piątek, 21 grudnia 2012

Jak stworzyć skuteczny biznesplan

Jak stworzyć skuteczny biznesplan

Autorem artykułu jest Outcom


Biznesplan to podstawa. Po pierwsze i najważniejsze - myśl. Nie rzucaj się na głęboką wodę z pierwszym lepszym pomysłem, bo to się nie uda. Zmarnujesz cenny czas, a może i pieniądze. Nie warto. Sporządź biznesplan i osiągnij wymarzony sukces.

Pomysł na działalność gospodarczą

Chcesz czy nie, pomysł musi być. I to dobry. Najlepszy, jeśli chcesz, żeby przedsięwzięcie było sukcesem. Na początku zastanów się nad takimi aspektami, jak:

co sprawia ci przyjemność i może przynieść zyski,czego ludzie potrzebują - czy jest jakaś luka na rynku do wypełnienia,czy masz lub skąd możesz pozyskać środki na realizację celu, czy jest oprogramowanie dla firm, które pomoże ci sporządzić konkretny plan działania?

Działanie I - analiza rynku

Bardzo ważne jest żebyś sprawdził rynek, na którym chcesz działać. Musisz dokonać dokładnej analizy pod kątem:

zapotrzebowania na twój produkt - nie może być tak, że zakładasz działalność, która przyniesie ci straty ze względu na brak popytu, konkurencji - czy jest obecna, jaki ma zasięg działania i jakie oferuje produkty, kosztów - oszacuj, ile będzie cię kosztować rozpoczęcie działalności, jakie oprogramowanie dla firmy wybrać, czy zlecasz księgowość firmie zewnętrznej, czy może wystarczy ci program do fakturowania i samodzielnie będziesz zarządzać finansami.

Działanie II - formułowanie projektu

Musisz wiedzieć, co chcesz robić i jakie kolejno kroki będziesz podejmować. Nie działaj chaotycznie. To tak, jakbyś sam sobie rzucał kłody pod nogi.

Kolejno opisz założenia projektu i wszystkie możliwe warianty (później będziesz liczyć opłacalność każdego z nich).

W biznesplanie musisz omówić założenia dotyczące:

wielkości planowanej produkcji i sprzedaży, kosztów prowadzenia działalności (koszty wynajmu lokalu, sprzętu, zatrudnienia pracowników), planu rozwoju na najbliższe lata - biznesplan jest planem strategicznym, który ma opisać długoterminowe cele, ryzyka związanego z prowadzeniem danej działalności - jakie są szanse i zagrożenia dla twojego projektu.

Jeśli czujesz się niepewnie, skorzystaj z publikacji naukowych. Możesz tam znaleźć wiele praktycznych wskazówek - a nawet przykładowy model biznesplanu. Niektóre książki mają charakter poradników i są przyjemne w lekturze, jeszcze inne porady możesz znaleźć na stronach internetowych. Jeśli czujesz się całkiem zielony, możesz wziąć udział w organizowanych szkoleniach.

Działanie III - praktyczne liczenie

Koszty się same nie policzą. Masz dwie opcje: możesz zlecić analizę i stworzenie biznesplanu firmie zewnętrznej lub zrobić to sam. Proponuję drugi wariant. Bądź kowalem własnego losu. Dasz radę. Zrób analizę otoczenia - wystarczy rzetelna ankieta. Jeśli pomysł jest strzałem w dziesiątkę, musisz przejść do liczenia konkretów.

Po pierwsze, policz przepływy pieniężne (CF) - ile będziesz wydawał i jakie planujesz przychody.

Po drugie, policz NPV (netto present value) - wartość bieżąca inwestycji - zdyskontowane przepływy pieniężne. Ważne, jeśli masz do wyboru różne projekty, wybierz ten o wyższym NPV.

Po trzecie, policz IRR (internal rate of return) - wewnętrzna stopa zwrotu - najtrudniej policzyć, a interpretacja mówi o tempie pomnażania kapitału przez dany projekt.

Działanie IV - pozyskanie środków

Nie zniechęcaj się faktem, że na twoim koncie nie ma milionów. Pieniądze zawsze można jakoś zorganizować. Dla wchodzącego na rynek przedsiębiorcy jest kilka możliwości.

Zainteresuj się programem "inkubatory przedsiębiorczości" lub "startup". Są to programy wspierające młodych przedsiębiorców. Zaproponuj swój projekt. Może się udać. Sprawdź, czy nie ma odpowiedniej dla ciebie dotacji unijnej. Sprawdź i porównaj oferty kredytowe w bankach.

Ważne jest, żebyś nie wydawał pieniędzy na byle co. Z dobrym biznesplanem będziesz wiedzieć, na co ile ci potrzeba. Trzymaj się tego!

Działanie V - papiery, wnioski, firma czas start

Zakładając, że podejdziesz do tematu poważnie i przygotujesz biznesplan - najlepiej jak tylko potrafisz, przed tobą już tylko wypełnianie i składanie odpowiednich wniosków.

Rozpoczynając działalność, prawdopodobnie nie będziesz się zastanawiał nad wieloma szczegółami. Nie będziesz wybierał programu do fakturowania i dokładnie planował wystroju biura. Nie będziesz, ale może warto poświęcić trochę więcej czasu na rzetelne sporządzenie biznesplanu i dokładnie rozplanowanie wydatków. Od tak, żeby potem było lepiej.

---

Joanna Reich

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co zrobić, aby zostać prywatnym detektywem?

Co zrobić, aby zostać prywatnym detektywem?

Autorem artykułu jest Mieczysław Klonowski


Praca prywatnego detektywa dla osób, które cechuje odwaga i które entuzjastycznie podchodzą do zadań wymagających sprytu i przebiegłości, wydaje się rozwiązaniem idealnym. Niemniej jednak aby zostać prywatnym detektywem, trzeba najpierw spełnić szereg ściśle określonych wymagań.

Na czym polega praca detektywa?

Prawdopodobnie każdy człowiek, przynajmniej pobieżnie, zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmuje się prywatny detektyw. W niezliczonej ilości filmów, seriali telewizyjnych, a także książek, komiksów oraz innych wytworów kultury występuje bowiem postać detektywa. W Polsce niezwykłą popularność posiada osoba Krzysztofa Rutkowskiego, który aktualnie nie posiada już licencji detektywistycznej i oficjalnie prowadzi tylko zwykło biuro doradcze. W każdym razie praca prywatnego detektywa niekoniecznie przebiega w tak sensacyjny sposób, jak to prezentuje pan Rutkowski uskutecznianymi przez siebie metodami.

Uprawnienia i obowiązki prywatnego detektywa określa odpowiednia ustawa z 6 lipca 2001 r. Na podstawie przytoczonego aktu prawnego należy stwierdzić, iż usługi detektywistyczne to – w sensie ogólnym – specyficzne działania mające na celu zdobycie, przetworzenie, zinterpretowanie oraz przekazanie właściwych informacji klientom. Wspomniane informacje mogą dotyczyć praktycznie wszystkiego: zaginionych osób lub rzeczy, sytuacji gospodarczej danej firmy lub osoby, zdarzeń o charakterze kryminalnym (np. jako uzupełnienie pracy policji), ustalenia co naprawdę znajduje się w jakimś miejscu itd. Innymi słowy, można powiedzieć, że prywatny detektyw to osoba, która w naszym imieniu zbiera potrzebne nam informacje i ustala interesujące nas fakty.

biuro detektywistyczne

Warunki do podjęcia pracy detektywa

Prywatny detektyw to zawód objęty specjalnymi regulacjami, dlatego też nie każdy chętny jest w stanie podjąć pracę w wymienionym charakterze. Jeżeli zamierzamy zarejestrować na terenie Polski działalność gospodarczą w postaci własnego biura detektywistycznego, musimy posiadać polskie obywatelstwo bądź też obywatelstwo innego dowolnego kraju będącego członkiem Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (honorowane jest także obywatelstwo szwajcarskie). Istnieje także cenzus wiekowy – przyszły detektyw musi mieć ukończone przynajmniej 21 lat życia.

Wymienione powyżej wymagania to jednak nie wszystko. Prywatny detektyw musi posiadać maturę – konieczne jest więc legitymowanie się przynajmniej wykształceniem średnim. Z racji pełnienia zawodu szczególnego zaufania publicznego, prywatny detektyw nie może być również skazany bądź oskarżony za popełnienie umyślnego przestępstwa oraz musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Warto zaznaczyć, że zwolnienie dyscyplinarne z urzędu administracji publicznej Rzeczypospolitej Polskiej lub innego należącego do Unii Europejskiej kraju w ciągu ostatnich pięciu lat również uniemożliwia staranie się o przyznanie licencji detektywa. Badane są także predyspozycje psychiczne kandydata – potrzebne będzie nam specjalne orzeczenie lekarskie dotyczące naszej sprawności umysłowej oraz optymalnej odporności psychicznej. Obecnie nie ma wymagania przeprowadzania testów sprawnościowych, lecz dawniej kandydat na detektywa musiał wykazać się również nienaganną tężyzną fizyczną.

Zanim otrzymamy licencję detektywistyczną, musimy zdać centralny egzamin organizowany raz do roku przez Komendanta Głównego Policji. Jeżeli spełniliśmy pozostałe wymagania, powinniśmy złożyć pisemny wniosek do wspomnianego Komendanta – najpóźniej 30 dni przed ustalonym terminem egzaminu. Przystąpienie do egzaminu wiąże się także z pewnymi kosztami. Wysokość opłaty wynosi 20% średniej pensji z ostatniego kwartału minionego roku.

Wśród zagadnień znajdujących się na egzaminie centralnym mieści się znajomość polskiej konstytucji, a także sposobów funkcjonowania poszczególnych organów ścigania i władzy sądowniczej. Sprawdzana jest ponadto wiedza z zakresu ochrony danych osobowych, przepisów prawa karnego i cywilnego oraz pracy z informacjami niejawnymi. Należy przygotować się również z tematów związanych z szeroko pojętą kryminalistyką i kryminologią, a także tych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w odniesieniu do usług detektywistycznych.

Egzamin centralny na prywatnego detektywa jest dwuetapowy. Pierwszy etap to część pisemna, składająca się z 80 pytań testowych. Drugim etapem, do którego przystępuje się po zdaniu pisemnego testu, jest natomiast część ustna, w trakcie której należy odpowiedzieć na 6 pytań. Po pomyślnym ukończeniu egzaminu otrzymuje się od przewodniczącego komisji egzaminacyjnej specjalne zaświadczenie, dokumentujące zdobyte uprawnienia. Zdanie egzaminu centralnego na prywatnego detektywa nie jest jednakże jednoznaczne z uzyskaniem licencji pozwalającej na wykonywanie wspomnianego zawodu. O wydanie stosownej licencji należy bowiem złożyć wniosek i poczekać na jej wyrobienie.

Co może prywatny detektyw?

Wbrew dość powszechnie panującym przekonaniom, żaden prywatny detektyw nie ma dostępu do baz danych państwowych organów ścigania. Nie należy więc oczekiwać, że na okoliczność rozwiązania danego problemu będziemy mogli posiłkować się ustaleniami dokonanymi np. przez policję. Wszelkie informacje detektywi zdobywają własnymi metodami.

Jakie metody wykorzystuje prywatny detektyw podczas prowadzonego przez siebie śledztwa? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prozaiczna – kluczem do sukcesu jest nieprzeciętna zdolność obserwacji oraz kojarzenia i wyszukiwania faktów. Niezwykle pomocna w tym zakresie jest nowoczesna elektronika służąca do inwigilacji. Mowa o takich urządzeniach, jak podsłuchy, maleńkie aparaty fotograficzne, dyskretnie rozmieszczone kamery etc. Prywatny detektyw powinien posiadać także nowoczesny komputer mobilny, który będzie mu służył do gromadzenia, przetwarzania i natychmiastowej analizy ustalonych faktów. Warto także zaznaczyć, że na prywatnym detektywie spoczywa ponadto obowiązek przedkładania właściwym organom sprawozdania z zakończonego przez siebie dochodzenia.

