sobota, 30 września 2017

Jak założyć firmę sprzątającą?

Jak założyć firmę sprzątającą?


Autor: Anna Sobot


Każdy z nas na pewno chociaż raz zastanawiał się nad otworzeniem własnej działalności gospodarczej. Jeśli lubimy porządek, a sprzątanie jest dla nas przyjemnością, możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i otworzyć firmę sprzątającą. Jak się do tego zabrać?


Decyzja o otworzeniu firmy sprzątającej musi być przede wszystkim przemyślana. W pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić analizę konkurencji oraz wstępnie zweryfikować zapotrzebowanie na tego typu usługi. Nie ma sensu startować z działalnością, jeśli w naszym mieście istnieje duża konkurencja - możemy się tylko niepotrzebnie narazić na upadłość.

Charakterystyka firmy sprzątającej

W ramach prowadzenia firmy sprzątającej powinniśmy oferować usługi porządkowe, utrzymywanie czystości i pielęgnację terenów. Firmy sprzątające zazwyczaj są wynajmowane przez takie instytucje jak urzędy, banki, szkoły i duże firmy prywatne, jednak coraz częściej do takich firm zgłaszają się osoby prywatne, które na co dzień nie mają czasu na sprzątanie mieszkania czy domu.

Otwierając taką firmę, nie musimy też spełnić konkretnych wymagań ani posiadać określonych kwalifikacji. Nie musimy także zdobywać specjalnych koncesji i wykwalifikowanych pracowników.

Formy prowadzenia firmy sprzątającej

Firmę sprzątającą można otworzyć w każdej formie oprócz spółki partnerskiej, ponieważ ta dotyczy tylko wolnych zawodów. Możemy zatem prowadzić firmę w formie jednoosobowej działalności, spółki cywilnej, jawnej lub z o.o..

Jak założyć firmę?

Jeśli zdecydujemy się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, musimy w urzędzie miasta lub gminy złożyć wniosek CEIDG-1. Na jego podstawie otrzymuje się wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej i otrzymujemy NIP I REGON.

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na prowadzenie działalności w formie spółki jawnej lub z o.o. musimy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru KRS.

Warto także wspomnieć, że numer PKD firmy sprzątającej to 81.21.Z - niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych.

Konto firmowe

Założenie konta firmowego jest konieczne, jeśli nasze usługi będą świadczone firmom lub wartość jednorazowej transakcji będzie przekraczać 15 tys. zł. Aktualnie niemal każdy bank oferuje konto firmowe, jednak przed podpisaniem umowy warto sprawdzić opłaty za prowadzenie konta i inne usługi. Kwoty te potrafią być czasami dość wysokie, dlatego warto wcześniej zrobić rozeznanie w ofertach kont firmowych w bankach.

Odpowiedni sprzęt

Po spełnieniu wszystkich formalności czas zająć się skompletowaniem potrzebnego nam sprzętu. Na pewno będą potrzebne mopy z wiadrami, ściereczki, odkurzacze oraz profesjonalne środki czyszczące do różnych powierzchni. Jeśli nasz oferta będzie także dotyczyła dużych hal i supermarketów, warto zaopatrzyć się w profesjonalne maszyny sprzątające.

Lokal firmy sprzątającej

W przypadku firmy sprzątającej nie ma potrzeby wynajmowania osobnego lokalu, ponieważ działalność może być zarejestrowana na adres naszego zamieszkania. Tam też możemy przechowywać nasz sprzęt. Biuro nie jest koniecznością, ponieważ spotkania z klientami zazwyczaj odbywają się na terenie miejsca, które będzie przez nasz sprzątane.

Marketing firmy sprzątającej

Żeby nasi klienci mogli o nas usłyszeć, musimy przeznaczyć środki na marketing. Podstawą jest stworzenie strony internetowej oraz profilu firmowego na portalach społecznościowych. Warto także zainwestować w ulotki oraz ogłoszenia w lokalnej prasie.

Otwarcie firmy sprzątającej to dobry pomysł dla osób, które szukają pomysłu na biznes, a przy tym lubią porządek. Minimum formalności i brak konieczności wynajmowania biura to aspekty, które powinny większość z nas przekonać. Jednak nasza firma tylko wtedy osiągnie sukces, jeśli w naszej miejscowości nie ma wielu konkurencyjnych firm.


Sprawdź profesjonalne środki czyszczące - voigt.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zalety coworkingu - czyli dlaczego warto zdecydować się na wirtualne biuro?

Zalety coworkingu - czyli dlaczego warto zdecydować się na wirtualne biuro?


