sobota, 28 września 2013

Terminal płatniczy - ale po co mi to?

Terminal płatniczy - ale po co mi to?


Autor: Jerzy Kwieciński


Często słyszę od właścicieli placówek usługowych lub handlowych takie uwagi: terminal kart? Ale po co mi to…? Moi klienci płacą zawsze gotówką i nie potrzebują tego urządzenia. No właśnie, czy naprawdę nie potrzebują?


Skąd właściciel sklepu, czy innego punktu, gdzie przyjmuje płatności wie, że jego klienci wolą płacić gotówką, a nie kartą? Przecież raczej nie pyta ich o to.

Może dla części klientów to spory wysiłek, by zabrać ze sobą wystarczającą ilość gotówki w portfelu, żeby móc zapłacić za świadczenia usługi lub zakupione produkty. Bo trzeba o tym pamiętać, znaleźć bankomat w okolicy, zatrzymać się, zdążyć, etc.
Oczywiście, że rzadko o tym nie mówią właścicielowi, czy sprzedawcy, ponieważ możliwość płacenia kartą nie jest dla klientów najważniejsza.

LICZĄ SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM SAME USŁUGI LUB PRODUKTY, KTÓRE CHCĄ ZAKUPIĆ, ICH RENOMA, OPINIE, MIEJSCE, GDZIE MOŻE JE NABYĆ I WŁAŚCICIEL OCZYWIŚCIE. Pytanie tylko: czy nie warto docenić tego wysiłku klientów i ułatwić dostęp do swoich usług lub towarów, umożliwiając im płatności kartą?

Na to pytanie każdy właściciel placówki musi sobie sam odpowiedzieć.
Dla tych, którzy już teraz rozważają zainstalowanie terminala płatniczego, ale nie wiedzą do końca , jakie są tego korzyści i wady, przygotowałem krótki poradnik.

W 7 punktach pokażę Ci, jakie są zalety i wady terminala płatniczego w punkcie usługowym lub handlowym.

1. Nowi klienci. Ci, którzy dopiero zastanawiają się, gdzie dokonać zakupów, który sklep/salon/gabinet wybrać. Szukają informacji np. w internecie. Kiedy dwie placówki są w pobliżu siebie, mają podobny zakres usług lub produktów i zbliżone ceny, klient może wybrać tą, w którym mógłby zapłacić kartą. Szczególnie, jeśli w jej okolicy nie ma bankomatu.

2. Większy utarg. Możliwość świadczenia dodatkowej usługi podczas jednej wizyty, użycia lepszych materiałów, zakupienia dodatkowych, czy droższych produktów, etc. To może być niemożliwe, kiedy podczas wizyty pojawią się nowe okoliczności i okaże się, że do przewidzianej ceny trzeba doliczyć dodatkową kwotę, a klient nie będzie taką dysponował.
Co wtedy zrobić? Prosić go, żeby poszedł do najbliższego bankomatu, podać nr konta i liczyć, że wpłaci brakującą kwotę, rozliczyć się podczas kolejnej wizyty?

3. Możliwość podwyższenia cen. Po pierwsze: klienci płacący kartą wydają więcej i chętniej niż ci, którzy płacą gotówką. Wynika to z faktu, że pieniądz fizyczny jest namacalny, trzeba go realnie wyciągnąć z portfela, natomiast pieniądz na koncie jest wirtualny. Po drugie: fakt wprowadzenia terminalu płatniczego i wynikające z tego udogodnienia może posłużyć za pretekst do podwyższenia cen.

4. Karta kredytowa. To szczególnie ważne przy droższych usługach lub produktach. Nie wszyscy bowiem klienci mogą sobie pozwolić na jednorazowy większy wydatek. W tej sytuacji posiadana przez nich karta może być przydatna. Będą mogli wtedy sfinansować zakup, a potem rozliczą się ze swoim bankiem (jeśli wiedzą, jak używać karty kredytowej nie poniosą dodatkowych kosztów w związku z tym wydatkiem lub znikome). Natomiast właściciel (sprzedawca) będzie miał klienta, który w przypadku płatności tylko gotówką w punkcie, mógłby zrezygnować z zakupu.

5. Bezpieczeństwo. Nie trzeba bowiem przechowywać i transportować gotówki. Część utargu jest bowiem od razu na koncie. Wielu klientów też nie chce nosić przy sobie większej gotówki.

6. Obsługa urządzenia. To jest naprawdę proste. Część właścicieli placówek boi się takich nowinek i wszelkich urządzeń tego typu. Trzeba tylko przestrzegać kilku prostych reguł i zachować odpowiednią kolejność obsługi karty klienta. Niemal wszyscy operatorzy terminali wraz z instalacją urządzenia, szkolą przyszłych użytkowników z jego obsługi. Przyjeżdża więc pracownik operatora i pokazuje co po kolei zrobić, by takie płatności odbywały się bez problemu. Zresztą proszę zobaczyć, jak to się robi w innych sklepach czy restauracjach. To naprawdę nie jest skomplikowane.

7. Koszty. Tutaj, zależy jak na to spojrzymy. W porównaniu z krajami Unii Europejskiej rzeczywiście jest drożej. Szczególnie jeśli chodzi o prowizje. Tam mogą być kilkukrotnie niższe. W Polsce – od ok. 1,35% do 2%. W styczniu nastąpiła obniżka więc powinny kształtować się w ok. 1,5% . Do tego dochodzą koszty najmu terminala – od 25 do 80 zł miesięcznie.
Ale z drugiej strony – z moich doświadczeń wynika, że ten wydatek z czasem się pokrywa,

  • bo pojawiają się nowi klienci, którzy bardziej zwracają uwagę na możliwość płacenia kartą (dla nich szczególnie uciążliwe jest przygotowywanie gotówki);
  • bo klienci decydują się na dokupienia dodatkowej rzeczy, „załatwienie dwóch spraw za jednym razem”, użycie lepszych materiałów, etc.;
  • bo ceny na niektóre usługi/produkty wzrosły.

Czyli generalnie punkty 1,2,3,4 powodują, że obroty placówki wzrastają.

Różne statystyki też na to wskazują: w placówkach, które zdecydowały się na instalację terminala płatniczego, obroty rosną przeważnie o ok. 10-15%. Inwestycja więc się zwraca.

Warto więc rozważyć, czy w Twojej placówce przyda się takie urządzenie. Najlepiej zapytać o to swoich klientów, porozmawiać z nimi na ten temat. Można też zostawić nalepki/ulotki informujące o tym, że będzie możliwość płacenia kartą i sprawdzić, czy jest tym zainteresowanie. Niektórzy operatorzy wreszcie umożliwiają instalację terminala na próbę – maksymalnie na trzy miesiące (bez zobowiązań). Można sprawdzić, czy ta idea się sprawdza. Jeśli nie – terminal oddać.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na tej stronie.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

12 komentarzy:

  1. Właściwie portal płatniczy to już standard, chociaż nie wszędzie. Najpopularniejsza polska sieć supermarketów nie stosuje ich w ogóle, twierdząc, że powodem jest właśnie utrzymanie cen produktów na niższym poziomie. Sieć znalazła rozwiązanie dla problemu - przy każdym swoim punkcie umieściła bankomat, więc praktycznie płacenie za zakupy nie jest przeszkodą. Czy więc jest aż tak niezbędny - trudno powiedzieć. Jako klient lubię jednak mieć możliwość zapłacenia kartą. Niekiedy płacę kartą kredytową, z której nie chcę wypłacać pieniędzy w bankomacie, bo takie transakcje są bardzo wysoko oprocentowane... Doradca podatkowy

    OdpowiedzUsuń
  2. Super artykuł. Właśnie się zastanawiam nad założeniem firmy w formie jednoosobowa działalność gospodarcza wskazówki na ten temat są dla mnie bardzo cenne. Czekam na więcej wpisów w tej tematyce :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z firmą różnie bywa. Ja jak zakładałem swoją, to skorzystałem z usług https://www.credy24.pl/pozyczka-na-samochod/ - wziąłem pożyczkę na samochód i zacząłem działać. Dobry samochód do negocjacji był niezbędny i jestem bardzo wdzięczny, że mogę jeździć swoim :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. Firmy mogą miewać czasami różne problemy finansowe. Aby zachować płynność i uniknąć zatoru finansowego przedsiębiorcy mają do dyspozycji szereg skutecznych narzędzi, dzięki którym mogą pozyskać dodatkowe fundusze. Jednym z nich jest efaktoring. Oferowany przez NFG http://nfg.pl/ faktoring online jest idealnym rozwiązaniem pozwalającym uwolnić środki przetrzymywane na fakturach. Cały proces trwa przeważnie kilka minut i odbywa się wyłącznie przez internet.

      Usuń
  4. Powiedziałbym, że każdy sklep prowadzący działalność opartą na handlu musi mieć terminal płatniczy. Na rynku jest bardzo duża oferta takowych terminali, więc nie powinno być problemu z zakupem takiego, zobacz tutaj jakie to proste.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. W moim przypadku terminale płatnicze sprawdzają się, gdyż moi klienci należący do programu lojalnościowego https://zencard.pl podczas płacenia od razu zbierają punkty. Jest to niezwykłe zastosowanie i omijamy tym samym różnego rodzaju bony czy kupony.

    OdpowiedzUsuń
  7. No wydaje mi się, że osobą, które tylko i wyłącznie sprzedają rzeczy na internecie, kompletnie nie są potrzebne takie rzeczy, jak terminal płatniczy. Tutaj trzeba zastanowić się nad odpowiednim systemem płatności i ja może polecę https://www.przelewy24.pl/ Płacę nim często i się sprawdza.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach terminale płatnicze jak najbardziej się przydają, szczególnie że coraz więcej osób płaci bezgotówkowo. Polecam am zajrzeć do oferty tej firmy https://mico.pl/. Mają oni szeroki wybór terminali i nie tylko, także na pewno znajdziecie tu taki sprzęt, który będzie wam w pełni odpowiadał. A w terminal moim zdaniem zaopatrzyć się trzeba

    OdpowiedzUsuń
  9. terminal płatniczy to absolutna podstawa podstaw:) Bez tego nie zadziala juz w zasadzie zadne rpzedsiebiorstwo. Warto tez pomyslec o certyfikatach np ISO (zobacz tutaj ) one tezx bardzo pomagaja.

    OdpowiedzUsuń
  10. Super napisane. Terminal płatniczy to potrzebna rzecz

    OdpowiedzUsuń