środa, 6 lipca 2011

Jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jednoosobowa działalność gospodarcza?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Pracowałeś jako freelancer od lat w domu i w końcu doszedłeś do wniosku, że masz dość umów o dzieło i zlecenie, że czas najwyższy pomyśleć o swojej przyszłości? W końcu kiedyś trzeba zacząć zbierać na emeryturę.

Postanowiłeś założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Tak, to bardzo dobry pomysł. Zrobiłeś to i teraz nie wiesz, co dalej? Masz klientów, a nie chcesz przyjmować ich w domu? Nie wiesz, czy zdecydować się na samodzielne księgowanie, programy do księgowości, czy może skorzystać z usług biura rachunkowego? Nie masz pojęcia, jak wystawiać faktury? Nie martw się. Każdy ma ten sam problem na początku, gdy nie wie, w jaki sposób się zabrać do spraw firmowych.

Wcześniej nie musiałeś się martwić tymi problemami, a teraz musisz i dodatkowo masz więcej klientów, bo w końcu możesz im wystawić fakturę? Tak, to typowe. Nie martw się. Teraz musisz mieć ich więcej, aby mieć dodatkowe środki na opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zacznijmy od biura. Rozumiemy, że nie chcesz przyjmować klientów w domu, bo to nieprofesjonalne. Pamiętaj jednak, że masz cztery możliwości – wirtualne biuro (dodatkowo otrzymasz profesjonalny adres firmy), odwiedzanie klientów w ich firmach, a także coworking i spotkania w kawiarniach. Kontrahenci biznesowi to rozumieją, bo wiedzą, że dla jednoosobowej firmy nie ma potrzeby wynajmowania biura. Dodatkowo, na pewno będą bardzo zadowoleni, jeśli Ty będziesz przychodzić do nich, bo sami nie będą musieli nigdzie wyruszać, a wiadomo, jak to jest z poruszaniem się po dużych miastach w godzinach szczytu.

Kolejna kwestia – księgowość. To bardzo odpowiedzialna kwestia, dlatego najlepiej rozważyć zlecenie księgowości osobom do tego uprawnionym i doświadczonym. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem będzie biuro rachunkowe, ponieważ są oni ubezpieczeni od ewentualnych błędów – Ty nie i będziesz musiał ponieść wszelkie finansowe konsekwencje swoich niedomówień lub błędów w formularzach.

Pozostają jeszcze faktury – w internecie jest mnóstwo programów do faktur za darmo, a także płatnych. Wybierz kilka, spróbuj próbnie wystawić kilka faktur i zdecyduj się na taki, który będzie jednocześnie najbardziej intuicyjny i będzie miał najwięcej funkcji.

I finalnie – nie przejmuj się! Własna firma to ogromny progres w samorozwoju, na pewno bez problemu pokonasz wszelkie przeciwności losu i urzędów.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. W podobny sposób sam ruszyłem. Księgowość przekazałem do biura rachunkowego online. Zostałem przez biuro również wyposażony w program do rachunków oraz kilka innych ciekawych aplikacji.
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń