wtorek, 22 lutego 2011

Kodeks pracy

Kodeks pracy

Autorem artykułu jest Konrad K



Wiele osób podejmujących pracę nie zadaje sobie trudu dokładnego poznania swoich praw i obowiązków. Często ich wiedza zawiera jedynie to, co usłyszało się od pracodawcy. To tylko część informacji.
Wielu z nas poszukujących ciekawej pracy zapomina o jakże ważnym zadaniu: poznaniu swoich ustawowych praw i obowiązków. Przeważnie ich wiedza na ten temat kończy się na tym, co usłyszeli od pracodawcy. To tylko część informacji, którą warto poznać. Poza tym, pod czym się podpisujemy, jest także zbiór innych, bardziej ogólnych zasad, które należy poznać by wiedzieć, jakie zasady rządzą zatrudnieniem.

Zbiór tych reguł określa polski kodeks pracy. Czytając definicję, kodeks stanowi pewien zbiór przepisów regulujących daną dziedzinę stosunków społecznych. Kodeks krótko oznacza zbiór praw. W II RP istniały kodeksy wydawane w postaci rozporządzenia z mocą ustawy. Natomiast dziś kodeksy wydawane są w formie ustaw. Kodeksy nazywane są czasem w inny sposób, przykładowo kodeks pracy - nazywa się też jako prawo pracy.

Dzisiejszy kodeks pracy został uchwalony w 1974 roku. W 1990 roku zostały wprowadzone do niego poprawki, które obowiązują do dziś. Reguluje on większość praw i obowiązków pracowników niezależnie od ich podstawy prawnej zatrudnienia. Co przykładowo taki kodeks zawiera? Przykładowo: wynagrodzenia, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy. Poszczególne działy podzielone są na podrozdziały. Na przykład kodeks pracy urlop dzieli na podrozdziały: urlop bezpłatny i urlop wypoczynkowy.

Zanim zabierzemy się za szukanie pracy, polecam wcześniej zapoznać się z kodeksem pracy. Warto wiedzieć więcej, bo ta wiedza jest bardzo istotna w życiu.


---

Krzysiek.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak skorzystać na organizacji EURO 2012?

Jak skorzystać na organizacji EURO 2012?

Autorem artykułu jest Joanna Wiejak



artykularnia_import

Analiza możliwości inwestycyjnych, po powierzeniu organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 Polsce i Ukrainie, ciągle dominuje wiadomości sportowe i gospodarcze. Będzie tak zapewne przez najbliższe lata.

Dla wielu kibiców tej dyscypliny sportu będzie to fantastyczna możliwość uczestniczenia w samym centrum wydarzeń i przeżywania sportowych emocji nie tylko przed telewizorem, ale na piłkarskich trybunach nowych stadionów, które maja powstać na potrzeby rozgrywek.

Czy tylko dla kibiców to fenomenalna wiadomość?

Tuż po ogłoszeniu wyników, a jeszcze przed niekończącym się potokiem analiz i prognoz gospodarczych na przyszłe lata, ciekawa byłam, jak informację tą przyjęły osoby nie zaangażowane tak emocjonalnie w piłkarskie rozgrywki. Gdzie najtrudniej spotkać kibiców? Oczywiście u fryzjera. Damskiego. Choć i tu panowała euforia, podsycana wiadomościami płynącymi z audycji wszystkich stacji radiowych, odpowiedzi były jednogłośne – nareszcie wybudują drogi! W końcu dzięki funduszom celowym będziemy mieć autostrady! Może wreszcie dzięki kontrolowanym wydatkom, pieniądze nie pójdą w błoto, ale na konkretne cele. Budowa i modernizacja dróg, kolei, tras szybkiego ruchu, ośrodki sportowe, nowe ośrodki wypoczynkowe i hotele.

Właśnie na ogromnych możliwościach, jakie stoją przed polską gospodarką, szansami dla biznesu i możliwościami, jakie daje skierowanie inicjatyw w dobra stronę, chciałabym na chwilę skupić uwagę. W piśmie CashFlow&You już można przeczytać pierwsze pomysły na ciekawe inwestycje. Bo po pierwszej fali uzasadnionego entuzjazmu powinny przyjść chwile refleksji i realna ocena potencjału, szans i możliwości.

Co da nam Unia?

Już dzisiaj wiadomo, że nie będzie celowych funduszy Unijnych na budowę dróg i stadionów, o których pogłoski rozeszły się równolegle z pierwszą falą entuzjazmu, tuż po ogłoszeniu wyników. Środki trzeba wygospodarować we własnym zakresie. Ogromne środki. Zaczynają się spekulacje, jak w naszym dziurawym budżecie znaleźć tak gigantyczne sumy, szacowane na kilkadziesiąt miliardów złotych.

Wielką nadzieją są rezerwy funduszy unijnych, które choć w niewielkim zakresie pokryłyby najpilniejsze potrzeby. Ale i na to musi być zgoda Unii Europejskiej. Skąd wziąć pozostałe środki, to drażliwy temat, szeptem wypowiadane słowo:

Przesunięcia...

Cóż to oznacza? Tak naprawdę, że aby starczyło na budowę i modernizacje dróg, stadionów, kolei i pozostałej infrastruktury, niezbędnej do zabezpieczenia realizacji imprez, zabraknie być może na coś innego. Pytanie, na które nikt nie chce jeszcze odpowiedzieć: komu zabrać, na czym oszczędzić, jak bardzo trzeba będzie zacisnąć pasa?

Czy napływ turystów i prywatnych inwestycji będzie wystarczający, aby te wszystkie wyrzeczenia uznać za opłacalne? Czy damy radę, czy wytrzymamy te lata wyrzeczeń? Bo wyrzeczenia będą konieczne. Czy zdajemy sobie sprawę, co wyrwanie takich ogromnych kwot oznacza dla naszego słabiutkiego budżetu państwowego?

Kto skorzysta na Mistrzostwach?

O ile nad przygotowaniem infrastruktury sportowej i usprawnieniem komunikacji łamią sobie głowy najtęższe umysły państwa, budowa hoteli, gastronomii i zaplecza turystycznego to w całości temat dla inwestorów prywatnych. Pismo CashFlow&You już otworzyło bank pomysłów i ciekawych inicjatyw.

Na pewno jest to wielka szansa na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków dla inwestorów, którzy w dobrym kierunku skierują wysiłki i właściwie ulokują środki. Na samych mistrzostwach z pewnością skorzystają wielcy inwestorzy, tworzący zaplecze dla całej imprezy. Skorzystają wykonawcy, dostawcy, producenci całej gamy materiałów i usług pod bezpośrednie tworzenie zaplecza technicznego i obsługi mistrzostw.

A jak mogą skorzystać mniejsi inwestorzy i biznesmeni? Potrzebny jest dobry pomysł. I szybkość działania. Już dziś rozpoczęły się rezerwacje miejsc hotelowych. Kogo uda nam się wyprzedzić? Kto pozostanie w tyle? Zapal zielone światło dla kreatywnych projektów!

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czynniki logistyczne w konkurencji przedsiębiorstw

Czynniki logistyczne w konkurencji przedsiębiorstw

Autorem artykułu jest leonidas kromek



artykularnia_import

Pomocna w ocenie możliwości konkurowania przedsiębiorstwa za pomocą logistyki może okazać się kategoria jakości logistycznej rozumiana jako potencjał tworzenia nowej wartości w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o użyteczność logistyki w przedsiębiorstwie, a więc jej zdolność do kreowania korzyści firmy. Do najważniejszych czynników logistycznego kreowania przewagi konkurencyjnej firmy można zaliczyć:

§ możliwość redukcji kosztów wraz ze wszystkimi pozytywnymi jej konsekwencjami,

§ poprawę jakości obsługi klienta, -

§ wzrost sprzedaży,

§ poprawę przejrzystości rynku,

§ zwiększenie elastyczności działania,

§ usprawnienie zależności w strukturze systemu logistycznego,

§ stymulowanie orientacji rynkowej,

§ racjonalizację struktury kosztów,

§ integrację i hierarchizację celów przedsiębiorstwa,

§ zwiększenie zdolności dostosowania się firmy do zmian na rynku,

§ poprawę relacji pomiędzy przepływem towarów a innymi obszarami funkcjonalnymi w przedsiębiorstwie (produkcja,, finansami, marketingiem itp.),

§ zaoferowanie nabywcom optymalnego serwisu,

§ racjonalizację struktur organizacyjnych przedsiębiorstwa,

§ udoskonalenie relacji koszty - korzyści w przedsiębiorstwie,

§ możliwość wyzwalania efektów synergicznych. ( 4, str. 56)

Z powyższego zestawienia widzimy, że w jakości logistycznej chodzi nie tylko o efekty jakościowe oferowane klientowi, ale także - a może jeszcze bardziej o jakość zarządzania i jakość procesów wytwórczych. Im wyższą jakość zarządzania logistycznego da się osiągnąć, tym lepsze można uzyskać efekty ekonomiczne. Inaczej rzecz ujmując, można stwierdzić, że dążąc do lepszych efektów produkcyjnych, należy zatroszczyć się o wyższą jakość zarządzania przedsiębiorstwem, w tym także zarządzania logistycznego. Jakość zarządzania logistycznego jest bowiem czynnikiem, który często, nawet bez dodatkowych nakładów, pozwala zwiększyć osiągane efekty lub zwiększone efekty osiągnąć przy niższych nakładach. logistyka jako nowa jakość w zarządzaniu pozwala więc osiągnąć to, co przekraczało wyobraźnię ekonomistów minionej epoki, twierdzących, że przy danych nakładach można zwiększać efekty lub przy określonych efektach zmniejszać nakłady. W kreowaniu jakości logistycznej decydującym czynnikiem jest bowiem myśl ludzka. naprowadzająca firme na drogę sukcesu.

Innymi ważnymi elementami połączonymi z logistyczną konkurencyjnością firm jest transport, spedycja a także skutecznie zorganizowanie magazynowanie.


praca kierowcy

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czynniki mające wpływ na składowanie towarów w magazynie

Czynniki mające wpływ na składowanie towarów w magazynie

Autorem artykułu jest leonidas kromek



artykularnia_import

Zanim dany produkt znajdzie się w okreslonym miejscu składowania, którym przeważnie są magazyny w przypadku większej ilości towaru , natomiast w domowych warunkach możemy mówić o spiżarniach, gankach itd., muszą być one przetransportowane. Po dostarczeniu towaru na miejsce, następuje jego rozładowanie a następnie ulokowanie we wcześniej wspomnianych magazynach.

Ważnymi czynnikami , które mają wpływ na to czy przywiezione przze nas produkty będą długo utrztmywały swoje właściwości są odpowiednie warunki panujące wewnątrz takich magazynów.

Do tych czyników zaliczamy:



-temperatura-jest ważnym czynnikiem wpływającym na przechowywanie towarów, przy czym jej oddziaływanie jest uzależnione od wielu właściwości towarów. Na przykład podwyższona temperatura powoduje zmianę konsystencji artykułów przez nadmierne wyparowanie wody, ulatnianie się substancji zapachowych, zniekształcenie towarów o niskie temperaturze itp.



-powietrze-powietrze oddziałuje na towary w sposób bezpośredni i pośredni. Bezpośrednie oddziaływanie powietrza to działanie związków chemicznych wchodzących w skład powietrza, a więc przede wszystkim tlenu, i dwutlenku węgla. One powodują proce utleniania, objawiające się np. jełczeniem tłuszczów, ciemieniem przekrojonych lub uszkodzonych owoców i warzyw, rozkładem witamin., Rozkładem witamin. Pośrednie oddziaływanie (ujemne) powietrza polega na przenoszeniu drobnoustrojów i zanieczyszczeń (kurzu, pyłu).



-światło-promieniowanie świetlne wpływa na większość towarów niekorzystnie. Powoduje zmianę zabarwienia, szarzenie, płowienie, zmniejszenie wytrzymałości. Ponadto przyspiesza procesy dojrzewania ii starzenia się owoców, warzyw, powoduje zielenienie ziemniaków itp. Towary chroni się przed światłem przed światłem przed odpowiednie opakowanie, a okna w magazynach maluje się farba ochronną-niebieską, zieloną lub brunatnoczerwoną.



-czas przechowywania-rozpatrując wpływ czasu na przechowywanie towar trzeba wziąć pod uwagę, w którym się to przechowywanie odbywa, np. porę roku oraz długość tego okresu, tj. liczbę dni.



Działania związane z gromadzeniem, dystrybucją, transportem dotyczą zagadnienia jaki jest logistyka. Jeżeli nasze produkty były magazynowane np: w magazynach centrów logistycznych, wówczas może to oznaczać, że nie dotarły jeszcze do miejsca celowego. Wtedy należy zagwarantować właściwy transport. Możemy przewozić towary na własną rękę. lub możemy o to poprosić po wcześniejszym uregulowaniu określonej wysokosci zapłaty firmy spedycyjne. spedycjajest właśnie ważnym elementem, dzięki któremu zaplanujemy dokładnie drogę oraz zrealizujemy cały transport.


giełda transportowa

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak zostać milionerem?

Jak zostać milionerem?

Autorem artykułu jest Piotr Waydel



Wiele osób marzy o tym żeby zdobyć miliony. Ale najczęściej kończy się na marzeniach. Nieliczni podejmują działania i jeśli chcą wystarczająco mocno, żeby żyć tym marzeniem i motywują się wystarczająco silnie, osiągają często ogromny sukces. Nie wszystkim się to udaje w takim stopniu, w jakim sobie ...
Wiele osób marzy o tym żeby zdobyć miliony. Ale najczęściej kończy się na marzeniach. Nieliczni podejmują działania i jeśli chcą wystarczająco mocno, żeby żyć tym marzeniem i motywują się wystarczająco silnie, osiągają często ogromny sukces. Nie wszystkim się to udaje w takim stopniu, w jakim sobie zaplanowali. Ale na pewno nie udaje się nikomu, kto nie podejmuje działań.

Jednym z tych, którym to się udało, jest zwykły-niezwykły chłopak, Kamil Cebulski. Mimo, że pochodzi z małego miasteczka i ma dopiero 22 lata, działa z takim rozmachem i kreatywnością, że stanowi przykład zarówno dla tych na początku swojej kariery, jak i dla multimilionerów.

Swoich doświadczeń, pomysłów i wiedzy nie chowa dla siebie, ale chce się nią dzielić z innymi. Założył w tym celu fundacje, która ma za zadanie pomagać innym zdobyć niezależność finansową.

Jednym z działań fundacji jest cykl konferencji w różnych miastach Polski, pod hasłem „Myśleć Jak Milionerzy”, w czasie których zawodowi trenerzy i ludzie biznesu dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.

21 VII 07 odbyło się takie spotkanie w Warszawie, na którym miałem przyjemność być. Pomysł zorganizowania MJM uważam za rewelacyjny. Szkoda tylko, że tak niewiele osób wykorzystuje jego największe możliwości, czyli szansę na poznanie nowych ludzi i rozpoczęcie ciekawych działań. A przecież w biznesie chyba najważniejsze są kontakty.

Kamil, mimo że ma już swoje biznesy, jako jeden z najważniejszych dla siebie sukcesów wynikających z dwóch konferencji wymienia, że poznał 25 osób spośród uczestników – zwykłych ludzi, często nie mających jeszcze żadnych dochodów, ale aktywnie chcących coś osiągnąć.

Sądzę, że większość z tych, którzy przyszli na to spotkanie, rzeczywiście chce coś zmienić w swoim życiu. Ale samo wysłuchanie wystąpień niczego nie da. Nie są to magiczne słowa, ani gotowe przepisy pozwalające na natychmiastowe zostanie milionerem.

Trzeba przede wszystkim zacząć działać, a właśnie takie spotkania są idealnym do tego miejscem. Wystarczy podejść do organizatorów, wykładowców czy innych uczestników, przedstawić się, wymienić kontakty, podzielić się uwagami i spostrzeżeniami, spróbować znaleźć wspólną platformę porozumienia. Z tego co zaobserwowałem, większość tylko pasywnie czekała, aż takie kontakty do nich przyjdą.

Można również podejść i zaproponować swoją pomoc. Dzięki takiemu działaniu, Irek Julkowski osiemnastolatek z małej miejscowości, jest już redaktorem naczelnym Millionaire i organizatorem konferencji MJM z ramienia Kamila. Wróżę mu wielką przyszłość. Zadziałał tu „Efekt Kamila”.

Dziękuję Ci Kamilu za MJM, za to że mogłem poznać Ciebie i kilkanaście interesujących osób, jak również za to, że jestem zmuszony zrewidować niektóre z moich działań.

Piotr Waydel
---

Piotr Waydel


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pewna smutna historyjka (ale z morałem)

Pewna smutna historyjka (ale z morałem)

Autorem artykułu jest Ewelina Daniła



"Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo." Autor nieznany

Zakładasz własną firmę. Gdzieś kiedyś słyszałeś, że nie jest łatwo, szczególnie na rynku polskim, ale wierzysz w siebie i jesteś pewien, że tobie aku...
"Są dwa sposoby na to, żeby znaleźć się na wierzchołku dębu. Jeden, to usiąść na żołędziu i czekać. Drugi, to wspiąć się na drzewo." Autor nieznany

Zakładasz własną firmę. Gdzieś kiedyś słyszałeś, że nie jest łatwo, szczególnie na rynku polskim, ale wierzysz w siebie i jesteś pewien, że tobie akurat się uda. Przez miesiąc czasu nie robisz nic, cieszysz się po prostu, że jesteś właścicielem firmy, przedsiębiorcą, ach! jak to brzmi dumnie! W drugim miesiącu snujesz plany na temat zarobków i wszystkich luksusów, jakie będziesz mógł sobie zapewnić. Trzeci miesiąc mija, a Ty już masz pięknie wyposażone biuro, kompetentną sekretarkę, która mówi do Ciebie „Panie Prezesie” oraz pięknie wypolerowany samochód służbowy - to wszystko w twojej cudownie rozwiniętej wyobraźni. Czwarty miesiąc, płacisz kolejny ZUS i zaczynasz się niepokoić, że firma niezbyt dobrze prosperuje, właściwie wcale, no ale to dopiero początek, początki przecież zawsze bywają trudne. Dalej marzysz, ba! w szóstym miesiącu działalności spisujesz nawet cele, jakie zamierzasz osiągnąć. Pół roku minęło, a Tobie pomału kończą się oszczędności, nie masz żadnych klientów, nic nie zarobiłeś, cierpisz na bezsenność. Zaczynasz narzekać na system podatkowy i ubezpieczeń społecznych, na trudne przepisy, które komplikują ci rozwój- to już ósmy miesiąc. Co by tu zrobić- pytasz przez dziewiąty i dziesiąty miesiąc a w jedenastym miesiącu zastanawiasz się, dlaczego ci nie wyszło. Po roku zamykasz firmę i wyjeżdżasz do Anglii, gdzie sfrustrowany będziesz rozpowiadał, jak to w Polsce nie da się żyć.

"Jeśli nawet znajdujesz się na właściwej drodze, zostaniesz przejechany, jeśli będziesz tam tylko siedział."Will Rogers

Mój ulubiony fragment „Być najlepszym” Denis Waitley: „Wyobraźmy sobie, że twój syn przychodzi do ciebie i mówi: „Tato, chciałbym zostać aktorem.” Na to ty odpowiadasz: "Fantastycznie! Zatem musimy się najpierw zorientować, czy ci się uda znaleźć prace związana blisko z jakimś miejscem, gdzie ludzie zajmują się aktorstwem. Poza tym, jak sądzę, chciałbyś zapisać się na warsztaty aktorskie i spróbować zagrać jakieś epizodyczne role w pobliskich teatrach. Czy w ten sposób właśnie myślisz?" „Ależ skąd tato, ty nic nie rozumiesz. Ja chcę być gwiazdą. Chcę występować w filmach albo napisać przebój, nagrać go i odnieść wielki sukces, tak jak Michael J.Fox albo Bruce Springsteen.” W tym właśnie problem. Ludzie - i młodzi i starzy- nie chcą starać się, inwestować i trwać w zamiarze. Oni żądają szybkiego sukcesu i oczekują go natychmiast. Spośród wielu listów, których autorzy pytają mnie o klucz do sukcesu, na zawsze zapamiętam jeden, skomponowany z dwóch części. Pierwsza zawierała przesłanie autora, druga nie zapisana, przeznaczona była dla mnie pod hasłem „proszę odpowiedzieć poniżej".„Szanowny doktorze Waitley, proszę o przesłanie wszelkich niezbędnych informacji, które pozwolą mi zostać mówcą, autorem nagrań i książek oraz zdobyć fortunę. Bardzo mi się spieszy, proszę wiec o odpowiedź na pozostałej, nie zapisanej części tej kartki, co pozwoli Panu sformułować ją jak najkrócej i w sposób dla mnie najwłaściwszy. Pańska odpowiedź potrzebna jest mi bardzo pilnie.” Sumiennie zapisałem cały wolny kawałek kartki: PRACA, PRACA, PRACA, PRACA, PRACA, PRACA, PRACA, PRACA, PRACA, PRACA, PRACA, PRACA, PRACA, aż do ostatniego wolnego kawałeczka miejsca.”

Tak, tak... Bez pracy to możesz wygrać w toto lotka, choć i tu musisz przecież kupić los (skreślić numery już może za ciebie maszyna). Każdy z odnoszących sukcesy przedsiębiorców ci powie, że trzeba pracować na sukces. Trzeba DZIAŁAĆ! Coś robić i najlepiej jeszcze robić to z głową. Przestań więc narzekać i zacznij działać! I co z tego, że zajmie ci to trochę czasu, może więcej niż myślisz? Czas i tak mija, a ty konsekwentnie pracując nad swoją firmą czy też jakimś projektem/przedsięwzięciem budujesz podstawy do lepszej przyszłości. Co z tego, że wymaga to wysiłku, niejednokrotnie wyrzeczeń, samodyscypliny, że będziesz czasami zmęczony? Chyba lepiej pomęczyć się teraz nad własnym sukcesem niż potem męczyć się bez niego, prawda? A zapłacić będziesz musiał tak czy siak. To jest kwestia wyboru. Ja wolę płacić już teraz. Niedawno natrafiłam na takie oto zdanie, które wisi u mnie na szafce jako najbardziej mnie inspirujące: „Ból dyscypliny jest mniejszy niż ból żalu”.

"Bardzo wierzę w szczęście i odkrywam, że im więcej pracuję, tym więcej szczęście mi sprzyja." Thomas Jefferson

Nie ma windy do sukcesu. Musisz wejść po schodach.

Pamiętaj! Tylko kura jest w stanie wysiedzieć sukces!

Ewelina Daniła
www.artofbusiness.pl
www.bizneszdusza.blog.onet.pl

---

Ewelina Daniła- właścicielka firmy szkoleniowej Art Of Business zajmującej się szkoleniami biznesowymi jak i z zakresu samorozwoju
www.artofbusiness.pl
www.bizneszdusza.blog.onet.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dokładniejsze wyjaśnienie pojęcia spedycji

Dokładniejsze wyjaśnienie pojęcia spedycji

Autorem artykułu jest leonidas kromek



artykularnia_import

Podawanych jest wiele definicji, ekonomicznych i prawniczych, spedycji. Definicje te nie są tożsame, prezentują różne poglądy na temat istoty spedycji, pojęcia spedytora, przedmiotu działalności przedsiębiorstwa spedycyjnego. Ta wielość i różnorodność definicji spedycji świadczy o tym, że zakres działalności spedytora nie jest ściśle określony, a także o tym, iż dynamika, zmienność rzeczywistości wyprzedza próby tworzenia definicji przez teoretyków.

Przeanalizujmy najpierw następującą definicję: działalność spedycyjna to organizowanie przewozu ładunków i wykonywanie wszystkich lub niektórych związanych z tym czynności. Działalność ta może być wykonywana przez: użytkownika transportu(spedycja własna); przedsiębiorstwo transportowe(funkcja spedytora i przewoźnika połączona w jednym przedsiębiorstwie); wyodrębnione przedsiębiorstwo spedycyjne(przedsiębiorstwo to zajmuje się zarobkowo odpłatnie czynnościami związanymi z organizowaniem przewozu ładunków na rzecz określonego zleceniodawcy) .

Z przedstawionej definicji wynika, że spedycja jest to działanie, co uwydatnia dynamiczny charakter działalności spedycyjnej. Uważam, że trafnie został tu podkreślony ten aspekt spedycji. Spedycja składa się z wielu czynności rozłożonych w czasie, trudno więc mówić o statycznym charakterze działalności spedycyjnej.

