środa, 24 stycznia 2018

Rejestracja spółki zdalnie

Rejestracja spółki zdalnie


Autor: Julia Wolińska


Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej podejmowana jest przez coraz więcej osób. Prowadzenie własnej firmy posiada wiele zalet, aczkolwiek jest też ryzykowne, gdyż biznes może nie przynosić oczekiwanych efektów. Założenie firmy oraz wybór formy prawnej nie powinno być pochopną decyzją.


Działalność gospodarcza w Polsce może zostać założona w różnych formach prawnych. Przed wyborem formy prawnej przyszły przedsiębiorca powinien rozważyć wszystkie możliwości, poznać wady i zalety każdej z nich, tak by dobrać odpowiednią do profilu swojej działalności. Przedsiębiorcy mogą założyć jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub spółki handlowe, do których zaliczamy spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne.

Osoby, które zdecydowały się na otworzenie własnej firmy, mogą zarejestrować działalność lub kupić gotowy biznes. Polskie prawo przewiduje możliwość rejestracji spółek tradycyjnie oraz przez Internet, jednak ta opcja dostępna jest tylko dla spółki jawnej, spółki komandytowej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Decydując się na prowadzenie działalności w jednej z tych form, warto zdecydować się na zdalną rejestrację.

Rejestracja spółki zdalnie jest bardzo korzystna. Pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Odbywa się ona bez udziału notariusza, dzięki czemu nie trzeba martwić się wysokimi kosztami notarialnymi związanymi z umową spółki. Wszystkie dokumenty generowane są automatycznie po wprowadzeniu danych.

Zdalne zakładanie spółek możliwe jest od początku 2012 roku dzięki specjalnej platformie teleinformatycznej udostępnionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Pierwszym krokiem podczas rejestracji spółki przez Internet jest założenie konta na platformie S24, co ważne musi to zrobić każda z osób podpisujących wniosek o rejestrację działalności. Następnie przyszli przedsiębiorcy wypełniają dostępne na stronie formularze danymi firmy oraz wybierają odpowiedni sąd rejonowy. Wygenerowane dokumenty należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym poświadczonym ważnym certyfikatem lub podpisem za pomocą profilu zaufanego.

Rejestracja spółki w ten sposób trwa maksymalnie 24 godziny od chwili przesłania wniosku do wybranego sądu rejonowego. Po założeniu spółki przedsiębiorcy muszą dopełnić kilku innych obowiązków m.in. pokryć kapitał zakładowy, założyć konto w banku oraz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5%.

Rejestracja spółki zdalnie to wygodny sposób na założenie własnej działalności, dlatego decyduje się na niego coraz więcej osób. Warto jednak pamiętać, że założenie spółki przez Internet skutkuje koniecznością wniesienia wkładów jedynie pieniężnych, nie ma możliwości wniesienia aportu, a w przypadku spółki jawnej możliwa jest jedynie reprezentacja dwuosobowa dwóch wspólników lub wspólnik i prokurent.


Rejestracja spółki zdalnie to procedura, którą pomożemy Ci przeprowadzić.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

7 komentarzy:

  1. Faktycznie, obecnie założenie własnej firmy wcale nie jest takie trudne jak to jeszcze było niedawno. Dużo więcej wyzwań stoi przed człowiekiem jeśli chodzi o jej prowadzenie, wybieranie rozwiązań. Ja właśnie stoję przed ważną decyzją i zastanawiam się nad wdrożeniem u siebie systemu, który możecie sprawdzić na ax-dynamics.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli mamy problem z założeniem firmy to zawsze możemy skorzystać z pomocy firm które się tym zajmują, szczególnie pomocne jest to gdy chcemy zarejestrować spółkę(więcej informacji). Wiadomo, gdy nikt tego nie robił wcześniej to ogrom pracy dokumentów może przytłoczyć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na początku tego roku otwierałem niewielki sklep spożywczy pod Wrocławiem i pomimo dosyć sporej konkurencji udało się wybić i pod koniec tego roku będę otwierał już swój drugi sklep całodobowy. W zasadzie większość sprzętu nabyłem w witrynie intermarket.com.pl. Mają w zasadzie wszystkie najważniejsze elementy do otwarcia takiego biznesu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo łatwo jest złożyć wniosek ceidg online. Ja sama składałam taki wniosek 2 miesiące temu i nie miałam żadnych problemów. W przypadku poprawek we wniosku można je łatwo złożyć online i potem tylko zanieść do Urzędu Miasta. Polecam w tych kwestiach też radzić się księgowej, aby potem nie mieć problemów. Świetną firmą jest Ifirma. Pracują tam wspaniali ludzie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzisiaj założenie firmy może ograniczyć się jedynie do znalezienia gotowe spółki na sprzedaż wrocław, i można rozpocząć swoja działalność przy minimum formalności.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zdecydowanie zakładanie spółki, to nie jest łatwe zadanie dla zwykłego zjadacza chleba. Formalności związane z zakładaniem biznesu niejednego mogą pokonać. Na dalszych etapach wcale nie jest łatwiej, dlatego dla usprawniania procesów w firmie, najlepiej używać systemów wspomagających, takich jak ma w ofercie np. Sente

    OdpowiedzUsuń
  7. Solidnie napisany artykuł. Rzeczywiście w dzisiejszych czasach coraz więcej można załatwić spraw za pomocą internetu, ważne aby mieć dostęp do solidnej sieci, pracującej bez zakłóceń.

    OdpowiedzUsuń