? Pewnie wiele osób natychmiast odpowie: lepiej założyć firmę. Chociaż nie zabraknie i zwolenników etatu.. Jakie są więc wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej oraz pracy na etacie?

Zalety pracy na etacie

Nie potrzebujesz pieniędzy na start.. Pierwsze pieniądze (wypłatę) zobaczysz już po miesiącu pracy. Jeśli pracodawca jest uczciwy i wypłaca Ci wynagrodzenie regularnie, to daje Ci to jakieś poczucie bezpieczeństwa. Możesz zarabiać niewiele, ale wiesz, że pieniądze trafią w określonym dniu na twoje konto.

Mniejsza biurokracja - jeśli nie masz własnej firmy, to możesz nawet nie wiedzieć, co to słowo oznacza.

Wady pracy na etacie

Brak niezależności. Jest to moim zdaniem podstawowa wada pracy na etacie. Na ogół trzeba wykonywać czyjeś polecenia. Uważasz, że twój szef jest idiotą? Musisz więc poszukać sobie innej pracy albo siedzieć cicho. A najlepiej: Szanuj szefa swego, bo możesz mieć gorszego.

Stałe pensja. Jeśli zarabiasz dużo to oczywiście masz powody do zadowolenia. Nie zawsze jednak tak jest… W małych firmach a nawet w dużych (np. w marketach) często nie można liczyć na podwyżkę. Chyba, że państwo podniesie płacę minimalną. Problem ten nie dotyczy tylko ludzi o tzw. niskich kwalifikacjach, ale również osób z wyższym wykształceniem.

Zalety działalności gospodarczej

Sam o wszystkim decydujesz. To chyba dla wielu osób największa zaleta działalności gospodarczej. Sam jesteś sobie sterem, żeglarzem, okrętem i czym tam jeszcze chcesz.

Większa satysfakcja. Masz poczucie, że należysz do grona ludzi przedsiębiorczych, którzy nie czekają aż ktoś zechce dać im pracę. A to wcale nie takie częste. Większość ludzi to przecież pracownicy etatowi. Jeżeli ci się więc uda, to bez wątpienia będziesz mieć powód do dumy.

Większe dochody, a raczej szansa na większe dochody. Wszystko zależy od Ciebie. Nikt nie ustala Ci pensji. Możesz się więc wykazać i teoretycznie zarabiać, ile chcesz.

Wady działalności gospodarczej

Większa odpowiedzialność finansowa. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej za ewentualne długi odpowiadasz całym swoim majątkiem. Błędy rachunkowe również mogą Cię drogo kosztować. To truizm, ale z urzędem skarbowym nie ma żartów.

Niestałe i niepewne dochody. Jako właściciel firmy nie zobaczysz ani złotówki, jeśli twoja firma nie będzie miała klientów. Co miesiąc zapłacisz jednak Zus oraz poniesiesz inne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Być może praca za płacę minimalną wydawała Ci się upokarzająca, ale teraz nikt Ci nie zagwarantuje nawet tych 1500 zł brutto. Wszystko zależy od Ciebie.

Czasami trudno określić, co jest wadą, a co zaletą pracy na etacie lub działalności gospodarczej. To, że sam o wszystkim decydujesz (w przypadku działalności gospodarczej) może być zaletą, ale również i wadą. Podobnie jest ze stałą pensją. To wada pracy na etacie, jeśli masz stalą, niską pensję. Ale w pierwszych miesiącach działalności gospodarczej możesz również nie mieć zysków za to będzie trzeba zapłacić Zus. Warto o tym pamiętać. Działalność gospodarcza zazwyczaj kojarzy się z ryzykiem, ale i nagrodą, jeśli się uda. Praca na etacie z bezpieczeństwem, ale…

---

www.wlasnafirma.biz.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Najlepsza praca na świecie, czyli kilka porad, jak skutecznie motywować pracowników

Najlepsza praca na świecie, czyli kilka porad, jak skutecznie motywować pracowników

Autorem artykułu jest Joanna Nowakowska



Lojalność pracowników w stosunku do firmy, w której pracują, to ogromny kapitał przedsiębiorstwa. System motywacyjny jest nie tylko elementem budującym morale pracowników wspomagającym ich zaangażowanie, ale także wewnętrzne public relations firmy ostatecznie przekłada się także na pozytywny wizerunek firmy na zewnątrz.

Skuteczny system motywacyjny powinien uwzględniać cele firmy i być dostosowany do jej założeń, a z drugiej strony powinien brać pod uwagę jakość i wkład pracy, osobistą postawę do firmy oraz zaangażowanie w działania firmy. Jest skutecznym narzędziem utrwalania pożądanych przez pracodawcę zachowań.

Bilet do kina – co za problem?

Wydawać by się mogło, że system motywacyjny nie jest trudny do realizacji – nie widzimy problemu, żeby od czasu do czasu dać pracownikom bilet do kina, teatru czy opery, zniżkę na pobyt w SPA, czy nagrodzić go premią za wykonane zadanie. Tu jednak – już na samym wstępie – pojawia się problem. W jaki sposób dokonywać sprawiedliwej ewaluacji pracownika? Firma może być większa lub mniejsza, jednakże potrzebne jest ustalenie sprawiedliwej, długofalowej i klarownej strategii nagradzania pracowników.

Okiełznajmy chaos reguł

Nie ma uniwersalnego przepisu na stworzenie programu motywacyjny dla wszystkich firm. W rzeczywistości każda firma będzie potrzebowała innych narzędzi, dopasowanych do jej cech szczególnych. System motywacyjny powinien brać pod uwagę cele i strategię firmy oraz powinien być spójny z całą komunikacją wewnętrzną organizacji. Na początek warto ustalić mierniki sukcesu, których osiągnięcie przez pracownika przełoży się na odpowiednie gratyfikacje. Miernikiem może być np. powiększony zysk firmy – w przypadku pozyskiwania przez pracowników nowych klientów. Natomiast miernikiem w przypadku stanowisk związanych z obsługą klienta może być zadowolenie klienta i ilość włożonego zaangażowania w obsługę i efekty pracy. Dla każdego działu i stanowiska należy ustalić konkretne ścieżki zdobywania gratyfikacji. Z pewnością system ewaluacji pracownika będzie najtrudniejszym elementem, ale jasność i transparentność reguł otrzymywania bonusów oraz klarowność struktury pomoże nam zbudować zrozumiały dla wszystkich system nagród i awansu. Pamiętajmy, że firma nie tylko może określać za co przyznawane są nagrody, ale także powinna precyzować obowiązki i zakres odpowiedzialności na danym stanowisku.

Pieniądze jako element systemu motywacyjnego?

Choć przy tworzeniu systemu motywacyjnego odchodzi się od prostej relacji: im większy zysk dla firmy przynosi pracownik, tym większa pensja, należy pamiętać, że wynagrodzenie jest także ważnym elementem motywacji. Wysokość pensji jest zasadniczą kwestią, a dodatkowo sprawia, że praca w firmie jest postrzegane jako atrakcyjna dla pracowników. Gratyfikacja w postaci pieniężnej nie będzie zawsze motywująca – zwłaszcza jeśli będzie przyznawana co miesiąc, pracownicy mogą się do niej przyzwyczaić i zacząć traktować ją jako należne im wynagrodzenie.

Jeśli nie pieniądz to co?

Pracownicy muszą wiedzieć, że bilety do kina, książka czy album muzyczny został im podarowany nie bez powodu, i to nie dlatego „żeby się nie zmarnowało”, ale dlatego, że jest to nagroda za wkład pracy i zaangażowanie. Komunikat dotyczący nagrody musi być jasno komunikowalny. Elementy, z których może składać się system motywacyjny, powinny być zróżnicowane i powinny zaspokajać realne potrzeby naszych pracowników. Być może zanim podejmiemy decyzję o nagrodzeniu pracownika biletem do kina, czy książką, wcześniej należy zorientować się w gustach pracowników.

Przykładowe elementy pakietu motywacyjnego:

Atrakcyjna wycieczka, imprezy integracyjne,
Szkolenia wewnętrzne w celu uzupełnienia wiedzy pracowników oraz szkolenia zewnętrzne profesjonalne, wyznaczające konkretną ścieżkę kariery, wyjazdy na konferencje; elementem systemu motywacyjnego może być także dodatek albo opłacenie w całości studiów podyplomowych lub kursu języka obcego; spotkania networkingowe
Pakiety usług medycznych i ubezpieczeń Klarowna ścieżka możliwości awansu
Pakiety fitness i rekreacyjne
Zniżki na określone usługi lub produkty (np. high-tech, marki odzieżowe, sprzęty domowe itp.)
Wejściówki na wydarzenia kulturalne
Premie pieniężne
Umowa o pracę na preferencyjnych warunkach

Motywacja pracowników powinna być przemyślanym i długofalowym elementem systemu, jakim jest firma. Jeśli nasi pracownicy będą odczuwać satysfakcję z pracy w firmie, to możemy być pewni, że nasza firma będzie „najlepszą pracą na świecie”. Zadowolenie naszych pracowników przełoży się na w końcu i na wizerunek przedsiębiorstwa na zewnątrz.

---

Porady od Cresco Group


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Hurtownia idealna?

Hurtownia idealna?

Autorem artykułu jest Marcin Uchwała



Prowadzę firmę handlową od 5 lat. Sprzedawałem różne rzeczy, od elektroniki, komputerów poprzez biżuterie, kończąc na sprzedaży damskich torebek. Prowadziłem równolegle 3 sklepy mogę więc się wypowiedzieć na temat hurtowni.

Jeśli jesteś początkującym sprzedawcą – na bazarze, galerii, masz własny sklep lub sprzedajesz przez Internet – zapewne myślisz że najważniejsza jest cena towaru jaką oferuje hurtownia. Nie jest to jednak prawda całkowita: sprawdza się różnie w wielu branżach. Jeśli handlujesz laptopami wysyłkowo na allegro cena jest naprawdę ważna – tam sprzedawcy ściągają się o przysłowiową złotówkę. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku handlu biżuterią czy ubraniami.

Ubrania – zwłaszcza te kobiece to bardzo delikatny temat. Źle wróżę komuś kto rozpoczyna swój biznes handlem na allegro. Dlaczego? Nie poznasz klienta. Nie wiesz kim jest przeciętny klient kupujący Twój towar. Przy damskiej garderobie to bardzo ważne. Inaczej nie będziesz wiedział na co zwraca uwagę Twój klient? Ja jako mężczyzna nie wiem czym kierują się kobiety kupując torebki damskie. Lecz jestem w stanie to zauważyć gdy widzę jak oglądają mój towar wystawiony w galerii… tego niestety nie zobaczę gdy oglądają moje strony w Internecie.

W przypadku hurtowni ważne jest szybkie pojawianie się nowej oferty. Handlując mi akcesoriami odzieżowymi poznałem pewną hurtownie – była to hurtownia torebek, w której wszystko mieli na czasie. Ja miałem najnowszy towar już na stoisku, ludzie kupowali… gdy się sprzedał inni go mieli w lepszej cenie. Ale co z tego skoro u mnie już wszyscy kupili? Ja sprzedawałem z wyższą marżą i paradoksalnie miałem większy obrót.

Dużo ludzi dziś kupuje przez Internet, również w hurtowniach. Dalej uważasz że cena jest najważniejsza? Porównaj sobie fotografie jakie oferują hurtownie. W większości to istna amatorka… te które mają własne studia fotograficzne to prawdziwe perełki – u nich warto brać odzież. Jeśli prowadzisz sklep internetowy spróbuj dogadać się z właścicielem – zapewne chętnie odsprzeda profesjonalne zdjęcia.

Jak widać nie ma decydującego czynnika, który określi „ta hurtownia jest idealna” – to tak jak z ludźmi – rzadko następuje kumulacja wszystkich zalet w jednym człowieku. Firmy są przecież zbiorem ludzi, posiadających różne cechy. Jeśli więc zdenerwowała Cie kiedyś ta czy inna hurtownia – nie przekreślaj jej – możesz sporo stracić.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Szybka rejestracja sp. z o.o. on-line 2012

Szybka rejestracja sp. z o.o. on-line 2012

Autorem artykułu jest Redaktor Zakładanie Spółek



Od 2012 roku spółka z o.o. może być zakładana w Polsce przez Internet w ciągu zaledwie 24 godzin. Do tej pory proces rejestracji spółki był długi oraz uciążliwy, przedsiębiorcy z reguły korzystali z pomocy prawników podczas tego procesu.

rejestracja on-lineSpółka z o.o. należy do spółek kapitałowych posiadających osobowość prawną. Obowiązkowy kapitał zakładowy wynosi aktualnie 5 000 zł, został on zmniejszony z 50 000 zł, co zwiększyło dostępność i jednocześnie popularność tego rodzaju spółki.
Spółka z o.o. jest bardzo korzystna ze względu na ograniczoną odpowiedzialność wspólników wobec zobowiązań spółki. Ich odpowiedzialność sięga jedynie do wysokości wniesionego kapitału do spółki. Ten rodzaj spółki może być założony zarówno przez kilka osób, jak i jedną osobę fizyczną lub prawną. Jedynie inna jednoosobowa spółka z o.o. nie może założyć spółki z o.o.. W ramach spółki z o.o. można prowadzić praktycznie każdy rodzaj działalności gospodarczej.
Rejestracja spółki z o.o. on-line!
Od 2012 roku dostępna jest możliwość rejestracji spółki z o.o. przez Internet. Teoretycznie spółkę można założyć w ciągu 24 godzin. Jeszcze w zeszłym roku proces teki trwał około miesiąca! Rejestracja on-line ma opierać się na funkcjonowaniu systemu teleinformatycznego, gdzie trzeba będzie założyć konto.
Umowa spółki z o.o. zacznie być ważna od momentu wprowadzenia do systemu wszystkich niezbędnych informacji oraz opatrzenia umowy elektronicznym podpisem. Konto może może założyć jeden ze wspólników, nie ma konieczności zakładania kont dla wszystkich wspólników. Tożsamość wszystkich wspólników może potwierdzić osoba posiadająca konto. Ma on również prawo do potwierdzania elektronicznych podpisów wspólników. Te wa aspekty budzą najwięcej zarzutów względem bezpieczeństwa. Wielu prawników taki rozwiązanie uważa za bardzo nieodpowiedzialne i mogące przysporzyć w przyszłości wiele nieporozumień i problemów.
Dzień zawarcia umowy stanowi data zatwierdzenia umowy przez jednego z podpisujących jej wspólników. Po dokonaniu pierwszego podpisu nie ma możliwości dokonania zmian w umowie. Wszelkie poprawki trzeba wykonać w tradycyjny sposób w obecności notariusza.
Alternatywą do zakładania spółki z o.o. jest zakup gotowego przedsiębiorstwa. Firmy na sprzedaż pozwalają nabywcy na szybkie rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Gotowe spółki zazwyczaj występują w czystej postaci, co oznacza, że nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej.

---

gotowe spółki pod dotację unijną

zakup czy rejestracja spółki

jednoosobowa spółka z o.o.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pieczątka i konto firmowe

Pieczątka i konto firmowe

Autorem artykułu jest Krzysztof Cichoń



Złożenie wniosku o zarejestrowanie firmy nie kończy wszystkich spraw urzędowych. Już tak jest, że posiadanie własnej firmy związane jest z urzędami.

Zakładanie działalności odbywa się zgodnie z przepisami prawa, które zostały zawarte w ustawie o swobodzie gospodarczej oraz rozporządzeniach. Po złożeniu druku CEIDG i tak właściciel firmy jest zmuszony udać się do urzędów, aby na ich wewnętrznych drukach złożyć odpowiednie zgłoszenia. Ustawowy obowiązek nie obejmuje posiadania pieczątki i konta bankowego. Jest to uzależnione jest od woli przedsiębiorcy.

Pieczątka firmowa

Wyrobienie pieczątki nie jest zbyt dużym kosztem, który mieści się w granicy 30-50 złotych. Czy jest przydatna, jeśli nie ma potrzeby używania jej na fakturach, drukach urzędowych czy umowach? Pieczątka firmowa nie jest koniecznością, jednak warto ją mieć, ponieważ może się pojawić problem podczas zakładania konta w banku. Niektóre placówki bankowe wymagają jej. Oprócz tego postawienie pieczątki nadaje dokumentowi oficjalnego charakteru.

Pieczątka powinna zawierać dane firmy, czyli:

- nazwę firmy oraz imię i nazwisko właściciela,

- adres firmy,

- numer telefonu/faksu,

- numer NIP,

- numer REGON,

Do wyrobienia pieczątki nie są potrzebne żadne dokumenty. Można na wszelki wypadek zabrać ze sobą wpis do ewidencji i dowód osobisty.

Konto bankowe

W ustawie o swobodzie działalności został zawarty zapis, który jasno informuje o tym, że przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania rachunku bankowego, jeśli jednorazowa transakcja przekroczy wartość 15 tysięcy euro.

Przedsiębiorca małej firmy może:

- założyć konto i dzięki niemu dokonywać wszystkich rozliczeń, które są związane z jego działalnością,

- rozliczeń dokonywać za pośrednictwem konta osobistego,

- nie zakładać konta bankowego, dopóki rozliczenia nie przekroczą progów, które zostały ustalone w ustawie.

Mikroprzedsiębiorca więc nie ma obowiązku posiadać rachunku bankowego, ale jeśli chce ma do tego prawo. Aby je założyć, trzeba zabrać do banku dokumenty firmy. Wybór odpowiedniej placówki bankowej warto poprzedzić analizą poszczególnych ofert bankowych.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rejestracja firmy

Rejestracja firmy

Autorem artykułu jest Krzysztof Cichoń



Rok temu rejestracja firmy polegala na zwiedzaniu urzędów i wypełnianiu kolejnych wniosków. Przedsiębiorca tracił swój cenny czas. Ustawodawca wyszedł na przeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i zmienił przepisy o rejestracji firmy.

Przed przystąpieniem do rejestracji firmy, koniecznie trzeba ustalić profil działalności, zebrać pieniądze na start, znać odbiorców towarów lub usług. Kiedy te czynności zostaną ustalone, można śmiało przystąpić do rejestracji formy.

To, gdzie zostanie zarejestrowana firma, uzależnione jest od formy działalności. Indywidualna działalność gospodarcza i spółka cywilna są rejestrowane w urzędach miasta i gmin, które ewidencjonują takie formy działalności. Można je zapisać także w Krajowym Rejestrze Sądowym, jednak wiąże się to z opłaceniem wszystkich czynności sądowych. W gminach i urzędach miast taka rejestracja jest bezpłatna. W KRS swoją działalność muszą zarejestrować przedsiębiorcy, którzy prowadzą spółki prawa handlowego, fundacje i stowarzyszenia. Oni nie mogą skorzystać z tej wersji bezpłatnej.

Rejestracja firmy od sierpnia 2011 roku jest znacznie łatwiejsza. Polega na wypełnieniu druku CEIDG i złożenie go do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy, biorąc pod uwagę adres prowadzonej działalności. Dlaczego jest łatwiejsze? Jest to związane z tym, że wypełnienie jednego wniosku jest jednocześnie złożeniem wniosków o:

- wpis do ewidencji działalności gospodarczej,

- wpis do Urzędu Statystycznego z jednoczesnym nadaniem numeru REGON,

- zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne w urzędzie skarbowym - NIP,

- zgłoszenie płatnika składek w ZUS-ie lub KRUS-ie.

Wniosek trafia do organu ewidencyjnego, który rejestruje firmę oraz wystawia przedsiębiorcy zaświadczenie. Oprócz tego wniosek i kopię zaświadczenia przesyła do urzędu skarbowego, Urzędu Statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Nowelizacja ustawy wprowadziła także zmianę odnośnie opłat. Za wpis do ewidencji działalności gospodarczej nie uiszcza się żadnych należności. Do rejestracji potrzebny jest numer działalności gospodarczej, który znajduje się w Polskiej Klasyfikacji Działalności oraz dowód osobisty.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl