Freelancer vs Czas czyli 5 praktycznych porad jak zarządzać swoim czasem
Autorem artykułu jest Krzysztof Kubik
W dzisiejszym artykule chcę poruszyć sprawę czasu i jego wykorzystania. Efektywnego wykorzystania w dążeniu do osiągnięcia swoich celów związanych z byciem dobrym freelancerem. Chodzi tu o jedno słowo, które ma dość negatywny wydźwięk i wielu osobom kojarzy się z przykrymi obowiązkami.
Na szczęście nie wszystkim. Wyrażenie to jest jednocześnie niezwykle istotne z punktu widzenia naszego freelancowego biznesu. Bez rzetelnego pochylenia się nad tym zagadnieniem, cała wizja naszego biznesu może rozpaść się jak domek z kart jeszcze zanim zawieje lodowatym rynkiem.
To wyrażenie to: Dyscyplina! Niektórym z was samo to słowo wypowiadane na głos jeży włos na głowie. Wiem, bo miałem tak samo. Wiem bo przez długi czas nie mogłem uporać się z tym kluczowym zagadnieniem. W pewnym momencie jednak uświadomiłem sobie, że jeżeli nie rozwiążę tego problemu na czas, to wszystkie moje obecne i przyszłe przedsięwzięcia polecą na łeb na szyję zanim jeszcze na dobre się rozkręcą.
Bez dyscypliny, twoje plany związane z byciem wolnym strzelcem, biznesmenem, który zarządza swoją działalnością sprawnie i stabilnie są tylko mrzonką, która może bardzo szybko przerodzić się w walkę z własnym czasem. By móc zapanować nad chaosem, który wywołałeś. Na szczęście są rozwiązania, które pomogą ci ogarnąć twoje przedsięwzięcia w wyznaczonym czasie. Tak byś miał nad nimi kontrolę i mógł świadomie dokonywać selekcji i poprawek w swoich poczynaniach.
Oto kilka porad jak sprawić by dyscyplina zamiast wzbudzać negatywne odczucia, stała się twoim sprzymierzeńcem. Zwarz, że jest to tylko przykład kilku pozornie błahych kwestii z całej gamy rozwiązań związanych z czasem, ale wierz mi, że to tylko pozory, bo dzięki temu od razu poczujesz się lepiej.
1
Śledź swój czas. Miej kontrolę nad tym co robisz w czasie rzeczywistym. Zapisuj co robisz w każdej minucie swojej pracy. Staraj się robić to dokładnie. Opisuj w kilku zdaniach swoją pracę. Śledź swój czas tydzień po tygodniu, tak byś miał pełny obraz tego co robisz w ciągu całego tygodnia.
2
Kategoryzuj, kataloguj i grupuj wszystkie rzeczy, które robisz. Stwórz co najmniej 5 dużych katalogów z obszernymi tematami np.: szkolenia, zlecenia, klienci, finanse, współpraca, do których będziesz przypisywał odpowiednie rzeczy, które wykonujesz. Da ci to pełniejszy obraz tego co robisz w określonym czasie.
3
Po mniej więcej dwóch do trzech tygodni przeanalizuj swoje dotychczasowe działania. Zorientuj się jak rozkłada się procentowo czas, który spędzasz na czynnościach związanych z każdą z głównych kategorii? Ile czasu poświęcasz na czynności, które pozwalają ci utrzymać się po prostu w siodle swojej działalności, a które jednocześnie są rutynowe? Które, wykonywane przez ciebie działania związane są z prostym zmierzaniem do celów twojej freelancerskiej działalności, które dają ci możliwości rozwojowe? Ile czasu spędzasz na prowadzeniu swojej firmy w słusznym kierunku wyznaczonym na samym początku twojej działalności, a które są jednocześnie widoczne gołym okiem?
4
Znajdź jedną kategorię lub kilka pojedynczych czynności, które są rutynowe, ale które możesz wyeliminować z listy śledzenia, ponieważ nie są na tyle ważne byś musiał to zapisywać. Jest to istotne z punktu widzenia organizacji. Dzięki takiej pozytywnej eliminacji, zachowasz porządek w „papierach”.
5
Znajdź jedną kategorię lub kilka pojedynczych czynności, które są rutynowe, ale tym razem, nie są związane bezpośrednio z twoimi zadaniami. Coś co w oczywisty sposób nie należy do twoich obowiązków, a co możesz dać komuś innemu do zrobienia. Ustal termin, gdy będziesz już gotowy usunąć to z listy swoich czynności. To ważny moment, który pozwoli ci zmniejszyć ilość, zadań jakie masz do wykonania, co przedłoży się na dodatkowy czas, który możesz przeznaczyć na inne czynności, które wymagają tego czasu więcej.
Tych kilka czynności pozwoli ci ogarnąć całą masę rzeczy, które musisz ciągle mieć pod kontrolą, a które mogą ci sprawić trudności w ciągu dnia czy tygodnia. Dobre zorganizowanie swojej czasu w taki sposób, by jednym rzutem oka widzieć swoje plany i poczynania, zwiększa pewność uniknięcia błędów i marnowania czasu. A także poczucie spełnienia ważnych założeń w czasie wyznaczonym na tworzenie swojego biznesu. Takie śledzenie swojego czasu daje możliwość obserwowania realnej drogi ku swoim celom. To trochę tak jak obserwowanie paska postępu przy instalowaniu programu na komputerze, czy ściąganie plików z internetu.
Nic tak nie motywuje i nie przykuwa uwagi jak szybko rosnący pasek postępu.
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz