Coworking – wspólne biuro dla freelancerów
Autor: kontofirmowe24.pl
Coworking to coraz bardziej popularny sposób minimalizowania kosztów przez mikroprzedsiębiorców i freelancerów, a dla ludzi pracujących na co dzień w domu to także możliwość wyjścia z pracą na zewnątrz i poznania nowych ludzi. Czym jest, jak działa i jakie korzyści przynosi?
Czym jest coworking?
Coworking to organizacja wspólnej przestrzeni roboczej dla wielu, często nieznających się osób: przedsiębiorców, freelancerów, przedstawicieli wolnych zawodów. Mikroprzedsiębiorcy mogą wynająć biurko na określony czas i korzystać z przestrzeni roboczej niemal jak z własnego biura. Biura coworkingowe zorganizowane są w dość zróżnicowany sposób – niektóre to otwarte przestrzenie (open space), inne podzielone są przepierzeniami na boksy jednoosobowe, jednak w większości znajduje się jedna albo dwie sale do pracy wspólnej (można je wykorzystać jako sale konferencyjne lub na spotkania z klientami). Do dyspozycji klientów jest także pełny węzeł sanitarny i aneks kuchenny.
Coworking a wynajem biura
Wynajem biura dla małej firmy to zwykle koszt nie mniejszy, niż 1500 złotych miesięcznie. Tymczasem biuro coworkingowe z nielimitowanym dostępem, to w zależności od konkretnej lokalizacji i wariantu, od 300 do 700 złotych – niezły sposób na cięcie kosztów działalności gospodarczej. Można również wynająć biurko np. na kilkanaście dni w miesiącu albo na tydzień (niekoniecznie dzień po dniu) i jeszcze bardziej ograniczyć koszty. Elastyczna forma współpracy jest korzystna dla wielu początkujących firm. Koszty są z góry znane, po „przepracowanym” okresie wystawiana jest faktura VAT, a co najważniejsze, nie są potrzebne długoterminowe umowy i zobowiązania. Do niektórych biur można wejść „z ulicy”, a nawet zostać na darmowy dzień testowy.
Praca w domu
Teoretycznie jeszcze taniej jest pracować we własnym domu, ale tu pojawia się problem innego rodzaju. Biura coworkingowe eliminują wszystkie trudności ze zmobilizowaniem się do pracy: nie ma łóżka, telewizor nie kusi i nie wypada co chwilę wędrować do lodówki po przekąskę – atmosfera po prostu sprzyja pracy. Teraz nawet freelancer może „iść do pracy”, co daje motywację i mobilizuje do efektywniejszego wykorzystania czasu.
Do czego jeszcze może się przydać wspólne biuro?
W „coworkach” pracuje jednocześnie od kilkunastu do kilkudziesięciu przedsiębiorców. To doskonała okazja do znalezienia inspiracji albo nawiązania przydatnych kontaktów biznesowych. Jest to także szansa na znalezienie współpracowników do realizacji wyjątkowo trudnych projektów, a także, co równie częste, potencjalnych klientów. Wspólne biura są miejscami, gdzie w duchu zdrowej rywalizacji każdy dba o rozwój własnej firmy. Możliwość skorzystania z coworkingu daje przedsiębiorcy szansę na usprawnienie swojej działalności i nabycie nowych doświadczeń, co jest nie do przecenienia.
Cięcie kosztów i łatwość korzystania
Sam fakt, że coworking jest kilkakrotnie tańszy od biura, to jeszcze nie wszystko. Wielu freelancerów samodzielnie prowadzi własną księgowość. Rozliczanie mieszkania wykorzystywanego do celów służbowych jest trudne i niewygodne, rozliczanie biura prostsze, ale długa umowa najmu może być dla poczatkującego przedsiębiorcy nie do zaakceptowania. Natomiast w przypadku coworkingu wszystko jest proste: jedna faktura, jedna opłata, jeden dokument, jeden wpis księgowy, żadnych umów, żadnych kaucji (przynajmniej zazwyczaj). Nie ma żadnego problemu z samodzielnym księgowaniem i ewentualnym zakończeniem wynajmu biurka.
Spróbuj, może się przekonasz
Oczywiście nie każdemu będzie dobrze w „coworkach”. Niektórzy przedsiębiorcy świadomie wybierają wynajem, a inni pracę w domu. Warto jednak spróbować – nawet na krótko zmienić środowisko pracy. W najgorszym razie więcej nie wejdziesz więcej do żadnego wspólnego biura, w najlepszym – nauczysz się idealnie wykorzystywać wszystkie jego zalety. Spróbuj, koszt próby jest niewielki, a potencjalne korzyści – olbrzymie.
Artykuł powstał przy współpracy z KontoFirmowe24.pl - niezależnym serwisem finansowym dla przedsiębiorców.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Wynajem biura stacjonarnego to nie są na tyle wysokie koszty by zastanawiać się czy warto. Korzystanie z możliwości biura wirtualnego to nie zawsze i dla każdego dobre rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńTo w takim biurze na pewno trzeba odpowiednio podzielić przestrzeń, co powiecie na zastosowanie ścianek szklanych? Zobaczcie w tym zakresie na ofertę Glass System. Oni zajmują się wykonaniem jak i montażem, ze szkła są w stanie wykonać wszystko, także drzwi czy balustrady.
OdpowiedzUsuń