Wybór formy opodatkowania i sposobu wpłacania zaliczek na podatek
Autorem artykułu jest Praktyczne porady
Wybór formy opodatkowanie Twojego biznesu jest dość kluczowy, zobacz jak dokonać tego wyboru i czym się kierować. Poniżej przedstawiam cztery najbardziej popularne formy opodatkowania działalności gospodarczej.
Do skarbówki trzeba przyjść w celu złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Mamy tu do wyboru zasadniczo 4 formy opodatkowania.
pierwsza najbardziej popularna forma opodatkowania to – skala podatkowa.
druga możliwość to opodatkowanie stawką liniową 19%
trzecia możliwość to opodatkowanie na zasadach ryczałtu
czwarta możliwość to opodatkowanie na zasadach karty podatkowej
Należy pamiętać że raz wybrana metoda nie może być zmieniana w trakcie roku. Podatnik ma możliwość formy opodatkowania od nowego roku kalendarzowego pod warunkiem że do 20.01. złoży zawiadomienie o zmianie formy opodatkowania do Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Warto podkreślić, że są rodzaje działalności gdzie nie można stosować trzeciej lub czwartej z wyżej wymienionych form opodatkowania. Takim rodzajem jest np. prowadzenie apteki, biura nieruchomości, biura rachunkowego.
Przy wyborze formy opodatkowania możemy określić czy chcemy rozliczać podatek dochodowy co miesiąc czy co kwartał. Jeżeli wybierzemy co miesiąc to podatek będziemy wpłacać do 20 dnia miesiąca następnego np. za marzec 20 kwietnia a za kwiecień 20 maja itp.
Jeżeli wybierzemy kwartalnie to za I kwartał rozliczamy się 20.04 za II kwartał 20 VII itp.
Ważną informacją jest to, że przedsiębiorca w trakcie roku nie musi składać do US deklaracji o wysokości osiąganego dochodu i wysokości zaliczek na podatek. Jednakże musi posiadać dokumentację z której jasno wynika jaką zaliczkę był zobowiązany zapłacić za poszczególny miesiąc w roku podatkowym. Po zakończeniu danego roku w terminie do 30.04. podatnik składa zeznanie roczne PIT o osiągniętym dochodzie i wpłaconych zaliczkach na podatek w trakcie roku.
Jeżeli suma zaliczek wpłaconych w trakcie roku przewyższa ostateczne rozliczenie różnica podlega zwrotowi na rachunek podatnika. Jeżeli z ostatecznego rozliczenia wynika że podatnik powinien wpłacić do US więcej niż wynosi suma zaliczek w trakcie roku to musi dopłacić różnicę.
---
Mam nadzieję, że interesuje Cię tematyka własnego biznesu. Jeśli masz problemy z założeniem własnej działalności, pytania lub po prostu potrzebujesz obsługi biura księgowego - zapraszam do mnie.
Marek Milewski
Usługi Księgowe Milewski
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz