środa, 24 stycznia 2018

Zakładanie spółki w Polsce dla cudzoziemców

Zakładanie spółki w Polsce dla cudzoziemców


Autor: Julia Wolińska


Zakładanie spółki w Polsce dla cudzoziemców może okazać się niezmiernie problematyczne. Zanim jednak przejdziemy do omówienia tej kwestii, określmy kogo mamy na myśli nazywając go “cudzoziemcem”.


Definicję tego terminu znajdziemy w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Zgodnie z nią cudzoziemcem jest:
- osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego,
- osoba prawna, której siedziba mieści się za granicą,
- spółka osób wyżej wymienionych, bez osobowości prawnej utworzona według przepisów obowiązujących w obcym państwie,
- osoba prawna i spółka handlowa, nieposiadająca osobowości prawnej, których siedziba mieści się na terenie Rzeczypospolitej Polski, kontrolowana przez podmioty wymienione wyżej.

Do Polski z każdym rokiem przybywa coraz większa ilość osób z zagranicy, które w naszym kraju pragną założyć własną działalność gospodarczą. Szczególnie atrakcyjny nasz kraj okazuje się dla cudzoziemców nabywających zza naszej wschodniej granicy. Niestety bariera językowa bardzo często jest nie do przełamania, przez co samodzielna rejestracja spółki może okazać się nie lada wyzwaniem. Bardzo istotne jest to, iż nie każdy obcokrajowiec może założyć spółkę na takich samych zasadach, jak polski obywatel.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej prawo takie przypisuje:

1. Osobom z zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, z państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu - stronom umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz osoby zagraniczne, mogące korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi.

2. Obywatelom państw wyżej niewymienionych, którzy posiadają zezwolenie na pobyt stały w Rzeczypospolitej Polskiej, pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenie na pobyt czasowy, status uchodźcy, ochronę uzupełniającą, zgodę na pobyt czasowy w związku z zawarciem związku małżeńskiego z polskim obywatelem bądź w celu kontynuowania działalności gospodarczej udzielone ze względu na kontynuowanie działalności na podstawie wpisu do CEIDG.

Pozostałe podmioty mogą zdecydować się na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wyłącznie w formie spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej bądź spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rejestracja spółek w Polsce może odbyć się w sposób tradycyjny bądź elektroniczny. Drugi wariant dotyczy wyłącznie spółki jawnej, spółki komandytowej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeszcze do niedawna przeprowadzenie zdalnej rejestracji było dla obcokrajowca niedostępne, gdyż wymagało wprowadzenia numeru PESEL, którym dysponują jedynie polscy obywatele. Ograniczenie to zostało jednak usunięte, udostępniając tę metodę także cudzoziemcom.


Zasadniczą wadą tego wariantu jest sporządzenie umowy na podstawie wzorca przez co nie można wprowadzić do niej szczegółowych modyfikacji. Zdalna rejestracja umożliwia jednak znaczne ograniczenie kosztów zwłaszcza tych związanych z usługami notariusza.


Zakładanie spółki w Polsce dla cudzoziemców - oferujemy pomoc ekspertów

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

9 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam wrażenie, że wszystko, co związane ze sprawą cudzoziemców jest problematyczne :) Praca, wymiany studenckie, obywatelstwo i inne sprawy to papierkowa robota, godziny spędzone w różnych instytucjach, a o założeniu firmy to nie wspomnę. A co jeśli chodzi o kredyty firmowe? Wrocław może ma możliwości pod tym względem, ale nie wiem, jak jest gdzieś indziej jeśli chodzi o kredyt na własną działalność. Pozdrawiam serdecznie! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej! Fajny wpis ale szkoda że w Polsce jest to dość skomplikowany procedens! Ale całe szczęście że są zalety prowadzenia działalności gospodarczej

    OdpowiedzUsuń
  4. Właśnie rozważam czy własna działalność gospodarcza jest opłacalna, tzn chodzi mi dokładnie o to czy na początek nie sprawdzić czy interes zacznie funkcjonować a po pewnym sukcesie zarejestrować się w CEiDG

    OdpowiedzUsuń
  5. W eRachuba (http://www.erachuba.pl) dbamy o skrupulatność i terminowość. Nic nie umknie naszej uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  6. Rejestracja spółki może być obecnie bardzo ułatwiona, o ile skorzystamy z możliwości zakupu gotowe spółki z historią. Wykonuje się przy tym minimum formalności, a działalność można rozpocząć już w kilka dni.

    OdpowiedzUsuń
  7. Tak jak mówił mój przedmówca rejestracja firmy i jej prowadzenie dla obcokrajowców musi być u nas w kraju ułatwione, więcej o tym na blogu

    OdpowiedzUsuń
  8. Zastanawiam się co musiałbym zrobic aby otworzyc własną oczyszczalnie ścieków... Z tego co wiem potrzebne są do tego specjalne sprężarki ale takie wiem, że produkuje i sprzedaje firma Aerzen. Co jeszcze waszym zdaniem jest potrzebne aby taką oczyszczalnie otworzyć?

    OdpowiedzUsuń
  9. Czy potrzebujesz pożyczki o oprocentowaniu 3%? jeśli tak, zainteresowani kandydaci powinni skontaktować się z nami w celu uzyskania szybkiej i łatwej pożyczki bez depozytów zabezpieczających.
    E-mail: atlasloan83@gmail.com
    Hangout: +1 (443) -345-9339
    WhatsApp: +1 (443) -345-9339

    OdpowiedzUsuń