Kolejnym ważnym elementem tej definicji jest określenie spedycji jako organizowania przewozu ładunków. Spedycja zatem nie jest przewozem, a przesłaniem ładunków, zorganizowaniem ich przewozu. Następuje tu wyraźne oddzielenie czynności transportowych od spedycyjnych, co uważam za właściwe. Wątpliwości może tutaj budzić fakt, że nie tylko przewóz ładunków, lecz także przewóz ludzi czy zwierząt może być organizowany. Pojęcie spedycji powiązane jest z innymi dziedzinami takimi jak transport, magazynowanie czy logistyka.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pozwolenia zintegrowane

Pozwolenia zintegrowane

Autorem artykułu jest Adam Kałucki



Dyrektywa IPPC (Integrated Pollution Prevention and Control), która obowiązuje w Unii Europejskiej, wprowadziła w życie instrument formalno-prawny nazywany pozwoleniem zintegrowanym. W polskim prawie ochrony środowiska
Dyrektywa IPPC (Integrated Pollution Prevention and Control), która obowiązuje w Unii Europejskiej, wprowadziła w życie instrument formalno-prawny nazywany pozwoleniem zintegrowanym. W polskim prawie ochrony środowiska wskazano rodzaje przedsięwzięć, podlegających obowiązkowi ubiegania się opozwolenie zintegrowane.
Skala oraz rodzaj przedsięwzięcia ma w sposób znaczący oddziaływać na środowisko jako całość. W pozwoleniu podane są dopuszczalne ograniczenia dla każdego rodzaju oddziaływania, z którym można się zetknąć podczas eksploatacji instalacji. W polskim prawie obligatoryjnie obowiązują warunki w zależności od rodzaju działalności:
wprowadzania pyłów i gazów do powietrza, wprowadzania ścieków do wód, kanalizacji, ziemi i poboru wód, wytwarzanie odpadów, emitowanie pól elektromagnetycznych.

Wszystkie podmioty posiadające pozwolenia zintegrowane muszą stosować Najlepsze Dostępne Techniki, czyli Best Available Techniques (BAT).
Najlepsze, czyli najefektywniejsze w osiąganiu wysokiego poziomu ochrony środowiska jako całości.

Dostępne, czyli możliwe do wdrażania w danym sektorze, przy zachowaniu technicznych oraz ekonomicznych warunków powodzenia.

Techniki, czyli technologie i sposób, w jaki instalacja funkcjonuje bądź jest obsługiwana. Wydawaniem pozwoleń zajmuje się starosta i wojewoda.
---

Adam Kałucki
LEMTECH Konsulting


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Gospodarka transportu wewnętrznego

Gospodarka transportu wewnętrznego

Autorem artykułu jest leonidas kromek



Organizacja dostaw, inaczej gospodarka transportowa, składa się z wielu czynników związanych z przemieszczaniem ładunków, ( zmianą miejsca składowania ), oraz czynności z tym związanych, polegających na załadowaniu i rozładowaniu towaru....

Organizacja dostaw, inaczej gospodarka transportowa, składa się z wielu czynników związanych z przemieszczaniem ładunków, ( zmianą miejsca składowania ), oraz czynności z tym związanych, polegających na załadowaniu i rozładowaniu towaru. Transport w przedsiębiorstwie handlowym jest bardzo ważnym czynnikiem, który w decydującym stopniu wpływa na rytmiczną pracę przedsiębiorstwa.
Prawidłowa gospodarka transportowa powinna zapewnić przewóz towaru przy minimalnym zużyciu środków transportowych i po najkrótszych drogach. Ważną rzeczą dla firmy jest ustalenie własnych potrzeb transportowych, na które składają się:
rodzaj przewożonego ładunku,
ciężar,
objętość.
Firma dla zapewnienia ciągłości dostaw między magazynami i sklepami wynajmuje od 4 firm transportowych 23 samochody. Ich głównym zadaniem jest:

przewóz towaru z magazynu do sklepów,
przewóz opakowań i zwrotów ze sklepów do magazynu,
odbiór towaru od dostawców .

Do obowiązków kierowcy należy:

załadunek i rozładunek towaru,
dostarczenie do magazynu zwrotów towarów i opakowań zwrotnych,
zaplombowanie samochodu,
pobranie wszystkich dokumentów (faktur , listów przewozowych , spisu braków dowóz nienaruszonego towaru do sklepu.

Każdy kierowca posiada kartę drogową , która powinien udostępinić do wypełnienia kierownikowi zmiany w sklepie jak i w ekspedycji.
W karcie drogowej magazyn powinien umieścić:

numer sklepu,
ilość palet,
godzinę odjazdu,
numer plomby,
pieczątkę i czytelny podpis.

W karcie drogowej sklep powinien wpisać następujące dane:

godzinę przyjazdu,
temperaturę nabiału,
ilości oddanych palety,
godzinę odjazdu,
numery transferów towarów i opakowań,

Wszystko o branży transport,spedycja,logistyka, magazynowanie udostępni portal logistyczny easylogistyka, gdzie ponadto do waszej dyspozycji pozostanie bezpłatna giełda transportowa, forum logistyczne, forum transportowe, baza firmy transportowe, firmy logistyczne i firmy spedycyjne.

---

logistyka


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ile czasu zajmuje etat?

Ile czasu zajmuje etat?

Autorem artykułu jest Sebastian Jakubowski



Kłopot w tym, że prawo pracy jest często łamane. – 40-godzinny wymiar pracy jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale pod warunkiem, że jest on przestrzegany – mówi Monika Cieślak z Citroen Polska.

Dowodem na łamanie przepisów są ostatnie wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w sklep...
Kłopot w tym, że prawo pracy jest często łamane. – 40-godzinny wymiar pracy jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale pod warunkiem, że jest on przestrzegany – mówi Monika Cieślak z Citroen Polska.

Dowodem na łamanie przepisów są ostatnie wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w sklepach sieci Biedronka i Kaufland. Szczególny nacisk położono na kontrolę rzetelności prowadzenia ewidencji czasu pracy.

Nieprawidłowości w tym zakresie odnotowano w niemal połowie skontrolowanych sklepów Biedronka, w 23% badanych przypadków niewłaściwie ten czas rozliczano. Inne zarzuty to m.in.: niezapewnienie pracownikom dobowego i tygodniowego odpoczynku (39%), niewłaściwe planowanie czasu pracy w harmonogramach (68%), zaniżanie wysokości wypłacanego wynagrodzenia za pracę (w tym w związku z nierzetelnym prowadzeniem ewidencji 32%).

Zwiększyć efektywność

Ale praca po godzinach jest normą również w przypadku osób na stanowiskach kierowniczych. - Nadgodziny są zjawiskiem powszechnym, dobrze jeśli są płatne i nie przekraczają norm określonych w Kodeksie Pracy. We Francji obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy i z moich obserwacji wynika, że nie jest to regulacja przestrzegana, zwłaszcza na stanowiskach menedżerskich. Skrócenie czasu pracy w Polsce, nie rozwiąże problemu bezrobocia i będzie regulacją martwą. Wydłużenie go w ogóle nie wchodzi w grę - nie pozwolą na to związki zawodowe i jest to tendencja odwrotna od tendencji europejskiej. Przestrzegajmy tego, co mamy i zwiększajmy efektywność naszej pracy - to rozwiązanie na rok 2005 - mówi Monika Cieślak.

Dłuższy czas pracy jest w zasadzie nie na rękę i pracownikom i pracodawcom. - Wydłużenie go w efekcie oznaczałoby najprawdopodobniej zmniejszenie realnych wynagrodzeń pracowników ponieważ pracodawcy nie byliby skłonni do podwyżek wynikających ze zwiększenia wymiaru godzinowego - uważa Małgorzata Krakowska.

We Francji 35-godzinny tydzień pracy był, i przez niektórych nadal jest, uważany za zdobycz socjalną. Teraz z tego rozwiązania wycofuje się nie tylko rząd francuski, ale również Niemcy, które powoli przestają być państwem socjalnym i szukają oszczędności – coraz więcej niemieckich firm wydłuża czas pracy (m.in. Daimler Chrysler, Siemens, ale również administracja).

- Jak dowodzą doświadczenia w takich krajach jak Niemcy czy Francja, obniżenie tygodniowego czasu prasy nie przełożyło się na wzrost liczby zatrudnionych, a spowodowało zwiększenie kosztów i tym samym doprowadziło do spadku konkurencyjności – mówi Roman Sadowski, rzecznik prasowy Alcatela.

- Jeśli chcemy skutecznie konkurować na rynku Unii Europejskiej i poza nią oraz nadgonić dystans w rozwoju w stosunku do liderów gospodarczych, powinniśmy w maksymalnym stopniu dbać o zachowanie konkurencyjności naszej gospodarki - dodaje.

Polscy pracodawcy nie palą się do zmian, a 40 godzin pracy tygodniowo wydaje się być optimum, zapewniającym konkurencyjność polskiej gospodarki. Zwłaszcza, że pracujemy nie tylko dłużej, ale i taniej niż nasi zachodni sąsiedzi.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 13 lutego 2011

Elementy biznes planu

Elementy biznes planu

Autorem artykułu jest Sebastian Jakubowski



Streszczenie ma na celu przedstawienie tego, co zamierza się zrobić. Jest napisane ogólnie i skrótowo. Część ta musi być solidna i efektowna, niezbyt rozbudowana, ale na tyle, aby zawrzeć fundamenty, na których oparta zostanie szczegółowa prezentacja przedsięwzięcia.
1. Streszczenie - nazywane też podsumowaniem menedżerskim.

Streszczenie ma na celu przedstawienie tego, co zamierza się zrobić. Jest napisane ogólnie i skrótowo. Część ta musi być solidna i efektowna, niezbyt rozbudowana, ale na tyle, aby zawrzeć fundamenty, na których oparta zostanie szczegółowa prezentacja przedsięwzięcia. Podsumowanie menedżerskie musi być skoncentrowane na najbardziej istotnych elementach projektu. Stanowiąc jednocześnie rozpoczęcie i kwintesencję biznes planu, powinno ukazać zalety operacji, a przez to zachęcać do dalszej lektury. Po krótkim wprowadzeniu należy przedstawić opis tego jak, gdzie, kiedy i przez kogo firma została założona. Należy napisać o jej osiągnięciach i gorszych okresach, ustanowić bilans działalności na dzień dzisiejszy.


Streszczenie ma zajmować jedną lub dwie strony. Dlatego jedynie pokrótce należy opisać w nim informacje o przedsięwzięciu, przewidywanych kosztach i wiążących się z tym potrzebach finansowych. Należy też zawrzeć skrócone najważniejsze prognozy finansowe.

Ze względu na dużą konkurencyjność istotnym jest, aby właśnie to streszczenie zachęciło, a być może przekonało inwestorów. Dlatego trzeba mieć na uwadze fakt, że streszczenie może stać się sednem sprawy. Dlatego też, praca nad streszczeniem naprawdę może się opłacić.


2. Pomysł, czyli szczegółowy opis produktu lub usługi.

Jest to element, w którym należy wykazać się unikalnością pomysłu, usługi czy produktu, który proponujemy. Jednak nie sam pomysł wystarczy. Należy także pokazać, że wykorzystując technologię zastaną w przedsiębiorstwie uda się zrealizować ten pomysł. Ważne są również nowe technologie, ale ze względu na koszta ich wdrożenia inwestorzy niechętnie przykładają się do takich pomysłów. Aby ich przekonać do włączenia sprawdzonej technologii bądź zainwestowania w nową, najlepiej jest przedstawić wszelkie badania, które kiedyś były przez nie podejmowane w tej dziedzinie i prognozy, co do dalszych prac badawczych.

W tej części należy przedstawić produkt. Wykazać się znajomością środowiska, z którym jest on związany itp. Po przedstawieniu produktu należy wyraźnie zaznaczyć potrzebę jego zaistnienia na rynku lub poszerzenia skali jego obecności na nim. W sytuacji, kiedy produkt niesie ze sobą specyficzne wymagania wobec sprzedaży czy też używania, należy zawrzeć w tym rozdziale stosowną informację, załączając wszelkie uregulowania mogące mieć wpływ na produkcję lub handel towarem tego typu.

Rynek, czyli dokładne opisanie otoczenia - na rynek składają się konsumenci, producenci (często konkurencja) oraz warunki ekonomiczne, kulturowe i geograficzne kupna i sprzedaży. W rzeczywistości to wspomniani konsumenci warunkują istnienie pozostałych elementów. Dlatego tak ważnym jest, aby wchodząc na rynek poznać jego prawa, a przede wszystkim potencjalnych klientów. To, kim oni są i jak są rozmieszczeni na nim ma ogromny wpływ na popyt na dany produkt czy usługę. Ale to od wprowadzanej innowacji zależy, na ile będą nią zainteresowani. Należy przekonać inwestorów o gwarantowanym zbyci produktu.

Aby to uczynić powinno się zamieścić:
• analizy dotyczące wielkość rynku w znaczeniu terytorium,
• typy klientów,
• typy proponowanych cen ,
• ceny konkurencji i wady jej produktów; jeżeli konkurencja nie istnieje, to może niedługo powstać.


W tej części należy skoncentrować się na klientach, danej gałęzi przemysłu oraz na porównaniach z innymi firmami:

- Należy opisać klientów, którzy są odbiorcami twojego produktu, gdzie można ich znaleźć, dlaczego będą woleli nowy produkt od innych i czy są to jednostki czy też całe grupy. Istotne są też dane na temat zasięgu rynku. Czy jest on lokalny, regionalny, narodowy czy międzynarodowy.
- Należy przedstawić obraz gałęzi przemysłu, aktualne trendy, przeszłość i przyszłość właściwej przedsięwzięciu gałęzi przemysłu. Najlepiej do tego celu nadają się statystyczne wyliczeniami dotyczące produkcji i sprzedaży. Czytelne wykresy i tabele stworzą przejrzysty i zachęcający widok.
- Należy podkreślić zalety ceny, jakości, wyboru, serwisu i dystrybucji towaru, który jest efektem końcowym przedsięwzięcia. Należy ukazać też prawdopodobną jego przewagę nad innymi podobnymi produktami dostępnymi na rynku. Przedstawienie mocniejszych i słabszych stron projektu będzie świadczyło o jego rzetelności.