Autor: Grzegorz Zontek


Coworking, to nowość na polskim rynku, która przywędrowała do nas zza granicy. Pomysł na współdzielenie przestrzeni biurowej pojawił się w Stanach Zjednoczonych w 1994 roku.


"Zrodził się" on z powodu wysokich kosztów, jakie mieliby ponosić mikro-przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów, którzy chcieliby samodzielnie wynajmować biura w wielkich miastach. Dzięki coworkingowi mogli posiadać reprezentacyjny adres firmowy bez konieczności opłacania miesięcznie wysokiego czynszu.

Czym jest coworking?

Coworking to możliwość wynajęcia przestrzeni biurowej wspólnie, razem z innymi. Do naszej dyspozycji oprócz adresu rejestracyjnego firmy, oddana zostanie również:

  • infrastruktura biurowe — drukarka, faks, skaner,
  • sala konferencyjna,
  • dostęp do wifi.


Rodzaj i zakres usług zależny jest jednak od samej firmy, która udostępnia przedsiębiorcy przestrzeń biurowa. Często — w ramach wyższych abonamentów — możemy liczyć również na pomoc w zakresie prawnym, księgowym, a także bieżącą obsługę korespondencji zarówno listowej, jak i mailowej.

Wirtualne biuro i jego zalety

Wirtualne biuro to świetne rozwiązanie dla osób pracujących w domu, przedstawicieli wolnych zawodów, a także osób pracujących w innym miejscu, niż chcieliby posiadać siedzibę swojej firmy. Jeśli kontakt z klientem jest znacznie ograniczony, a do wykonywania jego zleceń nie musimy widzieć się z nim osobiście, to coworking pozwoli nam znacznie ograniczyć koszty prowadzenia działalności i odciąży nas od wielu czasochłonnych, a niezbędnych przy własnej firmie, działań — takich, jak księgowość, obsługa korespondencji, czy nawet kontakt z klientami.

Możliwe do wygenerowania oszczędności to jeden z głównych powodów, dla których wielu małych przedsiębiorców decyduje się na skorzystaniu z oferty biur coworkingowych. W dużych miastach możemy liczyć na koszty zmniejszone nawet o kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Pakiet wirtualnego biura to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za miesiąc — za kompleksową obsługę firmy.


PointOffice.pl - biuro coworkingowe, wirtualne biuro w Krakowie

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Perfumy private label - sposób na własny biznes

Perfumy private label - sposób na własny biznes


Autor: Mikołaj Buczyński


Czy warto prowadzić własny biznes? A jeżeli tak to w jakiej branży? Opcji jest wiele, a my przedstawiamy jedną z nich - perfumy pod marką własną.


Czy warto otwierać własny biznes? To zależy kogo się spytamy. Z jednej strony będą dobrze prosperujący przedsiębiorcy, którzy powiedzą, że to jedyna droga do bogactwa. Z drugiej właściciele mikrobiznesów, którzy mogą Cię przekonywać, że prowadzenie firmy to droga przez mękę, na której końcu nie zawsze leżą jakiekolwiek benefity.

Kto ma rację?

Częściowo rację mają obie strony. Wszystko zależy od tego jaki biznes prowadzimy i jak jest on zarządzany. Podobnie będzie wtedy, kiedy spytamy się ludzi czy warto pracować "u kogoś".

Jedni powiedzą, że tak - jest mniej stresów i stabilna wypłata, która zwiększa się wraz z drogą przebytą w górę po korporacyjnej drabinie.

Drudzy zaprzeczą - ponieważ szef nie wynagradza odpowiednio, są nadgodziny, a co do stresu - jak gonią terminy to wzrost ciśnienia bywa większy niż po wypiciu najmocniejszej kawy.

Kwestia decyzji

Biznes może przynieść wiele zaszczytów, a dobrze prowadzony zapewnić stabilność finansową. Jeżeli podejmiesz decyzję o założeniu firmy - czeka Cię podstawowa decyzja. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie - czym będziesz się zajmował.

Poszukiwanie biznesu dla siebie

Biznesem jest tworzenie sieci kontaktów w systemach marketingu sieciowego. Biznesem jest kupno mieszkań i ich wynajmowanie - aby zapewnić odpowiednią rentowność. Biznesem jest prowadzenie restauracji. Biznesem jest otwarcie fabryki lub założenie start-upu.

Co w takim razie wybrać? My przedstawiamy jedną z alternatyw: produkcja perfum pod marką własną.

Perfumy private label

Nie musisz posiadać własnej fabryki. Produkcję możesz zlecić zewnętrznej firmie, która wspomoże Cię w kwestiach prawnych, czy przygotuje dokumentację produktu. I oczywiście wytworzy dla Ciebie produkt.

Czy taki produkt będzie się wyróżniał?

Perfumy pod marką własną możesz indywidualizować. Butelkę, nasadkę, atomizer - wybierasz sam. To Ty określasz zapach. Kartonik jest projektowany specjalnie dla Ciebie. Proces projektowy pozwala na taką dowolność, jakbyś posiadał własny zakład produkcyjny.

Więcej informacji o indywidualizacji przeczytasz w artykule: Opakowanie to też produkt - 5 sposobów indywidualizacji .

A co z danymi na opakowaniu?

W większości przypadków to Twoja firma będzie wymieniona na opakowaniu. O firmie produkującej nie ma wzmianki. Masz pełne prawa do marki i wyłącznosć dystrybucji.

Testowanie rynku

Zlecenie perfum pod marką własną to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców i menedżerów, którzy prowadząc dystrybucję chcą pracować na kapitał własnej marki. Jeżeli nie trzeba dysponować swoją fabryką - koszty inwestycji są ograniczone i istnieje możliwość przetestowania rynku.

Najczęściej zadawane pytania

Pewne pytania w temacie produkcji perfum pod marką własną się powtarzają. Są to między innymi następujące pytania:

  • minimalne ilości, jakie trzeba wyprodukować
  • od czego zależy trwałość zapachu
  • od czego zależy cena

Na te pytania (oraz ponad 20 innych) znajdziesz odpowiedź tutaj.

Czy to biznes dla Ciebie?

Tego nie mogę ocenić. Nie mogę też gwarantować sukcesu Twojego biznesu opartego na perfumach, ponieważ jak wspomniałem - to Ty go kształtujesz.


Zainteresował Cię temat perfum pod marką własną? Zapraszam na blog AromaPartners- znajdziesz tam wiele merytorycznych treści o branży perfumeryjnej i private label.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Profesjonalny wynajem wózków widłowych - czy warto?

Profesjonalny wynajem wózków widłowych - czy warto?


Autor: Maciej Kowalski


Przez cały czas chcemy być poważnie traktowani przez partnerów biznesowych pojawiających się na rynku gospodarczym. Jest to szczególnie ważne, gdy posiadamy swój zakład bądź inną firmę, w której wysilamy się w skutecznym magazynowaniu swoich towarów.


Czasami nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedniego wózka widłowego, ponieważ jego koszt zakupu i otrzymania przekracza nasze możliwości, a zarazem aktualne potrzeby. O wiele korzystniej jest wtedy dla nas zdecydować się na wynajem wózków widłowych. I tak tą usługę od innej firmy będziemy mogli wliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Będzie to przyczyniać się do obniżenia kosztów wynikających z regularnego płacenia podatku dochodowego i wielu innych. Przekonują się o tym wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z urzędami skarbowymi na terenie naszego kraju. Kiedy jednak decydujemy się na taki wynajem to wpierw uwzględniamy, z kim mamy do czynienia.

Firma godna zaufania zapewnia wynajem wózków

Chcemy, aby usługa wynajmu wózków pochodziła od firmy, która cieszy się wysokim zaufaniem na rynku i przez to mamy pewność, że zapewni nam sprzęt wysokiej klasy. Takie wózki widłowe są przez nich regularnie sprawdzane, pod względem technicznym i mechanicznym. Mamy więc gwarancję, że działają na wysokim poziomie i z tego faktu jesteśmy bardzo zadowoleni. Gdy otrzymujemy je na wynajem, od razu decydujemy się na ich zastosowanie. Nie musimy ich naprawiać, dolewać do nich pewnych płynów. Wszystko jest już załatwione. My dbamy tylko o to, aby takie wózki widłowe używać zgodnie z użytkowaniem. Nie chcemy tutaj łamać żadnych przepisów, ponieważ przez to moglibyśmy narazić się na poważniejsze koszty.

