wtorek, 8 listopada 2016

4 wskazówki jak zwolnić pamięć i skuteczniej się komunikować

4 wskazówki jak zwolnić pamięć i skuteczniej się komunikować


Autor: Urszula Winiarska


Będąc właścicielem firmy, menadżerem lub pracownikiem mamy mnóstwo spraw do załatwienia i zapamiętania. Większość spraw i wykonywanych zadań ma ostateczny lub przybliżony termin realizacji. Często staje się to powodem niepokoju i stresu. Jak to wszystko poukładać, aby niczego nie pominąć i dobrze się porozumieć z innymi... ?


Dlaczego to takie ważne?
Dzięki kilku prostym zabiegom możesz osiągnąć spokój umysłu i zapewnić sobie terminowość wykonywania zaplanowanych zadań. Masz możliwość usprawnienia zarządzania i poprawienia umiejętności menadżerskich. Będziesz pewny, że zapamiętasz informacje związane z działaniem firmy, obowiązkami domowymi i przyjacielskimi kontaktami.

Komunikacja z innymi ludźmi - ważna umiejętność XXI wieku
W dzisiejszych czasach,aby odnieść sukces potrzebna jest umiejętność Komunikacji. Trzeba ją stale ulepszać.

„Od jakości Twojej komunikacji, zależy jakość Twojego życia.” - Brian Tracy

Jak podaje Grzegorz Szczerba – trener i konsultant, sprawność menadżera „można nawet mierzyć przy pomocy stosowanych przez niego metod komunikacyjnych.”

Czym jest Komunikacja?
Komunikacja to proces dwustronnego przekazywania informacji od jednej osoby do drugiej. Trzeba patrzeć na nią przez pryzmat skuteczności. Brak skutecznego komunikowania się z otoczeniem, w przypadku firmy, pogarsza sprawność prowadzonych przez nią działań.

4 wskazówki, które mogą ułatwić Ci poprawną komunikację?

Po pierwsze
Nie trzeba wszystkiego pamiętać, bo można to zapisać. Dzięki temu unikniesz lub ograniczysz zakłócenia w procesie komunikacji i będziesz miał pewność, że nic Ci nie umknie z tego, co chcesz zapamiętać. Twój relaks po pracy będzie zapewniony, bo przecież wszystko już zaplanowałeś i zapisałeś.

Zamiast zapamiętywać możesz zapisać informacje
W publikacji „Menadżer doskonały”- Grzegorz Szczerba przekonuje, że naprawdę ma sens posiadanie swojego kalendarza, zeszytu, notesu, organizera... Co możesz w nim robić?

  • Możesz przechowywać w nim zapisane informacje, notować to co uznasz warte zapamiętania.
  • Zamiast zapamiętywać daty, nazwiska, miejsca, w których powinieneś być, możesz je zapisywać. W każdej chwili możesz także wracać do tych informacji, kiedy tylko będzie taka potrzeba.
  • Warto notować informacje o swojej konkurencji i zbierać pomysły do wprowadzania ich w życie.
  • Wyznaczony cel oraz plan jego realizacji, po zapisaniu nabiera większej siły do wprowadzenia go w życie.


Po drugie
Ważne jest także utrzymywanie porządku. Wszystkie dokumenty, pliki w komputerze i przedmioty powinny mieć swoje miejsce, wtedy:

  • nie trzeba pamiętać, gdzie się znajdują,
  • nie traci się czasu na ich odnalezienie.


Po trzecie
Kiedy tylko możesz staraj się zapisywać, to co chcesz powiedzieć. Dzięki temu będziesz samodzielnie mógł weryfikować to, co zamierzałeś przekazać ludziom i sprawdzać, czy Ci się to udało. Jeśli tylko to możliwe proś o informację zwrotną. Będziesz miał pewność, że odbiorca właściwie zrozumiał, to co chciałeś mu przekazać. Trzeba także pamiętać, aby unikać zbyt dużej dawki informacji. Każdy z nas ma bowiem ograniczenia w ilości przetwarzanych danych.

Po czwarte
Do każdego wystąpienia, spotkania czy rozmowy należy się przygotować planując to, co chcemy przekazać drugiej stronie. Także wtedy dobrze jest to sobie wcześniej zapisać. W ten sposób sprawnie ukierunkujesz uwagę odbiorcy.
Potem pozostaje wystąpić przed ludźmi pamiętając, że

  • prawie 55% przekazu odbierana jest przez wrażenia wzrokowe,
  • 38% ton i głos mówiącego,
  • wypowiadane słowa to tylko około 7% Twojego przekazu.


Powtórzenia – sposób zapamiętywania bez zapisywania
Jeśli nie chcesz lub nie możesz zapisać, to pozostaje Ci powtarzanie. Podstawowym warunkiem zapamiętania jest bowiem przeniesie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, dzięki powtórzeniom. Do Ciebie należy wybór, z którego sposobu w danej chwili skorzystasz.

Źródło: Grzegorz Szczerba, Menadżer doskonały, Komunikacja, Gliwice 2013
fot.StartupStockPhptos/px


Urszula Winiarska
Papiernikus

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

  1. Super artykuł. Właśnie się zastanawiam nad założeniem firmy w formie jednoosobowa działalność gospodarcza i wszelkie wskazówki na ten temat są dla mnie bardzo cenne. Czekam na więcej wpisów w tej tematyce :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten wpis jest bardzo ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  3. Chętnie rozwinę temat, zaciekawiło mnie.

    OdpowiedzUsuń