3. Marketing, czyli strategia działania.

Możliwości pozyskania funduszy od inwestorów jest wiele, ale w każdym przypadku najważniejsze jest przekonanie tych instytucji czy osób prywatnych o słuszności naszego pomysłu, czyli o tym, że na pewno nasza technologia i produkt będą z chęcią nabywane przez rynek. A więc najprostszą strategią jest umiejętne wprowadzenie produktu na rynek. I o tym również chcą wiedzieć potencjalni inwestorzy. Są zainteresowani tym, jak produkt czy usługa będą odebrane na rynku. Zanim zdecydują się wziąć udział w przedsięwzięciu, będą chcieli wiedzieć, jakie klient odniesie korzyści i co go zmobilizuje do kupna. Aby ich o tym przekonać, należy przedstawić sposób, w jaki będzie się docierało do klientów. Porównanie produkt z istniejącymi na rynku pozwoli oszacować jego możliwości. Należy jak najmocniej podkreślić korzyści wynikające dla inwestorów z przyjęcia naszej oferty, wyrażające się w oszczędności czasu i/lub pieniędzy klientów, a w zysku dla stron biorących udział w przedsięwzięciu.


W tym punkcie trzeba przedstawić to, jak będzie wyglądała kampania informacyjna dla klientów. Aby się powiodła należy:

• scharakteryzować grupę klientów, dla których przeznaczamy dany produkt,
• określić kanały informacyjne, którymi zamierzamy się kierować; trzeba zidentyfikować formy reklamy (radio, telewizja, prasa, foldery), które ma się zamiar zastosować,
• najlepiej na początku określić budżet, jaki trzeba będzie przeznaczyć na kampanię reklamową,
• podać przewidywaną cenę produktu; nie powinna ona odbiegać od poziomu cen konkurencji; kiedy produkt zdobędzie swoich klientów na rynku i wyrobi swoją markę, wówczas można zmienić poziom ceny i dostosować go do takiego, który zapewni zysk firmie,
• należy wybrać formy i kierunki dystrybucji produktu; w tym przypadku ważna jest znajomość najbliższego rynku i najlepszych kanałów dystrybucji; trzeba tu przedstawić kanały i metody (np. przedstawiciele handlowi, dealerzy itd.) dystrybucji, które zamierza się stosować.

Ważne jest przeanalizowanie sytuacji, jaką prowadzony przez nas marketing wytworzy na rynku. Być może dzięki dobrej analizie zdoła się przekonać inwestorów o naszym poważnym i wszechstronnym podejściu do przedsięwzięcia. W momencie, kiedy przewiduje się spadek sprzedaży, należy pokazać mechanizmy, które wykorzysta się do polepszenia sytuacji. Właściwa ocena reakcji rynku może okazać się bardzo przydatną w przyszłości. Plan rozwój produkcji i sprzedaży w zależności od potencjalnej sprzedaży też nada powagi całemu projektowi. Należy zaznaczyć, czym wyróżnia się nowy produkt wśród innych, obecnych już na rynku oraz jakie cechy wspólne posiada on w porównaniu z tymi, które odniosły już sukces rynkowy. Należy także sporządzić kosztorys sprzedaży opisując metody i koszty dostarczania produktu do rąk klienta. W tym punkcie należy przedstawić referencje firmy, poprzez ukazanie jej licencji, patentów i świadectw jakości.


4. Realizacja przedsięwzięcia

W tym punkcie biznes planu należy przedstawić to, co może przyczynić się do powstania produktu. Nie należy jednak skupiać się tu jedynie na wątku finansowym, bez którego praktycznie niewiele przedsięwzięć ma szanse na powodzenie. Powinno się tu raczej skupić na możliwościach produkcyjnych firmy, włączając w to cały cykl powstawania produktu łącznie z grupą pomysłodawców. Bardzo ważne jest w tym przypadku przedstawienie grupy ekspertów, którymi można się posłużyć w razie potrzeby zmiany wizerunku produktu. Należy też pokazać technologie, którymi się dysponuje. Po prostu należy przedstawić, w jaki sposób, przy pomocy jakich narzędzi (w tej sytuacji są nimi również ludzie), uda nam się zrealizować wcześniej opisany pomysł.


5. Zarządzanie przedsięwzięciem

Ten punkt ma za zadanie pokazanie, że stoimy „twardo na ziemi” i wiemy dokąd chcemy zmierzać, co chcemy osiągnąć. W tym przypadku musimy przedstawić całą machinę zarządzającą przedsięwzięciem:

- właściciel firmy,
- pracownicy bezpośrednio realizujących zadanie kończąc,
- zarząd, w którym znajdują się osoby z doświadczeniem, wiedzą i wzajemnym zrozumieniem dla profesjonalnej sylwetki i sprawowanych funkcji pomiędzy typowanymi na określone stanowiska osobami,
- należy dołączyć CV członków zarządu przedstawiające ich kompetencje,
- trzeba określić prawa i obowiązki zarządu,
- oprócz danych na temat zarządu, podaje się dane osobowe kluczowego personelu.


Opinia potencjalnych inwestorów może być w znacznej mierze uzależniona od jakości kierownictwa, które często determinuje potencjalny sukces firmy. Ten dział powinien być poświęcony dotychczasowym osiągnięciom pracowników, zajmowanym przez nich pozycjom i rezultatom ich pracy. Przekonanie inwestorów o zgranym i skutecznym zespole może być bardzo pomocne. Należy przy tym przedstawić wszystkich dyrektorów konsultantów, doradców i innych pracowników, którzy będą zaangażowani w to przedsięwzięcie.

Najczęściej dołącza się jeszcze schemat organizacyjny. W tym dziale należy udowodnić, że w firmie, która będzie zarządzała przedsięwzięciem pracują dobrze wykwalifikowani ludzie, sprawdzający się w trudnych sytuacjach.


6. Harmonogram

Harmonogram jest przedstawieniem opisywanych wcześniej pomysłów w formie zadań i terminów ich realizacji. W tym przypadku należy określić co i kiedy zamierza się zrealizować. W harmonogramie powinny zostać zamieszczone najważniejsze przedsięwzięcia, które rzeczywiście zamierzamy zrealizować. Nie jest to tylko warunek, którego wymagać będą od nas inwestorzy, ale jest to także kontrola samego siebie i wydatków firmy. Jeżeli będziemy chcieli zrealizować zbyt wiele inwestycji naraz, to może się okazać, że fundusze, które przeznaczyliśmy na to mogą się zbyt szybko skurczyć i nie sprostamy postawionym sobie wcześniej założeniom. Dlatego przestrzeganie terminów pozwoli na zebranie w czasie innych środków, np. od sponsorów, ze sprzedaży itp.


7. Finansowanie

W tym punkcie należy dokładnie sprecyzować, jakiego rzędu inwestycji oczekuje się od inwestorów. Dobrze wygląda, jeżeli deklarujemy chęć skorzystania z dogodnego i niskooprocentowanego kredytu bankowego. Najlepiej jeżeli formalne kwestie możliwości przyznania tego kredytu zostały załatwione. Świadczy to wówczas o płynności finansowej firmy, a jednocześnie stanowi gwarancję dla potencjalnych inwestorów. W tej części należy udowodnić, że wie się dokładnie jak przekonać bank do współfinansowania pomysłu. Zarówno bank, jak i inwestorzy będą chcieli dokładnie poznać rodzaj i wielkość funduszy potrzebnych do zrealizowania pomysłu. W tym celu przedstawia się szczegółowy plan finansowy.

W planie tym należy:

- podać całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia, wymieniając poszczególne pozycje kosztorysu,
- określić spodziewane źródła finansowania, w tym własne. Niemile widziane są biznes plany, które oczekują od inwestorów całkowitego pokrycia kosztów i to często niezbyt pewnych przedsięwzięć. Przy kosztorysie należy zwrócić uwagę czy koszty całkowite równoważą się z całkowitym finansowaniem.

Dla banku, jak i dla inwestora, priorytetową informacją jest wielkość zaangażowanych środków własnych. Nie wystarczy jednak deklaracja chęci pokrycia części całego pomysłu. Należy rzetelnie udokumentować pochodzenie kapitału własnego. Jeżeli twój zgromadzony kapitał okaże się niewystarczający, to zapewne struktura finansowania (a najpewniej bank) przewiduje udział środków obcych. Najlepiej jest przedstawić i dokładnie opisać sposób, w jaki zamierzmy je pozyskania. Bank zanim zaangażuje swoje środki, musi wiedzieć w jaki sposób zamierza się wykorzystać dodatkowe fundusze.

Większość przedsiębiorstw dla uzyskania dofinansowania przedstawia różnego rodzaju finansowanie uwzględniając zarówno wierzytelności i zobowiązania. Należy w tym celu przedstawić proponowaną strukturę kapitałową zaznaczając od tego, kto posiada jaką część udziałów przedsiębiorstwa na kolejnych etapach. Początkowo należy przedstawić szczegółowy plan rozdysponowania funduszami a pod koniec przedstawić ogólnie cały zarys.

Dla podkreślenia płynności finansowej i odpowiedzialności powinno się zaprezentować aktualną sytuację finansową swojej firmy. Opisuje się tu wszelkie zobowiązania i terminy ich uregulowania. Jeśli firma liczy się z zamiarem wejścia na giełdę lub już na niej jest, to należy przedstawić prognozowany rozwój sytuacji na giełdzie w aspekcie własnej firmy. Mile widziane są w takiej sytuacji dotychczasowe osiągnięcia na giełdzie.
W opisie sytuacji finansowej powinno znaleźć się miejsce na przedstawienie aktualnych i przyszłych struktur płacowych zarówno dla obecnych pracowników, jak i dla tych, których zamierza się przyjąć do pracy w związku z nowym projektem. Należy opisać wszystkie projekty dotyczące przepływu gotówki. Opracowanie to powinno zostać przedstawione w rocznym cyklu. Wyjątek stanowi pierwszy rok, w którym planowane jest przedsięwzięcie. Tutaj stosuje się cykl miesięczny.


8. Prognozy finansowe

Prognoza finansowa ma na celu oszacowanie rezultatów działalności firmy w najbliższej przyszłości, starającej się o dofinansowanie. Prognoza finansowa to zestawienie przychodów i wydatków, jakie będą generowane w przyszłości. Aby oszacować przychody i wydatki trzeba wykorzystać dane z innych firm, działających już na rynku, które są z tej samej gałęzi przemysłu bądź też utrzymują na rynku podobny produkt. Zestawienie to powinno zawierać:

a. oszacowanie wielkości sprzedaży - powinna się ona zgadzać z danymi, oszacowanymi w rozdziale o marketingu,

b. oszacowanie kosztów sprzedaży i kosztów administracji, czyli zarządzania całym projektem; tutaj zawiera się koszty płac pracowników, opłat dystrybucji, reklamy, marketingu i produkcji.

Projekt, który zostanie przygotowany musi być dokładnie przemyślany i rzeczywiście powinien odpowiadać możliwościom firmy i realiom rynkowym. Istnieją programy komputerowe, dzięki którym można taką prognozę sporządzić. Wyliczenia komputerowe mogą stanowić uzupełnienie dla tej prognozy. Dobre uzasadnienie swoich racji jest milej widziane niż zapisane liczbami i procentami strony.

Przedstawiając prognozowane koszty nie należy zapominać o nowych wydatkach związanych z dodatkowo zatrudnianym personelem. Łączą się z tym nie tylko wydatki w postaci pensji czy ubezpieczeń, ale to także kwestia stworzenia miejsca pracy, a nie tylko etatu. To wszystko należy umieścić w każdym rozliczanym okresie.

W prognozie nie należy zanadto liczyć na zyski ze sprzedaży, bowiem one pojawią się dopiero po kilku miesiącach. Nie należy więc pokrywać kosztów reklamy zwiększonymi dochodami ze sprzedaży. Zazwyczaj najpierw trzeba wydać na reklamę, a później oczekiwać zysków z niej. Stąd na koszty związane z promocją trzeba być przygotowanym znacznie wcześniej niż będzie się podejmowało działania. Nie należy zbytnio porównywać się z firmami, które, są pionierami na rynku. One mają nieco inne prognozy finansowe związane z inwestycjami giełdowymi czy na rynkach zagranicznych.


9. Podsumowanie

Podsumowanie, to podobnie jak zakończenie jedna z najważniejszych części. Zdarzyć się może tak, że niektórzy inwestorzy oczekują od tych dwóch części czegoś zarazem ogólnego, ale też konkretnego. Podsumowanie musi więc być potwierdzeniem tego, co wcześniej zostało już przedstawione.

Należy udowodnić, że powyższa oferta jest atrakcyjna i realistyczna. Można jeszcze raz pokrótce przedstawić poszczególne elementy, czyli:

- pomysł, jaki się chce wykorzystać w tym przedsięwzięciu (przedstawia się go w jak najbardziej dobrym świetle, choć realnie),
- rynek, na który chcemy wkroczyć z nowym produktem lub usługą,
- marketing (czyli reklama i sposób dotarcia do kupujących),
- poszczególne etapy realizacji przedsięwzięcia; zarządzanie planem produkcji, dystrybucji, koniecznych zmian, które mogą wyniknąć w trakcie całego przedsięwzięcia;
- źródła finansowania i prognozę finansową dla firmy, kiedy już przedsięwzięcie będzie w toku.

W tej części należy udowodnić trafność inwestycji w to właśnie przedsięwzięcie, a nie inne. Najlepiej zrobić to ukazując realia zwrotu kosztów poniesionych przez inwestorów. Najmilej widziany będzie fakt nadwyżki, która jest planowana dzięki dofinansowaniu ze strony inwestorów. Należy też ustalić sposób, w jaki partnerzy otrzymają swój zysk, określony w sporządzonej wcześniej umowie. Jeżeli z częścią inwestorów zostały zawarte umowy na zasadzie pożyczki, to w zakończeniu przedstaw jak zgromadzone w ten sposób fundusze będą zabezpieczone. Mile widziane jest zapewnienie, że twoje przepływy kapitałowe pokrywają zarówno pożyczkę, jak i inne podstawowe płatności.

Zakończenie to bardzo ważna część biznes planu, odnosząca się do wszystkich głównych części projektu, zawierająca kluczowe stwierdzenia każdej z nich i przedstawiająca odbiorcy raz jeszcze całościowy a zarazem syntetyczny obraz.

Lepiej wygląda, gdy podsumowanie ograniczone jest do dwóch, trzech stron tekstu. W takiej ilości muszą zmieścić się: główny pomysł, szanse i zagrożenia dla jego realizacji. Ukazanie pozytywnych stron przedsięwzięcia w sposób niezbyt egzaltowany powinno wprowadzić czytającego, a przecież potencjalnego inwestora, w dobry nastrój. Rozdział ten stanowi szansę na przedstawienie całości opracowania w jak najlepszym świetle. Jest to bardzo ważne w przypadku osób, które od tego miejsca zaczynają studiowanie biznes planu. Wysnucie odpowiednich wniosków dla powodzenia całego przedsięwzięcia, podkreślenie rzetelności całego dokumentu, określenie załączników (np. w postaci CV pracowników), podkreślenie umiejętności prognozowania, stanowią doskonała reklamę dla firmy, a także doskonałą zanętę dla inwestorów.


Powody, dla których warto napisać biznes plan

- dla wsparcia podania o kredyt,
- określenie nowej działalności,
- ustalenie wartości biznesu, do sprzedaży lub celów prawnych,
- ocena nowej linii produkcyjnej, promocji i ekspansji,
- ustalenie i zdefiniowanie celów oraz metod ich osiągnięcia,
- określenie uzgodnień między partnerami.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Konstrukcja Biznes Planu

Konstrukcja Biznes Planu

Autorem artykułu jest Sebastian Jakubowski



Opis firmy – tu należy zawrzeć ogólny zarys firmy, rodzaj przedsięwzięcia oraz to, w jaki sposób będziemy odróżniać się od konkurencji...
Opis firmy – tu należy zawrzeć ogólny zarys firmy, rodzaj przedsięwzięcia oraz to, w jaki sposób będziemy odróżniać się od konkurencji,

• misja - hasło przewodnie działalności,
• podsumowanie wykonawcze - tu powinna zawrzeć się definicja firmy,
• osobowość prawna firmy - jaką firmę zamierzasz posiadać - jednoosobowa działalność gospodarcza, czy może spółka z ograniczona odpowiedzialnością itp.,
• konkurencyjność oferty - sposób odróżniać się od konkurencji; należałoby odpowiedzieć sobie na następujące pytania:, kim są nasi konkurenci, jakie są ich atuty, jakie mają słabości, co odróżni oferowane przez nas produkty/ usługi od oferty konkurencji; co chcielibyśmy wyeksponować prowadząc własną firmę - usługi, jakość czy cenę?


Zarządzanie - ta część biznes planu poświęcona jest profilowi organizacyjnemu firmy; należy tu zaprezentować najważniejsze osoby zarządzające firmą, przedstawić ich doświadczenie zawodowe, wykształcenie, osiągnięcia w karierze; każdy powinien postarać się sprzedać tu własne zalety oraz atuty innych członków zespołu.


Plan marketingowy - tutaj należy zanalizować rynek, na którym będziemy działać, opis potencjalnych klientów oraz sposób promocji, dystrybucji i sprzedaży wytworzonych produktów czy usług:

• analiza rynku – trzeba uwzględnić usytuowanie geograficzne firmy, możliwości konkurowania na rynku, rozwoju firmy, nisz rynkowych i liderów,
• identyfikacja klientów – należy ustalić czy z naszych usług będą korzystać inne podmioty gospodarcze czy raczej będziemy sprzedawać wytwór firmy bezpośrednio klientom,
• lokalizacja - planowany obszar działania firmy,
• dystrybucja – trzeba odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zamierzamy dostarczać produkty na rynek, to czy jesteśmy producentem, hurtownikiem, usługodawcą zależy, jakie kanały dystrybucji będziemy najczęściej wykorzystywać,
• reklama – należy scharakteryzować, w jaki sposób zamierzamy pozyskiwać potencjalnych klientów, uwzględnić reklamę prasową, internetową, telemarketing, itp.,
• public relations - w jaki sposób zamierzamy tworzyć pozytywny wizerunek własnej firmy,
• polityka cenowa - należy opisać swoją strategię cenową, która będzie zawierać informacje o przewidywanych kosztach i oczekiwanych zyskach,
• warunki sprzedaży i kredytu - trzeba ustalić warunki płatności zanim przeprowadzisz jakąkolwiek transakcję.


Plan organizacyjny - ta część musi zawierać wszystkie kwestie związane z codzienną organizacją pracy oraz wszystkie funkcje firmy:

• pracownicy - większość małych firm to firmy jednoosobowe; jeśli jednak mamy w planach zatrudnienie innych ludzi, w tej części biznes planu należy umieścić informacje, które będą odpowiadać na pytania: gdzie znaleźć pracowników, gdzie umieszczać oferty pracy, jaki zespół skompletować, w jaki sposób ich motywować i jaki będzie program szkoleń,
• dostawcy - nazwy firm, z jakimi będziemy współpracować, sposób nawiązania współpracy,
• księgowość - rodzaj prowadzonej księgowości (karta podatkowa, księga przychodów i rozchodów czy pełna księgowość) i czy będzie ją prowadzić firma zewnętrzna.


Analiza ryzyka - ryzyko w nieodłączny sposób łączy się z każdym biznesem, jednak trzeba je w miarę możliwości zminimalizować; opis zagrożeń, jakie mogą spotkać nasze przedsięwzięcie.


Plan finansowy - ocena finansowej strony przedsięwzięcia jest najważniejszym punktem tego planu, dlatego należy wziąć pod uwagę trzy rodzaje sprawozdań finansowych:

• rachunek zysków i strat - zawiera przewidywane dochody i wydatki w jakimś okresie czasu, najlepiej uwzględniając perspektywę trzyletnią, plan ten rozbij na miesiące w pierwszym roku a w kolejnych na kwartały,
• arkusz bilansowy - czyli zestawienie aktywów z naszymi zobowiązaniami,
• rachunek przepływu środków pieniężnych - jest to ilość gotówki, która przepływa przez firmę w formie wpływów oraz wydatków; każdy właściciel firmy powinien przewidzieć potrzeby finansowe po to żeby wiedzieć, jaki kapitał będzie potrzebny.


Aktualizując biznes plan pewnie zdarzy się tak, że nie wszystkie zawarte w nim założenia będą zgodne z rzeczywistością, dawanie gwarancji, że wszystko powiedzie się z planem jest dość niebezpieczne. Jednak włożona w niego praca i sporządzenie go pomoże wystartować i rozjaśni drogę w zawiłościach prowadzenia firmy.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zasady dobrego biznes planu

Zasady dobrego biznes planu.

Autorem artykułu jest Sebastian Jakubowski



1. Przygotowanie - zebranie danych, rezerwacja potrzebnego czasu - sporządzając biznes plan powinniśmy dysponować pełnymi i wiarygodnymi danymi, tak aby prognozy przychodów i kosztów też były wiarygodne. Poświęcona na to praca na pewno nie pójdzie na marne!
1. Przygotowanie - zebranie danych, rezerwacja potrzebnego czasu - sporządzając biznes plan powinniśmy dysponować pełnymi i wiarygodnymi danymi, tak aby prognozy przychodów i kosztów też były wiarygodne. Poświęcona na to praca na pewno nie pójdzie na marne!

2. Skupienie uwagi na żywej gotówce - trzeba dokładnie wiedzieć ile musimy wyłożyć i ile z powrotem do nas wróci. Z tego powodu należy zwracać uwagę przede wszystkim na przepływ pieniężny (cash flow), później na zysk netto.

3. Nie należy patrzeć, ile mamy, ale ile musi mieć firma - projektując firmę trzeba ją wyposażyć we wszystko, co pozwoli jej konkurować na rynku. Biznes plan przecież służy do określenia rzeczywistych potrzeb biznesu. Dopiero na podstawie uzyskanych danych można zdecydować, czy ciężar firmy udźwigniemy sami, czy też powinniśmy poszukać wspólników.

4. Szczegółowe dane - nie chodzi o to, aby każda wielkość wykorzystana w prognozach była podana z największą szczegółowością, ale by była istotna. Naprawdę nie ma znaczenia czy jednorazowy wydatek osiągnie 2 czy 3 tys. zł, ale będzie bardzo ważne, czy cena sprzedaży produktu wyniesie 1 czy 1,05 zł, szczególnie jeżeli mamy zamiar sprzedawać go w milionach sztuk na miesiąc. Jeżeli nie potrafimy uzyskać konkretnej wielkości postarajmy się ją przybliżyć, na pewno jednak nie strzelajmy.

5. Operacje na danych realnych - nie ma potrzeby szacowania inflacji na przyszłość, wielkości realne zawsze nimi pozostaną. Pomiń VAT, w ogólnym rozrachunku to nie firma jest jego podatnikiem.

6. Dobranie właściwych okresów - biznes plan należy zestawić w okresach kwartalnych, dane miesięczne mogą być niewiarygodne, natomiast roczne zbyt ogólne.

7. Nie przesadzajmy z długością prognoz - okresy prognozy dłuższe niż kilka (cztery, pięć) lat powodują, że wielkości uzyskiwane w ich końcach są zupełnie niewiarygodne. Lepiej dokładnie zestawić dane w krótszym okresie niż zgadywać odległą przyszłość.

8. Dwa warianty rozwoju przyszłości - oczekiwany i pesymistyczny - pierwszy oddawać będzie scenariusz najbardziej prawdopodobny, takiego rozwoju firmy powinniśmy się spodziewać, drugi odpowie na pytanie, czy poradzimy sobie także w gorszych warunkach

9. Najbardziej czarne wizje – nie bójmy się ich - musimy przynajmniej być świadomi wrażliwości naszego modelu biznesu na zmiany warunków rynkowych.

10. Ostrożności nigdy nie za wiele - lepiej nieco zaniżyć szacunki niż być zbytnim optymistą. Ale też bez przesady, biznes plan, w którym wszystkie wpływy zmniejszymy o połowę na pewno nie będzie planem wiarygodnego biznesu.

11. Nie oszukujmy się - jeżeli biznes plan w wariancie oczekiwanym daje nikłą szansę firmie, a w dodatku model finansowy jest wrażliwy, konsekwencja nie jest wskazana, warto pomyśleć o czymś innym.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Determinanty prawidłowej lokalizacji magazynu

Determinanty prawidłowej lokalizacji magazynu

Autorem artykułu jest leonidas kromek



Lokalizację magazynów, podobnie zresztą jak lokalizację wszystkich obiektów inwestycyjnych, opracowuję się w dwóch etapach.

