piątek, 1 lutego 2019

Spółka z o.o. na sprzedaż

Spółka z o.o. na sprzedaż


Autor: Julia Wolińska


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jeden z podmiotów gospodarczych, za pomocą którego prowadzona jest działalność gospodarcza na terenie Polski. Bardzo korzystna charakterystyka danego podmiotu sprawiła, że co roku w naszym kraju powstają dziesiątki tysięcy nowych firm prowadzonych właśnie w formie spółki z o.o..


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka handlowa o charakterze kapitałowym. Oznacza to, że podczas jej funkcjonowania bardzo ważną rolę odgrywa kapitał. W przypadku spółek osobowych najważniejszy jest z kolei trwały skład osobowy wspólników oraz ich osobiste cechy.

Jako, iż do prowadzenia spółki z o.o. niezbędny jest kapitał, konieczne jest wniesienie do niej wkładów, które mogą mieć zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną (tak zwany aport). Minimalna wysokość kapitału zakładowego to 5 tysięcy złotych. Specjaliści ostrzegają jednak, że jest to suma zbyt niska, aby zagwarantować spółce prawidłowe funkcjonowanie, a zakładanie spółki z o.o. tylko ze względów finansowych jest niezwykle nierozsądne.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z jej nazwą charakteryzuje ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania przez nią zaciągane. Oznacza to, że wszelkie należności regulowane będą wyłącznie z majątku spółki, co zapewnia prywatnemu mieniu wspólników pełne bezpieczeństwo. Nie znaczy to jednak, że wierzyciele spółki zostaną pozbawieni możliwości ubiegania się o zwrot swoich należności. Jeżeli egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna odpowiedzialność zostanie przeniesiona na członków Zarządu jako, iż to właśnie oni prowadzą jej sprawy.

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym celu przedsiębiorca musi sprostać licznym formalnościom. Po pierwsze konieczne jest sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego. Kolejno wspólnicy muszą wnieść kapitał zakładowy oraz złożyć w urzędach wymagane dokumenty, do których zalicza się między innymi wniosek KRS-W3, druki KRS-WA, KRS-WE, KRS-WM i WL, umowę, oświadczenie członków Zarządu o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego oraz listę wspólników i członków Zarządu.


Ewidencja spółki z o.o. niestety jest płatna. Potencjalny przedsiębiorca zobowiązany jest do regulacji taksy notarialnej, opłaty sądowej, opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Samodzielna rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przeprowadzona tradycyjnie zajmuje od kilku tygodni do nawet paru miesięcy. Na szczęście niedogodności rejestracyjne można w znacznym stopniu ograniczyć decydując się na kupno gotowej jednostki.


Spółka z o.o. na sprzedaż to oferta wielu firm. Pod usługą tą kryje się możliwość nabycia gotowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która przeszła pełną rejestrację w związku z czym jest przygotowana, aby natychmiast poprowadzić pod sobą działalność. Posiada numery NIP, KRS i REGON, kompletną dokumentację w tym umowę o szerokim zakresie kodów PKD oraz kapitał zakładowy.

Wśród ofert dotyczących sprzedaży gotowych spółek można odnaleźć zarówno zupełnie nowe spółki, jak i dysponujące kilkuletnim stażem. Aby bezpiecznie kupić spółkę, warto wybrać jednostkę z czystą historią gospodarczą, co oznacza, że mimo wcześniejszej rejestracji nie prowadziła pod sobą żadnej działalności w związku z czym nie trzeba obawiać się ukrytych zobowiązań oraz konsekwencji wynikłych z działalności jej poprzedniego właściciela firmy.


Jeżeli spółka z o.o. na sprzedaż zwróciła Państwa uwagę to zachęcamy do kontaktu.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

6 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Z Twojego bloga jestem w stanie się naprawdę wiele dowiedzieć. Zastanawiam się teraz nad wyborem księgowości. Dużo dobrego słyszałam na temat ifirma s.a.. Co o tym myślisz?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy artykuł. Myślę, że każdy, kto chce założyć DG, mógłby rozważyć zakup gotowej spółki. Koszty nie są duże, a oszczędza nam to mnóstwo czasu. Tak jak zostało wspomniane w artykule, rejestracja może zająć nawet parę miesięcy, a gotowe spółki z historią pozwalają rozpocząć działalność z dnia na dzień. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Głównym czynnikiem który skłania mnie ku kupieniu już gotowej spółki jest oczywiście czas, bardzo duża oszczędność czasu. Schodzi nam z głowy wszelka papierkowa robota, założenie nowej spółki może trwać nawet pół roku co jest strasznie długim czasem oczekiwania. Nie wiem jednak czy nie będę musiał zaciągnąć pożyczki aby sobie taką Spółkę zo.o zakupić.

    OdpowiedzUsuń
  4. Założenie firmy nie jest takie trudne - żeby ją jednak utrzymać, trzeba się nieco nagimnastykować. Na pewnym etapie prowadzenia firmy, warto rozważyć jej sprzedaż. Żeby jednak móc ją wykonać, najpierw należy jej wycenić i usprawnić zarządzanie aby zwiększyć efektywność, co umożliwia między innymi ta firma: https://www.crowe.com/pl/services/konsulting/zarzadzanie-procesami.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja od dłuższego czasu posiadam swoją firmę i jestem z niej bardzo zadowolona. Teraz staram się zmieniać w niej trochę rzeczy, tak żeby być lepiej nastawionym do klientów. Zaczęliśmy współpracę z firmą https://necon.pl/, która ma nam pomóc w brandingu identyfikacji wizualnej. Trzymajcie kciuki!

    OdpowiedzUsuń
  6. Taka forma prowadzenia działalności staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza dla początkujących. Polecam o tym poczytać https://spolka.org/ Z pewnością jest to prostsza forma niż klasyczna jednoosobowa działalność.

    OdpowiedzUsuń