Mimo że w praktyce zawód prywatnego detektywa różni się nieco od tego, jak bywa przedstawiany w mediach, i tak nie można narzekać na nudę w trakcie jego wykonywania. Każdy dzień pracy jest bowiem inny, a poszczególne sprawy rozwiązuje się zwykle z wykorzystaniem indywidualnego doń podejścia i odmiennych metod. Osoby, które lubią przeprowadzać odważne przedsięwzięcia i potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach, bez wątpienia będą zadowolone z dokonanego przez siebie wyboru.

---

biuro detektywistyczne

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ta informacja odmieni Twoje życie

Ta informacja odmieni Twoje życie

Autorem artykułu jest marian-rumia


Czy zadałeś sobie kiedykolwiek pytanie - kto jest właścicielem Twojego życia? Kto doprowadził do tego, że jesteś tam, gdzie jesteś, że posiadasz to, co posiadasz, że masz, a może nie masz, już marzeń?

Dlaczego zachowujemy się tak, jakbyśmy to nasze życie otrzymali w promocji, tak gratis, na próbę, aby sprawdzić jak to by było, gdybyśmy wcale się nim nie zajmowali, tylko wskoczyli do niego jak do rzeki i dali się pociągnąć jej nurtowi.

Rzeka jak rzeka, płynie sobie w jednym kierunku, a my razem z nią, a to uderzymy w jakiś przepływający konar, na który "burkniemy": oj uważałbyś kolego, a to obije nas przepływający kajak, z którego ktoś zawoła - "podaj rękę, pomogę Ci, uratuję Ci życie", a ty na to - uratujesz? Przecież ja wcale nie oczekuję od nikogo pomocy - ratownik się znalazł, przecież ja mam się wspaniale, przecież płynę jak inni i dobrze mi tak, jak jest.

Dokąd płynę? Nie wiem, a po co mi to wiedzieć, patrzę na lewo - wszyscy płyną jak ja, patrzę na prawo - i Ci płyną, więc co ktoś mnie tu będzie ratował. Skoro płynę jak wszyscy, to widocznie tak własnie jest dobrze.

Urodziłem się? Urodziłem. Płynę? Płynę. A co mnie obchodzi, dokąd dopłynę. Czas leci, życie mija, a ja ciągle utrzymuję się na powierzchni... popatrz człowieku, jeszcze nie utonąłem. Jak utonę to będę się martwił, a teraz - dajcie mi wszyscy święty spokój.

Wiem, co każdy z was teraz sobie myśli. Nasze życie jest zależne od rzeki, to ona decyduje, w którą stronę płynie. Nasze życie zależy od naszych rodziców, którzy zadecydowali, do jakiej rzeki wejść, bo przecież i za nich zdecydowali o tym ich rodzice, a oni mylić się nie mogli.

Nasze życie zależy od znajomych, którzy przecież są ekspertami, każdy od czegoś innego, więc zapewne powiedzieliby mi, że płynę w złą stronę.

Nasze życie zależy wreszcie od nauczycieli, od księdza, od naszego szefa w pracy, od wójta gminy, prezydenta miasta, czy wręcz premiera rządu. Przecież to im powinno zależeć na moim szczęściu, bo przecież pracownik nieszczęśliwy jest mniej wydajny prawda?

99 proc. ludzi jest przekonana, że nie ma żadnego wpływu na to, co dziś posiada i gdzie się znajduje.

1 proc. ludzi wie, że to, gdzie jest dziś, zależy tylko i wyłącznie od niego samego.

Pewien Japończyk urodzony w USA, Robert Kiosaki, pokazał nam, jak dzielą się ludzie na całym świecie:

I - pierwsza grupa to Pracownicy, których jest 80%, a w ich posiadaniu jest 1% światowych pieniędzy.

II - druga grupa to Samozatrudniający się, których jest 15% i są w posiadaniu 4% światowej wartości.

III - trzecia grupa to Biznesmeni - to 4% społeczeństwa, którzy obracają 15% światowych dochodów.

IV - czwarta grupa to Inwestorzy - 1% społeczności świata, którzy trzymają rękę nad 80% światowych pieniędzy.

Jak wygląda dziś nasz dzień tej pierwszej grupy ?

06.00 - 08.00 Poranna toaleta, śniadanie, dojazd do pracy.

08.00 – 16.00 Praca zawodowa (zarabianie pieniędzy na przeżycie rodziny).

16.00 – 18.00 Powrót do domu – zakupy.

18.00 - 22.00 Obiad, kolacja, seriale, seriale, seriale...

22.00 – 06.00 Sen... regeneracja sił potrzebnych następnego dnia.

Sobotę i niedzielę oczywiście przeznaczamy na przebywanie w gronie rodziny, bo przecież coś jej się od ciebie należy... prawda?

Oto schemat doby 80 proc. Polaków. Oto, jak spędza swoje życie pracownik, który sprzedaje swój czas po to, by szef zmienił swój samochód. Oto również schemat życia samego szefa, bo cóż, może ma więcej pieniędzy, ale wiemy wszyscy, że niestety wydłuża mu się czas pracy, bo przecież musi pilnować "swojego interesu", przez co z czegoś rezygnuje. Z seriali? A może jednak zabiera czas przeznaczony na przebywanie z rodziną?

Mam to szczęście, że trafiam na wspaniałych ludzi w swoim życiu. Pierwszą z nich jest oczywiście moja mamusia, której sobie nie wybierałem, ale którą obdarzył mnie Stwórca, Bóg, a może "miłość" mojego ojca do kobiety, którą spotkał na swojej drodze?

Drugą najwspanialszą osobą w moim życiu jest moja żoneczka, o której długo by pisać i nie wyczerpałoby się zasobu cudownych słów, jakimi mógłbym ją określić.

Pewnie gdybym chciał, a może gdyby wypadało, wykorzystałbym je obie, aby przedstawić dokładnie to, co chcę wam dzisiaj opisać, ale myślę, że mogłoby to zostać odebrane jako punktatorstwo.

Jak każdy z was, mam swoją cudowną babcię, dziadka, wspaniałego sąsiada, przyjaciół z rodziny dziennikarskiej, których historie i walka mogłyby posłużyć mi dla opisania tego, co chcę wam dziś przedstawić - jednak zadecydowałem, że opiszę tu i teraz inny przykład na to, że wszystko, co nas w życiu spotyka, jest wyłącznie naszą zasługą.

Oto, co zdarzyło się jednemu z nich... i oczywiście jego wspaniałej żonce udały się w życiu trzy "rzeczy". Otóż wychowali trzy wspaniałe córeczki, których prawie całe dotychczasowe życie miałem szczęście obserwować. Oczywiście wszystkie są wspaniałe i wszystkie mają wielkie osiągnięcia w pewnej dziedzinie sportu oraz różnych dziedzinach życia i o każdej mógłbym napisać książkę, jednak losy jednej z nich chciałbym wam dziś pokazać jako wzór. Jej przykładem chciałbym udowodnić, że można, jak się wie, co chce się osiągnąć, zostać Mistrzem Europy i Vice Mistrzem Świata.

Cóż takiego zrobiła nasza Małgosia, czego nie robi 99 proc. jej koleżanek?

Przypominacie sobie może, ileż to razy podejmowaliśmy w życiu decyzje? A to postanowiliśmy wstąpić do kółka recytatorskiego, a to zapisaliśmy się do chóru, a to zostawaliśmy piłkarzami i marzyło nam się zagranie w reprezentacji kraju. Nasze życie składa się z takich właśnie decyzji - że przeczytamy książkę, że pójdziemy na korepetycje, że zdamy maturę, że ukończymy kurs prawa jazdy. Jednak chciałbym, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, jak nazywa się to, co chcemy osiągnąć? Matura, prawo jazdy, gra w reprezentacji... oczywiście, to jest nasze marzenie.

Takim właśnie marzeniem dla Małgosi było zdobycie Mistrzostwa Świata. Wiele razy rozmawiałem z Małgosią, gdy miała jeszcze naście lat i zawsze czułem w niej to dążenie, tę walkę, tę wytrwałość. Zawsze widziałem w niej konsekwencję w realizacji swojego planu. Nie zawsze tatuś mógł zawieźć ją na trening, bo nie zawsze był samochód, nie zawsze był kierowca, a może i nie zawsze było "na paliwo". Jednak co robiła Małgosia... szła w skwar i upał, szła w zawieje i zamiecie... na trening szła, bo przecież wiedziała, że nie ma innej drogi. Wiedziała, że tylko trening uczyni z niej mistrza.

Pamiętam... wtedy we dwie z siostrą Kasią zdobywały pasy, które swoimi kolorami ogłaszały, jaki poziom umiejętności właśnie osiągnęły. Był kolor żółty, pomarańczowy, brązowy, zielony, niebieski (pewnie pomyliłem kolejność), potem był czarny.

Był taki czas, że przez dwa lata obserwowałem ją praktycznie na każdym treningu. Był taki okres, kiedy i moi synowie zarazili się tym sportem i obserwowałem, jak dziesiątki, a nawet setki ich koleżanek i kolegów rezygnowało jeden po drugim, bo to za ciężko, to za nudno, to za dużo pracy, to zbyt często... a potem... po zawodach mówili... Tak, Małgosia wygrała, bo jest zdolna, bo ma szczęście, bo jej się udało...

Kiedyś, po pewnym koncercie skrzypcowym, pewna kobieta podeszła do mistrza i mówi: jak pan cudownie gra na tych skrzypcach... wszystko bym oddała, żeby tak grać jak pan... Na co skrzypek odpowiedział – ja właśnie to zrobiłem – oddałem wszystko, aby tak grać.

Zadajmy dziś to samo pytanie Małgosi: co takiego zrobiłaś Małgosiu, że zostałaś Mistrzem? Czyż ona właśnie nie oddała wszystkiego?

Owa pani powiedziała, że oddała by "wszystko", jednak okazuje się, że nie wystarczy powiedzieć, że się coś zrobi, trzeba jeszcze to zrobić.

Powiem wam, co zrobiła Małgosia – wtedy, gdy wszyscy trenowali dwa razy w tygodniu, Małgosia trenowała pięć razy. Wtedy, gdy inni postanowili trenować trzy razy w tygodniu, Małgosia trenowała sześć razy, bo co tam sobotnia dyskoteka, w której bawili się jej przyjaciele, bo co tam grill w gronie rodziny, bo co tam udział w wycieczce szkolnej, bo jakie to wszystko ma znaczenie, gdy widzi się swoje marzenie. Bo jakie to ma znaczenie, kiedy obrało się cel?

Przypominacie sobie, ile razy po źle napisanej klasówce obiecywaliśmy sobie, że następną napiszemy lepiej? I co się działo? Następna poszła nam tak samo, dlaczego? Bo nie zapisaliśmy sobie tego celu. Bo nie zaplanowaliśmy sobie, w jaki sposób opanujemy wiedzę, aby następną klasówkę napisać lepiej. Tylko zdawkowo... palnęliśmy sobie "pod nosem" - następną klasówkę napiszę lepiej.

Ile razy szliśmy na wagary i mówiliśmy, że to już ostatni raz? Ile razy, otrzymując niesłuszną reprymendę od szefa, obiecywaliśmy sobie, że to już ostatni raz, jak milczymy? Ileż to razy podejmowaliśmy noworoczną obietnicę, że rzucamy palenie... i tak już od trzydziestu pięciu lat.

Czy zadałeś sobie kiedyś pytanie, co takiego ma w sobie ten, który osiągnął swój cel... czego ty nie masz?

Dlaczego odpuszczamy, chociaż jeszcze miesiąc temu, jeszcze tydzień, dzień, a może nawet godzinę temu tak bardzo chcieliśmy czegoś innego niż mamy?

Dlaczego w niektórych rzeczach potrafimy być konsekwentni i cierpliwi, a w innych nagle chcielibyśmy sukcesu w niewiarygodnie krótkim czasie. Dlaczego jesteśmy w stanie wstawać już od 20 lat o piątej rano, jeść w biegu śniadanie, bo ucieknie nam pociąg czy autobus, dlaczego od wielu lat jeździmy 20 kilometrów do fabryki, do zakładu usługowego, do szkoły uczyć... za marne 2 tysiące, które ciągle nam płacą i jest to za mało, a nie potrafimy pomyśleć, by coś zmienić w swoim życiu. Dlaczego robimy ciągle to samo, ale oczekujemy innych efektów.

Zapytałem dziś Małgosię, co sprawiło, jakich kilku słów dziś użyłaby, aby dać nam receptę na osiągnięcie sukcesu. Wiecie jakich trzech słów użyła?

1. Marzenie – plan

2. Marzenie – trening

3. Marzenie – konsekwencja

Wiecie co jeszcze dodała Mistrzyni Świata?

- Miałam przed sobą cel i wcale nie zastanawiałam się, jak mam to zrobić, od tego byli inni. To moi trenerzy mówili mi: zrób Małgosiu dzisiaj tak... jak myślisz, co zrobiłam? Zrobiłam dokładnie tak, jak powiedział trener. Czy czasami nie zrobiłam? Oczywiście, że czasami nie zrobiłam, ale potem musiałam to nadrobić, jak myślisz, dlaczego nie zostałam Mistrzem, tylko vice mistrzem? Właśnie dlatego, że chciałam iść na skróty. Jednak to nadrabiam, płacę jednak większą cenę. Dziś wiem, że nie warto iść na skróty.

Tak właśnie mówi Mistrzyni Europy w Karate, Małgorzata Baranowska z Gdyni - robiłam to co powiedział trener, a jak nie zrobiłam, to sama za to zapłaciłam, ale wiedziałam, jaki mam cel, bo gdybym na moment o nim zapomniała, z pewnością nie byłoby mnie na podium.

Wiecie jak Małgosia zdobyła tytuł Mistrzyni?

Trenowała ponad 6 tysięcy godzin, a to można sobie rozłożyć tak, jak się chce.

Wiemy już jak zostać mistrzem, więc zróbmy plan.

- Jeden rok - po szesnaście godzin treningu na dobę, albo dwa lata po osiem godzin dziennie, cztery lata po 4 godziny każdego dnia, osiem lat trenować po 2 godziny dziennie, lub szesnaście lat trenować po 1 godzinie dziennie.

Jak to nazwiecie? Wiem, wielu z nas podziwia Małgosię, ale uważa to za szaleństwo. Dla innej części jest to mistrzostwo i wielu z nas powie, że oddałoby wszystko, żeby poczuć to, co się czuje, stojąc na podium, słuchając Mazurka Dąbrowskiego.

Dlaczego napisałem historię Małgosi, wielokrotnej Mistrzyni Polski, Europy i vice Mistrzyni Świata? Bo mam dziś do zakomunikowania, że każdy z nas może zmienić swoje życie, inwestując tylko 180 godzin w ciągu pół roku swojego życia.

Jak sobie zaplanujemy tę inwestycję naszego czasu?

- Czy będzie to 6 godzin dziennie przez 30 dni jednego miesiąca?

- 3 godziny dziennie przez okres dwóch miesięcy?

- A może zainwestujemy po 1.5 h dziennie w ciągu 4 miesięcy?

- lub po jednej godzinie dziennie przez 180 dni czyli sześć miesięcy?

Oczywiście możemy tę inwestycję czasową rozłożyć na 1/2 h dziennie i wtedy zajmie nam rok dochodzenie do celu, jaki sobie postawimy, jednak nie jest tu najważniejsze, jak długo, ważne jest, jaki cel sobie postawimy, aby go osiągnąć, a potem to już tylko:

Marzenie - trening - Marzenie - konsekwencja... no i do roboty!

Może więc dziś właśnie postanowimy zacząć uczyć się języka francuskiego? Jedna godzina dziennie?

Może postanowimy nadrobić zaległości w czytaniu i w tym czasie każdego dnia zamiast serialu przeznaczymy założony czas na lekturę, jedna godzina dziennie?

Pewnie można by tę godzinę zainwestować w codzienny spacer, który pozwoli nam utrzymać w kondycji nasze pewnie już nie całkiem idealne ciało? Jedna godzina dziennie?

Wiem, że są wśród nas tacy, którzy postanowili zadbać o swoje dodatkowe dochody i jakoś nie potrafią się zorganizować czasowo... może to właśnie jest metoda, aby ruszyć swoje cztery litery sprzed telewizora i przestać używać wymówek... nie mam czasu, nie mam pieniędzy, nie mam zdrowia, nie mam ochoty...?

Nie płyńmy dalej z nurtem tej rzeki... dajcie sobie podać rękę, uwierzcie, że z jego pomocą dacie radę. Bo na to - żeby coś zmienić w swoim życiu... trzeba zmienić coś w swoim życiu. Nie da się, mój drogi, robić ciągle to samo i marzyć, że coś samo się zmieni.

Ale najpierw trzeba mieć marzenie, do niego napisać sobie plan, a potem to już tylko - trening, trening i trening. Jeżeli masz marzenie, to odezwij się - razem damy radę. Czekam na znak od Ciebie.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pięć kroków do własnej kawiarni

Pięć kroków do własnej kawiarni

Autorem artykułu jest Mariusz Autuch


Niewielka kawiarenka jest pomysłem na własny biznes, który przy odpowiednim przygotowaniu i wkładzie pracy może osiągnąć sukces i dać właścicielowi satysfakcję finansową.

1c6c813bb9d5494160041c1c4ee2fb70_L

Kawiarnie nie są jednak już tylko punktami gastronomicznymi serwującymi kawę i ciastka. Chociażby bezprzewodowy, darmowy internet to niejako norma. Niezbędne jest to coś, co odróżni Twoją kawiarnię od konkurencji i pozwoli przyciągnąć klientów. Utrzymanie klientów jest zwykle prozaicznie proste – wystarczy tylko wyśmienita obsługa, świetna kawa i jedzenie. Twoimi klientami mogą być freelancerzy potrzebujący miejsca do pracy na laptopie, osoby poszukujące szybkiego posiłku, biznesmeni umawiający się na spotkania, studenci spotykający się na randce lub po prostu osoba, która ma ochotę na dobre latte.

Krok 1
W zależności od posiadanych środków finansowych zdecyduj, czy chcesz kupić istniejący budynek lub lokal pod małą kawiarenkę, czy też chcesz takie miejsce wynająć. Zaletą najmu jest to, że będzie kosztować mniej. Zakup wiąże się z oczywistym zaangażowaniem sporych środków finansowych, daje natomiast pełną kontrolę nad lokalem i pozwala na dostosowanie go do Twoich indywidualnych potrzeb i zachcianek. W przypadku lokalu wynajmowanego nie zawsze jest to możliwe.

Krok 2
Wybierz lokalizację dla swojej kawiarni. Dobra lokalizacja to taka, która jest łatwo dostępna dla pieszych i znajduje się w miejscu, gdzie przechodniów jest sporo – jak choćby rynek miejski lub centrum handlowe. Można się również zdecydować na lokalizację łatwo dostępną dla ruchu samochodowego i posiadającą własny parking. Nie mniej istotna jest również odległość od innych kawiarni. Jeżeli podoba Ci się lokalizacja, a istnieje już tam kawiarnia, należy zadbać o to, by nasz lokal znajdował się w pewnej odległości od już istniejącego. Konkurencja jest dobra, ale otwieranie nowej kawiarni tuż obok istniejącej będzie dobre tylko w przypadku lokalizacji takiej, jak wspomniany rynek miejski, gdzie jest mało miejsca, a klientów – zawsze sporo.

Krok 3
Stwórz menu bądź zatrudnij kogoś, kto zrobi to za Ciebie. Musisz zadecydować, jakie odmiany kawy będą serwowane w Twojej kawiarni oraz jakie potrawy będą przyrządzane i podawane. Możesz zdecydować się na serwowanie różnych menu w zależności od pory dnia – inne na śniadanie, lunch, kolację. Musisz wiedzieć, co dokładnie chcesz podawać swoim klientom.

Krok 4
Zakup sprzętu. Urządzenia do przyrządzania kawy, przygotowania lub ewentualnie podgrzewania potraw, gabloty do prezentacji jedzenia oraz meble. Na początek niezbędny będzie ekspres do kawy, młynki do kawy, lodówki, zamrażarki, miksery, filtry do wody, naczynia, papierowe kubki itp. Będziesz musiał kupić stoły i krzesła dla gości. Niektóre małe kawiarnie decydują się na wyposażenie lokalu w meble używane. Nie są one kompletne i nie pasują do siebie, dają jednak poczucie swego rodzaju domowego komfortu i przytulności.

Krok 5
Zatrudnij baristę. Może zabrzmi to jak oczywistość, ale jeżeli sam nie masz doświadczenia, musisz zatrudnić kogoś, kto wie jak przyrządzać dobrą kawę – barista jest właśnie taką osobą. Potrzebujesz przynajmniej jednej osoby z doświadczeniem, która wie jak obsługiwać zakupiony sprzęt i jak parzyć dobrą kawę – w końcu to podstawa kawiarni. Jeden barista z doświadczeniem powinien wystarczyć, pozostali pracownicy mogą zostać przez niego przeszkoleni.


Trudność wystartowania i prowadzenia: Umiarkowanie trudne.

Nakłady inwestycyjne: średnie do średnio-wysokie – zależne od standardu i lokalizacji.

Porady: Rozejrzeć się za dobrą ofertą na sprzęt i meble. Znaleźć to coś, co odróżni Twoją kawiarnię od innych.

W przygotowaniu – przykładowy bizensplan kawiarni.

Zdjęcie: pixabay.com

---

Pomysł na własny biznes - kawiarnia - pięć kroków do jego zrealizowania

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zakładanie firmy a składki ZUS

Zakładanie firmy a składki ZUS

Autorem artykułu jest anna bobak


Zgodnie z prawem przez pierwsze 2 lata po założeniu własnej firmy jej właściciel może odprowadzać niższe składki ZUS. Jednak w 2013 roku składki te wzrosną o co najmniej 100 zł. O tyle więcej będą musieli zapłacić początkujący przedsiębiorcy. Wynika to z podniesienia kwoty najniższej krajowej do 1 600 zł brutto.

Warto przypomnieć, iż podstawą do obliczenia większości składek jest minimalne wynagrodzenie za pracę. Zaliczamy do nich opłaty na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i dobrowolne chorobowe. Naturalnie kiedy np. wysokość najniższej krajowej idzie w górę, zwiększa się procentowo kwota wspomnianych dodatków.

O ile wzrosną składki ZUS

Od 1 stycznia 2013 roku najniższa pensja wzrośnie do 1 600 zł brutto, co za tym idzie również wzrośnie podstawa i wyniesie 480 zł (obecnie 450z ł). Zmienią się zatem składki ZUS. Od stycznia przyszłego roku zapłacimy z minimalnej krajowej na ubezpieczenie emerytalne 93,69 zł, na ubezpieczenie rentowe 28,80 zł, na ubezpieczenie chorobowe 11,76 zł, na ubezpieczenie wypadkowe 8,01 zł.

W skali roku początkujący biznesmen zapłaci zatem o prawie 107 zł więcej. To jednak nie koniec podwyżek. W górę idzie również stawka zdrowotna, której podstawą do obliczenia jest przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z czwartego kwartału tego roku. Tak więc ostateczna kwota podwyżki znana będzie na początki roku 2013. Obecna podstawa składki to kwota 2 827,37 zł, z której odlicza się 9%, czyli obecnie składka wynosi 254,46 zł.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, iż niższą stawkę na ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe poniosą osoby opłacające pierwsze dwa lata po otworzeniu firmy, o ile należą one do wskazanych przez ustawodawcę grup – m.in. osoby prowadzące niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty. Aby zapoznać się z resztą grup warto sięgnąć po ustawę.

---

Prawo podatkowe - praktyczne porady prawne na portalu e-prawnik.pl.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kredyty unijne dla firm. Czy warto?

Kredyty unijne dla firm. Czy warto?

Autorem artykułu jest Maciej Kowalski - Płock


Dziś bez inwestowania w rozwój firmy nie ma szans na skuteczną walkę z konkurencją. Dlatego też coraz więcej firm zaciąga kredyty unijne, które mają umożliwić inwestcje w nowe technologie oraz zwiększenie produkcji, a przy tym mają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyty unijnePożyczki unijne są realizowane poprzez różnego typu fundacje oraz fundusze europejskie. Ich celem jest zwiększenie konkurencyjności oraz rozwój mikro i małych przedsiębiorstw, które dzięki tym kwotom będą w stanie zwiększyć swoje przychody oraz kadrę pracowniczą.

Jedną z fundacji, która realizuje tego typu kredyty jest Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, której zdaniem jest wspieranie przedsiębiorstw z obszarów rolniczych różnych regionów Polski. Fundacja ta realizuje liczne projekty, które współfinansowane są ze środków funduszy europejskich, a ich głównym celem jest zachęcenie ludzi z obszarów wiejskich do otwieranie działalności gospodarczej w regionie.

Na ten cel od FDPA można uzyskać nie tylko bezzwrotne dofinansowanie na start firmy, ale również nisko oprocentowane pożyczki, które w kolejnym etapie działalności przedsiębiorstwa pozwolą na inwestycje. W przypadku kredytu z FDPA oprocentowanie w skali roku wynosi od 5,09%, a maksymalna kwota jaką możemy uzyskać jednorazowo to aż 240 000 złotych. Niskie oprocentowanie to nie jedyna zaleta kredytu unijnego od FDPA, ponieważ równie dużym atutem jest brak skomplikowanych formalności, jakie będziemy musieli poczynić, aby uzyskać pożyczkę od Fundacji oraz bardzo krótki czas oczekiwania na decyzję, który trwa maksymalnie 5 dni od złożenia wniosku.

Przykład pożyczki unijnej od Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa jest jednym z wielu, ponieważ w Polsce realizowanych jest kilkanaście podobnych programów, które są alternatywą dla pożyczek bankowych.

---

Nisko oprocentowane kredyty unijne dla firm Płock i nie tylko!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Autorem artykułu jest Beata Lewandowska


Chsesz zmienić formę prawną swojej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ten artykuł ci podpowie jak to zrobić bezboleśnie.

Od roku każda osoba fizyczna własną działalność gospodarczą może przekształcić w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Taką zmianą mogą być zainteresowani przedsiębiorcy planujący rozszerzyć swoją działalność na rynki zagraniczne. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest międzynarodowo bardziej rozpoznawalna niż firma osoby fizycznej. Zastanawiasz się nad taką zmianą? Przeczytaj o czym musisz pamiętać, przekształcając swoją firmę w spółkę z o.o.

Na początek słów kilka o wadach i zaletach przekształcania działalności gospodarczej w spółkę. Musisz być pewien czy przekształcenie na pewno Ci się opłaci. Oczywiście zalet jest znacznie więcej, ale trzeba brać pod uwagę także wady, aby być wiadomym wszystkich konsekwencji. Zacznijmy więc od zalet.

Przede wszystkim ogromną zaletą jest ograniczona odpowiedzialność wspólników, którzy odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do wysokości wniesionych wkładów. Ponadto spółka z o.o. daje możliwość zaangażowania dużej ilości kapitału, a przez co staje się bardziej wiarygodna. Oprócz tego, do kierownictwa spółki możesz powołać osoby nie będące współpracownikami. Kolejną zaletą jest możliwość prowadzenia w tej formie praktycznie wszystkich rodzajów przedsiębiorstw.

Pamiętaj, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji i ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem.

Jeśli już jesteś pewien, że przekształcisz działalność gospodarczą w spółkę z o.o. przeczytaj teraz o wadach, jakie niesie ze sobą ta zmiana. Główną wadą przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o.o. jest wysoki koszt uruchomienia, a także konieczność spełnienia licznych warunków formalnych. Koniecznością jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, które niejednemu przedsiębiorcy sprawiły wiele problemów. Poza tym, dochody są podwójnie podatkowane - spółka jako osoba prawna rozlicza się z CIT-em, wspólnicy otrzymują wypłaty potrącone i obciążone zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19%.

Jak już wspomniałam, przekształcenie w spółkę z o.o. to spore koszty. Sporządzenie planu przekształcania w formie aktu notarialnego, opłacenie biegłego rewidenta, sporządzenie umowy spółki, odprowadzenie podatku od czynności cywilnoprawnych - to tylko część kosztów, które będziesz musiał ponieść.

Jeśli jesteś zdecydowany na zmiany, to jesteś na pewno przygotowany na koszty związane z tymi zmianami. Dlatego przedstawiam Ci 5 etapów przekształcania firmy osoby fizycznej w spółkę z o.o. :

Etap 1 - sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy wraz z załącznikami oraz opinia biegłego rewidenta. Zaczynają się pierwsze schody. Cóż, nikt nie mówił, że zakładanie jakiejkolwiek firmy może obejść się bez nadmiernej biurokracji. Plan powinien zawierać ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy.

Etap 2 - złożenie oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy. Oświadczenie należy sporządzić w formie aktu notarialnego.

Etap 3 - powołanie członków organów spółki przekształconej. Zarząd jest obligatoryjnym organem spółki z o.o., dlatego należy powołać co najmniej jednego członka. Natomiast nie jest konieczne powoływanie członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółki z o.o. Najprostszym rozwiązaniem (i w dodatku legalnym) jest powołanie członków organów spółki przekształconej w akcie notarialnym zawierającym umowę spółki.

Etap 4 - zawarcie umowy. Umowę należy zawrzeć oczywiście w formie aktu notarialnego. Powinna obejmować: nazwę firmy (nie musi być taka sama jak wcześniej) i siedzibę spółki, przedmiot działalności spółki, wysokość kapitału zakładowego, liczbę i wartość nominałów objętych przez wspólnika, czas trwania spółki (jeśli jest oznaczony).

Etap 5 - wpisy w rejestrach przedsiębiorców. Ostatnim, na szczęście, etapem jest dokonanie w rejestrze przedsiębiorców wpisu spółki przekształconej i wykreślenie przedsiębiorcy przekształcanego z CEIDG. Oczywiście taki rejestr nie może się obyć bez uiszczenia stosownej zapłaty oraz złożenia odpowiednich dokumentów.

---

http://walkafiskusowa.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Rejestracja spółki z o.o. przez internet

Rejestracja spółki z o.o. przez internet

Autorem artykułu jest anna bobak


Od stycznia 2012 mamy możliwość zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za pośrednictwem internetu. Zmiany dotychczasowej formy zakładania spółki wprowadzono dzięki nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Procedura ta wiąże się z oczywistymi zaletami: oszczędność czasu, mniej formalności, wygoda i elastyczność.

Założenie spółki z o.o. przebiega w całości online, a rozpoczyna się od rejestracji w systemie dostarczanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Osobne konto założyć musi każdy ze wspólników, podając przy tym dane osobowe (imię i nazwisko, adres, pesel, e-mail), a w przypadku firmy - nazwę, REGON, NIP i adres siedziby.

Po założeniu konta należy uzupełnić formularz będący wnioskiem o zarejestrowanie spółki. Tam właśnie podaje się informacje dotyczące listy wspólników, umowy spółki, udziałów etc. Pod wypełnionym wnioskiem wszyscy wspólnicy składają podpis elektroniczny, po czym należy uiścić opłatę. Później można już przesłać gotowy formularz, który trafi do właściwego sądu. Jeżeli tylko wniosek wypełniony został poprawnie, spółka zarejestrowana zostanie w ciągu 24 godzin.

Rejestracja spółki z o.o. przez internet ma jednak pewne ograniczenia, o których warto wspomnieć. Po pierwsze kapitał początkowy musi zostać wniesiony w całości w gotówce. W przypadku zakładania spółki tradycyjnie u notariusza kapitał może składać się z wkładów niepieniężnych. Nie zmienia się natomiast wysokość wpłaty - jest to 5 tys. zł.

Drugim utrudnieniem skróconej procedury jest nieważność zasady tzw. jednego okienka. Oznacza to, że zarząd spółki musi samodzielnie załatwić wszystkie sprawy z urzędem skarbowym, urzędem statystycznym oraz zakładem ubezpieczeń społecznych.

Kolejnym ograniczeniem, choć już łatwym do obejścia, jest niewłaściwe funkcjonowanie systemu MS w przeglądarce Microsoft Internet Explorer. Dlatego zaleca się korzystanie z innych dostępnych przeglądarek.

---

Bezpłatne porady prawne przez internet.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Mediacje gospodarcze sposobem na rozwiązanie konfliktu bez udziału prawnika i kosztownego procesu sądowego

Mediacje gospodarcze sposobem na rozwiązanie konfliktu bez udziału prawnika i kosztownego procesu sądowego.

Autorem artykułu jest Urszula Glińska


W odróżnieniu od procesu sądowego postępowanie mediacyjne jest szybsze, tańsze, odformalizowane i daje gwarancję poufności. Działając jako przedsiębiorcy, bywamy w sytuacjach wymagających rozwiązania konfliktu. Skutecznym sposobem, który możemy wybrać, jest mediacja gospodarcza.

Na czym polega mediacja i jakie daje korzyści?
Mediacja
to sposób osiągania porozumienia przez strony konfliktu, które zdecydują się na udział i pomoc bezstronnego mediatora.

Wypracowane w ten sposób porozumienie przynosi wiele korzyści. Przedstawię teraz co najmniej 10 zalet takiego sposobu rozwiązywania spornych spraw:
- mediacja jest szybkim, tanim i prostym postępowaniem;
- porozumienie powinno być korzystne dla obu stron;
- rozwiązuje problem
bez pogłębiania konfliktu;
- pozwala na zaspokojenie potrzeb obu stron sporu;
- ograniczeniu ulegają koszty postępowania;
- przedsiębiorcy mają wpływ na treść ugody, która może mieć moc wyroku sądowego;
- daje gwarancje poufności;
- pomaga utrzymać współpracę między stronami;
- strony mają możliwość przedstawienia swoich racji w oparciu o spokojną rozmowę;
- przedsiębiorcy nie są zdani na ocenę konfliktu przez sędziego, który wydaje wyrok.

Sąd czy mediacja?
Warto także pokreślić, że mediacja pozwala na ograniczenie kosztów emocjonalnych związanych z rozwiązaniem sporu w postępowaniu sądowym. Potwierdzają to także sędziowie prowadzący sprawy w sądzie. Dość często przecież obserwują zestresowanych przedsiębiorców, którzy uczestniczą w proces sądowych toczących się często przez wiele miesięcy, a nawet lat. Można tego uniknąć, wybierając mediację.

Jakie sprawy mogą trafiać do mediacji?
Mediacja jest możliwa w sprawach, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody, np.:
- wykonanie umów,
- sprawy o zapłatę,
- ustalenie odszkodowań, roszczeń wspólników i akcjonariuszy.

Co zrobić, aby spór skierować do mediacji?
Udział przedsiębiorców w mediacji jest dobrowolny. Obie strony sporu muszą wyrazić swoją zgodę. W przypadku konfliktu przynajmniej jeden z przedsiębiorców powinien wystąpić do mediatora lub Ośrodka Mediacyjnego z wnioskiem o mediację. W sądach znajdują się listy mediatorów oraz Ośrodków Mediacyjnych.

Czas i koszty mediacji
Sąd wyznacza czas trwania mediacji na okres jednego miesiąca. Jeśli strony uznają, że jest to zbyt krótki okres, to na wniosek przedsiębiorców czas ten może zostać przedłużony. Gdy strony zgłaszają się bezpośrednio do mediatora, to tylko od nich zależy, jak długo będą prowadzić rozmowy, aby ustalić porozumienie. Przyjęto zasadę, że koszty mediacji określają strony w umowie o mediację zawartej z mediatorem lub Ośrodkiem Mediacyjnym. Każdy taki ośrodek prowadzi stałą listę mediatorów i określa koszty związane z prowadzeniem mediacji.

W sprawach, w których do mediacji skierował sąd, zawsze koszty mediacji wchodzą w skład kosztów procesu. Dodatkową zachętą jest ważna zasada, że jeżeli zawarto ugodę przed mediatorem w toku sprawy, to nastąpi zwrot powodowi 3/4 uiszczonego wpisu. W sytuacji, gdy sprawę do mediacji skieruje sąd, wysokość wynagrodzenia mediatora określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2005r.

Ugoda, czyli umowa między stronami sporu.
W tego typu umowie określane są wzajemne prawa i obowiązki przedsiębiorców. Można ustalić np.:
- wysokość rat lub odsetek,
- termin spłacenia długu,
- kto i w jakiej wysokości będzie ponosić koszty postępowania sądowego (w tym także koszty mediacji).
Nie ma obowiązku zawierania ugody podczas mediacji. W każdej chwili można także zrezygnować z udziału w spotkaniu.

Porozumienie może mieć moc ugody sądowej.
Jeśli ugoda nie zastanie zawarta, strony mogą dochodzić swoich praw w postępowaniu przed sądem. Pamiętać trzeba jednak, że porozumienie zawarte przed mediatorem może być zatwierdzone przez sąd.

Poznając bliżej zagadnienia związane z mediacją, można dojść do wniosku, że jest to godny zastosowania sposób na rozwiązywanie konfliktów. Nie wymaga bowiem od przedsiębiorców udziału w czasochłonnym i kosztownym procesie sądowym. Stosowanie mediacji pomoże nam wszystkim w budowaniu klimatu nowej kultury prawnej opartej na rozsądnym dialogu, szacunku dla drugiej strony sporu i współpracy przy osiąganiu satysfakcjonującego obie strony porozumienia. Wybór należy do każdego z nas.

Źródło:
Agnieszka Rękas (red), Mediacja i sądownictwo polubowne, Warszawa 2010
adw. Sylwester Pieckowski, Mediacja w sprawach gospodarczych, Warszawa 2011

---

Autor: Urszula Glińska
Quanta

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Terminy załatwiania spraw administracyjnych

Terminy załatwiania spraw administracyjnych

Autorem artykułu jest Edyta Matysiak


Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, ile czasu ma urzędnik na załatwienie twojej sprawy oraz jakie kroki możesz podjąć, gdy ważna dla ciebie sprawa nie zostanie załatwiona.

Własna działalność gospodarcza równa się konieczności załatwiania spraw urzędowych. Większość osób nie lubi jednak załatwiać tzw. spraw urzędowych. Ludzie, także przedsiębiorcy, często czują się bezradni w kontaktach z urzędnikami. Aby czuć się pewniej, warto znać procedury, których urzędnicy są zobowiązani przestrzegać.

Przyszli przedsiębiorcy powinni zapoznać się z kodeksem postępowania administracyjnego (według kodeksu postępowania administracyjnego następuje rozpoznanie i rozstrzygnięcie większości spraw administracyjnych). Nie trzeba, oczywiście, znać tego aktu prawnego na pamięć. Dobrze jest jednak wiedzieć o jego istnieniu. Przede wszystkim po to, by być bardziej świadomym swoich praw. Urzędnik bowiem to nie pan i władca, który może działać według swojego uznania. Wszyscy urzędnicy muszą przestrzegać procedury administracyjnej, np. terminów załatwiania spraw. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego:

Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy niewymagające zbierania dowodów.

W ciągu miesiąca sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego.

W ciągu dwóch miesięcy sprawy szczególnie skomplikowane.

W postępowaniu odwoławczym w ciągu miesiąca od dnia wniesienia odwołania.

Co istotne, na niezałatwienie sprawy w terminie stronie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Pracownik administracji publicznej, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie, podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Internet w służbie małej firmy. Jak zwiększyć zyski dzięki sieci?

Internet w służbie małej firmy. Jak zwiększyć zyski dzięki sieci

Autorem artykułu jest Jan M. Boniecki


Mimo że Internet w naszym kraju staje się z dnia na dzień coraz bardziej powszechny, ciągle wiele małych firm nie dostrzega możliwości, jakie daje w rozwoju biznesu. Działając w mądry i przemyślany sposób w Internecie, można bardzo dużo zyskać: wizerunkowo, sprzedażowo i jeśli chodzi o liczbę klientów.

Strona internetowa

Podstawowym elementem, o którym trzeba pomyśleć w kontekście obecności firmy w Internecie, jest oczywiście firmowa strona WWW. Wpisanie nazwy firmy w wyszukiwarkę to pierwsza czynność, którą wykonują klienci korzystający z Internetu. Nie dając się znaleźć, Twoja firma traci wiarygodność i wielu potencjalnych odbiorców produktów i usług. Myśląc więc o firmie, zaplanuj stworzenie jej internetowej wizytówki tak wcześnie, jak będziesz myśleć o jej nazwie czy o wyrobieniu pieczątek.

Media społecznościowe

W celu nawiązania i podtrzymania relacji ze swoimi klientami, możesz wykorzystać serwisy społecznościowe. Stwarzają one niespotykaną wcześniej możliwość poznawania opinii klientów, prowadzenia dyskusji, organizowania konkursów i promocji. Wszystko to praktycznie za darmo, co jeszcze paręnaście lat temu było trudne do wyobrażenia. Warunek jest jednak jeden: to, co będziesz publikować, musi być atrakcyjne dla odbiorców. Każdy szczegół jest ważny, a szczególnie istotne jest posiadanie „lekkiego pióra”. Jeśli pisanie krótkich, ciekawych tekstów sprawia Ci trudność, pomyśl o tym, by zlecić komuś prowadzenie profili na serwisach społecznościowych. Może się o okazać znakomitą inwestycją.

internet_kontofirmowe24

Zakupy grupowe

W ostatnich kilku latach ogromną furorę w naszym kraju (i nie tylko) robią serwisy zakupów grupowych. Oferując w nich swoje produkty i usługi, zapewne nie zarobisz kokosów – aby ludzie zainteresowali się Twoją ofertą, cena musi być naprawdę niska. Jednak aspekty promocyjne będą nieocenione (jeśli oczywiście klienci będą zadowoleni z tego, co zaoferujesz). Zakupy grupowe to znakomity sposób na rozreklamowanie młodej działalności gospodarczej!

Bankowość internetowa

Myśląc o bankowości internetowej, wszystkim na myśl przychodzi konto firmowe i jego obsługa przez Internet. Oczywiście słusznie, ponieważ wykonywanie operacji finansowych przez sieć to czysta oszczędność. W tym kontekście warto jednak pomyśleć również o transakcjach od strony klienta, to znaczy umożliwić mu płatność za oferowane przez Ciebie produkty i usługi przez Internet. Integracja strony internetowej z modułami do płatności on-line jest znakomitym sposobem na to, aby klienci szybko decydowali się na zapłatę. To szybkie, proste i wygodne.

Reklama w internecie

Musisz też pamiętać, że przestrzeń Internetu można również w znakomity sposób wykorzystać do celów reklamowych. Bardzo skuteczną formą promocji firmy jest reklama w wyszukiwarce. Dzięki niej osoba wpisująca pożądane przez Ciebie hasło w wyszukiwarce może zobaczyć link do Twojej strony na samej górze listy wyników wyszukiwania.

---

Porady finansowe dla przedsiębiorców - KontoFirmowe24.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Autokasacja i skup złomu pomysłem na biznes

Autokasacja i skup złomu pomysłem na biznes

Autorem artykułu jest Maciej Kowalski - Płock


Czasy kryzysu to trudny okres na otwieranie własnej działalności gospodarczej. Dlatego też pomysł na biznes musi być oryginalny oraz bardzo konkurencyjny, zwłaszcza jeśli planujemy podbić rynek lokalny. Takim właśnie bardzo ciekawym pomysłem na własną firmę jest punkt skupu złomu oraz autokasacja w jednym.

Jeśli powyższe warunki spełnia region, w którym mieszkamy, możemy pokusić się o realizację tego pomysłu i otwarcie własnego skupu złomu, w którym oprócz skupu metali kolorowych oraz akumulatorów będzie prowadzona także autokasacja.

Oczywiście przed uruchomieniem skupu musimy załatwić wszystkie pozwolenia, w tym pozwolenie na składowanie złomu oraz prowadzenie autokasacji, która wiązać się będzie z wyrejestrowywaniem aut. Oprócz pozwoleń, zdobyć musimy także niezbędny sprzęt, który pozwoli nam na transport złomu do huty, gdzie zostanie ponownie użyty do produkcji elementów metalowych oraz sprzęt, którym będziemy dokonywać demontażu aut.

Kiedy załatwimy formalności i zakupimy sprzęt, musimy jeszcze podpisać umowy na odbiór zgromadzonego złomu oraz zadbać o odpowiednią reklamę skupu złomu. Reklamę najlepiej robić w biednych dzielnicach, gdzie mieszka zazwyczaj najwięcej osób zbierających złom oraz w dużych zakładach produkcyjnych, które utylizują metalowe materiały. W przypadku autokasacji reklama będzie bardziej globalna i powinna być prowadzona zarówno w mieście, które jest głównym odbiorcą naszych usług, jak i Internecie.

---

Złomowanie samochodów Płock

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

Autorem artykułu jest Edyta Matysiak


Po przeczytaniu tego krótkiego artykułu dowiesz się, jak zarejestrować własną firmę, a właściwie indywidualną działalność gospodarczą. Przekonasz się również, że wbrew obiegowym opiniom, wcale nie jest to takie trudne.

Nie ulega wątpliwości, że własna działalność gospodarcza to duże wyzwanie. Warto jednak wiedzieć, że przynajmniej założenie własnej firmy nie jest obecnie skomplikowane. Aby zarejestrować firmę, należy wejść na stronę centralnej ewidencji i informacji działalności gospodarczej, a następnie wypełnić i wysłać wniosek. Podpisać wniosek będą mogły jednak tylko osoby, które posiadają bezpieczny podpis elektroniczny lub profil zaufany. Pozostali kandydaci na przedsiębiorców będą musieli udać się do urzędu gminy (miasta) w celu potwierdzenia tożsamości.

Dobra wiadomość jest taka, że obecnie wybór formy opodatkowania sprowadza się do zaznaczenia odpowiedniej opcji w formularzu ceidg (do wyboru są zasady ogólne, ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa). Wizyta u urzędzie skarbowym będzie konieczna, jeśli przedsiębiorca od początku działalności (np. ze względu na możliwość wystawiania faktur) chce płacić podatek VAT. Tak czy inaczej nie obejdzie się również bez wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorcy, którzy mają zamiar zatrudnić pracownika, muszą poinformować o tym fakcie Państwową Inspekcję Pracy w ciągu 30 dni od dnia zatrudnienia. Żeby prowadzić zgodnie z prawem np. restaurację, trzeba spełnić wymogi sanepidu. Poza tym trzeba pamiętać, że niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają uzyskania odpowiednich koncesji, zezwoleń, licencji. Mikroprzedsiębiorcy bardzo często ubiegają się o zezwolenie na sprzedaż detaliczną alkoholu.

Być może wydaje ci się, że dużo tych formalności, ale jeszcze parę lat temu trzeba było udać się do urzędu statystycznego (GUS) po regon. Nie można było zarejestrować firmy przez Internet. A wniosek o zarejestrowanie firmy nie był jak dziś wolny od opłat. Widać więc, że zmiany poszły w dobrym kierunku.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Analiza swot - przykład

Analiza swot - przykład

Autorem artykułu jest Edyta Matysiak


Co to jest właściwie ta analiza swot i jak wygląda w praktyce? Po przeczytaniu tego krótkiego artykułu nie będziesz już zadawać sobie tego pytania.

Swot to skrót od czterech angielskich słów:

Strengths - mocne strony

Weaknesses - słabe strony

Opportunities - szanse

Threats - zagrożenia

Do czego jest właściwie potrzebna analiza swot? Działalność gospodarcza wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem. Dzięki analizie swot możemy ocenić stopień tego ryzyka.

Mocne i słabe strony zaliczane są do czynników wewnętrznych (mamy na nie wpływ). Szanse i zagrożenia to czynniki zewnętrzne, czyli kompletnie od nas niezależne.

Analiza swot - przykład (fikcyjna restauracja metka)

Mocne strony:

Dobra lokalizacja (centrum miasta).

Największe zapiekanki i hot dogi w mieście po przystępnej cenie.

Do każdej zapiekanki, hot doga lub hamburgera dajemy kubek coli gratis.

Słabe strony:

Konieczność przebicia się do świadomości potencjalnych klientów (zbudowania pozytywnego wizerunku, bo konkurencja jest duża).

Szanse:

Niedaleko budki znajduje się szkoła średnia.

Centrum miasta zwłaszcza w weekend tętni życiem.

Zagrożenia:

Co raz więcej ludzi chce się zdrowo odżywiać.

W okolicy jest cukiernia, kawiarnia, bar, dwa sklepy spożywcze. Potencjalni klienci mają więc duży wybór.

Jak nietrudno zauważyć, opracowanie analizy swot nie jest skomplikowaną czynnością. Warto również wiedzieć, że analiza swot może się okazać pomocna nie tylko kiedy myślimy o własnej działalności gospodarczej, ale także wtedy, gdy musimy podjąć inną ważną dla nas decyzję, na przykład o zmianie pracy, wyjeździe do innego kraju w poszukiwaniu zatrudnienia itp.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Własna działalność gospodarcza - koszty

Własna działalność gospodarcza - koszty

Autorem artykułu jest Edyta Matysiak


Ile kosztuje firma? Inaczej mówiąc, jakie koszty musi uwzględnić w biznesplanie przyszły przedsiębiorca? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Działalność gospodarcza ma przynosić zyski, ale przyszły przedsiębiorca zanim zacznie czerpać profity musi najpierw zainwestować, czyli ponieść pewne koszty. Oczywiście, to jakie poniesiemy koszty zależy od rodzaju działalności gospodarczej. Można wyróżnić tzw. koszty początkowe niezbędne do uruchomienia działalności gospodarczej oraz koszty związane z prowadzeniem firmy. Pewne jest to, że osoby, które zakładają własną działalność gospodarczą, powinny wziąć pod uwagę następujące koszty:

wysokość składek na ubezpieczenia społeczne

koszty z związane z prowadzeniem księgowości (księgowa lub biuro rachunkowe).

koszty najmu lokalu

koszty utrzymania samochodu

koszty uzyskania odpowiednich koncesji, zezwoleń, licencji (mikroprzedsiębiorcy najczęściej potrzebują zezwolenia na sprzedaż detaliczną alkoholu).

koszty zakupu maszyn, urządzeń czy towaru - wszystkiego, co jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.

różnego rodzaju opłaty (energia elektryczna, woda, internet, telefon)

konto bankowe (bardzo często z różnego rodzaju reklam można się dowiedzieć, że konto jest darmowe. I to jest prawdą, ale warto wiedzieć, że bank może pobierać również opłaty za przelewy, wypłaty z bankomatów a także za kartę).

wynagrodzenia dla pracowników

ubezpieczenie lokalu

koszty związane ze spłatą pożyczki lub kredytu bankowego

podatek dochodowy

wydatki na reklamę (ulotki reklamowe, strona internetowa, reklama w lokalnej rozgłośni radiowej, telewizji lub prasie).

Co oczywiste, zazwyczaj mniejsze koszty muszą ponieść osoby, które prowadzą działalność usługową w porównaniu do osób, które zajmują się produkcją określonych towarów.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak wygląda procedura otwarcia własnej działalności?

Jak wygląda procedura otwarcia własnej działalności?

Autorem artykułu jest Doradca Emerytalny


Spółka z o.o. jest praktycznie najbezpieczniejszą formą prowadzenia interesu. Według naszego prawa może być otwarta przez jedną albo kilkanaście osób. Obecnie bardzo popularna jest jednoosobowa firma prowadzenia działalności, która może być założona na dwa sposoby.

Pierwszy z nich jest oczywisty i w pełni zrozumiały. Jest to rejestracja spółki z o.o. przez jeden podmiot. Drugi jest troszczkę bardziej skomplikowany, gdyż jego zasadą jest przepisanie udziałów wspólników konkretnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na jednego wspólnika, który od tej chwili staje się jedynym właścicielem spółki. rejestracja spółki z o.o.

Kiedy wiemy czym jest jednoosobowa firma, należy wiedzieć, co potrzebne jest, aby tego typu przedsiębiorstwo założyć.
Otóż umowa spółki z o.o. powinna być zawarta w formie aktu notarialnego poprzez rejestrację jej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Firma otrzymuje osobowość prawną po zarejestrowaniu. Ważny jest także kapitał własny, który musi wynosić co najmniej 5 tys. złotych. Kapitał zakładowy spółki podzielony jest na udziały o różnej wartości.
Aktualne prawo zakłada, że wartość nominalna udziału takiej spółki nie może być niższa niż 5 tys. złotych. Ponadto udziały nie mogą być przejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli występuje taki przypadek, że udział jest przejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżka wpłacana jest do kapitału zapasowego. Każda firma powinna również założyć rachunek bankowy.

Zasady prowadzenia sp. z o.o. są jasno ustalone. Oczywiste jest, że przy jednoosobowym przedsiębiorstwie za niezrealizowane zobowiązania odpowiedzialaność ponosi właściciel, podobnie jest w przypadku firmy, która składa się z kilku osób, wspólnicy natomiast są nie ponoszą ryzyka.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jaką formę opodatkowania wybrać w działalności gospodarczej?

Jaką formę opodatkowania wybrać w działalności gospodarczej?

Autorem artykułu jest Krzysiek Skw.


Prowadzenie działalności gospodarczej ma na celu zarabianie pieniędzy. Jednak oprócz pasji jaką wkłada się w biznes, oprócz energii i czasu, należy również uważać w kwestiach rachunkowych. Jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać?

Podczas zakładania działalności gospodarczej musimy zdecydować się, w jaki sposób rozliczać będziemy się z fiskusem. Tyczy się to zarówno podatków od sprzedaży towarów i usług, a także rozliczenia podatku dochodowego. W praktyce najwięcej osób decyduje się na rozliczenia ryczałtem lub poprzez zasady ogólne.

Jeżeli chodzi o zasady ogólne, to do prowadzenia ewidencji księgowej, niezbędna jest odpowiednia księga przychodów i rozchodów. Księga przychodów i rozchodów to dokument, jakie wymagany jest w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych. Kwestią zasadniczą będzie jednak to, czy jesteśmy „vatowcami” czy nie? Jeżeli odprowadzamy podatek VAT od sprzedaży, to w księdze przychodów i rozchodów wprowadzamy tylko wartości netto. Z każdej faktury w rozliczenie wchodzi wartość netto, gdyż podatek rozliczymy za pomocą formularza VAT7.

Na koniec miesiąca podsumowujemy nasze przychody i koszty. Czy strata czy dochód, to powinniśmy dodatkowo odliczyć sobie składki odprowadzone do ZUS-u, a także maksymalną kwotę wolną od podatku. Z tego wszystkiego, co uzyskujemy, możemy sobie odliczyć podatek dochodowy. Jeżeli w którymś miesiącu jest on do zapłacenia, to po prostu płacimy tzw. zaliczki na podatek.

Inaczej wygląda sprawa podczas rozliczania się za pomocą ryczałtu. W takim wypadku, w zależności od rodzaju działalności, wybieramy odpowiednie oprocentowania. Należy jednak bacznie zbadać ustawę, gdyż stawki są różnorodne i łatwo można się pomylić. W przypadku rozliczenia nie ma żadnych ulg, nie możemy sobie wprowadzić nic w koszty. Po prostu od zarobionych pieniędzy, od kwot na jakie wystawiamy rachunki, odliczamy odpowiednią wartość podatku i to podlega wpłacie do urzędu.

Jakie opodatkowanie wybrać? Jeżeli działamy w usługach, jeżeli nie ponosimy żadnych kosztów czy inwestycji, jeżeli nie mamy żadnych wydatków, to najlepiej wybrać ryczałt. Mając koszty powinniśmy wybrać rozliczanie na zasadach ogólnych, za pomocą księgi przychodów i rozchodów.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czym jest spółka z o.o. i jak ją założyć?

Czym jest spółka z o.o. i jak ją założyć?

Autorem artykułu jest Redaktor Zakładanie Spółek


Spółka z o.o. jest w zasadzie najbezpieczniejszą formą prowadzenia przedsięwzięcia. Według naszego prawa może być otwarta przez jedną albo kilka osób.

Na tą chwilę bardzo powszechna jest jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Można ją założyc na swa sposoby. Pierwszy z nich jest oczywisty i w pełni zrozumiały. Jest to rejestracja spółki z o.o. przez jedną osobę. Drugi jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ jego zasadą jest przeniesienie udziałów wspólników danej spółki. na jednego wspólnika, który od tej chwili staje się jedynym właścicielem przedsiębiorstwa.

Kiedy wiemy czym jest jednoosobowa sp. z o.o., powinno się wiedzieć co niezbędne jest, żeby tego typu spółkę otworzyć.
Otóż umowa spółki z o.o. powinna być zawarta w formie aktu notarialnego poprzez rejestrację jej w KRS. W tym momencie nabywa ona osobowość prawną. Ważny jest również kapitał własny. Minimalny musi wynosić przynajmniej 5.000 złotych. Kapitał zakładowy organizacji podzielony jest na udziały o równej wartości.
Aktualne prawo zakłada, że wartość nominalna udziału takiej spółki, nie powinna być mniejsza niż 50 złotych. Ponadto udziały nie mogą być przejmowanie poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli występuje taki przypadek, że udział jest przejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżka wpłacana jest do kapitału zapasowego.

Zasady prowadzenia sp. z ograniczoną odpowiedzialnością są jasno określone. Jasne jest, że przy jednoosobowej firmie za niezrealizowane zobowiązania ponosi właściciel, podobnie jest w przypadku przedsiębiorstwa, które składa się z kilku osób, wspólnicy natomiast są nie ponoszą ryzyka.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Na czym polega zakup spółek gotowych z o.o.?

Na czym polega zakup spółek gotowych z o.o.?

Autorem artykułu jest Redaktor Zakładanie Spółek


Internet to doskonałe źródło informacji. To właśnie w nim często znaleźć możemy ogłoszenia rodzaju "kupię firmę".
Gotowa sp. z o.o. to bardzo dobra forma prowadzenia przedsiębiorstwa. Dlatego jeśli mamy bardzo dobry pomysł na biznes, warto zdecydować się na kupno już istniejącej na rynku.

Kupno spółek z ograniczoną odpowiedzialnością to nic innego, jak wykupienie wszystkich udziałów przedsiębiorstwa już będącego na rynku. Kupno istniejącej firmy na rynku jest bardzo strategiczną opcją, gdyż takie dłużej istniejące na rynku są bardziej uprzywilejowane przez banki, przedsiębiorstwa leasingowe czy przedsiębiorstwa ogłaszające przetargi. Aktualnie są dwie możliwości kupna takich form prowadzenia działalności gospodarczej.gotowe spółki z o.o.

Cechy gotowych spółek

Gotowe spółki z o.o. mogą pochodzić z rynku wtórnego jak i pierwotnego. Wybór zależy od posiadanych środków pieniężnych i ryzyka jakie chcemy ponosić. Otóż cena takich podmiotów gospodarczych z rynku wtórnego jest dużo większa, gdyż te przedsiębiorstwa zazwyczaj posiadają pewne specyficzne cechy takie jak np. licencje lub zezwolenia, których brak nowym firmom. Z drugiej strony jednak kupując gotową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nabywamy jednako dużo większe ryzyko odpowiedzialności całym majątkiem firmy trwające kilka lat np. wobec fiskusa.

Biorąc pod uwagę organizacje z rynku pierwotnego, tak zwane uśpione, mają one znacznie niższą cenę, gdyż tak naprawdę poza formalną stroną, a mianowicie rejestracją w urzędzie skarbowym i urzędzie statystycznym, zrzeszania takie nie mając nic. Brak u nich swojej historii, nie posiadają żadnych koncesji, zezwoleń itp. Pozytywną stroną jest natomiast zdecydowanie większe bezpieczeństwo, przez to, gdyż nie istniały na rynku. Nie ponosimy tu ryzyka związanego z działalnością poprzedniego zarządu.

Sprzedaż spółek z o.o. to coraz częstszy proceder. W takim rynku przede wszystkim działają organizacje już istniejące, jednak kupno gotowego podmiotu gospodarczego może również pomóc przeciętnemu Kowalskiemu wypłynąć na szerokie wody biznesu.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co to jest podatek vat?

Co to jest podatek vat?

Autorem artykułu jest Edyta Matysiak


W tym artykule przedstawię najważniejsze informacje na temat podatku od towarów i usług zwanego w skrócie Vat (co to jest podatek Vat, stawki podatku Vat itp.)

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie co to jest podatek Vat.

To bardzo proste. Każdy z nas kupuje różne dobra i usługi. A więc każdy płaci podatek od towarów i usług. Z podatkiem dochodowym bywa różnie. Większość osób płaci ten podatek, ale na pewno nie każdy. Mam tu na myśli osoby bezrobotne, które nie mają żadnych wypracowanych dochodów. Ale Vat płacimy wszyscy - nawet i bezrobotni. Dzieję się tak, bo podatek ten jest doliczany do ceny towarów i usług według stawki obowiązującej dla danego towaru lub usługi. Przedsiębiorca ma obowiązek nie tylko doliczyć ten podatek do ceny towaru lub usługi, ale także wykazać go w deklaracji i wpłacić do kasy fiskusa.

Oto stawki podatku od towarów i usług na lata 2011 - 2013:
23% - stawka podstawowa

8% - stawka obniżona

5% - stawka superobniżona

7% - stawka dla rolnika ryczałtowego

4% - stawka dla taksówkarza ryczałtowego

0% - dla WDT, eksportu i przypadków szczególnych

Zw, czyli rodzaje działalności gospodarczej, które są zawsze zwolnione z podatku VAT (art. 43 ustawy o VAT)

Podatkowi Vat podlegają:

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju;

eksport towarów;

import towarów;

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Podatek VAT w nowej firmie

Osoby, które zakładają firmę, są (poza pewnymi wyjątkami) zwolnione z podatku od towarów i usług, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty uprawniającej do zwolnienia (150 tys zł). Nie zawsze jednak warto korzystać z przysługującego zwolnienia. Szczególnie jeśli naszymi klientami będą przyszli przedsiębiorcy (będą chcieli często faktury Vat, których nievatowiec nie może wystawiać) lub gdy ponosimy duże koszty w związku z prowadzoną działalnością (np. kupujemy towar). Inaczej wygląda natomiast sytuacja osób, które świadczą usługi (nie wymagające częstych zakupów) na rzecz osób fizycznych. Takie osoby powinny skorzystać z przysługującego na początku działalności zwolnienia z podatku Vat. Warto wiedzieć, że podatnicy Vat są zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży dla potrzeb rozliczenia tego podatku.

---

własna działalność gospodarcza - wortal dla przyszłych mikroprzedsiębiorców

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Autorem artykułu jest Edyta Matysiak


Ktoś kiedyś powiedział, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Przyszli przedsiębiorcy wiedzą, że będą musieli płacić podatki. Nie każdy jednak wie, jakie są możliwe formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Mamy trzy formy opodatkowania:

Zasady ogólne - to najpopularniejsza i co istotne dostępna dla wszystkich rodzajów działalności forma opodatkowania. Przedsiębiorca, który wybierze zasady ogólne, zapłaci podatek od zysków, czyli od przychodów pomniejszonych o wydatki. Możliwość pomniejszenia podatku o koszty związane z prowadzoną działalnością to niewątpliwie największa zaleta tej formy opodatkowania. Osoby, które wybiorą zasady ogólne są - oczywiście - zobowiązane do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Szczegółowych informacji na temat tej formy opodatkowania należy szukać w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - forma opodatkowania dostępna tylko dla niektórych rodzajów działalności gospodarczej. Przy tej formie opodatkowania podatek jest uzależniony wyłącznie od przychodu (nie można odliczyć kosztów, jak w przypadku zasad ogólnych). Ryczałtowcy muszą prowadzić ewidencję przychodów. Obowiązuje pięć stawek ryczałtu: 20%, 17%, 8,5%, 5.5% oraz 3%. Poszczególne stawki są - oczywiście - uzależnione od rodzaju działalności gospodarczej. Szczegółowych informacji na temat ryczałtu należy szukać w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Karta podatkowa - najprostsza forma opodatkowania dostępna jednak (podobnie jak ryczałt) dla niektórych rodzajów działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na tę formę opodatkowania, będzie płacił stałą miesięczną kwotę podatku. O wysokości podatku zdecyduje Naczelnik Urzędu Skarbowego, a to, jaką decyzję podejmie, uzależnione będzie od:

Rodzaju działalności gospodarczej

Ilości zatrudnionych pracowników

Wielkości miejscowości, w której prowadzona będzie działalność

Kartowicze nie muszą prowadzić ksiąg podatkowych. Podobnie jednak jak inni podatnicy (przedsiębiorcy),są zobowiązani do prowadzenia ewidencji zatrudnienia, ewidencji Vat lub uproszczonej ewidencji Vat. Szczegółowych informacji na temat karty podatkowej należy szukać w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

---

www.wlasnafirma.biz.pl - wortal dla przyszłych przedsiębiorców

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czym jest leasing zwrotny i czy warto wziąć auto w leasingu samochodów używanych?

Czym jest leasing zwrotny i czy warto wziąć auto w leasingu samochodów używanych?

Autorem artykułu jest Doradca Kredytowy


Aktualnie coraz częściej spotykamy się z pojęciem leasingu. Coraz popularniejszy wśród właścicieli firm staje się leasing samochodowy, zwrotny czy też samochodów używanych.

Jeżeli w firmie posiadamy nieruchomości, maszyny lub samochody i mamy zapotrzebowanie na dodatkowy kapitał na np. rozwój przedsiębiorstwa, leasing zwrotny jest idealnym rozwiązaniem. Ma on podwójne korzyści. Po pierwsze, nadal możemy korzystać z pojazdów, maszyn czy nieruchomości, a z drugiej strony zyskujemy na nich potrzebne środki pieniężne.

Leasing zwrotny nie jest niczym innym jak odsprzedaniem środka firmie leasingowej z równoczesnym zawarciem umowy o możliwość dalszego korzystania z środka. W taki sposób firma szybko uzyskuje pieniądze na przedsięwzięcie lub też środki niezbędne do utrzymania płynności finansowej w firmie.

Biorąc pod uwagę leasing samochodowy, jest to nic innego jak nabycie w dzierżawę auta od wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm. Jest on bardzo korzystny dla firm szczególnie pod względem podatkowym. Aktualnie rzadko które przedsiębiorstwo decyduje się na zakup aut np. służbowych. Bierze je zwyczajnie w leasing.

Leasing samochodów używanych

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest leasing samochodów używanych. Ta forma finansowania jest dużo tańsza od nabycia nowego auta. W przypadku aut używanych, w leasing brane są pojazdy poleasingowe. Autami takimi dysponują wszystkie firmy leasingowe. Auta te zostały po tych, którzy kiedyś użytkowali już samochód z takiego źródła, ale nie zdecydowali się skorzystać z opcji wykupu. W tym przypadku spotkać się możemy również z leasingiem zwrotnym, który oznacza, że pojazd zostaje odsprzedany firmie leasingowej przy zaznaczeniu, że nadal możemy korzystać z samochodu.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kilka słów o zakładaniu własnej działalności

Kilka słów o zakładaniu własnej działalności

Autorem artykułu jest Redaktor Zakładanie Spółek


Wiele osób chcących rozpocząć swoją własną działalność gospodarczą, często nie wie od czego tak naprawdę ma zacząć i ile formalności czeka ich po drodze. Także decyzja o wyborze rodzaju spółki nie jest łatwa.

Wpływa na to bowiem wiele czynników, m.in. wysokość kapitału założycielskiego, wielkość przedsięwzięcia, tego czym firma będzie się zajmowała, wymogów opodatkowania i prowadzenia działalności.
I teraz pada podstawowe pytanie: jak założyć spółkę?

Najczęstszym rodzajem wybieranych spółek są spółki z o.o. Taka spółka może być założona przez jedną lub kilka osób fizycznych lub prawnych, bez względu na obywatelstwo czy miejsce zamieszkania. Każda spółka z o.o. musi posiadać minimalny kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 5 000 zł wniesionych gotówką lub aportem. W umowie spółki należy zawrzeć m.in. jej siedzibę, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, podział udziałów.

Po podpisaniu umowy spółki z o.o. następuje rejestracja spółki w odpowiednich urzędach, by nadać jej numer KRS, NIP i Regon. Proces rejestracji spółki z o.o. może trwać nawet miesiąc, jeśli jednak tego czasu mamy niewiele, warto zastanowić się nad kupnem już gotowej spółki.

Gotowe spółki w sprzedaży to najczęściej czyste spółki, które nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, a więc nie mają żadnych zobowiązań. Gotowa spółka posiada już kapitał zakładowy, w większości przypadków to jego minimalna wielkość, zdarza się, że został już częściowo wykorzystany na opłaty związane właśnie z rejestracją spółki. Czyta spółka na sprzedaż ma już nadany numer KRS, NIP i Regon, wystarczy wprowadzić zmiany w umowie spółki. Gotowe spółki to bezpieczny, szybki i wygodny sposób rozpoczęcia własnego biznesu.

---

Sprzedaż gotowych spółek

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 18 grudnia 2012

Własny biznes w Internecie. 3 podstawowe kroki.

Własny biznes w Internecie. 3 podstawowe kroki.

Autorem artykułu jest Katarzyna Bieńkowska


Niezmiernie interesującym i popularnym zagadnieniem jest zarabianie przez Internet i prowadzenie własnego biznesu. Każdy z nas chciałby zarabiać dużą kasę przy jak najmniejszym wysiłku. Można to zrozumieć, ale czy jest możliwe?

Wiele osób szuka takiego zajęcia, które pozwoli na minimalne zaangażowanie, dosłownie poświęcając na nie kilka minut dziennie, licząc jednocześnie na duże pieniądze płynące szerokim strumieniem. Na drugim biegunie są osoby, które wykonują bardzo dużą pracę, spędzając po kilka godzin w Internecie, ale praca jest mało efektywna i mało dochodowa. Obie te grupy po jakimś czasie przestają robić to, co dotychczas robiły i szukają podobnego zajęcia, często popadając w drugą skrajność.

A jakie założenia powinniśmy przyjąć, szukając własnego miejsca w Internecie?

Proszę traktować poniższe rozważania nie jako instrukcję lub mini-poradnik zarabiania przez Internet, ale doświadczenia, które wyniosłam w tym temacie. Dla wielu z was rady zawarte w artykule wydawać się będą oczywiste i banalne. Jednakże mam nadzieję, że znajdą się osoby, którym pomogą znaleźć odpowiedź na pytanie: "co zrobić, aby odnieść sukces w prowadzonym biznesie?”.

1. Zacznij działać

Tak po prostu! Po prostu: zacznij działać! Jest bardzo irytujące, gdy wielu z nas marzy i mówi o chęci generowania dużych przychodów finansowych. Śnią o dobrej pracy, dobrych zarobkach, zmianie własnej sytuacji materialnej. I bardzo dobrze, gdy o tym marzysz! Niedopuszczalne jest jedynie to, że nic nie robisz, aby to zmienić! Marzenia są po to, aby je realizować. Niekoniecznie musi stać się to natychmiast, ale wystarczy, że będzie się to odbywało stopniowo i konsekwentnie. Pewnie wielu z was słyszało o pozytywnym myśleniu i afirmacjach. Zgadzam się jak najbardziej, że trzeba myśleć pozytywnie, od czasu do czasu powtarzać: "odnoszę sukces", "wiem, że wszystko się dobrze układa" itp. Możecie powiedzieć: "myślę pozytywnie i nic się nie zmienia". Owszem, ale co z tego, że będziesz tak myślał i powtarzał, jeżeli nic nie będziesz robić. Wiara czyni cuda, bez dwóch zdań, ale to ty musisz jej pomóc. Jeżeli będziesz chciał coś osiągnąć, to dotrzesz na sam szczyt. W życiu jest często tak, że szukamy jednego, a znajdujemy coś całkowicie odmiennego od naszych początkowych poszukiwań. I niejednokrotnie jest to dużo lepsze od tego, co chcieliśmy dostać. Tylko osobom, które szukają, życie stwarza możliwości i okoliczności na dokonanie zmiany.

Dlatego już dzisiaj zrób pierwszy krok. Wyrwij kartkę papieru, napisz na niej: "Osiągam to, co zaplanowałem" i powieś w widocznym miejscu. Niech przypomina ci o tym, że dojrzałeś do zmian i chcesz do tych zmian doprowadzić. Gdy przyjdzie odpowiedni czas, te zmiany zaczną się materializować, przybierać realne kształty. Budź się każdego ranka z celem zapisanym na kartce, kładź się spać z tą myślą. Uwierz w to, że możesz i chcesz dokonać zmiany. Dodaj dynamikę do swojego życia. Pamiętaj: jesteś taki sam jak reszta ludzi, nie jesteś ani lepszy, ani gorszy. Jestem przekonana, że masz wiele talentów, które możesz zacząć wykorzystywać. Tylko je odkryj! Życz innym wszystkiego najlepszego, a to samo będziesz otrzymywał od innych. Podjąłeś decyzję, że działasz! Super! Gratulacje!

2. Działaj w tym, co lubisz i rozumiesz

Ma to istotne znaczenie, ponieważ tylko wtedy możesz zaangażować się na 100% w to, co robisz. Nie ma sensu startować w działalność, której nie lubisz, nie rozumiesz lub nie aceptujesz. Nic nie zarobisz, tylko stracisz czas, chęci i swój zapał. Ale nie popadaj w skrajność! Słuchaj innych, gdy chcą ci coś zaproponować i wyjaśnić; zadawaj pytania, dyskutuj. Bądź otwarty, ale nie przyjmuj wszystkiego jak "prawdę objawioną". Masz prawo być sceptycznym, rzecz normalna, ale szukaj plusów i minusów propozycji.

Gdy stwierdzisz, że chcesz zaangażować się w dany projekt, poszukaj jeszcze więcej informacji na dany temat. Porozmawiaj ze znajomymi, rodziną, przejrzyj fora i opinie internautów. Pamiętaj jednak, że znajdziesz wiele różnorakich opinii, począwszy od zachwalających dany biznes, po skrajnie negatywne. Najmniej jest obiektywnych, ponieważ każdy z piszących na pewien sposób jest zaangażowany w to, czego dotyczy dany temat.

Podjęta decyzja, będzie tylko i wyłącznie twoją decyzją. Oby była tylko przemyślana i przez ciebie akceptowana. Możesz mieć pewne wątpliwości, zwłaszcza jeżeli robisz to po raz pierwszy.

Nie podejmuj wielu inicjatyw jednocześnie. Zaangażuj się dobrze w jeden biznes i zacznij go stopniowo rozwijać. Prowadząc ich kilka, żadnemu z nich nie jesteś w stanie poświęcić tyle czasu, na ile zasługuje. Dopiero po pewnym czasie, gdy już będziesz poruszał się sprawnie w tym co robisz, jeżeli chcesz zacznij z czymś nowym.

Ostatnia uwaga w tym punkcie dotyczy partnera (organizacji), z którym podejmujesz współpracę. Warto dowiedzieć się o nim bliższych informacji: gdzie ma zarejestrowaną działalność, czy jest wypłacalny, jak szybko płaci za wykonanie usługi itp.

Im lepiej jesteś przygotowany do rozpoczęcia działalności, tym większe szanse na pozytywne wyniki. Pamiętaj, że z tym również wiąże się samodokształcanie.

3. Działalność

Podjąłeś decyzję co zamierzasz robić. Zarejestrowałeś się. Mija pierwszy dzień wypełniony wizją pieniędzy wpływających na konto. Po kilku tygodniach (w niektórych przypadkach po kilku dniach) jesteś już zniechęcony, ponieważ nie ma żadnych pieniędzy, zapominasz o tym, co robiłeś. Smutne, ale prawdziwe. Czego zabrakło w działaniu? Na pewno kilku podstawowych rzeczy.

Musisz mieć nakreśloną wizję swojej działalności oraz plan działania. Wizja jest potrzebna, aby, pisząc w dużym skrócie, zdawać sobie sprawę z tego, w jakim celu to robisz. Natomiast plan działania nakreśla metody i procedurę osiągnięcia celu. Oba te czynniki możesz modyfikować, ponieważ rzeczywistość ulega zmianie. Bez zbędnego pisania: muszą one zostać określone.

I najważniejsze: konsekwencja i zaangażowanie! Bardzo, ale to bardzo ważne! Proszę, uwierz mi, że jeżeli będziesz stosował te czynniki, to prędzej czy później odniesiesz sukces w dziedzinie, w której działasz. Musisz być cierpliwy i czekać na rezultaty, które są pochodną właśnie zaangażowania i konsekwentnego wdrażania planu działania. Jeżeli po pierwszych porażkach, brakach wyników naciśniesz przycisk „stop”, to nigdy nie posmakujesz smaku zwycięstwa! Jedyne, co dopuszczam, to wycofanie się w sytuacji popełnienia błędu (niewykonanie punktu 2), niemożliwości zaangażowania odpowiednich środków finansowych lub zmian warunków biznesowych.

Wracając do tematu. Poświęć każdego dnia tyle czasu na swoją działalność, ile możesz. Nie jestem zwolenniczką określania godzinowego zaangażowania, bo często jest tak, że raz możemy zrobić więcej, a raz mniej. A trzymanie się sztywno określonych ram czasowych spowoduje niepotrzebny stres i często wykonanie określonych działań na "łapu capu". Sposób wykonywania obowiązków powinien zostać nakreślony przez nas samych. Znam ludzi, którzy poświęcają kilkanaście godzina na dobę, od poniedziałku do piątku, a w weekend odstawiają pracę na bok. A są również tacy, którzy angażują się w pracę każdego dnia, nie zważając na dni wolne i święta. Tylko od ciebie i od twojej sytuacji osobistej zależy czas wygospodarowany na prowadzoną działalność. Nie sugeruj się innymi!

Działaj konsekwentnie i z pełnym zaangażowaniem. Wyklucz ze swojego słownika "nie mam czasu", bo jeżeli będziesz chciał, to zawsze go znajdziesz. Pamiętaj, że porażki są czynnikiem dochodzenia do sukcesu. Niekiedy kilka porażek składa się na jeden sukces. Największą porażką jest wycofanie się o krok od sukcesu, od generowania dochodów. Nie wiesz, kiedy to może mieć miejsce. Jedno jest pewne, że zauważysz, gdy twój biznes nabierze dynamiki, kiedy wejdzie w fazę rozwoju. Pewne jest również to, że jeżeli "odpuścisz", nic nie osiągniesz.

4. Podsumowanie

Mogłoby to się sprowadzić tylko do trzech podstawowych słów: wiara, zaangażowanie i konsekwencja. Te trzy słowa, z których każdemu z nich można poświęcić duże artykuły, obrazowo sprowadzają się do tego, aby wstać z fotela i ruszyć po kubek z wodą. Możesz siedzieć i tylko marzyć o tym, aby się napić, bo jesteś spragniony. Powtarzanie: "już idę, idę", jeżeli wciąż siedzisz w fotelu, nic nie zmienia. Twoja sytuacja jest wciąż taka sama. Nawet wówczas, gdy ktoś uświadamia ci, że jesteś spragniony i lepiej, abyś podniósł się i poszedł po szklankę, a ty wciąż siedzisz, to oczywiście nic się nie zmienia. Bo wciąż siedzisz. Ktoś może wyrzucić cię z fotela, jesteś "skołowany", nadarzyła się okazja, aby ruszyć po szklankę wody, ale ty zamiast wykorzystać szansę, że wstałeś z podłogi i zrobić pierwszy krok, otrząsnąłeś się, podniosłeś fotel i padłeś na niego. Bezpieczniej jest nie zmieniać rzeczywistości. Lepiej siedzieć w fotelu, może ktoś przyniesie wodę... Wreszcie postanowiłeś! Wstaję!

Wstałeś!!! Nogi ścierpły, w głowie się zakręciło. Stoisz i nie siadasz! Po chwili kości chrzęszczą, podnosisz nogę, przesuwasz ją do przodu i jest! Pierwszy krok! Potem robisz kolejny i kolejny. Po kilku krokach upadłeś, ale podniosłeś się szybko, nie zauważyłeś przeszkody pod nogami. Wiesz już, że musisz nie tylko patrzeć pod nogi, ale również przed siebie, tam gdzie jest twoja szklanka z wodą. Idziesz już coraz szybciej i pewniej. To, że idziesz, sprawia ci przyjemność. Wciąż czujesz pragnienie, ale uświadamiasz sobie, że chciało sięci pić, a Ty zamiast wstać, wciąż siedziałeś w fotelu! Nie wyzywasz siebie, tylko się uśmiechasz. I wreszcie jest!!! Dotykasz szklankę z wodą, zbliżasz ją do ust, przechylasz i wypijasz wodę. Ugasiłeś swoje pragnienie! Nareszcie! Poczułeś się dużo lepiej i zdajesz sobie sobie, że przecież nie musisz mieć tylko jednej szklanki z wodą! Przecież możesz napełnić ją wodą z kranu lub kupić w sklepie, w butelce. Podejmujesz decyzję. Wiesz, jak masz się do tego zabrać. Robisz kolejny krok do wyznaczonego celu...

5. Na zakończenie

To teraz powinno być podsumowanie podsumowania:) Osobiście działam w programie partnerskim, który pokrywa się z moimi zainteresowaniami oraz w mlm. Przechodziłam, jestem przekonana, bolączki i wątpliwości wielu z was. Nie osiągnęłam jeszcze swojego głównego celu, ale kilka pośrednich, które wyznaczyłam sobie na krótkich odcinkach. Korzystałam i korzystam z wiedzy i doświadczenia ludzi mądrzejszych ode mnie, którzy odnieśli spektakularne sukcesy we własnym biznesie, a którzy zaczynali tak, jak ja i wielu z was: od gołego zera:) Najważniejsze jest dla mnie to, że wciąż mogę się rozwijać, współpracować z innymi osobami, które są pasjonatami w tym, co robią. Ktoś kiedyś dał mi szansę, abym spróbowała robić to, co aktualnie robię. Wyznaję podobną zasadę, aby pomóc innym zacząć działać i zmieniać własną rzeczywistość finansową. Mogłabym powiedzieć, że moją misją jest pomaganie innym, bo nie ma nic przyjemniejszego (poza paroma innymi rzeczami), niż świadomość, że za twoim pośrednictwem lub przy twoim współudziale ktoś inny odniósł swój większy lub mniejszy sukces i jest zadowolony z tego, co robi.

---

Jeżeli pragniecie podzielić się Waszymi spostrzeżeniami, proszę napisać. Wszelka konstruktywna krytyka jest mile widziana:) Proszę pisać na: awinstona2012@gmail.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl