poniedziałek, 13 lipca 2015

Eko – kultura w Twojej firmie. To się opłaca!


Autor: Artelis


Jak znaleźć dodatkowe oszczędności w firmie? Nie zawsze wymaga to drastycznych działań - czasem wystarczy wprowadzić wśród pracowników pozytywne zwyczaje. Warto przede wszystkim efektywnie wykorzystywać papier, kupować ekologiczne produkty i sprzęty, a drogie tonery i tusze do drukarek zastąpić praktycznymi zamiennikami.


Każda firma poszukuje oszczędności - niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowe przedsiębiorstwo prowadzone w domu, czy duża korporacja zatrudniająca setki osób. Gdy potrzeba dodatkowych środków finansowych, drastyczne metody - takie jak obcinanie pensji czy sprzedawanie samochodów firmowych - nie zawsze okazują się najlepszym rozwiązaniem. Właściciele przedsiębiorstw często nie zdają sobie sprawy, jak wiele oszczędności może przynieść wprowadzenie w firmie pozytywnych zwyczajów. A eko-kultura naprawdę się opłaca! Trzeba tylko trzymać się kilku podstawowych zasad.
Nie mnóż bytów
Wielu przedsiębiorców i ich pracowników wciąż ma niepotrzebny zwyczaj drukowania dokumentów, wiadomości czy ofert, które spokojnie mogłyby pozostać na dysku komputera. Oczywiście wiele takich dokumentów wymaga wydruku i jest to najzupełniej normalne, że biurowe drukarki pracują na wysokich obrotach. Jednak często można zrezygnować np. z drukowania wiadomości e-mail, ofert przesłanych przed podwykonawców czy innych pism. Osoby, którym leży na sercu ochrona środowiska, nie gromadzą w biurze niepotrzebnej makulatury. Dzięki temu firma oszczędza nie tylko pieniądze, ale też miejsce w biurowych segregatorach.
Tonery i tusze do drukarek
Tam, gdzie dziennie drukuje się wiele dokumentów, tusze do drukarek atramentowych czy tonery do laserowych trzeba wymieniać nawet kilka razy w ciągu miesiąca. Oryginalne tusze i tonery oferowane przez producentów kosztują nawet dwa razy tyle co równie wartościowe zamienniki. Dobry zamiennik niczym się nie różni od oryginalnego tuszu czy tonera - jest tak samo wydajny, trwały, a wydruk prezentuje równie wysoką jakość. Pracownicy stosujący w firmie eko-zasady tusze do drukarek oddają dostawcy do wymiany - tak samo tonery do drukarek laserowych. Nie należy wyrzucać ich do śmieci! Wymiana zużytych tuszy i tonerów sprzyja ekologii i generuje oszczędności w firmie.
Kupuj ekologiczne
Firma przyjazna środowisku zaopatruje się w produkty ekologiczne. Papier do drukarki wykonany z materiałów z odzysku zwykle jest tańszy od tego tradycyjnego, a w większości sytuacji sprawdza się tak samo dobrze. Plastikowe kubeczki i talerzyki na firmowe spotkania warto zastąpić papierowymi lub tradycyjną zastawą. Zamiast kupować do biura wodę w plastikowych butelkach, można pomyśleć o zainwestowaniu w praktyczny filtr oczyszczający wodę wodociągową. Kupowanie ekologicznych produktów naprawdę się opłaca i świadczy o nowoczesności firmy.
Tusze do drukarek, papier, sprzęt - wykorzystuj wielokrotnie
Zanim jakiś element wyposażenia biurowego trafi do kosza na śmiecie, warto zastanowić się, czy nie można go jeszcze wykorzystać. Wspomniane wcześniej tusze do drukarek i tonery to nie jedyne produkty wielokrotnego użytku. Zadrukowany z jednej strony papier można spożytkować np. na notowanie mniej ważnych informacji. Zaopatrując się w sprzęt biurowy, warto szukać takiego, który został stworzony pod kątem regeneracji czy recyklingu. Wprowadzenie tych wszystkich zmian pozwoli w krótkim czasie wygenerować spore oszczędności w firmie - ekologia naprawdę się opłaca!

Artelis.pl - Twoja wiedza, Twoim wizerunkiem w sieci

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Fryzjer dla dzieci, mężczyzn i kobiet czy specjalizacja?

Fryzjer dla dzieci, mężczyzn i kobiet czy specjalizacja?


Autor: Aneta Majewska


Każdemu, kto zamierza otworzyć salon fryzjerski, przed rozpoczęciem tej decyzji przychodzi do głowy myśl - specjalizować się, robiąc zabiegi fryzjerskie tylko dla kobiet, mężczyzn, a może tylko dla dzieci, czy też zostać fryzjerem „ogólnym”, świadczącym usługi dla wszystkich?


Spróbujmy przeanalizować obie sytuacje.

Fryzjer ogólny, bo tak roboczo (dla potrzeb tego artykułu) nazwiemy fryzjera wykonującego strzyżenie i wszystkie usługi fryzjerskie dla obu płci oraz najmłodszych, musi znać się na fryzjerstwie damskim, bo ono jest najbardziej złożone, trudne, a kobiety są zazwyczaj bardziej wymagającym konsumentem niż mężczyźni. W większości przypadków, fryzjer bądź fryzjerka damska radzi sobie bez problemu z męskimi głowami. Większy problem może być z dziećmi, do których trzeba mieć inne podejście niż do dorosłego klienta. Trzeba takiego najmłodszego klienta umieć zagadać, zabawić, a czasami zwrócić uwagę na coś innego niż strzyżenie, co nie jest łatwe vis-a-vis fryzjerskiego lustra. Fryzjer ogólny musi więc wziąć pod uwagę nie tylko talent, czy zdolności rzemieślnicze/artystyczne (w zależności od jakości świadczonych usług w swoim salonie, ale to już temat na inny artykuł), ale przede wszystkim musi mieć podejście do wszystkich klientów, głównie dzieci.

Dobry fryzjer, mający doświadczenie i fach w ręku, będzie z pewnością doskonałym fryzjerem ogólnym, mogącym obsługiwać zarówno kobiety, jak i mężczyzn oraz dzieci.

Do zalet bycia fryzjerem ogólnym należy przede wszystkim: większa łatwość w wypełnieniu czasu i różnorodność w pracy (co nie pozwala na wpadnięcie w rutynę, a także zwiększa obroty).

Fryzjer specjalizujący się w obsłudze jednej płci (lub wykonujący strzyżenie tylko dzieci) osiąga wysoki stopień wprawienia, ale często wpada w rutynę. Łatwiej jest natomiast promować marketingowo salon fryzjerski tylko dla mężczyzn, tylko dla kobiet (choć tych jest większość) lub tylko dla dzieci (te dopiero zaczynają się pojawiać w większych miastach). Poza tym, klienci płci męskiej często lepiej czują się tylko w salonie męskim, gdzie nie ma gwaru i śmiechów kobiet, natomiast kobiety wolą same ze sobą poplotkować bez obecności mężczyzn.

Osobną kwestią są salony fryzjerskie… bród. Brody stały się ostatnio bardzo popularne i w największych polskich miastach już powstały specjalistyczne salony fryzjerskie obsługujące jedynie brodaczy i ich owłosienie na twarzy. Czy osiągną sukces? O tym przekonamy się za kilka miesięcy, może roku czy dwóch.

Konsensusem jest rozwiązanie pośrednie, tj. salon fryzjerski z co najmniej dwoma fryzjerami (dwiema fryzjerkami), gdzie jedna osoba obsługuje tylko mężczyzn, a druga tylko kobiety. Wszyscy fryzjerzy powinni mieć też dobre podejście do dzieci. Aby nie wpaść w codzienność i w znudzenie, osoby te mogą się wymieniać, jeśli nie ma wysokiego stopnia specjalizacji w jednej usłudze przy słabszej znajomości „obsługi włosów” drugiej płci.

Wybór między zostaniem fryzjerem ogólnym, a specjalizacją jest trudny i zależy od predyspozycji i umiejętności przyszłego właściciela gabinetu fryzjerskiego.


Aneta Majewska

"Aneta kreuje" - fryzjer Łódź

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.