Regulamin wynajmu wózków widłowych

Każda firma, która oferuje nam wynajem wózków wcześniej dba o przygotowanie specjalnego regulaminu. Dopiero dzięki niemu możemy dowiedzieć się, w jaki sposób, na jakich zasadach, należy korzystać z wózków widłowych. Gdybyśmy przekraczali te normy to firma mogłaby życzyć sobie odszkodowania, a my przecież nie chcielibyśmy doprowadzić do takiej sytuacji. Bezpieczniej dla nas jest, jeśli z wyprzedzeniem i to bardzo dokładnie zapoznamy się z takim regulaminem. Jest on często dostępny na stronie firmowej, co stanowi dla nas dość duże ułatwienie. Przekonujemy się, że firma taka działa na konkretnych zasadach i to również jest jej duża zaleta. Dowiadujemy się również, jak jest określany cennik za taki wynajem wózków widłowych. Na samym początku przedstawiamy swoje potrzeby z tym związane. Otrzymujemy później wstępną wycenę, którą mamy możliwość zatwierdzić. Jeśli tak uczynimy to już niedługo będziemy mogli cieszyć się wózkiem i jego możliwościami. On pozwala nam na przewiezienie poważnych ładunków w dość szybkim czasie. Innym razem pozwala jeszcze przeprowadzić skuteczny transport ładunków do naczepy, jak i wielu innych miejsc. Natomiast osoba decydująca się na taki wynajem powinna posiadać uprawnienia do poruszania się takim wózkiem.

Bez uprawnienie nie możemy korzystać z wózka. Najlepiej więc, jeśli w naszej firmie znajdują się pracownicy, którzy posiadają odpowiednie prawo jazdy w tym kierunku. Właśnie im będziemy mogli powierzyć korzystanie z takiego wózka, oczywiście w ramach godzin pracy bądź za dodatkową wypłatą. Wcześniej możemy nawet ocenić, że co pewien czas zdecydujemy się na wynajem wózków widłowych. I gdybyśmy jeszcze nie posiadali uprawnień to szybko można tą sytuację zmienić. A dzięki temu zapewnimy sobie dostęp do bardzo ciekawych technologii. One sprawią, że będziemy mogli samodzielnie wynajmować takie wózki widłowe, a następnie nimi jeździć. Dzięki temu wszystko będzie znajdowało się pod naszą kontrolą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zawsze znajduje się w takiej sytuacji bądź nie mamy czasu, aby zająć się tym wszystkim. Właśnie wtedy dobrze byłoby, aby prawo jazdy na wózki widłowe uzyskali pracownicy w naszej firmie. Również na takie działania możemy uzyskać dofinansowanie, czyli dotacje, za które nie ponosimy żadnych kosztów.


Wynajem wózków widłowych dla firm

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Maszyny budowlane w firmie - wypożyczać czy kupować?

Maszyny budowlane w firmie - wypożyczać czy kupować?


Autor: Anna Sobot


Właściciele firm oferujących usługi budowlane mają dwa wyjścia odnośnie sprzętu budowlanego: mogą go wypożyczyć lub kupić. Pozostaje jednak jedno zasadnicze pytanie: co się bardziej opłaca? Sprawdźmy, kiedy decydować się na wypożyczenie maszyn budowlanych, a kiedy lepiej zainwestować w nowe urządzenia.


Zalety i wady wypożyczenia sprzętu

Wypożyczanie sprzętu i maszyn budowlanych ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Do zalet niewątpliwie można zaliczyć bardzo szybki czas realizacji. Jeśli zależy nam na oszczędności czasu, to maszyny w wypożyczalni możemy dostać od ręki. Oczywiście inaczej ma się sprawa, kiedy kupimy własny sprzęt i maszyny - jeśli skupiamy się na jednej budowie, także mamy sprzęt dostępny od ręki. Rzeczywistość jednak jest taka, że dobrze prosperująca firma prowadzi kilka inwestycji w tym samym czasie. W tym przypadku pozostaje nam dokupienie sprzętu lub jego wynajem.

Plusem wypożyczania sprzętu i maszyn jest możliwość posiadania niewielkiego wkładu własnego. Ale wypożyczenie takiego sprzętu jest opłacalne tylko wtedy, gdy nasze prace są krótkotrwałe. Jeśli potrzebujemy sprzętu i maszyn na dłuższy czas, lepiej zastanowić się nad kupnem nowych maszyn.

Korzystając z usług wypożyczalni nie musimy się także martwić o awarię sprzętu i maszyn budowlanych, ponieważ tym zajmuje się przedsiębiorstwo, od którego sprzęt został wypożyczony. To ta firma zajmuje się dbaniem o odpowiedni stan techniczny maszyn i sprzętu. Na bieżąco są prowadzone serwisy oraz dbanie o ubezpieczenie asortymentu. Z drugiej jednak strony, części do maszyn budowlanych nie są drogie i dbając o ich serwisowanie, mogą nam posłużyć bardzo długo, jeśli zależy nam na długotrwałym eksploatowaniu własnych maszyn.

Osoby, które bardziej skłaniają się ku wypożyczaniu maszyn, na pewno przekona ostatecznie fakt, że wpływa to na usprawnienie procesu logistycznego. Oczywiście mowa tutaj o maszynach o dużych gabarytach, w przypadku których transport wiąże się z dużymi kosztami.

Jednak wypożyczanie sprzętu budowlanego ma też wady. Pierwszą i najważniejszą z nich jest konieczność ciągłego opłacania wypożyczonego sprzętu. Nie jest to opłacalne w momencie, kiedy wypożyczana maszyna nie ma dużej wartości. W tym wypadku bardziej opłaca się nam kupić nową maszynę i po prostu sukcesywnie o nią dbać.

Czy firmom budowlanym opłaca się wypożyczanie sprzętu?

Oczywiście kwestia opłacalności wypożyczania sprzętu jest zależna od kilku czynników. Musimy wziąć pod uwagę koszt zakupu sprzętu, częstotliwość korzystania z niego oraz lokalizację prac, w których będziemy z niego korzystać. Jeśli często korzystamy ze sprzętu budowlanego i nasze prace są zlokalizowane w niedalekim położeniu od siedziby firmy, lepiej zdecydować się na zakup nowego sprzętu oraz maszyn. Pamiętajmy też, że własny profesjonalny sprzęt wpływa też na postrzeganie naszej firmy w oczach klientów. Firma, która wykorzystuje maszyny dobrej jakości, które są na bieżąco serwisowane, jest widziana oczami klientów jako rzetelna i godna zaufania marka. Wielu inwestorów zwraca na to uwagę podczas realizowania inwestycji. Profesjonalny sprzęt może więc się przyczynić do podpisania kolejnej umowy na nowy projekt.

Kwestia wypożyczenia lub kupna maszyn budowlanych i sprzętu jest inna dla każdej firmy budowlanej. Jeśli wypożyczamy sprzęt, musimy się liczyć z ciągłym wnoszeniem opłat za wypożyczenie, jeśli jednak zdecydujemy się na kupno, musimy dbać o to, by wszystkie części były sprawne i wymieniane na nowe, jeśli zajdzie taka potrzeba.


Jeśli potrzebujesz nowych częśći JCB i części do innych maszyn budowlanych - zapraszamy na autos.com.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pieczątka. Wygoda, czy obowiązek?

Pieczątka. Wygoda, czy obowiązek?


Autor: Ireneusz Szyc


W niemal każdej firmie musi być zawsze pod ręką, bo dzięki niej wszelkie dokumenty zyskują większą moc. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien postarać się o wyrobienie minimum jednej pieczątki. Oczywiście do tego zagadnienia należy podejść w przemyślany sposób, aby pieczątka spełniała nasze oczekiwania.


Punkty pieczątkarskie powstają jak grzyby po deszczu.

Wzrost zainteresowania prowadzeniem własnej działalności gospodarczej przyczynia się również do tego, że podnosi się też i zapotrzebowanie na pieczątki firmowe. Skutkiem tego nie ma absolutnie żadnego zaskoczenia w tym, że na rynku powstaje coraz to więcej wykonawców takich przedmiotów. Praktycznie w każdym średniej wielkości mieście da się bez najmniejszych przeszkód odkryć punkt, gdzie przedsiębiorca bądź też instytucja jest w stanie wyrobić dla siebie pożądaną pieczątkę. Przy okazji warto zdać sobie sprawę z faktu, że każda pieczątka nim trafi w nasze ręce powinna cechować się jasno i precyzyjnie zdefiniowanymi parametrami. Należy od tego narzędzia oczekiwać nie tylko ładnego wykonania, ale w głównej mierze każda pieczątka musi estetycznie i bez zabrudzeń odbijać. Dlatego też warto sięgnąć po rozwiązania oparte o technologię typu flash. Pozwala to jednocześnie skrócić czas oczekiwania na pieczątkę nawet do kwadransa. Jednocześnie rozwiązanie to daje też wymierne korzyści finansowe, bo pozwala z niemałym stopniu oszczędzić tusz.

Pieczątka a przepisy

Chociaż nie ma jasnych przepisów odnośnie tego, aby każda firma posiadała własną pieczątkę to jednak wiele z nich się na nią decyduje. W zasadzie trudno się dziwić takiemu stanu rzeczy, ponieważ w zdecydowanej większości mając pieczątki czujemy się wygodniej. Nierzadko jest to jednak niezbędny ruch, a więc warto się w nie zaopatrzyć. Z pewnością przydaje się ona chociażby w takich sytuacjach jak np. przygotowywanie dokumentacji do ZUS-u, tworzeniu firmowego rachunku, zaświadczaniu o ubezpieczeniu pracowników, w deklaracjach podatkowych, a także przy tworzeniu w zasadzie każdego dokumentu bądź pisma wychodzącego z firmy. Pieczątki firmowe wskazane są na umowach, fakturach, pismach urzędowych, kontraktach bądź ofertach. Mając to wszystko na względzie niejedna z firm decyduje się ma wyrobienie pieczątki, a w wielu przypadkach dla danej firmy w zależności od okoliczności powstaje ich kilka. Warto w tym miejscu pamiętać o tym, aby na pieczątkach zamieszczać dane, które to znacząco ułatwią z nami kontakt.

Z kolei sama pieczątka powinna być trwała i musi bezwzględnie zapewniać estetyczny i precyzyjny odcisk. Jednocześnie musi charakteryzować się wydajnością tuszu.


BiB Olsztyn poleca pieczątki http://www.bib.olsztyn.pl/pieczatki-olsztyn

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Otwieramy własny serwis samochodów ciężarowych – plusy i minusy biznesu

Otwieramy własny serwis samochodów ciężarowych – plusy i minusy biznesu


Autor: Anna Sobot


Każdy absolwent szkoły samochodowej marzy o tym, by otworzyć własny biznes. Oczywiście kluczem do sukcesu jest właśnie wyuczony zawód, a co za tym idzie fach w ręku. Otwarciu swojego biznesu sprzyja także zwiększająca się liczba samochodów nie tylko osobowych, ale też ciężarowych na polskich drogach.


Jak każdy biznes, tak i warsztat samochodowy posiada swoje plusy i minusy. Przed rozpoczęciem prowadzenia własnej działalności musimy wiedzieć, na co powinniśmy być przygotowani oraz jakie korzyści możemy czerpać z własnego warsztatu.

Coraz częściej w telewizji możemy oglądać programy pokazujące codzienną pracę kierowców ciężarówek. Zawód ten staje się bardzo popularny, co skutkuje większą ilością samochodów ciężarowych na drogach i można także zauważyć większą liczbę firm spedycyjnych. Długotrwała eksploatacja samochodów ciężarowych sugeruje, że mogą w nich się zdarzać częściej usterki w porównaniu do samochodów osobowych. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest własny warsztat samochodowy.

Przed otwarciem własnego warsztatu musimy spełnić kilka warunków. Jak już wcześniej zostało wspomniane, w tym biznesie nieoceniona jest wiedza i doświadczenie. W związku z tym, warto zdobyć doświadczenie w renomowanym warsztacie, popracować i zdobywać umiejętności przez kilka lat, a dopiero potem otworzyć własny biznes.

Korzyści z własnego warsztatu

W przypadku warsztatu samochodowego nie musimy obawiać się ogromu formalności, ponieważ w tym biznesie sprawa jest ułatwiona. Otwarcie własnego warsztatu nie wiąże się z posiadaniem specjalnych licencji czy też pozwoleń. Drugim plusem jest fakt, że mamy dowolność w sposobie prowadzenia działalności. Do wyboru mamy każdą formę z wyjątkiem spółki partnerskiej. Zazwyczaj osoby decydujące się na własny warsztat, wybierają jednoosobową działalność gospodarczą.

Bardzo ważnym aspektem w tego rodzaju działalności jest lokalizacja. Najlepiej jeśli warsztat znajduje się przy ruchliwej drodze. Tylko w taki sposób możemy sobie zapewnić wielu klientów, a w związku z tym, zadowalające dochody.

Niewątpliwie plusem warsztatu jest także zdobycie autoryzacji. Wiąże się to ze spełnieniem określonych warunków, które stawia konkretna marka, ale podnosimy tym samym prestiż naszego warsztatu.

Własny warsztat – o czym należy pamiętać?

Mogłoby się wydawać, że wystarczy posiadać doświadczenie i założenie własnego warsztatu samochodowego będzie bardzo łatwe. Oczekujemy także, że już w pierwszych miesiącach będziemy zarabiać zadowalające kwoty. Musimy jednak pamiętać, że każdy biznes wymaga od nas bardzo precyzyjnego biznes planu oraz poświęcenia nie tylko własnego czasu, ale także pieniędzy.

W pierwszej kolejności, o czym już wyżej zostało wspomniane, musimy wybrać odpowiednią lokalizację. Najlepszym rozwiązaniem jest miejsce obok ruchliwej drogi i parkingu. Bardzo istotny jest także lokal – postarajmy się znaleźć pomieszczenie o dużej powierzchni, w którym będziemy mogli przechowywać niezbędne narzędzia oraz w którym znajdzie się miejsce na kilka stanowisk dla samochodów. Inną, ale równie ciekawą opcją, jest wybudowanie własnej hali, ale w tym przypadku musimy się liczyć z większymi kosztami i złożeniem dodatkowych dokumentów do odpowiedzialnych za to instytucji.

Pamiętajmy, że odpowiednio wyposażony warsztat, czyli taki, w którym będziemy mogli się podejmować większości napraw, wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Podstawą naszego warsztatu powinien być profesjonalny sprzęt. Podnośniki samochodowe, testery diagnostyczne do samochodów ciężarowych lub podstawowe narzędzia jak prasa hydrauliczna i komplety kluczy – to tylko bardzo mały procent sprzętu, który powinien wchodzić w skład wyposażenia naszego warsztatu.

Nie możemy także zapominać o profesjonalnej obsłudze. Pracownicy z ogromnym doświadczeniem i kwalifikacjami mogą przyczynić się do sukcesu naszej firmy i zadowolenia klientów. To oczywiście się przekłada na duże zyski.

Otwarcie własnego warsztatu samochodów ciężarowych i nie tylko, może być świetnym pomysłem na biznes, trzeba jedynie spełnić kilka warunków. Trafna lokalizacja, profesjonalne wyposażenie warsztatu oraz obsługa na najwyższym poziomie – to absolutna podstawa do tego, by nasz warsztat mógł się pochwalić niesłabnącym zainteresowaniem kierowców.


testery diagnostyczne do samochodów ciężarowych - sprawdź na jaltestpolska.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zakładanie spółki w trybie s24

Zakładanie spółki w trybie s24


Autor: Julia Wolińska


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W przepisach Kodeksu spółek handlowych określone są sposoby założenia spółki z o.o. - istnieje możliwość założenia spółki w sposób tradycyjny oraz za pomocą internetu w trybie s24.


S24 to system teleinformatyczny udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Możliwość zakładania spółek z o.o. przez internet została wprowadzona 1 stycznia 2012 roku. Przepisy wprowadzające takie zmiany znacznie ułatwiły przedsiębiorcom proces rejestracji firmy w tej formie.

Tryb ten umożliwia rejestrację spółek w ciągu 24 godzin, od dnia wpływu wniosku do sądu rejonowego. Zakładanie spółki w trybie s24 pozwala uniknąć konieczności opłaty wysokich kosztów notarialnych, ponieważ umowa spółki tworzona jest na podstawie wzorca dostępnego na platformie. Szablon umowy spółki może zostać nieznacznie zmodyfikowany przez użytkownika. Do podpisania umowy konieczny jest zwykły podpis elektroniczny.

Pokrycie kapitału zakładowego powinno mieć miejsce nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpisu spółki do rejestru. Na pokrycie kapitału, w przypadku gdy umowa spółki została zawarta na podstawie wzorca wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne.

Zakładanie spółki w trybie s24 krok po kroku:

Rejestracja użytkowników systemie.

Zakładając konto należy podać dane osobowe, utworzyć hasło oraz dokonać weryfikacji imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. Konto zostaje udostępnione osobie po uwierzytelnieniu podpisem elektronicznym.

Rejestracji w systemie musi dokonać każda osoba (wspólnik) podpisująca wniosek.

Określenie niezbędnych danych do zarejestrowania spółki:

- nazwa spółki,
- adres spółki,
- właściwy sąd rejonowy, wybrany w oparciu o siedzibę spółki,
- wartość wnoszonych wkładów,
- lista wspólników,
- liczba członków organów spółki,
- sposób reprezentacji spółki,
- przedmiot działalności spółki.

Wprowadzenie danych do systemu.

Należy wypełnić formularze danymi niezbędnymi do rejestracji spółki oraz wypełnić wniosek o wpis do Krajowego rejestru Sądowego oraz wybrać odpowiednie kody PKD.

Generowanie oraz podpisanie dokumentów.

Wygenerowane dokumenty można wyświetlić i zweryfikować ich poprawność. Istnieje możliwość dokonania poprawek w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek błędu.

Każdy ze wspólników musi złożyć elektroniczny podpis pod umową spółki. Pozostałe dokumenty muszą zostać podpisane przez osoby za to odpowiedzialne.

Opłacenie wniosku.

Należy uiścić opłatę:
- wpis do Krajowego Rejestru Sądowego- 250 zł,
- ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - 100 zł,
- prowizja na rzecz operatora płatności (kilka złotych)

Złożenie dokumentów rejestracyjnych spółki w sądzie rejonowym.

Wniosek przesyłany jest drogą elektroniczną do wybranego sądu rejonowego, gdzie będzie rozpatrywany. Dane nowej spółki przekazywane są do pozostałych urzędów, gdzie nadawane są numery NIP i REGON.

Po uzyskaniu niezbędnych numerów przedsiębiorcy mogą wyrobić pieczątki firmowe oraz założyć dla spółki rachunek bankowy. Zarząd spółki w terminie 7 dni od nią wpisu spółki do rejestru ma obowiązek złożenia oświadczenia wszystkich członków zarządu odnośnie wniesionego wkładu pieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego. Konieczne jest także opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który należy obliczyć samemu i wpłacić w terminie do 14 dni od założenia spółki.


Zakładanie spółki w trybie s24 umożliwi Ci otworzenie firmy w kilka dni. Pomożemy. Skontaktuj się z naszym biurem.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Własny lokal gastronomiczny - o czym należy pamiętać?

Własny lokal gastronomiczny - o czym należy pamiętać?


Autor: Anna Sobot


Prowadzenie własnego lokalu gastronomicznego to niełatwy orzech do zgryzienia. Nawet jeśli masz wspaniały pomysł na lokal, to najważniejszy jest wkład własny. Potrzebujesz dużego wkładu finansowego, więc warto postarać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Sprawdźmy no co trzeba będzie te środki rozdysponować.


Przede wszystkim należy się liczyć z tym, że nowo otwarty lokal nie tak szybko zwraca zainwestowaną kwotę i na początku trzeba będzie do interesu dokładać. Jeśli dopisze nam szczęście i klienci będą nas odwiedzać na tym samym poziomie, w przyszłości na takim miejscu możemy nieźle zarobić.

W pierwszej kolejności należy wynająć lokal. Najlepsze lokalizacje to te w centrum miasta, jednak w tym przypadku czynsz jest znacznie wyższy niż na obrzeżach miasta. Plusem jest jednak to, że bardzo łatwo można zdobyć klientów, poprzez zwiększony ruch w samym centrum.

W zależności od tego w jakim stanie jest lokal, część środków należy przeznaczyć na ewentualny remont pomieszczenia oraz zakup mebli i potrzebnego sprzętu. Konkurencja na rynku gastronomicznym jest bardzo duża, więc warto zwrócić uwagę na jakość kupowanych przedmiotów. Klienci zwracają uwagę na stronę estetyczną lokali, więc meble powinny być nowe, zadbane i w dobrym guście. To samo tyczy się sprzętu kuchennego. Najlepiej zainwestować w sprzęt najlepszych marek, ponieważ wtedy mamy gwarancję, że przy odpowiednim użytkowaniu, posłuży nam wiele lat. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na kupno używanego sprzętu co jest kategorycznym błędem. Z takiego sprzętu, chociażby pieca do pizzy, podczas użytkowania może się wydobywać nieprzyjemny zapach spalenizny, a to raczej nie przyciągnie klientów.

Przed otwarciem należy też się zastanowić nad reklamą swojego biznesu. Mogą to być ulotki reklamowe rozdawane przechodniom w pobliżu zamkniętego jeszcze lokalu. Można się też pokusić o zostawianie ulotek w skrzynkach pocztowych mieszkańców mieszkających blisko lokalu. Ciekawym sposobem na przyciągnięcie klientów jest umieszczenie na ulotce informacji, że mając ją ze sobą w dniu otwarcia jest gwarantowany rabat.

Mamy już lokal, wyposażenie oraz zaplanowaną promocję, czas więc zastanowić się stroną prawną. Założenie swojej działalności wbrew pozorom nie jest skomplikowane, wystarczy tylko odwiedzić kilka urzędów i wypełnić kilka dokumentów. Oczywiście należy zgłosić swoją działalność w CEIDG, Urzędzie Skarbowym oraz ZUS. Oprócz tego, skoro będzie to lokal gastronomiczny, należy wypełnić odpowiednie wnioski w Sanepidzie na około dwa tygodnie przed rozpoczęciem działalności.

Po dokonaniu wszelkich formalności pozostaje tylko liczyć na to, że pierwsi klienci będą do nas wracać każdego dnia. Będzie tak jeśli wystrój lokalu, sprzęt gastronomiczny, serwowane dania oraz obsługa będą na najwyższym poziomie.


Najlepsze Urządzenia do gastronomii, Gastrro.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.