wtorek, 26 listopada 2019

Prosta spółka akcyjna - nowy rodzaj spółki kapitałowej od marca 2020 r.

Prosta spółka akcyjna - nowy rodzaj spółki kapitałowej od marca 2020 r.


Autor: Julia Wolińska


Spółka to określony w umowie związek dwóch lub więcej osób mający służyć osiągnięciu wspólnego celu, najczęściej gospodarczego. W Polsce występują spółki w rozumieniu prawa cywilnego oraz prawa handlowego.


Rodzaj działalności osób fizycznych lub prawnych opiera się na statucie, który sporządzony zostaje w formie aktu notarialnego. W celu wybrania najkorzystniejszej dla przedsiębiorcy formy prowadzenia działalności gospodarczej, należy podzielić spółki pod względem ich wewnętrznej struktury i charakterystyki.

W Polsce obecnie prowadzić można spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową, akcyjną oraz z ograniczoną odpowiedzialnością.

Każdy podmiot gospodarczy różni się od siebie między innymi sposobem pozyskiwania kapitału oraz jego wymaganą minimalną kwotą, odpowiedzialnością za zobowiązania, a także formą prowadzenia księgowości i spraw przedsiębiorstwa. Wszelkie zasady dotyczące spółek opisane są dokładnie w dokumencie, któremu podlega każda jednostka gospodarcza.

Kodeks Spółek Handlowych to polska ustawa, która zawiera wszelkie przepisy normujące ustrój podmiotów handlowych, do których zalicza się spółki osobowe oraz kapitałowe.

W związku z ciągłym modyfikowaniem treści poszczególnych ustaw i aktów, ustawodawca proponuje wprowadzenie nowego typu spółki kapitałowej tak zwanej prostej spółki akcyjnej.

Nowy podmiot gospodarczy według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii stanowić będzie narzędzie dla innowacyjnej gospodarki. Rozwiązanie w formie nowej spółki stanowi korzystne rozwiązanie dla założycieli start-upów. Do głównych zalet Prostej Spółki Akcyjnej zaliczyć można brak barier wejścia, ponieważ kapitał zakładowy wyniesie jedynie 1 złoty, szybka rejestracja elektroniczna - z użyciem trybu S24, możliwość podejmowania uchwał za pomocą poczty elektronicznej, duża swoboda oraz elastyczność w określaniu rodzajów akcji, łatwiejsze dysponowanie środkami przedsiębiorstwa, nieskomplikowana struktura organów, a także uproszczona procedura likwidacji.

Według Resortu przedsiębiorczości i technologii będzie “połączeniem” pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a spółką akcyjną.

W porównaniu do podmiotu z ograniczoną odpowiedzialnością, nową formę przedsiębiorstwa można o wiele łatwiej otworzyć oraz prowadzić, a także w odróżnieniu od spółki akcyjnej wymagany kapitał zakładowy jest o wiele mniejszy.

Propozycja wprowadzenia nowego rodzaju podmiotu gospodarczego stanowi efekt wielomiesięcznych rozmów, konsultacji i analiz praktyków i ekspertów. Według badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ponad 70% ankietowanych stwierdziło, że brakuje formy prawnej, która mogłaby spełniać wszystkie cechy dobrego start-upu.

Projekt nowej struktury prawnej wciąż jednak jest w planach ustawodawcy, dlatego jego struktura wciąż ulec może zmianom. Czy prosta spółka akcyjna - nowy rodzaj spółki kapitałowej od marca 2020 r. okaże się korzystnym rozwiązaniem? Z perspektywy jej zalet na pewno zostanie doceniona przez przedsiębiorców, którzy planują dopiero rozpocząć przygodę z prowadzeniem działalności.


Prosta spółka akcyjna - nowy rodzaj spółki kapitałowej od marca 2020 r. - oferujemy doradztwo prawne i solidną pomoc dla przyszłych przedsiębiorców.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

4 komentarze:

  1. Ja po przeczytaniu tych informacji http://www.edukacjainformacyjna.pl/audyt-wewnetrzny-przedsiebiorstwa-kiedy-warto-sie-na-niego-zdecydowac/ zastanawiam się nad wykonaniem właśnie audytu wewnętrznego w swoim przedsiębiorstwie. Powiedzcie mi proszę czy ktoś z was już to robił>? Jak się to sprawdza w praktyce?

    OdpowiedzUsuń
  2. Same pomocne informacje można tutaj znaleźć

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszelkie zasady dotyczące spółek zostały fajnie nakierowane tym wpisem.

    OdpowiedzUsuń