Lokalizację magazynów, podobnie zresztą jak lokalizację wszystkich obiektów inwestycyjnych, opracowuję się w dwóch etapach.
W pierwszym etapie ustala się tzw. lokalizację ogólną określaną dla magazynów na podstawie funkcji, planowanej oraz istniejącej już sieci magazynów i organizacji zbytu, lokalizacji produkcji oraz rodzaju transportu.
Funkcja magazynu i wynikający z niej zakres działania magazynu posiadają decydujący wpływ na ustalenie jego lokalizacji. Dlatego też inne kryteria będą stosowane do określenia lokalizacji magazynu hurtu, inne dla detalu, a jeszcze inne dla magazynu zaopatrzenia. Z funkcji magazynu, która powinna być ustalona możliwie dokładnie, musi wynikać jak największa ilość cech charakteryzujących dany magazyn, np. jego rodzaj, przewidywana wielkość obrotu towarowomateriałowego, branża, zasięg terenowy, ilość oraz wielkość obrotu z poszczególnymi odbiorcami, którzy będą korzystać z usług magazynu.
Ważnym czynnikiem wpływającym na lokalizację magazynów jest lokalizacja istniejącej już sieci magazynów, oraz planowania w perspektywie rozbudowa tej sieci. Niecelowe np. będzie budowanie w małej miejscowości magazynu hurtu przez inwestora, jeżeli w tej miejscowości istnieje już tego rodzaju magazyn.
O lokalizacji magazynu decyduje również lokalizacja produkcji. Magazyny obrotu towarowo - materiałowego powinny stanowić sieć zbliżającą towar do konsumenta, a materiał - do odbiorcy. Magazyny takie, mogą być również zrejonizowane w ośrodkach produkcyjnych z dala od odbiorcy, w celu kompletowania asortymentu produkowanych towarów lub gromadzenia rezerw zapewniających rytmiczność dostaw.
Warunki transportu materiałów i towarów dostarczanych do magazynu decydują również o jego lokalizacji. W zależności z jakich środków transportu (samochodowego, kolejowego, wodnego) będzie korzystał magazyn, powinien on być położony w sąsiedztwie drogi wodnej, linni kolejowej lub drogi kołowej.
W drugim etapie ustala się lokalizację szczegółową uzależnioną od warunków terenowych, jakości i wielkości terenu przeznaczonego pod budowę magazynu oraz od warunków bezpieczeństwa przeciw pożarowego.
Wybór odpowiedniego miejsca na magazyn w konkretnej miejscowości napotyka często na wiele trudności z uwagi na skomplikowane warunki lokalne. Pod budowę magazynu należy przeznaczyć wolny od zabudowy teren, w pobliżu szlaków wodnych lub kolejowych oraz drogi umożliwiającej szybki dowóz i odbiór towaru przez samochody ciężarowe. Plac powinien znajdować się w obrębie osiedli mieszkaniowych ze względu na zatrudnionych w magazynie pracowników. Musi to być teren nie tylko o odpowiedniej wielkości, ale również odpowiadać wymaganym warunkom jakościowym.


Wszystko o branży transport spedycja,logistyka, magazynowanie znajdziecie na stronach portalu easylogistyka, gdzie ponadto do waszej dyspozycji pozostanie bezpłatna giełda transportowa, forum logistyczne , forum transportowe, baza firmy transportowe , firmy logistyczne i firmy spedycyjne.

---

spedycja


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Magazyny i ich podział pod względem warunków przechowywania

Magazyny i ich podział pod względem warunków przechowywania

Autorem artykułu jest leonidas kromek



Ze względu na sposób przechowywanego towaru magazyny można podzielić na: - otwarte - są to ogrodzone place składowe, gdzie przechowywany materiał nie posiada stałej ochrony przed wpływami atmosferycznymi. W magazynach tych przechowywane są materiały pochodzenie mineralnego np.węgiel, drzewo, wełna mineralna itp.,

Ze względu na sposób przechowywanego towaru magazyny można podzielić na:
- otwarte - są to ogrodzone place składowe, gdzie przechowywany materiał nie posiada stałej ochrony przed wpływami atmosferycznymi. W magazynach tych przechowywane są materiały pochodzenie mineralnego np.węgiel, drzewo, wełna mineralna itp.,
- półotwarte - to miejsca gdzie składowane materiały i surowce zabezpieczone są dachem, czasami posiadają dwie lub trzy ściany. Przechowywane tam towary odporne są na zmiany temperatury,
- zamknięte naziemne - posiadają pełną obudowę ścian, podłogę oraz drzwi
a przeważnie okna. Warunki wewnętrzne umożliwiają regulację temperatury, mają instalację oświetlenia eklektycznego. Przeznaczone są dla artykułów wymagających regulacji temperatury,
- zamknięte podziemnie - stanowią wraz z magazynem naziemnym jeden budynek. Usytuowanie takich magazynów dyktowane jest przeważnie bezpieczeństwem przeciwpożarowym w momencie magazynowania towarów łatwopalnych,

- specjalne - przeznaczone do przechowywania konkretnego produktu, mogą być nimi magazyny podziemne i nadziemne.

Wszystko o branży transport ,spedycja ,logistyka,magazynowanie znajdziecie na stronach portalu easylogistyka, gdzie ponadto do waszej dyspozycji pozostanie bezpłatna giełda transportowa, forum logistyczne , forum transportowe, baza firmy transportowe , firmy logistyczne i firmy spedycyjne.

---

Wszystko o branży transport ,spedycja ,logistyka,magazynowanie


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 9 lutego 2011

Własna firma

Własna firma

Autorem artykułu jest Alison Alison



Mam już tego serdecznie dosyć i dziś właśnie przyszedł mi do głowy pomysł aby otworzyć własny biznes czyli jednoosobową działalność gospodarczą. Niebawem zabiorę się za wysłaniem przez internet do gminy zgłoszenia chęci założenia własnej działalności gospodarczej.
Mam już tego serdecznie dosyć i dziś właśnie przyszedł mi do głowy pomysł aby otworzyć własny biznes czyli jednoosobową działalność gospodarczą. Niebawem zabiorę się za wysłaniem przez internet do gminy zgłoszenia chęci założenia własnej działalności gospodarczej.

Poczytałem już w necie jakie kroki muszę pokonać aby moja firma zaistniała na rynku, wszystko już jest dla mnie jasne poza jednym, kto poprowadzi księgowość mojej przyszłej firmy. Właśnie tutaj mam problem ponieważ sam nie mam zielonego pojęcia z tej dziedziny i nie mam nikogo ze znajomych, kto mógłby poprowadzić moją księgowość tak że będę pewien że wszystkie formalności są załatwiane tak jak należy.

Dlatego też zastanawiam się czy biuro rachunkowe do prowadzenia mojej przyszłej rachunkowości nie będzie konieczne. Chciałbym aby nie było drogie ponieważ nie mam za dużo pieniędzy przeznaczonych na start mojej firmy, jak tylko moja działalność zacznie się rozwijać będę w stanie przeznaczyć większą cześć zysków na profesjonalnebiuro rachunkowe.

Jak na razie będę musiał poszukać jakiegoś taniego biura rachunkowego, mam tylko obawę że jeżeli będzie tanie to może być tak że obsługa strony księgowej mojej firmy nie będzie zbyt profesjonalna.

Ale nie zniechęca mnie to do dążenia do prowadzenia własnego biznesu i mam nadzieję że nie będę miał większych problemów ze znalezieniem solidnego biura księgowego.
---

Alison Alison


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Masz 24 godziny – jak je wykorzystasz?

Masz 24 godziny – jak je wykorzystasz?

Autorem artykułu jest Joanna Wiejak



Sukces w życiu, jeżeli mówimy o spełnieniu finansowym i zawodowym, można odnieść w rozmaity sposób. Znam ludzi, którzy „dorobili” się produkując, czy sprzedając rzeczy, o których nigdy wcześniej nie powiedziałbym, że będzie na nie większe zainteresowanie.

Czy wszystko co robisz ma sens? Nie mam czasu – to najczęstsza wymówka, z którą spotyka się każda osoba poszukująca dla swojej działalności kontrahentów lub współpracowników. Ale tak naprawdę, często kryje się za tym niechęć do podjęcia jakichkolwiek działań.

Sukces w życiu, jeżeli mówimy o spełnieniu finansowym i zawodowym, można odnieść w rozmaity sposób. Znam ludzi, którzy „dorobili” się produkując, czy sprzedając rzeczy, o których nigdy wcześniej nie powiedziałbym, że będzie na nie większe zainteresowanie - przykładem niech będą spławiki, czy spinacze biurowe.

Możliwy jest jednak również brak sukcesu tam, gdzie dziesiątkom osób się udało. Jak tego dokonać? Ostatecznie masz do dyspozycji 24 godziny dziennie. Jak je wykorzystasz? Czy wszystko to, co robisz ma sens?

Podejmując współpracę z firmą działająca w systemie marketingu sieciowego moja inwestycja wyniosła 30 zł. To był pierwszy plus tego biznesu.

Sporo osób mówiło, że nawet te 30 zł to za duży wydatek, bo „nie wiadomo czy się on zwróci”. Na początku próbowałem je przekonywać, że nie ma żadnego ryzyka, bo wystarczy zamówić i sprzedać 3 sztuki produktu oferowanego przez firmę i koszty się zwracają. Większości niezdecydowanych jednak to nie przekonywało. Wiedzieli swoje i żadne argumenty do nich nie trafiały. Dzisiaj, w większości przypadków, osoby te nadal są w miejscu, w którym były 5 lat temu, kiedy rozmawiałem z nimi. I nadal narzekają, że nikt ich nie docenia.

W miarę upływu czasu i nabierania doświadczenia, nie próbowałem nikogo przekonywać, bo to i tak nie miało to sensu. Skoro najbardziej racjonalne argumenty i tak nie docierały do ludzi, to szkoda mojego i ich czasu. Zwłaszcza, że bardzo duża część tych osób szukała pracy i koszty ich dojazdów do pracodawców na rozmowy kwalifikacyjne wielokrotnie przekraczały już kwotę 30 zł.

Czy ma sens przekonywanie, skoro pewne osoby są odporne na najbardziej nawet rozsądne argumenty? Ostatecznie każdy ma do dyspozycji 24 godziny na dobę i od tego, jak je wykorzysta, będzie zależała jego przyszłość.

Pełna treść artykułu „Każdy człowiek ma 24 godziny dziennie” dostępna jest w tygodniku elektronicznym CashFlow&You nr 29 (11-17.12.2007). Autor artykułu: Tomasz Teodorczyk, wydawca: e-ProfitSystem http://newsletter.cashflowandyou.pl.

---

Joanna Wiejak

- Kursy dla Inwestorów - Sposób na zyski i finansową niezależność >>
- Kuźnia Milionerów - Spełnij swoje finansowe marzenia >>


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Inkubatory przedsiębiorczości

Inkubatory przedsiębiorczości

Autorem artykułu jest Krzysztof Wąs



Kilka słów o inkubatorach przedsiębiorczości. Jak działają? Co oferują? Sprawdź!
autor: Aleksandra Leinz

Inkubatory przedsiębiorczości to instytucje, których zadaniem jest szeroko rozumiana pomoc dla firm rozpoczynających działalność. Ich ideą jest wprowadzenie na rynek i ochrona (inkubacja) nowopowstających przedsiębiorstw. Aby otrzymać pomoc należy pamiętać, że inkubator, ze względu na specyfikę swojej działalności, wspiera przede wszystkim działalność usługową.

Inkubatory przedsiębiorczości (IP) zaczęły w Polsce powstawać jeszcze przed jej wejściem do Unii Europejskiej. Obecnie są znacznie bardziej popularne i mają większe możliwości. Zarówno ich powstawanie, jak i późniejsza działalność jest chętnie wspierana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Światowe Forum Stowarzyszeń Inkubatorów Przedsiębiorczości i Inkubatorów Parków Naukowych, które odbyło się w 2003 r. w Richmond (USA), przyjęło jedną definicję dla inkubowania biznesu i inkubatorów przedsiębiorczości: "Program Inkubacji Przedsiębiorczości, który zdefiniowano jako proces rozwoju ekonomicznego i socjalnego, skierowany na doradzanie potencjalnym i początkującym przedsiębiorstwom (start-up), organizowanie oraz przyspieszenie ich wzrostu i sukcesu poprzez kompleksowy program wspierania biznesu. Głównym celem jest wypromowanie efektywnych przedsiębiorstw, które wyjdą z programu w określonym czasie, zdolne samodzielnie przetrwać finansowo na rynku. Te firmy tworzą miejsca pracy, rewitalizują środowisko lokalne, komercjalizują nowe technologie, tworzą dobrobyt i pomyślny rozwój lokalnej i narodowej gospodarki."

Kluczowymi elementami sukcesu inkubacji przedsiębiorczości są:
1. zarząd, który organizuje środki i rozwija powiązania biznesowe, marketingowe i menedżerskie, odpowiednio do potrzeb przedsiębiorców - klientów,
2. wspólne usługi biurowe, szkolenie, zaplecze techniczne i wyposażenie,
3. dobór klientów i proces przyspieszonego rozwoju, w wyniku czego przedsiębiorstwa stają się bardziej samodzielne oraz przygotowane do wyjścia z programu,
4. pomoc w uzyskaniu środków finansowych niezbędnych dla rozwoju przedsiębiorstwa.

Inkubatory Przedsiębiorczości są szansą dla początkujących przedsiębiorców. Rozwój gospodarczy naszego kraju obudził ducha przedsiębiorczości wśród wielu Polaków. Na całym świecie motorem zmian w biznesie są małe i średnie przedsiębiorstwa, które - mając niewiele do stracenia, a dużo do zyskania - wykazują się większą chęcią do podejmowania ryzyka. Niestety, wielu przedsiębiorców ma dobre pomysły na rozwinięcie własnej działalności, ale brak im wiedzy, doświadczenia i umiejętności niezbędnych w biznesie. IP wyciągają pomocną dłoń do początkujących biznesmenów, bo są przedsięwzięciem zorientowanym na ich wspomaganie poprzez dostarczanie powierzchni biurowych, obsługi administracyjnej, usługi z zakresu marketingu, konsultingu prawnego i technicznego oraz pomocy w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój działalności. Działalność niektórych IP przypomina działania funduszy. Wspomagają one inkubowane przedsiębiorstwa poprzez fachowe doradztwo w zarządzaniu oraz inwestują własny kapitał w zamian za mniejszościowe udziały. Dzięki temu następuje skrócenie czasu, w którym produkt lub usługa trafia na rynek. Obniża również ryzyko finansowe ze strony przedsiębiorcy. Tak działające IP mają większy wpływ na działalność użytkowników inkubatora oraz osiągają wymierne korzyści wynikające ze wzrostu wartości nowopowstałych przedsiębiorstw. Większość istniejących inkubatorów zostało utworzonych jako inicjatywa fundacji, stowarzyszeń, agencji bądź innych organizacji (coraz częściej gmin i powiatów), mających na celu wspieranie rozwoju lokalnego i regionalnego.

Działanie IP nastawione jest na wspomaganie nowopowstałych i pomoc w rozwoju istniejących już firm. W tych ramach mieszczą się podstawowe cele jego istnienia, które najczęściej obejmują:
- tworzenie miejsca rozwoju i nabierania doświadczenia firm do późniejszego samodzielnego funkcjonowania na rynku,
- tworzenie instrumentów, na bazie obiektu i zaplecza technicznego, wspierających powstawanie nowych miejsc pracy dla bezrobotnych, poprzez inkubowanie nowych i rozwój istniejących małych i średnich przedsiębiorstw,
- wspieranie i stosowanie systemu zachęt celem szybkiego wyinkubowania nowych podmiotów gospodarczych,
- wspieranie wszelkich przedsięwzięć społecznych pozwalających na łagodzenie i usuwanie negatywnych skutków bezrobocia oraz na rzecz wzrostu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Inkubatory przedsiębiorczości wspomagają inkubowane przedsiębiorstwa najczęściej poprzez:
- wynajem powierzchni biurowych, magazynowych, rzadziej produkcyjnych, poniżej rynkowej ceny wynajmu,
- zapewnienie obsługi administracyjnej,
- udostępnienie infrastruktury informacyjnej (telefon, faks, ksero, komputer itp.),
- udostępnianie zaplecza konferencyjnego,
- działalność doradcza (doradztwo prawno-podatkowe, pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych z programów Unii Europejskiej, usługi doradcze dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz osób fizycznych chcących rozpocząć działalność gospodarczą, usługi doradcze w zakresie zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, przygotowywanie biznes planów oraz studiów wykonalności),
- oferowanie usług biurowych,
- pomoc w pozyskaniu kapitału na dalszy rozwój,
- usługę marketingową,
- organizowanie szkoleń i warsztatów z zakresu tworzenia i zarządzania własną firmą (szkolenia i seminaria wyjazdowe, szkolenia wewnętrzne i otwarte, kursy zawodowe, kursy podnoszące kwalifikacje i przekwalifikujące),
- organizowanie i prowadzenie wymiany doświadczeń, promocji, praktyk zawodowych w zakresie rozwoju przedsiębiorczości,
- działalność proinnowacyjna (pomoc w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych - organizacja spotkań przedsiębiorców, międzynarodowych misji gospodarczych oraz transfer technologii i kojarzenie partnerów gospodarczych, usługi doradcze w zakresie źródeł finansowania innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych).

Każde przedsiębiorstwo chcące znaleźć się w IP musi spełnić pewne warunki. Mimo, że każdy Inkubator przedstawia własne wymagania, w większości wypadków są one w zasadniczej części podobne:
1. nowopowstałe przedsiębiorstwo (najczęściej istniejące nie dłużej niż 2 lata, ale w niektórych IP nawet mniej niż 1 rok),
2. zadeklarowanie długości pobytu w inkubatorze (przeważnie nie dłużej niż 2-3 lata),
3. przedstawienie biznes planu oraz źródeł finansowania rozwoju.

Każda firma ubiegająca się o uzyskanie pomieszczenia do prowadzenia działalności na terenie IP powinna zastanowić się nad różnymi kwestiami związanymi z planowaną działalnością i wziąć pod uwagę:
- chęć rozwoju,
- tworzenie nowych miejsc pracy,
- współdziałanie z innymi inkubowanymi firmami,
- brak działalności konkurencyjnej w stosunku do innych firm będących w inkubatorze,
- nowe rozwiązania, technologie, patenty oraz innowacyjność,
- możliwości finansowania,
- działalność nie szkodzącą środowisku naturalnemu.

Firmy jeszcze niedziałające muszą złożyć do zarządu IP wypełniony wniosek zgłoszeniowy oraz biznes plan, który będzie zawierać również:
- powód i potrzebę wynajmu pomieszczenia,
- obecne i przewidywane w przyszłości zapotrzebowanie na powierzchnię,
- merytoryczny zakres działalności,
- przygotowanie i doświadczenie zawodowe właścicieli firm i zatrudnionych pracowników,
- dotychczasowe osiągnięcia jako przedsiębiorcy,
- nowatorstwo działalności na rynku, innowacyjność pomysłu.

A firmy już istniejące, dodatkowo:
- zaświadczenie o niezaleganiu z zapłatą zobowiązań podatkowych,
- zaświadczenie o niezaleganiu z zapłatą składek ZUS,
- dokumenty założycielskie firmy,
- sprawozdanie finansowe za ostatnie półrocze,
- zaświadczenie o niekaralności właścicieli firmy.

W praktyce spotkać się można również z pojęciem inkubatora technologicznego, który jest pewną odmianą IP - wyodrębnioną organizacyjnie, budżetowo i lokalowo jednostką, która zapewnia początkującym przedsiębiorcom z sektora MSP pomoc w uruchomieniu
i prowadzeniu firmy oferującej produkt lub usługę powstałą w wyniku wdrożenia nowej technologii. Jest to, więc również forma udzielania pomocy młodym firmom oraz indywidualnym przedsiębiorcom, posiadającym pomysł na innowacyjną technologię czy usługę, ale niedysponującym wystarczającymi środkami na jego realizację, bądź nieumiejącym znaleźć sposobu na wdrożenie go w życie. Z działalnością inkubatora technologicznego, wiąże się ściśle pojęcie technostarter - jako określenie innowacyjnego przedsiębiorstwa założonego przez pracownika lub pracowników środowisk naukowych, wykorzystujących innowacyjne rozwiązania, do których posiadają prawa. Technostarter może być kapitałowo lub operacyjnie powiązany z jednostką macierzystą (spin-out) lub nie (spin-off).

Efektem działalności IP jest rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, powstawanie nowych miejsc pracy, a poprzez to - poprawa sytuacji gospodarczej regionu i jego mieszkańców. Nie bez znaczenia jest również fakt, że działalność IP wpływa na lepsze postrzeganie regionu przez jego mieszkańców, media, instytucje rządowe i pozarządowe oraz inwestorów. Ponadto, niektóre IP obejmują specjalnym programem przedsiębiorców niepełnosprawnych, mając na celu również likwidację istniejących barier fizycznych i środowiskowych.
---

e-inkubator
wirtualny inkubator przedsiębiorczości


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Broker informacji - charakterystyka profesji

Broker informacji - charakterystyka profesji

Autorem artykułu jest Bartosz Pastuszka



Zawód brokera informacji, jako profesjonalnego pośrednika w wyszukiwaniu i ocenie informacji, zaczął rozwijać się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego geneza powstania opiera się rozwój specjalizacji bibliotekoznawstwa i technik przesyłu i transmisji informacji.
Zawód brokera informacji, jako profesjonalnego pośrednika w wyszukiwaniu i ocenie informacji, zaczął rozwijać się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego geneza powstania opiera się rozwój specjalizacji bibliotekoznawstwa i technik przesyłu i transmisji informacji. Usługi wyszukiwania informacji najbardziej popularne są w USA, ale znalazły także uznanie w zachodniej części Europy oraz dynamicznie rozwijającej się Azji. W Stanach Zjednoczonych zawód brokera informacji pojawił się, kiedy w bibliotekach na dobre zagościły kopiarki i komputery. Łatwość dostarczania poszukiwanych materiałów stała się źródłem zmiany sposobu myślenia o charakterze działalności informacyjnej. Bibliotekarze zdali sobie sprawę, że prowadzona przez nich działalność informacyjna może mieć duże znaczenie dla biznesu, a także, że działalność ta może zmienić swą naturę na działalność komercyjną. Biblioteki z natury nie pobierają opłat za pomoc w poszukiwaniu informacji, dlatego oczywistym stało się, że broker informacji powinien działać jako niezależny podmiot gospodarczy. Po kilku latach niezależni brokerzy informacji zaczęli odczuwać potrzebę wymiany doświadczeń i integracji. W 1987 roku 26 podmiotów z USA, Europy i Ameryki Południowej powołało do życia organizację The Association of Independent Information Professional, która rozpoczęła działania na rzecz konsolidacji środowiska oraz ustalania standardów działania. W tamtym czasie powstały pierwsze firmy operujące na działaniach brokerów informacji.

Profesja ta jak i jej nazwa nie są jeszcze zbyt powszechne w naszym kraju, dlatego trudno doszukać się pełnej słownikowej definicji. Większość z nielicznych brokerów informacji w naszym kraju, prezentujących swoją ofertę na stronach www, opiera się na wyjaśnieniu przedstawionym przez organizację skupiającą brokerów informacji z całego świata: Association of Independent Information Professionals (AIIP). Analizując te wszystkie definicje i opisy można powiedzieć że:
Broker informacji - (z ang.) infobroker, information broker, professionals, knowledge broker, cyberian, freelance librarian, independent researcher, data dealer. Jest to osoba, która za opłatą wyszukuje i udostępnia informacje. Jego zadaniem jest wyławianie, przede wszystkim z Internetu najistotniejszych informacji według ściśle określonych kryteriów. Pomaga w zdobywaniu, weryfikacji i ocenie informacji. Specjalista ów jest pośrednikiem między zasobami informacji, a ludźmi lub instytucjami, którzy ich potrzebują. Służy pomocą w fachowym wyszukiwaniu informacji, wzbogaconym o analizę, przetworzenie, opracowanie i prezentację. Podstawowymi atutami brokera informacji są metody opracowania i stosowania strategii wyszukiwawczych, trafność doboru źródeł informacji i umiejętność oceny tych źródeł oraz wiedza gdzie szukać.

Broker informacji musi gwarantować, że udzielona przez niego informacja jest nie tylko relewantna do zapytania, ale także jest najwyższej jakości. Udzielając informacji niejako ją akredytuje, firmuje swoim nazwiskiem tak jak notariusz czy autor dzieła. Informacje zebrane i dostarczone przez brokera informacji służą zwykle jako podstawa i główny zasób do podjęcia jakiejś decyzji w firmie, często będącej decyzją strategiczną. Dlatego konsekwencje błędu brokera informacji w jego pracy mogą być drastyczne i mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz całego procesu decyzyjnego.

Do głównych zadań, jakie realizuje broker informacji należy przede wszystkim:
- pozyskiwanie informacji wraz z analizą,
- organizowanie i opracowywanie informacji,
- prezentacja i przekazywanie informacji,
- szkolenia w zakresie wyszukiwania i organizowania informacji.

Brokerzy informacji skupiają się kilku w międzynarodowych stowarzyszeniach. Najważniejszym i największym z nich jest powstała w 1987 roku organizacja The Associacion of Independent Information Professional (AIIP). W roku 1987 profesor bibliotekoznawstwa i nauki o informacji na Uniwersytecie Wisconsin (USA) oraz właściciel firmy infobokerskiej Information Express, Marilyn Levine doszedł do wniosku, że istnieje potrzeba zorganizowania stowarzyszenia skupiającego brokerów informacji. Organizacja miała pierwotnie 26 członków – firm z całego świata, profesjonalnie zajmujących się poszukiwaniem i dostarczaniem wszelakich informacji. Głównymi zadaniami AIIP były i nadal są:
- zwiększanie świadomości i wiedzy na temat zawodu brokera informacji,
- stworzenie i wprowadzenie w życie etycznych standardów prowadzenia tego typu działalności,
- zachęcenie niezależnych brokerów informacji do prowadzenia dyskusji na wspólne tematy,
- promowanie wymiany informacji pomiędzy brokerami informacji i innymi organizacjami,
- informowanie społeczeństwa o istnieniu i sposobach działania brokerów informacji.

Obecnie AIIP skupia około 700 członków na całym świecie. Stowarzyszenie każdego kwartału publikuje własny biuletyn informacyjny, organizuje także coroczne spotkania członków AIIP, prowadzi elektroniczne dyskusje na tematy związane z poszukiwaniem informacji. Prowadzone są także szkolenia podczas targów i wystaw, gdzie najbardziej doświadczeni specjaliści dzielą się swoja wiedzą. W USA stowarzyszenie jest traktowane jako reprezentant profesji związanej z informacją i dlatego blisko współpracuje z producentami baz danych i innymi dostarczycielami źródeł informacji w celu usprawnienia i ułatwienia pracy jej członków.

Organizacja Association of Independent Information Professionals opracowała kodeks etyczny brokera informacji, w którym określiła zasady etyczne pracy. Według stowarzyszenia niezależny profesjonalista zajmujący się poszukiwaniem informacji to przedsiębiorca, który charakteryzuje się stałym wzrostem umiejętności w zakresie wyszukiwania i organizowania informacji. Osoba taka współpracuje z wieloma organizacjami i staje się pośrednikiem pomiędzy klientem, a źródłami informacji. Każdy broker informacji powinien dbać o następujące wartości:
- utrzymywanie dobrego imienia zawodu poprzez uczciwość, kompetencje i zachowanie poufności,
- przekazywanie klientom najaktualniejszej i najbardziej relewantnej w stosunku do zapytania odpowiedzi w ramach czasowych przez nich wyznaczonych,
- pomoc klientom w zrozumieniu wykorzystanych źródeł informacji,
- przyjmowanie zleceń wyłącznie zgodnych z prawem i niedziałających ze szkodą dla środowiska zawodowego brokerów informacji,
- dotrzymywanie klauzuli poufności,
- poszanowanie praw autorskich oraz dotrzymywanie zasad umów licencyjnych i umów z klientami, a także informowanie klientów o zobowiązaniach i ograniczeniach wynikających z tych umów,
- utrzymywanie zawodowych kontaktów z bibliotekami i przestrzeganie zasad dostępu do ich zbiorów,
- ponoszenie odpowiedzialności za stosowanie się do tego kodeksu przez pracowników.

Broker informacji zajmuje się przede wszystkim wyszukiwaniem i przekazywaniem informacji niezbędnych dla swoich klientów. Podstawowy zakres jego pracy obejmuje monitorowanie mediów, zarówno tych drukowanych jak i elektronicznych, zbieranie i selekcja materiałów dotyczących danej branży, przygotowywanie raportów i analiz, dostarczanie treści do serwisów internetowych czy portali korporacyjnych, wydawnictw czy biuletynów. Działania brokera informacji uzależnione są w dużej mierze od oczekiwań i potrzeb klientów. Praca brokera informacji zawiera w swoim zakresie znajomość źródeł informacji, mediów oraz umiejętności przygotowywania przeglądu mediów, pisania tekstów, raportów, a przed wszystkim analitycznego myślenia. Niektórzy brokerzy informacji zajmują się szkoleniami z zakresu wyszukiwania i przetwarzania informacji. Brokerzy informacji oferują swoje usługi w zakresie poszukiwania danych pracując wewnątrz przedsiębiorstwa, lub niezależnie wykonują to jako osobne zlecenie (outsourcing). Mimo, że poszukiwanie konkretnych dokumentów, przegląd prasy i literatury oraz przeszukiwanie wszelkiego rodzaju baz danych pozostaje głównym zadaniem dla firm brokerów informacji, to niektóre podejmują się także bardziej skomplikowanych i złożonych zleceń takich jak ciągłe zbieranie i analizowanie zwane monitoringiem np. danych finansowych lub statystycznych tworząc wszechstronne i obszerne raporty, które dość często stają się podstawą do podejmowania strategicznych decyzji.

---

Bartosz Pastuszka
www.ibrok.pl

IBBC Brokerzy Informacji - profesjonalny wywiad gospodarczy, optymalizacja ryzyka, wsparcie procesów inwestycyjnych i decyzyjnych


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zorganizuj sobie pracę!

Zorganizuj sobie pracę!!!

Autorem artykułu jest Sebastian Kukla



Jeśli dobrze zaplanujemy nasze działanie, przyniesie ono z pewnością bardzo dobry efekt. Potwierdza to życie. Zatem jak zaplanować sobie pracę?
Praktyka codziennego życia dowodzi że są ludzie, którzy potrafią osiągnąć bardzo dobre rezultaty swojego działania, a inni dążący do podobnych celów, mimo wysiłków nie osiągają tego co zamierzyli. Często wynika to z różnicy w działaniu. W wielu przypadkach sukces osiągają Ci, którzy pracują w sposób zorganizowany.

Prawidłowo zorganizowane działanie powinno być realizowane według schematu zwanego :"Cyklem działania zorganizowanego". Cykl ten opisał francuz Louis Le Chatelier i podzielił go na 6 etapów:

1. Uświadomienie sobie celów do osiągnięcia

2. Zbadanie warunków przyszłego działania, dostosowanych zarówno do celu, jak i do warunków działania

3. Planowanie działania, czyli obmyślenie środków i sposobów działania, dostosowanych do celu i warunków

4. Pozyskanie i przygotowanie ludzi, środków i warunków, potrzebnych do wykonania planu

5. Realizacja planu

6. Kontrola, polegająca na porównaniu realizacji oraz wyników końcowych ze stanem pożądanym. Także sformułowanie wniosków na przyszłość

Każde działanie, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, powinno być realizowane według kolejnych faz:
• preparacji - czyli obmyślania, zaplanowania i przygotowania działań - etap 1 - 4
• realizacji planu działania - etap 5
• kontroli wyników - etap 6

Może się zdarzyć że po zrealizowaniu etapu 4, przeprowadzana jest weryfikacja działań. Polega to na ocenie poszczególnych faz i sprawdzenie ewentualnych błędów.

Ważne jest, aby pamiętać że sukces końcowy zależy od odpowiedniego przemyślenia i przygotowania. Jako że "Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz";)

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 1 lutego 2011

Czy franchising jest dobrym sposobem na prowadzenie biznesu?

Czy franchising jest dobrym sposobem na prowadzenie biznesu?

Autorem artykułu jest Joanna Wiejak



Czy warto budować swoją firmę od podstaw i przedzierć się przez dżunglę konkurencji, rozpychając łokciami i walcząc o uznanie klientów? A może łatwiej włączyć się do sieci działającego już biznesu i działać pod znaną na rynku marką? "Własny biznes na cudzym pomyśle" – to sformułowanie, które bardzo dobrze oddaje ideę franchisingu.

Biznes na zasadach franchisingu – własna droga, czy znana marka?

Czy franchising jest dobrym sposobem na prowadzenie biznesu?

Czy warto budować swoją firmę od podstaw i przedzierć się przez dżunglę konkurencji, rozpychając łokciami i walcząc o uznanie klientów? A może łatwiej włączyć się do sieci działającego już biznesu i działać pod znaną na rynku marką?

Własny biznes na cudzym pomyśle – to sformułowanie, które bardzo dobrze oddaje ideę franchisingu. W artykule pod takim tytułem Piotr Relkam pisze:

„Idea współpracy w ramach franchisingu opiera się na kooperacji dwu stron umowy: franchisodawcy (czyli firmy, która udostępnia Ci swój sprawdzony pomysł na biznes) i franchisobiorcy (czyli firmy, która chce skorzystać z pomysłu). Dzięki franchisingowi możesz otworzyć swoją własną restaurację McDonald’s, sklep z bielizną Atlantic, pizzeriię TelePizza czy stację benzynową Statoil” (za Artelis.pl).

Franchising to pomysł na sprawdzony biznes, możliwość korzystania z rozpoznawalnego logo i wsparcia właścicieli znanych marek, ale też pewna zależność w prowadzeniu biznesu od wizji innych.

Równolegle z Targami "Twoje Pieniądze" w dniach 09-11 października 2008 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbywa się Ogólnopolski Salon Francisingu.

Będzie wielu wystawców oferujących włączenie się do sieci działających już i często nieźle prosperujących biznesów. Będzie można dowiedzieć się o możliwości prowadzenia firmy na zasadach licencji franchisingowej.

Dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale nie mających doświadczenia lub własnego pomysłu, Salon Franchisingu to dobre miejsce, aby zadać pytania: czy warto szukać w biznesie własnej drogi, czy też zacząć zarabiać pieniądze prowadząc własną firmę pod cudzą, ale za to np. znaną marką.

Więcej informacji o Targach można znaleźć w tygodniku internetowym CashFlow&You

Joanna Wiejak
Redaktor Naczelny
CashFlow&You

CashFlow&You Tygodnik dla Inwestorów: biznes, finanse, nieruchomości
Kursy dla Inwestorów Sposób na zyski i finansową niezależność
Finanse firmy Zdiagnozuj Twoje szanse na sukces w biznesie

---

Joanna Wiejak

- Zobacz, jak zostać profesjonalnym inwestorem >>
- Przyjdź i spełnij swoje finansowe marzenia >>


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sposoby i metody oceny pracownika

Sposoby i metody oceny pracownika

Autorem artykułu jest Jan Kowalski



Zarządzanie kadrami to proces, który dotyczy nie tylko rekrutacji, selekcji i kierowania personelem, ale również oceny pracy poszczególnych pracowników, bądź też całych ich zespołów. Ocena pracowników jest uważana za podstawowe narzędzie dla zarządzającego kadrami pozwalające na monitorowanie i kontrolowanie pracy podwładnych.
Zarządzanie kadrami to proces, który dotyczy nie tylko rekrutacji, selekcji i kierowania personelem, ale również oceny pracy poszczególnych pracowników, bądź też całych ich zespołów. Ocena pracowników jest uważana za podstawowe narzędzie dla zarządzającego kadrami pozwalające na monitorowanie i kontrolowanie pracy podwładnych. Narzędzie to pełni szereg funkcji, do których możemy zaliczyć funkcję informacyjną, motywacyjną, decyzyjną, rozwojową i edukacyjną. Na proces oceniania składa się szereg czynników, takich jak wartościowanie postaw, cech osobowościowych pracownika, zachowań oraz poziomu realizacji powierzonych mu prac, które z kolei są istotne z punktu widzenia wizji i misji danej organizacji.

Nie każda ocena pracownicza jest przeprowadzana prawidłowo. Kryterium to jest spełnione, jeśli oceniający ściśle ustali cele dokonywania oceny. Przed rozpoczęciem tegoż procesu należy sobie zadać pytanie, w jakim celu praca naszych pracowników ma być dokonywana? Jeśli uznamy, że właściwie dokonywanie szczegółowej oceny jest zbędne, wówczas możemy jej zaniechać. Z kolei, kiedy kierownik uzna, że praca danego podwładnego musi zostać bezwzględnie oceniona, wówczas kolejnym krokiem dla przeprowadzenia tegoż procesu prawidłowo będą następujące czynności: określenie racjonalnych zasad oceniania, dokonanie wyboru grup pracowniczych, które zostaną poddane ocenie, ustalenie kryteriów oceniania zgodnie z ustalonymi celami organizacji, wybór odpowiedniego sposobu i metody oceniania oraz określenie sposobu przekazywania rezultatów procesu oceny. Po przeprowadzeniu wszystkich wspominanych etapów oceny można przystąpić do wykorzystania zdobytych w ten sposób informacji do praktyki zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. Wyniki oceny mogą zostać użyte do właściwego podziału wynagrodzeń, przeprowadzenia zmian w strukturze zatrudnienia lub też do oceny posiadanego systemu selekcji i rekrutacji.

Sposoby i metody oceny pracy różnią się znacznie pomiędzy sobą, chociażby techniką zbierania informacji niezbędnych do dokonania oceny działania pracowników. Wszystkie metody składają się niejako na system ocen pracowniczych, który posiada szereg wad. Zaliczmy do nich: nie obiektywność przeprowadzającego ocenę, tendencję do uśredniania wyników oceny pracy, zbytnią łagodność czy z drugiej strony zbytnią surowość, nie aktualność, trudności z oceną ogólną, jak również fakt, że jedna cecha pracownika może rzutować na ocenę innych cech.
---

Pajęczyna - ogłoszenia i oferty pracy
http://www.pajeczyna.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl