Pozwolenia zintegrowane
Autorem artykułu jest Adam Kałucki
Dyrektywa IPPC (Integrated Pollution Prevention and Control), która obowiązuje w Unii Europejskiej, wprowadziła w życie instrument formalno-prawny nazywany pozwoleniem zintegrowanym. W polskim prawie ochrony środowiska
Dyrektywa IPPC (Integrated Pollution Prevention and Control), która obowiązuje w Unii Europejskiej, wprowadziła w życie instrument formalno-prawny nazywany pozwoleniem zintegrowanym. W polskim prawie ochrony środowiska wskazano rodzaje przedsięwzięć, podlegających obowiązkowi ubiegania się opozwolenie zintegrowane.
Skala oraz rodzaj przedsięwzięcia ma w sposób znaczący oddziaływać na środowisko jako całość. W pozwoleniu podane są dopuszczalne ograniczenia dla każdego rodzaju oddziaływania, z którym można się zetknąć podczas eksploatacji instalacji. W polskim prawie obligatoryjnie obowiązują warunki w zależności od rodzaju działalności:
wprowadzania pyłów i gazów do powietrza, wprowadzania ścieków do wód, kanalizacji, ziemi i poboru wód, wytwarzanie odpadów, emitowanie pól elektromagnetycznych.
Wszystkie podmioty posiadające pozwolenia zintegrowane muszą stosować Najlepsze Dostępne Techniki, czyli Best Available Techniques (BAT).
Najlepsze, czyli najefektywniejsze w osiąganiu wysokiego poziomu ochrony środowiska jako całości.
Dostępne, czyli możliwe do wdrażania w danym sektorze, przy zachowaniu technicznych oraz ekonomicznych warunków powodzenia.
Techniki, czyli technologie i sposób, w jaki instalacja funkcjonuje bądź jest obsługiwana. Wydawaniem pozwoleń zajmuje się starosta i wojewoda.
---
Adam Kałucki
LEMTECH Konsulting
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz