piątek, 1 lutego 2019

Jak szybko założyć spółkę z o.o.?

Jak szybko założyć spółkę z o.o.?


Autor: Julia Wolińska


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się ogromną popularnością na terenie Polski. Co roku powstają dziesiątki tysięcy nowych firm prowadzonych właśnie w takiej formie. Skąd jednak tak wielkie zainteresowanie tym podmiotem?


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to podmiot gospodarczy służący do prowadzenia działalności gospodarczej na rynku. Jest spółką handlową, co oznacza, że jej funkcjonowanie reguluje Kodeks Spółek Handlowych. Ma charakter kapitałowy, a więc podczas jej działalności najważniejszą rolę odgrywa kapitał, a nie osobowy skład wspólników jak jest to w przypadku spółek osobowych. Prócz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółką kapitałową jest również spółka akcyjna. Aby założyć spółkę kapitałową konieczne jest zatem wniesienie kapitału zakładowego. Jego minimalna wartość dla spółki z o.o. została ustalona na zaledwie 5 tysięcy złotych. Jeszcze kilka lat temu suma ta była dziesięciokrotnie wyższa. Eksperci przekonują jednak, że tak niewielka kwota nie zapewni spółce prawidłowego funkcjonowania w związku z czym zachęcają do wnoszenia wyższych wkładów.

Najbardziej charakterystyczną cechą spółki z o.o. jest jak sama jej nazwa wskazuje ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania zaciągane przez spółkę. Oznacza to, że w przypadku, gdy spółka wpadnie w długi, wszelkie niezależności regulowane będą wyłącznie z jej majątku, zapewniając tym samym pełne bezpieczeństwo prywatnemu mieniu wspólników. Nie znaczy to jednak, że w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna nikt nie zostanie zobligowany do regulacji zobowiązań wierzycieli. Jeżeli spółka w odpowiednim terminie nie ogłosi upadłości, odpowiedzialność ta spocznie na barkach członków Zarządu, jako iż to właśnie oni prowadzą sprawy spółki oraz ją reprezentują w obrocie gospodarczym.

Podstawą do założenia spółki z o.o. jest ustanowienie jej umowy. Na dokumencie tym należy zawrzeć takie informacje, jak firma spółki, przedmiot jej działalności, wysokość kapitału zakładowego, informacje o tym czy wspólnik może dysponować więcej niż jednym udziałem, liczbę oraz wartość nominalną tych udziałów oraz czas trwania spółki, oczywiście jeśli taki określimy. Prócz tych wymaganych elementów, w umowie możemy zawrzeć szereg postanowień szczegółowych. Jeżeli tego nie zrobimy spółka będzie funkcjonowała na podstawie zapisów w Kodeksie Spółek Handlowych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym celu przedsiębiorca musi sprostać licznym formalnościom. Tradycyjna rejestracja zajmuje od kilku tygodni do paru miesięcy. Nasuwa się zatem pytanie, jak szybko założyć spółkę z oo? Czy jest to w ogóle możliwe?

Sposobów na to jest nawet kilka. Po pierwsze, możemy przeprowadzić rejestrację online w tak zwanym trybie S24. Tym sposobem umowa spółki sporządzona zostanie na podstawie wzorca stąd też nie możemy wprowadzić do niej postanowień szczegółowych. E-rejestracja trwa jednak zaledwie 24 godziny i możemy wykonać ją z dowolnego miejsce, wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu.

Innym szybkim sposobem na założenie spółki jest kupienie gotowego podmiotu. Jest to spółka, która przeszła pełną rejestrację w związku z czym może natychmiast poprowadzić pod sobą działalność. Formalności z nią związane ograniczają się do przekazania danych do sporządzenia umowy spółki oraz zorganizowania jednego spotkania u notariusza. Czas zakupu gotowej spółki waha się od jednego do trzech dni.


Zastanawiasz się jak szybko założyć spółkę z oo? Skorzystaj z naszej pomocy!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

4 komentarze:

  1. Dzisiaj akurat bardzo łatwo założyć własną firmę, niezależnie od tego czy będzie to spółka czy też jednoosobowa działalność gospodarcza, na ifirma można o tym szerzej poczytać. Nawet sam dobry pomysł na firmę także nie wystarczy, bo to właśnie utrzymanie firmy na rynku jest dzisiaj najtrudniejsze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za wpis. Mam nadzieję, że pojawi się coś więcej na temat kupna gotowych spółek. Ostatnio bardzo dużo firm oferuje sprzedaż gotowych spółek. Ciekawi mnie czy faktycznie finalnie dochodzi do zbicia kosztów na tym etapie, czy jednak warto samemu się pomęczyć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Najszybciej to można kupić istniejącą już spółkę. Możecie też takimi rzeczami się zainteresować. Zobaczcie sobie tu też opcje od https://nais.pl jeżeli macie swoje firmy. Znajdziecie tu system benefitowy

    OdpowiedzUsuń
  4. Wydaje mi się, że warto także zdabac o wizerunek takiej firmy, poprzez przeprowadzenie audytu finansowego takiego jak ten https://www.crowe.com/pl/services/audyt/badanie-sprawozdan-finansowych. Wydaje mi sie, że moze to znacząco zwiększyc wiarygodność społki

    OdpowiedzUsuń